מטיילים עם הקטנים בעקבות הנרקיסים

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מטיילים עם הקטנים בעקבות הנרקיסים

לכתבה
נרקיסים ביער שוהם יעל זילברשטיין ברזידה

המלצות לשלושה טיולים קצרים ונהדרים בעקבות נרקיסי ההר ונרקיסי הביצות ומתאימים במיוחד עם הילדים

2תגובות

רבים חושבים שהאביב הוא הזמן המרגש לטיולים, אך אין ספק שהרגע הזה מגיע דווקא בתחילת החורף. אחרי תקופת יובש ארוכה, הגשמים הראשונים גורמים לשטחים הפתוחים ללבוש מראה ירוק ורענן. אם מוסיפים לזה את האוויר הקריר והנעים ובחלק מהמקומות גם שלוליות ובוץ שישמחו את לב הילדים (ופחות את ההורים), הרווח הוא כפול. יש שפע של טיולים שמתאימים לימים שאחרי הגשמים ואצלנו גם בשבתות שאמור לרדת בהם גשם, אם לא מטפטף באותו הרגע, אנחנו אורזים נשנושים ומניעים את הרכב לטיול קצר.  כשרוב האנשים מתחממים מתחת לפוך, הטבע כולו שלנו והילדים מתרוצצים ומוציאים אנרגיות כמו שאפשר רק בשטח הפתוח.

הפעם נצא לטיולים בעקבות נרקיסים שמתאימים במיוחד עם הילדים. חשוב לזכור, הנרקיס הוא צמח מוגן ואסור לקטוף אותו, גיאופיט בעל בצל וקיימים שני סוגי נרקיסים בישראל- נרקיס מצוי ונרקיס סתוי הפורח בשלהי הסתיו. הנרקיס אמנם ידוע כמלך הביצה, אבל בימים אלו אנחנו נמצאים בשיא הפריחה של נרקיסי ההר ויש מקומות רבים בהם נמצא בית הגידול הטרשי שניתן לטייל בהם. נרקיסי הקרקעות הכבדות בעמק יפרחו בתחילת ינואר עד אמצע החודש. מעבר להם נמליץ גם על מקומות בהם ניתן לראות אותם בעוד מספר שבועות.

בטיולים הפעם נתמקד בשלושה מקומות מרכזיים בהם אפשר לפגוש נרקיסים, אך במקומות נוספים אפשר למצוא אותם משתרעים מהצפון אל הדרום: בצפון בתל אנפה בעמק החולה, באחו נוב ברמת הגולן ובחרבת קרתא בעתלית ובדרום ביער המלאכים בקרית גת, בנחל חצץ, בנחל אשלון בדימונה ובנחל מסעד בירוחם.

יער שוהם
יעל זילברשטיין ברזידה

יער שוהם

היער הקהילתי נמצא מזרחית לשטח המועצה המקומית שוהם, על "ציר הגבעות" שהוא מעין רצועת ביניים בין מישור החוף להרי השומרון. הציר הוא שטח פתוח גדול ורציף יחסית, בטח במרכז הארץ, שלמעשה משמש כ"מסדרון אקולוגי" בו יכולים לנוע בעלי חיים ללא הפרעות. על הציר אפשר למצוא נרקיסים פורחים ובקרבת מקום גם ביער קולה (לצד אנדרטת חטיבת אגרוף ורומח), ביער ראש העין ובפארק קנדה איילון ליד מגדל התצפית.

יער שוהם
יעל זילברשטיין ברזידה
יער שוהם
יעל זילברשטיין ברזידה

יער שוהם כולל לא רק צומח מגוון, אלא גם שבילי טיול נוחים, שולחנות פיקניק, מסלולי אופניים ושרידים ארכיאולוגים מעניינים. בסופי השבוע הקרובים (עד מרץ) מתקיימות במקום הדרכות על ידי תושבי שוהם, מתנדבי היער הקהילתי, שהוכשרו על ידי המועצה המקומית וקק"ל ואלו מתקיימות בימי שישי בשעה  12.30 ובשבתות בשעות 10:00 ו-11:00. היציאה מחניון ברסלר ביער.

יער שוהם
יעל זילברשטיין ברזידה
יער שוהם
יעל זילברשטיין ברזידה

בחודשים הבאים יפרחו ביער גם כלניות במרבדים, אחריהן הרקפות ומאוחר יותר גם תורמוסים. 

מתאים לעגלות? חלקית, תלוי באיזה שביל בוחרים לטייל.

בתשלום? לא. גם הסיורים ללא תשלום.

גלידה? אין.

חרבת מלח ליד אור עקיבא
יעל זילברשטיין ברזידה

חרבת מלח ליד אור עקיבא

צפונית לאזור תעשייה של אור עקיבא, כמה דקות הליכה מהחניון, נמצאת חרבת מלח, שהיא אתר ארכיאולוגי עם פריחה מרשימה לאורך כל חודשי החורף והאביב. מנובמבר ועד מרץ משתנה הפריחה במקום ושלל צבעים מעטרים את שטחי הכורכר והחולות. אגב, בביקור האחרון שלנו במקום פגשנו גם ארנבת שדה שחצתה את השטח במהירות מרשימה. במקום אפשר למצוא מחצבות כורכר קדומות שככל הנראה סיפקו את  אבני הבניין לקיסריה העתיקה. 

חרבת מלח ליד אור עקיבא
יעל זילברשטיין ברזידה

אל תשכחו להביא מחצלת (זהירות לא להניח על משטחי פריחה) ואוכל לפיקניק כי אין במקום תשתיות פיקניק מסודרות. בימים אלו ניתן לראות את פריחת הנרקיסים וכבר החלה פריחת רקפות ואירוס ארץ ישראלי. אם רוצים, אפשר להמשיך את הטיול ולהגיע לחוף ג'אסר א-זרקא הקרוב, לגן לאומי קיסריה או גן לאומי נחל תנינים.

חרבת מלח ליד אור עקיבא
יעל זילברשטיין ברזידה

מתאים לעגלות? לא

בתשלום? לא.

גלידה? אין

עמק הנרקיסים- עמק גלילות רמת השרון
יעל זילברשטיין ברזידה

עמק הנרקיסים: עמק גלילות רמת השרון

בין כביש 5, מחלף גלילות, כביש החוף, נתיבי איילון ושכונת רמת אביב ג' נמצא שטח מרהיב וייחודי במינו בגוש דן. מדובר בשטח פתוח שכולל מאות מיני צומח בהם כלניות, אירוסים, סייפנים ונרקיסים ולצדם עשרות מיני בעלי חיים בהם דורבנים, ארנבות שדה, תנים, שועלים, דו-חיים כמו: טריטונים, קרפדות ואילניות, וגם חולדים, מני זוחלים, חרקים, בזים, עורבנים, שרקרקים, נקרים, פשושים, עקבי חורף, ניצים ובעלי חיים נוספים, חלקם בסכנת הכחדה חמורה. בטיול קצר כאן עולה מיד המחשבה: לא ייאמן שכל העושר הזה נמצא סמוך כל כך לעיר. באותו אופן, לא ייאמן שהמקום, ברובו, מיועד לבינוי בוועדה למתחמי דיור מועדפים (ותמ״ל).

עמק הנרקיסים- עמק גלילות רמת השרון
יעל זילברשטיין ברזידה

ברחבי העמק ובסביבתו מצוי אתר עתיקות בשם "מערות אפקה", חורשת עצים, בריכות חורף, נחל אחיה המשלב בתי גידול לחים ומרחבי פריחה. במקום גם שילוט ושבילים מסודרים ונקיים הודות לקהילה פעילה שמתחזקת את המקום יחד עם עיריית תל אביב-יפו (חפשו קהילת "אקו- פארק גלילות" בפייסבוק). על מנת לשמור על המקום, חשוב להקפיד על הליכה בשבילים בלבד, שמירה על הניקיון, איסור הקמת מדורות ומנגלים וכמובן איסור כניסה עם כלי רכב.

עמק הנרקיסים- עמק גלילות רמת השרון
יעל זילברשטיין ברזידה

הנרקיסים בעמק גלילות עתידים לפרוח בראשית ינואר ועד אמצע החודש. כרגע פורחים מעט נרקיסים שתולים לצד השבילים.

עמק הנרקיסים- עמק גלילות רמת השרון
יעל זילברשטיין ברזידה

על מנת להגיע לשדה הנרקיסים המפורסם אפשר להיכנס לשטח ממספר כניסות. עדיף להגיע מרחוב דרזנר 3 או דרזנר 73 ברמת אביב ג' ולשלב טיול במערות אפקה, חורשת דרזנר ובריכת החורף החדשה של תל אביב.

אפשרויות נוספות כוללות הגעה לחלקו הצפוני של שדה הנרקיסים דרך כביש 5- שטחי השכרת הרכב ואפשרות הגעה נוספת (שמרבית החורף כוללת הרבה בוץ) היא מכביש החוף (2) לכיוון צפון, לפנות מזרחה לפני מחלף גלילות ולנסוע לפי שלטי השכרת הרכב. אפשרות אחרונה היא רגלית דרך שטחי הכפר הירוק, רק כאשר המעבר מתחת לאילון זמין למעבר- כלומר לא אחרי גשמים. בכל מקרה היות שמדובר בקרקעות כבדות שימו לב שהטיול יכלול לא מעט בוץ (שהוא לגמרי חלק מהחוויה) אם אתם חוששים מהנושא כדאי להגיע אחרי ימים יבשים.

מתאים לעגלות? רק בחלקים מסוימים של השטח ורק כאשר הבוץ מתייבש.

בתשלום? לא.

גלידה? אין.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות