מטיילים עם הקטנים במכתש רמון והסביבה

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מטיילים עם הקטנים במכתש רמון והסביבה

לכתבה
גן לאומי עין עבדת יעל זילברשטיין בר

יצאנו לסוף שבוע באזור מצפה רמון וחזרנו עם שפע המלצות לטיולים עם הילדים, הקטנים או הגדולים, באזור שכולל לא מעט בעלי חיים, מים וחלון גיאולוגי אל העבר

6תגובות

בסוף השבוע האחרון נסענו דרומה אל אזור מכתש רמון והסביבה, אל המרחבים הפתוחים, אל המדבר. היה סוף שבוע נהדר שהתחיל בנסיעה ארוכה עם שלושה ילדים קטנים ברכב, שאיך לומר, לא אוהבים להיות סגורים ליותר מחמש דקות.
כדי לקצר מעט את הנסיעה עצרנו בדרך בעין עבדת, אחת השמורות היפות בישראל. משם המשכנו אל חוות האלפקות (חמש דקות ממצפה רמון), מקום מצוין שבו לנו. סגרנו לינה במקום (אין אפשרות לארוחת בוקר), אך אז גילינו שבשבת אין יותר מדי בתי קפה פתוחים במצפה רמון. קחו זאת בחשבון.

חוות האלפקות
יעל זילברשטיין בריזדה

גולת הכותרת של המקום הייתה ללא ספק המדורה שיכולנו להדליק בלילה ולצלות עליה את המרשמלו שהילדים חיכו לו הרבה זמן. היו גם תפוחי אדמה, בהם נרשם פחות עניין. אך מעל הכל, היו אלה השמיים זרועי הכוכבים שהשלימו את התמונה. בחווה עצמה הילדים נהנו לשוטט לבד בין האלפקות והסוסים ולראות את ההאכלה שלהם.

בשבת ירדנו לטייל במכתש. במכתש ביקרנו במנסרה וקינחנו במרכז המבקרים שבמצפה רמון ובחי רמון ובדרך חזרה הביתה עצרנו בבור חווארים ליד שדה בוקר. הבן שלי אמנם ציפה למצוא שם דינוטראקס , אבל כבר בתצפית הראשונה זה עבר לו, כשמיד אחרי מרכז המבקרים ראינו יעלים וסלעית שחורת בטן, שהיא ציפור קטנה ויפה עם כיפה לבנה על הראש.

סלעית שחורת בטן שהיא ציפור קטנה ויפה עם כיפה לבנה על הראש
יעל זילברשטיין בריזדה

היעלים במצפה רמון סובלים מכך שאנשים מאכילים אותם. למה סובלים? מהרבה סיבות, הראשונה היא שהאוכל לא מותאם להם, בנוסף הם מתרגלים לא לחפש מזון ומאבדים את היכולת הזו. חיות בר שנמצאות בקרבת אנשים עלולות להיפגע מדריסה ולמות מהמזון שקיבלו. המועצה המקומית הציבה במקומות רבים שלט המבקש לא להאכיל את היעלים, ועדיין ניתן לראות אנשים מתעלמים מכך.

יעלה משוטטת
יעל זילברשטיין בריזדה

מבחינת מסעדות, אין הרבה יותר מדי אפשרויות בסופי שבוע במצפה רמון. מאפיית לשה פתוחה בשישי עד השעה 14.00 ומסעדת ויגן סול פתוחה לאורך הסופשבוע. מידע נוסף על מסעדות במצפה אפשר למצוא באתר.

מעבר להצעות שתמצאו מטה, יש עוד המון מה לעשות בדרך למצפה רמון ובמכתש עצמו, ועוד לא מעט מסלולים שמתאימים למשפחות בהם: אתר החולות הצבעוניים, מסלול קצר ונהדר בעין סהרונים ופרסת נקרות, ציר צבעי הרמון, הדרכות כוכבים בחושך ועוד. אל תשכחו להביא בגדים חמים ליום וללילה.

גן לאומי עין עבדת
יעל זילברשטיין בריזדה

בדרך למצפה רמון, עוצרים בגן לאומי עין עבדת

מסלול קצר בקניון מדברי עד למפל והמעיין שבו המים מוקדשים לבעלי החיים ולא לאנשים, כלומר אסור לרחוץ בו ואפילו לגעת במים. המסלול כולל גם עלייה לתצפית על המעיין וחזרה אל החניון. למי שמגיעים עם יותר מרכב אחד, מומלץ לבצע לפני תחילת המסלול הקפצת רכב ולעלות את המצוק עד התצפית העליונה (קצת פחות מתאים עם ילדים צעירים מאוד).

גן לאומי עין עבדת
יעל זילברשטיין בריזדה

הנוף נהדר ואפילו הצלחתי לראות שני נשרים חגים בשמיים. לא הרחק מעין עבדת, באופן יחסי, יש תחנת האכלה לנשרים שמופעלת על ידי רשות הטבע והגנים ומעודדת את השהייה שלהם שם.

גן לאומי עין עבדת
יעל זילברשטיין בריזדה

שימו לב שאם מתכננים ארוחה, יש לערוך אותה בחניון הכניסה כי אסור להכניס אוכל למסלול על מנת שלא יישארו שיירי מזון שעלולים לפגוע בבעלי החיים.

מתאים לעגלות? לא.

בתשלום? כן. 28 שקלים למבוגר ו-14 שקל לילד מעל גיל 5, חינם למנויים.

גלידה? היה כל כך קפוא שלא בדקתי. יותר בכיוון של לחפש תה חם.

מכתש רמון- המנסרה
יעל זילברשטיין בריזדה

המנסרה, מכתש רמון

אין ספק שהמכתש זה המקום לדבר עם הילדים על היווצרות סלעים. די קרוב למצפה רמון נמצא אתר המנסרה. גבעה בה עורכים סיור קצרצר דרך שביל מדרגות צף. מה שמיוחד במקום הזה הוא שהאבנים המכסות את הגבעה הן מרובעות בצורה קבועה (צורת מנסרות) בשל התחממות אבני חול, ההתקררות והסדיקה.

אתם לא צריכים לזכור את זה כי האיורים וההסברים במקום קלים ופשוטים ונהירים לכל, כל מה שצריך זה רק לקרוא בשילוט שנמצא לאורך המסלול ולמעלה בתצפית המקסימה. ממש קרוב למנסרה נמצא אתר אבן חול ומים ובו ניתן למלא בקבוקונים, שהבאתם מהבית, בחולות צבעוניים.

מתאים לעגלות? לא.

בתשלום? לא.

קפה או תה חם אפשר למצוא במתחם סלינה הסמוך.

מרכז המבקרים מצפה רמון
יעל זילברשטיין בריזדה

מרכז מבקרים מצפה רמון וחי רמון

מרכז המבקרים מציע לא רק תצפית מרהיבה על המכתש מלמעלה ודרך היווצרותו, אלא כולל גם רצף סרטונים מרגשים על אילן רמון האסטרונאוט הישראלי הראשון, המסע שלו בחלל בחללית קולומביה והסוף המצער של ההרפתקה הזו.

חי רמון
יעל זילברשטיין בריזדה

במרחק הליכה קצר משם נמצא חי רמון, מעין גן חיות קטן לבעלי חיים מדבריים קטנים כמו קוצנים, פסמונים ונחשים, בו ניתן ללמוד עליהם. במקום גם גן מקלט לצמחים מדבריים בסכנת הכחדה. אפשר לראות כאן סרט על חיות הבר בסביבה ולילדים שקוראים וכותבים יש פעילות עצמאית נוספת (בתשלום של חמישה שקלים). אני חייבת להודות שבאופן אישי לא משמח אותי לראות בעלי חיים בכלובים, בעיקר לא חיות בר, ולדעתי ראוי לשחרר אותם - על אף הערך החינוכי הגבוה של המקום.  

מתאים לעגלות? כן.

בתשלום? מרכז המבקרים בעלות של 28 שקלים למבוגר ו-14 שקל לילד מעל גיל 5, חינם למנויים וחי רמון 22 שקל למבוגר ו-9 שקלים לילד, חינם למנויים.

בור חווארים
יעל זילברשטיין בריזדה

בור חווארים

דרומית לשדה בוקר נמצא את החניון של נחל חווארים (משולט) ואפשר לעצור בו להתרעננות קצרה ולהתרשמות מבור מים העתיק שחפרו הנבטים, שליטי המדבר לפני כ-2,000 שנה. בדרך חזרה ממצפה רמון חולפים על פני העיר הנבטית עבדת וכאן זהו המקום להזכיר שהנבטים השכילו לאגור מי שטפונות וזו היתה עוד דרך שלהם לשלוט על דרך הבשמים המפורסמת, כי במדבר מי שיודע היכן המים נמצאים יוכל לשרוד.

נחל חווארים
יעל זילברשטיין בריזדה

כדאי לדעת שפה מתחיל מסלול נחל חווארים המפורסם בזכות טיולי לילה לאור ירח, בעיקר בעונת הקיץ, משום שהחוואר היא קרקע בהירה מאוד ובלילות של ירח מלא היא מחזירה את האור. בין אם מטיילים כאן ביום ובין אם בלילה, מדובר במסלול שדורש הקפצת רכב אז אנחנו הסתפקנו בירידה לבור והתרשמות מהנוף.

שקיעה
יעל זילברשטיין בריזדה

מתאים לעגלה? לא

בתשלום? לאתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות