מטר המטאורים השנה עשוי להיראות יפה במיוחד, איפה תוכלו לראות אותו?

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מטר המטאורים השנה עשוי להיראות יפה במיוחד, איפה תוכלו לראות אותו?

לכתבה
מכתש רמון שיר פרסר

כדי שלא תצטופפו עם עוד 30 אלף מבקרים שמחפשים מקום ללון בנגב, שלל אירועים שיימשכו מסוף השבוע הקרוב ועד סוף הקיץ - יציעו לכם לראות את הכוכבים מקרוב

13תגובות

הלילות שבין ה-8 ל-15 בחודש אוגוסט הם הזמן האופטימלי לצפות במטר המטאורים העשיר ביותר בשנה – הפרסאידים. המדבר בכלל ומכתש רמון בפרט נחשבים אתרים אידיאליים לצפייה. בעצם כל מה שצריך הוא מקום חשוך וכאלה אין רבים בישראל.

באתר סוכנות החלל הישראלית נכתב: "הדרך הטובה ביותר לצפות במטר היא כאשר נמצאים במקום שבו זיהום האור מזערי – מקום שבו אין תאורה מלאכותית. מומלץ להתרחק מהעיר ולצאת אל המדבר שם השמיים פתוחים, האורות מעטים, השקט גדול וניתן לצפות בשלווה ובפליאה במטר הזהוב של ילדי פרסאוס". כך נראה זיהום האור בישראל

מכתש רמון
יונתן אליכיס / אסטרו-פאן

נשמע נפלא אבל ניסיון השנים הקודמות מוכיח שבתאריכים הטובים ביותר, בתנאים הטובים ביותר, הצפיפות של חובבי הכוכבים באזור מכתש רמון גדולה ופוגעת בחוויה. אנשים, מטבעם, הם מוארים. לא תמיד זו בשורה משמחת.

מכתש רמון
יונתן אליכיס / אסטרו-פאן

קצב הנפילות בלילות הנכונים יכול להיות נהדר – יותר ממאה מטאורים בשעה. שיאו של המטר יהיה בלילה שבין ה-12 ל-13 באוגוסט, בין השעות עשר בערב לאחת בלילה. השנה אפשר דווקא להיות אופטימיים. הירח יהיה בתאריך האמור סמוך למולד ולכן מטר המטאורים השנתי עשוי להיראות יפה במיוחד.

מקורם של הפרסאידים בשרידי אבק שהותיר אחריו כוכב השביט סוויפט טאטל במסלולו סביב השמש. הוא מקיף את השמש פעם ב-133 שנים. פעם בשנה, כשכדור הארץ עובר בשובל השאריות של השביט, פוגעים המטאורידים באטמוספירה במהירות של 59 קילומטר לשנייה ויוצרים מופע שמימי מרהיב. סוויפט-טאטל ביקר אצלנו בפעם האחרונה ב-1992. האירוע לווה אז בפרץ של מאות פרסאידים בשעה גם בשנים שאחריו: כ-200 פרסאידים בשעה בשנת 1993 וכ-500 מטאורים בשעה בשנת 1994. מאז, הקצב הממוצע של הפרסאידים בשיא נע סביב ה-100 מטאורים בשעה.

מכתש רמון
שיר פרסר

מכתש רמון

בספטמבר 2017 הוכרז מכתש רמון כשמורת אור כוכבים. זו השמורה היחידה מסוגה במזרח התיכון ואחת מכמה עשרות שהוכרו בעולם כולו. המשמעות של ההכרזה כפולה – הכרה בכך שבאזור המכתש יש תנאי צפייה מושלמים בתופעות אסטרונומיות, בעיקר בזכות החשיכה ששוררת באזור ומצד שני – זו הנחיה שיש לשמר את התנאים הטובים האלה גם בעתיד.

באוגוסט בשנה שעברה הגיעו 30 אלף איש למכתש רמון כדי לצפות במטר המטאורים. רובם הגיעו במהלך לילה אחד – שיאו של האירוע. אי אפשר ליהנות מאירוע כזה בחברת צופים כה רבים. בעיה נוספת היתה שאין באזור מצפה רמון מספיק חדרי אירוח כדי להלין את כולם. הסקת המסקנות השנה היא קיומו של פסטיבל "מכתש של כוכבים", שמתוכנן להימשך חודש וחצי (15 ביולי ועד 27 באוגוסט).

הסיכוי לראות כוכבים נופלים באמצע יולי ובסוף אוגוסט אמנם נמוך אבל לצידו קטן גם הסיכוי לראות אלפי מבקרים אחרים. הפסטיבל יתקיים מדי סוף שבוע – בחמישי ושישי בלילה. מאחורי היוזמה וההפקה עומד נדב סילברט, הבעלים של מרכז "בטבע" המובילה פעילויות הדרכה ואסטרונומיה במצפה רמון.

בתכנון הפסטיבל מעורבים אנשי מקצוע מובילים כד"ר יגאל פת-אל- מחבר אנציקלופדיות קבוצות הכוכבים ומנהל לשעבר של הפלנטריום בגבעתיים, פרופ'  הלל רובינשטיין- מנכ"ל D-MARS, אירה מצ'פסקי, מנכ"ל חברת Astronomy Israel.

מצפה רמון
אילן אסייג

בין הפעילויות בפסטיבל "מכתש של כוכבים" צפייה בטלסקופים, סיור במתחם D-Mars (מעין מעבדת שטח בה מבוצעות משימות מחקר המסייעות לצבירת ידע ונסיון לקראת טיסות מאוישות למאדים), תערוכת מחווה לצלם פיליפ בונו, הקרנת סרטי מבוא לאסטרונומיה, הרצאות מדעיות והדרכות היכרות עם כיפת השמיים. מידע באתר https://bateva.co.il/crater-of-stars/

מצפה רמון

ב-11-12 באוגוסט תקיים סוכנות החלל פעילות משפחתית חינם או בתשלום סמלי (15 שקלים) בשעות הערב. החל מהשעה 23:00 ועד אור הבוקר תתקיים החשכה כוללת של מצפה רמון וסביבתה, כדי למנוע זיהום אור שיפריע למופע השמימי. במסגרת הפעילויות לכל המשפחה (ללא תשלום וללא רישום מראש): יריד צבעוני של דוכנים, אמני רחוב, קרקסנים, מוזיקאים, די.ג'יי והקרנות וידאו ארט באווירת כוכבים.

כמו כן תתקיים פעילות העשרה וחוויה אסטרונומית במחיר 15 שקלים לאדם (מגיל 3), וזאת ברישום מראש. הפעילות תכלול הרצאות פשוטות על הירח, השמש, החייזרים והכוכבים. במקום תוצב גם עמדת צפייה בטלסקופים.   

כפר הנוקדים

"פסטיבל נוקדים עם כוכבים" מתקיים בכפר הנוקדים ליד ערד. במשך שלושה סופי שבוע בחודש יולי ושני סופי השבוע הראשונים בחודש אוגוסט יקיימו באתר תצפית כוכבים מודרכת, מופע מוזיקלי, סיור לילה בעקבות חיות המדבר, טיול לילי ומתחמי צפייה בכוכבים.

הפסטיבל בכפר הנוקדים יתקיים בין התאריכים 30-31/7, 6-7/8, 13-14/8. אורחים הלנים בכפר ישלמו תוספת סמלית. מבקרים ללא לינה בכפר ישלמו 50 למבוגר, 40 לילד. מידע באתר 

ממשית

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ורשות הטבע והגנים מקיימות אירוע צפייה שנמשך שני לילות בחאן הנבטי בממשית. התוכנית כוללת הדרכה על היווצרות הכוכבים, על מטר הפרסאידים ועל זיהוי כוכבים בשמיים. לאחר ההסבר תתקיים צפייה מודרכת בטלסקופים. משך הפעילות כשלוש שעות. הפעילות תתקיים בימים חמישי ושישי 12-13 באוגוסט בשעות תשע בערב עד חצות. האירוע יהיה פתוח לקהל הרחב ללא תשלום נוסף על דמי הלינה בחניון הלילה, אליו יש להזמין מקומות מראש.

תל ערד

ב-12 באוגוסט יתקיים אירוע דומה בתל ערד, שם מציעים ללנים בחניון הלילה היכרות עם כוכבי הלכת, סיפורי כוכבים וצפייה בטלסקופים. האירוע פתוח לקהל ללא תשלום נוסף על דמי הלינה בחניון הלילה, אליו יש להזמין מקומות מראש.

יטבתה

החי בר יטבתה מקיים ב-12 באוגוסט הדרכה על היווצרות הכוכבים, על מטר הפרסאידים ועל זיהוי כוכבים בשמיים. לאחר ההסבר תהיה צפייה בטלסקופים. האירוע יהיה פתוח לקהל ללא תשלום נוסף על דמי הלינה בחניון הלילה, אליו יש להזמין מקומות מראש.

שמורת כוכבים או כוכב נולד

מכתש רמון
אליהו הרשקוביץ

דווקא השנה, כשהציפיות הגבוהות הן שהפעילות האסטרונומית תזכה לתנופה גדולה, נראה שהמכתש החשוך, הטבעי, שיד אדם לא מתערבת בו, סופג חבטות מכל הכיוונים האפשריים. זה החל בהצבת עמודי החשמל הענקיים בלב המכתש (יש הבטחה לסילוקם אבל הם עדיין שם ומועד הפתרון אינו ברור). אחר כך הגיעו החדשות על הפעילות במחצבת הגבס לשעבר, שמרוחקת כקילומטר וחצי משמורת הכוכבים. באתר זה התקיימו בשנה האחרונה כמה מסיבות גדולות, מוארות ומרעישות, שעוררו סימני שאלה.

לכל אלה נוספו למרבה האימה תוכניות עתידיות שפורסמו להקמת אמפיתיאטרון גדול, שיכיל 3,000 צופים, בלב המכתש. באתר זה אמורות להתקיים הופעות ענק, מין קיסריה דרומית, שמעמידה את שמורת אור הכוכבים באור מעט דל ומגוחך. זו אחת מאותן תוכניות שמתחשק לומר לאלה שמציעים אותן – תחליטו כבר מה אתם רוצים – שמורת אור כוכבים או כוכב נולד הבא?   

וכמו תמיד במצפה רמון – יש כמה קבוצות של תושבים, שחלוקים בדעתם. אחדים אומרים שהפעילות במחצבת הגבס הורסת את הצפייה בכוכבים בעוד האחרים מסבירים שאין שום הפרעה. כולם במצפה רמון, מקום קטן, גם מכירים מישהו, קרוב משפחה, חבר או שכן, פקיד במועצה, או ברשות הטבע שמעורב בפעילות. הם גם יודעים עם מי אסור לדבר על הנושא ועם מי חייבים לשוחח בהרחבה.

אם אפשר להמליץ כאן על מופע הפתיחה של האמפי החדש – אנא הזמינו את שימי תבורי, ששר בזמנו את השיר הנהדר שכתבו יואל ריפל ועוזי חיטמן "בלילה בלי כוכב הכל כמו נחרב".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות