נסענו לאורך שביל הטיול החדש של פרדס חנה כדי שאתם לא תצטרכו

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

נסענו לאורך שביל הטיול החדש של פרדס חנה כדי שאתם לא תצטרכו

לכתבה
שביל סובב פרכו"ר דוברות פרדס חנה-כרכור

כך הפך קומוניקט של פרדס חנה-כרכור לשלל כתבות מחמיאות בתקשורת, שלא ברור אם מי מכותביהן הציב את רגלו באותו "שביל" שהתברר כדרך חקלאית מהזן המשמים

47תגובות

גם אני שמעתי על שביל טיול חדש שנולד בישראל, המאפשר למטיילים ממרכז הארץ לא להצפין או להדרים יותר מדי על מנת ללכת מעט בטבע. "שביל סובב פרכו"ר" – המקיף את פרדס חנה-כרכור וקיבוץ משמרות, הוא שביל טבעתי באורך 24 ק"מ. בקומוניקט שנשלח לכל מדורי הטיולים באתרי התקשורת בישראל מצוין כי הוא כולל "אגם טבעי קסום" ושאר הבטחות על חוויה כמעט מרגשת. אך הבטחות לחוד ומציאות משמימה לחוד, כשהגיע הזמן שמישהו ייקח אחריות על הודעות כוזבות לתקשורת.

שיטוט בלתי מזוין ברחבי האינטרנט מגלה ידיעות מגוונות על השביל החדש, כולן מהשבוע שעבר – עת יציאת הקומוניקט לתיבות הדואר של כל כתבי הטיולים בכל האתרים. כמה מאתרי החדשות הפופולריים בארץ יחד עם אתרי טיול ייעודיים רבים, כולם מהללים את אותו שביל, אך קריאה ובדיקה מעמיקה יותר בכתבות הללו מגלה שמדובר ב"העתק-הדבק" קלאסי שספק אם מי מהכתבים החתומים עליהן יצא לדרוך באותו שביל.

שביל סובב פרכו"ר
איתן לשם

באתרי החדשות הפופולריים ההם מהללים את השביל כשבשני אתרי תקשורת - שוב, מהנקראים והחשובים בישראל - אף מצטטים את דבר הפרסום מתחילתו עוד סופו. "שביל חדש נולד בישראל" מתחילות שתי הכתבות בצירוף מקרים תמוה. אולי בגלל שכך מתחיל הקומינקט הארור ההוא? הלאה. שלוש הכתבות באתרים המרכזיים הללו מבטיחות את אותם דברים באופן דומה בצורה מחשידה. 

"השביל מחבר בין אתרי מורשת וטבע מקומיים וכולל נקודות חן ונוף רבות המשמשות מוקד משיכה לטיולים, בילוי בחיק הטבע ופעילויות פנאי וספורט, כמו האלון הבודד מכרכור, אתר צפרות עופות מים בבריכת חורף טבעית בנווה רותם, נופי חקלאות מורשת, האקליפטוס המפורסם של מאיר אריאל, אגם טבעי קסום, מבנה חאן היסטורי ועוד. מאחר שהשביל טבעתי, ניתן להתחיל ולסיים אותו בכל נקודה וללכת אותו עם כיוון השעון או נגדו" – כך מתואר השביל באופן דומה בכל הכתבות, כציטוט אחד לאחד מאותה הודעה לתקשורת.

קטע מההודעה לתקשורת שיצאה מטעם ראשות המועצה
צילום מסך
שביל סובב פרכו"ר
איתן לשם

אך האם מישהו מאותם כתבים שש לשלוח את מטיילי הארץ אל השביל החדש ש"נולד", בכלל ביקר בו? האם לא ראוי לצאת לשטח לפני המלצה עליו? גם אם חוטאים בגוזמאות, כדאי שמושא ההמלצה יהיה קיים בסופו של דבר ולא יתגלה השביל בכלל ככביש לטרקטורים. נתחיל בהתחלה.

יצאנו ביום הכי חם בשנה לבדוק את שביל הטיול החדש המקיף את האזורים החקלאיים שסביב אחד היישובים המדוברים ביותר בעת האחרונה – פרדס חנה-כרכור. אך כבר כשהגענו לשביל ראינו שהוא לא בדיוק שביל וקשה מאוד לערוך בו טיול. מדובר בדרך חקלאית חצי סלולה, שעוברת מסביב לפרדסים כשהיא חסרת צל, חסרת נוף וללא עצירות מרגשות במיוחדת בדרך. גם השילוט הספורדי לא רציף, ומקשה על ניווט חסר דאגות בשביל. כשהדרך מתפצלת לשלושה, וחלקה נכנס לאתרים סגורים – השילוט הנכון הופך להכרחי.

שביל סובב פרכו"ר
איתן לשם

אכן, האקליפטוס של מאיר אריאל הוא מקום לעצור בו, ואולי לחשוב מעט על הכשלים שלנו בשמירה על המורשת, במקרה הזה המוזיקלית. אך מעבר לו – קוצים, נחל יבש, ביצה עבשה והרבה אקליפטוסים, שחריקתם ברוח אכן נעימה ומרגיעה אך מהשביל הרחב והמשמים זו אינה נחמה אמיתית.

מדובר ביוזמה יפה של אחד מחברי המושבה, ופרויקט שעתידים לקחת בו חלק גם בני הנוער באזור. אכן, נפלא שבני נוער מתגייסים למטרה יפה של הנגשת הטבע לכולם. אך בהצגת המיזם המקומי הזה כ"שביל טיול חדש בישראל" יש מן החטא לאמת. בפרדס חנה מתגאים בעובדה כי בקרוב יחולקו מנשרים לתיבות הדואר של התושבים, שיזמינו אותם להכיר את הטבע שסביבם. זה נהדר, אך שם היה צריך להסתיים המיזם הזה. כאשר מישהו במועצה זיהה הזדמנות להשיג מעט יח"צ ללא עלות למושבה, שעלתה לכותרות לאחרונה בנסיבות קצת פחות נעימות (אי התחסנות וכו') האירוע הזה תפח לממדים של כמעט הונאה.

אני רק מדמיין את הילדים המגיעים אל אותו "שביל חדש נולד" ומגלים כי אין הוא כלום, פרט להליכה ארוכה ומשמימה בשטחים חקלאיים. טיול כזה יכול למוטט את הטבע כולו עבור אותו נער אומלל לשארית חייו. ואנחנו עוד נסענו את רוב 24 הק"מ של המסלול הזה ברכב, למזלנו. אז כן, ראינו פרפרים ואכלנו מעט תותי בר, נזכרנו במאיר אריאל וחזינו במבנים נטושים לצד הדרך – אבל אם זו הייתה הפעילות שלנו לשבת היינו רוגזים כל הדרך אל המוצ"ש.

אם כך למדנו לקרוא המלצות טיול רק ב"הארץ", הבנו שיש מועצות שלא מבינות את ההבדל בין אתר נפלא לטיול צופים לבין טיול משפחתי, ונשבענו לעצמנו להשיג טיול שווה – עם נוף אמיתי וערך מוסף – לשבת הקרובה. ברור לנו איפה לא נמצא אחד כזה – בתיבת המייל שלנו, כמובן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות