מטיילים עם הקטנים בבריכות חורף היפות באזור המרכז

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מטיילים עם הקטנים בבריכות חורף היפות באזור המרכז

לכתבה
בריכת ה"באסה" בפארק הרצליה אבנר רינות

הגשמים האחרונים מילאו סוף סוף את בריכות החורף וסוף השבוע הנעים הוא הזדמנות טובה לבקר במקווי המים העונתיים

11תגובות

תודות לסערה "כרמל" וכמות הגשמים הנאה שירדה אחריה, בריכות החורף התמלאו וכולם יכולים ליהנות מביקור בהן. בריכות החורף הן מקווי מים עונתיים שהן לא רק יפות, אלא גם מתפקדות כבית גידול עשיר לבעלי חיים מגוונים בהם דו חיים, כמו קרפדות, אילניות, חפריות וטריטונים, כולם מינים בסכנת הכחדה ועולמם מרתק שכן, הם מצליחים להשלים גלגול חיים בבית גידול משתנה וסיגלו שיטות מוצלחות לשמור על הביצים שלהם לאורך זמן, בתקופות יובש, לפעמים אפילו מספר שנים, עד שבית הגידול שלהם יתמלא שוב במים. חשוב לציין שבריכות החורף חשובות לא רק כבית גידול לבעלי חיים וצמחים, אלא גם על מנת להשהות ולווסת את מי הנגר והשיטפונות ובכך לתרום למניעת הצפות.

אם מסתכלים מקרוב על המים בבריכות אלו אפשר לראות עולם שוקק חיים ובבריכות שנמליץ לטייל בהן כאן, אפשר גם למצוא שילוט עם הסברים על המינים השונים. בנוסף, עופות מים, זוחלים ויונקים נהנים ממי הבריכות ואפשר לחפש את עקבותיהם בבוץ הרך מסביב. בעבר בריכות החורף היו נפוצות במישור החוף בישראל, אך בשל תהליכי עיור ופיתוח בריכות רבות התייבשו ונהרסו. זוהי הסיבה שמיני דו חיים נמצאים כיום בסכנה. בשנים האחרונות נעשים מאמצים גדולים להגן על הבריכות האחרונות שנותרו, על ידי הפיכת חלקן לשמורות טבע לצד פעולות שימור שונות שנעשות על ידי הרשויות. חלק מהבריכות עוברות בשנים האחרונות שיקום ושיחזור במיקומים חדשים בשל התייבשות בריכות אחרות ולמען הגברת סיכויי ההישרדות של בעלי החיים הנדירים. 

לרשויות מקומיות תפקיד משמעותי בשימור בריכות החורף בתחומן ובשחזור אלו שנעלמו במהלך התפתחות הערים. בחלק מהבריכות מתבצעות פעילות מחקר וחינוך והן מהוות מוקדי משיכה למטיילים. אל תתבלבלו, לא מדובר על אתרים לרחוץ בהם. עד לא מזמן קראו לבריכות אלו שלוליות חורף, אבל שמן שונה לבריכות חורף בשל חשיבותן ובידולן משלוליות קטנות ולא משמעותיות. 

בריכות החורף בישראל פרוסות מהצפון לדרום, אך רובן מרוכזות בעיקר במרכז הארץ, היכן שהקרקעות כבדות ומתאימות לאגירת מים. בכתבה נמליץ על ארבע בריכות במרכז הארץ, שתיים שנותרו במיקומן המקורי ושתיים משוחזרות ומשוקמות. בריכות נוספות תוכלו למצוא במזרח רחובות, באשקלון, בסמוך למדרשת רופין, בכניסה לקיבוץ געש, סמוך ליישוב גאליה, מזרחית לברקת (שמורת צרטה), בצומת חולון לצד משרד הרישוי ובשמורת בירכת יער בחדרה, בה אפשר למצוא את בריכת החורף הגדולה בישראל. בריכות משוחזרות נוספות תמצאו בכפר הירוק, בצומת אם המושבות בפתח תקווה, בפארק הירקון בראש ציפור ובריכה חדשה בחורשת דרזנר צפונית לרמת אביב ג' בתל אביב.

בריכת ה"באסה" בפארק הרצליה
אבנר רינות

אם אתם לא בבידוד, ארזו את עצמכם ואת הילדים לטיול חורפי קצר ונהדר אל עולמן המופלא של בריכות החורף.

בריכת ה"באסה" בפארק הרצליה

בריכת ה"באסה" בפארק הרצליה
אבנר רינות

גדלתי ממש ליד השטחים המוצפים בהרצליה שהיו נוף ילדותי והיום הם פארק עירוני מטופח שבחלקו הצפוני שטח טבעי נהדר ומסלול מקסים שצף מעל בריכת החורף הגדולה. "באסה" היא ביצה בערבית ובהחלט מדובר בשטח שבעבר היה מוצף בגלל ניקוז טופוגרפי בעייתי, שכן האזור נחסם על ידי רכס הכורכר במערב העיר. ברחוב "המנהרה" בהרצליה יש מנהרה מהתקופה הרומית שנחפרה בכורכר וניקזה את הביצות הללו. פתח המנהרה נראה בחטף מכביש החוף מיד אחרי מחלף אכדיה והיא כוללת ריכוז מרשים של עטלפים, אך סגורה למבקרים וללא גישה.

פארק ה"באסה" הוא אתר טבע עירוני במיטבו, נגיש למגוון אוכלוסיות, בקרבת הבית ובחינם. במקום הוסדרו מסתורי תצפית בעופות מים, צבי ביצות וצמחייה מגוונת. הבונוס בחלק הזה של הפארק הוא השקט המהדהד גם כשהמדשאות עמוסות מבקרים. בחלקו העמוס יותר של הפארק יש רכבת לילדים (בתשלום של 17 שקלים לאדם), שבילי אופניים רבים, מתקני משחק מגוונים, בית קפה ועוד. בביקור במקום יש סיכוי רב לפגוש את צוות המתנדבים העירוני המסור של הפארק שיוכל לספר מהידע הרב שצבר על המקום.

מתאים לעגלות? בהחלט.

בתשלום? פתוח בחינם ללא תשלום.

גלידה? בבית הקפה או בקיוסק בפארק.

פארק בריכת דורה בנתניה
יעל זילברשטיין ברזידה

פארק בריכת דורה בנתניה

טיול קל שמתאים לכל המשפחה, כולל מסלול מעגלי סביב אחת מבריכות החורף המרשימות במרכז הארץ. המקום מכונה גם פארק שלולית החורף. למקרה שתהיתם לגבי השם - מספרים שדורה הייתה אשתו של מפקד מחנה צבאי ששכן פה בשנות ה-50. הבריכה מוקפת איקליפטוסים שניטעו במטרה לייבש אותה, אך כידוע, לעצים שהובאו מאוסטרליה שורשים עמוקים והם לא ייבשו ביצות כלל. רוב הביצות שנוקזו בראשית דרכה של המדינה יובשו בכלל באמצעות תעלות ניקוז. בבריכה תוכלו למצוא בין היתר, קרפדה ואילנית (דו חיים קטן שאצבעותיו דביקות ויכולות לשמש לטיפוס והידבקות, ממש ספיידרמן בקטנה).

פארק בריכת דורה בנתניה
יעל זילברשטיין ברזידה

זה מקום נהדר לספר לילדים על גלגול החיים של צפרדע, מביצה, לראשן, לפרט בוגר שמטיל ביצים וחוזר חלילה. וגם הזדמנות להתפעל מהטבע שבעלי החיים בו התאימו את עצמם באופן מושלם לבית הגידול, כך שכשאין מים בבריכות, הפרט הבוגר יכול להתחפר במקום עם רטיבות וכשיש מים הוא מטיל ביצים ושוחה בהם. לצד הבריכה הוסדרו מדשאות, מקומות מוסדרים לפיקניק וגן שעשועים גדול.

מתאים לעגלות? המסלול המעגלי סביב הבריכה כן.

בתשלום? הכניסה חינם, בכל שעות היום.

גלידה? בקיוסק בפארק.

בריכת חורף לוינסקי בצפון תל אביב

בריכת חורף לוינסקי בצפון תל אביב
יעל זילברשטיין ברזידה
בריכת חורף לוינסקי בצפון תל אביב
יעל זילברשטיין ברזידה

בריכת לוינסקי היא בריכת חורף ששוקמה ושוחזרה על ידי עיריית תל אביב ותוכננה על ידי אדריכל הנוף ליאב שלם, בצפון מערב העיר, לצד מכללת לוינסקי. על מנת להגיע אליה אפשר לצאת מחניון בית ספר פלך וללכת בשביל שהותקן כאן. בסביבה הקרובה הייתה בעבר בריכת חורף גדולה, לצד ערוץ נחל נאמן (לצד מגדלי נאמן), אך היא לא שרדה את הפיתוח.

בריכת חורף לוינסקי בצפון תל אביב
יעל זילברשטיין ברזידה

בריכה זו תוכננה והוקמה בשטח שעתיד להישמר גם לאחר בינוי השכונה באזור וכחלק מזה הושבו לצידה מינים רבים של צמחים. במקום הוסדר שביל, שילוט ודק צפייה במים והמקום נעים ומרענן, על אף עבודות הבנייה הצמודות של הרכבת הקלה. 

מתאים לעגלות? כן. שביל נגיש עד הבריכה עצמה (הנגישות אינה למוגבלי תנועה בכיסא גלגלים, יש שביל קצר של כורכר מהודק ואין חניית נכים).

בתשלום? לא

גלידה? אין.

בריכת חורף לב השרון ליד קדימה

בריכת חורף לב השרון ליד קדימה
יעל זילברשטיין ברזידה

בלב השטחים החקלאיים במועצה אזורית לב השרון, ליד מושב עין שריד, שוקמה ושוחזרה בריכת חורף לב השרון על ידי המועצה האזורית, ובמימון קרן שטחים פתוחים. בשטח תוכלו למצוא שביל טיול, תצפיות נוף, שילוט הסבר ובריכת חורף שהחלה להתמלא ועוד עתידה להתמלא בהמשך העונה. בריכת החורף ממוקמת במחפורת שנוצרה כתוצאה מכריית קרקע חמרה. לצד השבילים נשתלו מיני צומח מגוונים שעתידים לפרוח בחודשים הקרובים למרבדים נהדרים של תורמוסים, פרגים, חרציות ועוד.

בריכת חורף לב השרון ליד קדימה
יעל זילברשטיין ברזידה

שיקום ושחזור שטחי טבע קטנים מעין אלו חשובים מאוד לחקלאות המקומית היות שהם מספקים "שירותי מערכת" אקולוגיים בדמות שירותי האבקה, מניעת סחף קרקע, הדברה ביולוגית וכדומה. אם עוד נשאר לכם כוח, להשלמת הטיול תוכלו לבקר בשמורת יער קדימה הסמוכה.

מתאים לעגלות? כן.

בתשלום? ללא תשלום.

גלידה? אין.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות