לדף הבית של הארץ
תמונת נרצחים

מסע מצולם בכביש הארוך בישראל

דניאל צ'צ'יק
ו
אמיר תיבון

הרחק מכלכלת ההיי-טק התל-אביבית, אפשר למצוא ערים שנאבקות על קיומן ועיירות פיתוח שמנסות להיחלץ מן ההיסטוריה של עצמן. סיפורו המרתק של כביש 90, שנמתח מההרים הקרירים בגליל ועד לחום הלוהט של חופי הים האדום

שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

שש שעות, בלי עצירות בדרך: זה פרק הזמן הדרוש כדי לנסוע את מלוא אורכו של כביש 90. הכביש הארוך בישראל, המחבר את הקצוות הצפוניים והדרומיים של המדינה. מסע של כ-480 קילומטרים בכביש מתפתל, לרוב עם נתיב אחד בלבד לכל כיוון.

אפשר לנסוע את כל כביש 90 בשש שעות ללא עצירות, אבל אם תעשו זאת, תפסידו את הסיפור האמיתי של הכביש, שהוא לא רק הארוך בישראל, אלא גם אחד המיוחדים והמעניינים בה. הסיפור האמיתי הוא האנשים שפוגשים בדרך, היישובים והנוף. כביש 90 הנמתח במקביל לגבול ירדן הוא שער לישראל האחרת והנשכחת.

הרחק מכלכלת ההיי-טק התל-אביבית, אפשר למצוא ערים שנאבקות על קיומן ועיירות פיתוח שמנסות להיחלץ מן ההיסטוריה של עצמן; קיבוצים ותיקים שהיו בעבר סמל המדינה הצעירה וכיום מתקשים להישאר רלוונטיים במציאות הישראלית המשתנה; וגם עשרות אלפי פלסטינים החיים תחת כיבוש, תלויים בכביש הזה אבל רשאים לנסוע רק במקטעים מסוימים ממנו. הנסיעה לאורך כביש 90 כוללת בתוכה את העבר, ההווה והעתיד של מדינת ישראל.

בסתיו 2021, כאשר ישראל יצאה משנה של סגרים, בחירות ומלחמה, שלחנו את צלם "הארץ" דניאל צ'צ'יק למשימה מאתגרת: לספר בתמונות את סיפורו של כביש 90 ושל האנשים לאורכו, ודרכם, את סיפורה של החברה הישראלית. המסע הוויזואלי פורסם במקור במהדורה האנגלית של "הארץ". התגובות הנלהבות מרחבי העולם, כולל מאנשים שביקרו בישראל ונסעו על כביש 90, אבל אף פעם לא ראו אותו כפי שהוא מוצג בצילומים של צ'צ'יק, שכנעו אותנו לפרסם את הפרויקט כעת גם בעברית, מתוך הבנה שדווקא מי שמכירים את הכביש הזה, יופתעו מהאופן בו הוא משתקף דרך ההתבוננות הוויזואלית.

מלחמה ושלום, אמונה ומודרניות, אקלים ותעשייה, יופי ואסונות — כל אלה נוכחים לאורך הכביש, שמתחיל תחת הרים מושלגים בצפון, חולף על פני ים המלח המתייבש, נושק לדיונות חול במדבר ומסתיים בנוף העז של מפרץ אילת. הצטרפו אלינו למסע.

0102030405060708091011121314151617181920
עיצוב: מיה קולודנרפיתוח: אסי אורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

הכתבות המעניינות של השבוע