בשעה טובה: שש שמורות חדשות הוכרזו השבוע במרכז הארץ ובדרומה

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בשעה טובה: שש שמורות חדשות הוכרזו השבוע במרכז הארץ ובדרומה

לכתבה
גן לאומי עינות תלם יעקב שקולוניק

אחרי תהליך מורכב שנמשך כמה שנים, הוכרזו השבוע שש שמורות טבע חדשות באזור המרכז ובמרחב הקרוב אליו. בין השמורות שהוכרזו - חולות זיקים, נחל חלילים ועינות תלם

27תגובות

שרת הפנים איילת שקד הכריזה השבוע על שש שמורות טבע חדשות. השמורות שהוכרזו הן חולות זיקים, נחל חצב, חרבת גממה, נחל זדים ונחל חלילים והגן הלאומי עינות תלם. המאפיין המייחד את ההכרזה הזו הוא שכל השמורות החדשות הן באזור המרכז ובמרחב הקרוב אליו.

הכרזת שמורת טבע או גן לאומי היא תהליך ארוך ומורכב, שנמשך בדרך כלל כעשר שנים. הכרזת שרת הפנים השבוע היא השלב האחרון בתהליך הארוך. קדמו לו שלבים רבים כאיתור השמורה, אישור מועצת שמורות טבע וגנים לאומיים, דיונים בוועדות התכנון המקומיות והמחוזיות, הפקדת התוכנית להתנגדויות הציבור, אישור הוועדה לשמירת קרקע חקלאית ושטחים פתוחים והליכי הכרזה.

השמורות שהוכרזו:

שמורות הטבע חרבת גממה, נחל זדים ונחל חצב ליד רוחמה וכעשרה קילומטר ממזרח לשדרות. שטחן 8,795 דונם והן חלק מתכנית המתאר "פארק השקמה". השטח מוגדר כ"ספר מדבר" והוא מהמסדרון האקולוגי הארצי, בציר מזרח מערב, המקשר בין ההר לשפלת החוף. שמורת הטבע חרבת גממה כוללת שביל טיול להולכי רגל.

שמורות הטבע חרבת גממה
קובי סופר / רשות הטבע והגנים
נחל זדים
קובי סופר / רשות הטבע והגנים
שמורת הטבע נחל חצב
קובי סופר / רשות הטבע והגנים

שמורת הטבע חולות זיקים נמצאת צפונית לקיבוץ וחוף זיקים בשטח של 2,754 דונם. השמורה  משמרת אזור חולות ורצועת חוף חולית, שריד עיקרי לחולות אשקלון,. חיים בה צבאים, שועלים, זוחלים ומכרסמים. בנוסף רצועת החוף משמשת גם כאזור הטלה וקינון משמעותי לצבות ים בעונת הרבייה. בשמורה שביל טיול על הדופן הדרומית שלה בסמוך לשפך נחל שקמה.

שמורת הטבע חולות זיקים
קובי סופר / רשות הטבע והגנים
שמורת הטבע חולות זיקים
קובי סופר / רשות הטבע והגנים

שמורת הטבע נחל חלילים מזרחית למבשרת ציון משתרעת על שטח של 224 דונם. לאורך אפיק הנחל קיימת מערכת חקלאות עתיקה מימי בית שני, הכוללת סכרים מאסיביים בנויים מאבן מקומית ולרוחב אפיק הנחל. תעלות ניקוז והשקיה מדופנות אבנים, שתפקידן לנקז את מי הגשמים והשיטפונות, ולמנוע סחף של אדמה מהטרסות. על הגדה הצפונית נמצאים שרידי יישוב קדום. ניתן להבחין גם בשרידי גתות, בורות מים, המעידים על קיום תרבות חקלאית רצופה מימי קדם, וקירבה של יישובים וחוות חקלאיות. סמוך לשפך הנחל יש מערות רבות ורחבות. בשמורה מסלול טיול להולכי רגל.

שמורת הטבע נחל חלילים
שור ענתבי / רשות הטבע והגנים
שמורת הטבע נחל חלילים
שור ענתבי / רשות הטבע והגנים

גן לאומי עינות תלם, בשטח של 472 דונם, הוא חלק מפארק ירושלים. הגן משמר נופי מעיינות קטנים וטרסות קדומות ולידו אתר התיישבות שהוקם בראשית המאה העשרים. עינות תלם (עויון תולמא או עויון טולמא) הן קבוצה של מעיינות קטנים הנובעים במקום שבו נחל לוז (ואדי לוזה) ונחל חלילים יורדים מצפון ונכנסים לנחל שורק. קטע זה של נחל שורק ידוע גם בשם עמק הארזים. בגן הלאומי שבילי הליכה למטיילים. שמורת נחל חלילים וגן לאומי עיינות תלם צמודים זו לזה.

גן לאומי עינות תלם
יעקב שקולוניק

רעיה שורקי, מ"מ מנכ"ל רשות הטבע והגנים בירכה על ההכרזות החדשות והבהירה שהן "מחזקות את ההגנה על השטחים הפתוחים הערכיים והייחודים הן לשמירת טבע  והן למען הציבור. קידום ההכרזות במרכז הארץ בפרט הוא אתגר בפני עצמו.

רעיה שורקי
ללא קרדיט

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר הודיעה עם ההכרזה: "מינהל התכנון רואה חשיבות גדולה בקידום של שמורות טבע וגנים לאומיים בישראל. חלק מהתכנון האסטרטגי של מדינת ישראל חייב לקדם שימור שטחים פתוחים בכל הרמות. אלה מצטרפים למעל 500,000 אלף דונם של שמורות וגנים שקודמו והוכרזו בחמש השנים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות