מיהו הכפר התיירותי הטוב בישראל?

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מיהו הכפר התיירותי הטוב בישראל?

לכתבה
משה גלעד

ארגון התיירות של האו"ם עתיד לפרסם גם השנה את רשימת הכפרים התיירותיים הטובים בעולם. משרד התיירות הישראלי קופץ על ההזדמנות לקדם את התיירות הכפרית בארץ, אך שוב ההגדרה של מהו כפר עומדת לו לרועץ

28תגובות

לפני שנה הכריז ארגון התיירות של האו"ם (UNWTO) על בחירת רשימת הכפרים התיירותיים הטובים בעולם. בתום תהליך מיון ארוך נבחרו 40 כפרים בשלושים מדינות ברחבי העולם. היוזמה זכתה להצלחה ופופולריות. "הכפר התיירותי הטוב בעולם" היא כותרת מושכת. יש הרבה מאוד קהילות קטנות שרוצות לפתח תיירות, למשוך מבקרים, להתפרנס בכבוד ולהציג בגאווה את הישגי האזור שלהן. 170 כפרים בעולם ניגשו לתחרות של האו"ם. פחות מרבע מהם עמדו בקריטריונים ונבחרו.

ההצלחה של היוזמה בשנה שעברה הובילה להמשך – בימים אלה מנהלים אנשי הארגון את התהליך לבחירת הרשימה הבאה של כפרי התיירות הטובים בעולם. משרד התיירות הישראלי פרסם השבוע (שני) לראשונה קול קורא להשתתפות ביוזמה. בין היתר נאמר בו: "משרד התיירות קורא למועצות מקומיות וליישובים לקבל הזדמנות ייחודית ולהגיש את מועמדותם לתחרות של ארגון התיירות העולמי של האו"ם לקבלת הכרה בינלאומית של 'כפר תיירותי'."

כפי שמסביר הפרסום של משרד התיירות מטרת התחרות היא למנף את התיירות הכפרית. "זאת, מתוך רצון לשמור על הצביון הכפרי והתיירותי של יישובים בגודל של עד 15,000 תושבים. החשיבות לקידום כפרים תיירותיים נובעת מהרצון לשמר את האופי הקהילתי לצד הנופים הקשורים אליהם, מערכות ידע, מגוון ביולוגי ותרבותי, תוך חתירה לקדם גישות חדשניות ובנות-קיימא לפיתוח התיירות ביעדים כפריים".

הכפר השווייצרי גרוייר
Elenarts/Shutterstock

תחילה חשוב להבהיר את מה שמעורפל מעט בפרסום של המשרד – אין כאן שום תמורה כספית מיידית. כלומר גם הכפרים שזוכים להיכלל ברשימה אינם מקבלים תקציב או מענק. הם זוכים ביוקרה שאמורה להביא אליהם מבקרים. אנחנו נכתוב עליהם. הקוראים יקראו ויבואו. על פי משרד התיירות ישוב שנכלל ברשימה הופך ל"מותג רב עוצמה בשיווקו". המרכיב המשמעותי ביותר בהליך הוא שיישובים אינם ניגשים לתחרות באופן עצמאי. הם פונים למשרד התיירות ואנשיו בוחרים את מי לשלוח לרשימה העולמית, בתקווה שיתקבל. יחד עם זאת - היישובים שייבחרו על ידי משרד התיירות יזכו לליווי בהליכי ההגשה וביצירת חומרים שיווקיים. קל להבחין כאן בדמיון מסוים להליך הבחירה המורכב יותר של אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. למתעניינים, המידע המלא על התחרות של האו"ם מופיע באתר הארגון.

מועצות מקומיות ויישובים אשר עומדים בערכים תיירותיים הכוללים מורשת, היסטוריה, פיתוח תיירותי ותשתית לינה הקיימת באזור, יכולים להגיש מועמדות למשרד התיירות הישראלי. עליהם למלא טופס מועמד, תוך צירוף תמונות או קטעי וידאו המחזקים את החומרים שמולאו בטפסים. בנוסף, יש ליצור סרטון וידאו של עד שתי דקות באנגלית, בו יוסבר מדוע היישוב ראוי להיכלל בפרויקט ומצגת כללית שתהווה את הסיכום של הטפסים שמולאו.

הכפר השווייצרי גרוייר
canadastock / Shutterstock.com

התהליך כולל הגשת מועמדות למשרד התיירות, סקירה של ארגון התיירות של האו"ם, הערכת יועצי הוועדה והכרזה. לוח הזמנים של הפרויקט: עד ה-25 במאי יש להגיש את הפרויקט למשרד התיירות, עד ה-28 ביוני יוגשו המועמדויות ל- UNWTO על ידי משרד התיירות. באוגוסט-ספטמבר יתבצע תהליך הבחירה על ידי יועצי הוועדה ובאוקטובר תתקיים ההכרזה על הזוכים.

דלית אל כרמל
רמי שלוש

עם פרסום התחרות וההשתתפות לראשונה של ישראל אמר שר התיירות יואל רזבוזוב: "התיירות הכפרית בישראל היא חלק משמעותי בתיירות לישראל ובישראל. מדובר במיזם בינלאומי שימצב את מדינת ישראל ואת מי שייבחר בשורה אחת עם מקומות תיירותיים מפורסמים מהעולם. על כן היה לי חשוב שגם יישובים ישראלים, יפים ובעלי פוטנציאל תיירותי רב, ויש לנו במדינה רבים מהם, יוכלו לקחת חלק במיזם של ארגון התיירות של האו"ם. בזכות כך, יהפוך הכפר התיירותי שייבחר למוקד עלייה לרגל עבור תיירים רבים – תיירים שיכניסו למשק הישראלי כסף רב ובזכותם ייווצרו מקומות עבודה רבים, בעיקר בפריפריה, שיספקו פרנסה לאזרחי ישראל".

כדי להבין מעט יותר את מהותו של המיזם העולמי כדאי להתבונן בקריטריונים לבחירה ובכפרים שנבחרו בשנה שעברה. על פי אתר הארגון העולמי המטרות של התחרות הן לגרום לשוויוניות בין מרכז לפריפריה, להילחם בתהליך נטישת הכפרים, לקדם שוויון לנשים ולשפר את החינוך במקומות מרוחקים.

תיירות כפרית עשויה לשמש מנוע לקידום קהילות מרוחקות ונידחות. יש בה מחויבות לסביבה ולקיימות. הדרישות כוללות קהילה שאינה מונה יותר מ-15 אלף תושבים, מיקום באזור בו יש פעילות מסורתית, חקלאית ותרבותית. קהילה עם ערכים חברתיים וסגנון חיים כפרי ייחודי. כל קהילה מגישה מועמדות בנפרד, כלומר שניים או שלושה ישובים אינם יכולים לגשת יחד. מועצות אזוריות אינן יכולות להתמודד. מועצות מקומיות – יכולות.

הוועדה של האו"ם שמחליטה על הרשימה מתחשבת בקריטריונים הבאים: ערכים תרבותיים, שימור, יציבות כלכלית, חברתית וסביבתית, פיתוח תיירות והענקת קדימות לתיירות על פני מקורות הכנסה אחרים, בריאות וביטחון.

סאאס פה בשווייץ
משה גלעד

עיון ברשימת הכפרים שמופעים כיום ככפרי התיירות הטובים בעולם מגלה מגוון גדול. יש שם בין היתר כפרים מהפיליפינים ומלבנון, מארגנטינה וממקסיקו, משווייץ ומפורטוגל, מאוסטריה, מאוריציוס ויפן. שמחתי לגלות שביקרתי בעבר בשני כפרים שמופיעים ברשימה. בכפר השווייצרי גרוייר השתעממתי פעם עד מוות בתצוגה של הכנת גבינה. אנשים חמורי סבר הדגימו בפני במשך שעות איך הם הופכים כיכר די גדולה של גבינה צהובה מצד לצד. כאשר שבתי אל האוויר הצח, הכפר באמת נראה לי מקסים ביופיו.

המקום השני בו ביקרתי הוא הכפר מוקרה-גורה בסרביה. זה אכן כפר הררי יפה, עם רכבת נעימה שנוסעת בו במסלול מעגלי בין ההרים, ושעיקר פרנסתו עדיין נובע מסקרנותם של תיירים שבאים לצפות באתרי הצילום ובמלון שהקים במאי הקולנוע הנודע אמיר קוסטוריצה. 549 תושבים חיים בכפר ופרנסתם אכן תלויה לחלוטין בימים אלה בתיירים.

הרהור נוסף על הרשימה חולף במוחי בעת כתיבת השורות האלה. האם רק נדמה לי או שבישראל אנחנו נוטים לכנות "כפר" כמעט תמיד יישוב ערבי או דרוזי? כלומר יש בארץ כמה מאות קיבוצים, וכולם כפרים, רבים מהם נאים, ובהחלט יכולים להשתתף בתחרות. אלא שאנחנו לא נוטים לקרוא להם כפרים. כך גם עם מושבים, או מקומות שזוכים לכינוי "יישוב", או "מצפה" או מאחז או התנחלות. אפילו נהלל או כפר יחזקאל הוותיקים אינם נקראים בדרך כלל כפרים. כפרים "נחשבים" בדרך כלל (אלא אם אני טועה לחלוטין) יישובים כמו עוספיא, או כפר כנא, בו חולל ישו נס, או כפר קמא, בו חיה קהילה צ'רקסית מרתקת והוא בעיני מועמד מוביל לרשימת האו"ם.

הכפר מוקרה-גורה בסרביה
משה גלעד

על נקודה אחת אחרונה כדאי לחשוב – היישוב הדרוזי הגדול דלית אל כרמל, בעיני אחד הכפרים התיירותיים היפים והמרתקים בישראל, לא יוכל להשתתף למרבה הצער בתחרות כיוון שחיים בו 17 אלף תושבים, אלפיים יותר מן המקסימום המותר.

יואל רזבוזוב
משה חרמוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות