מלון אמריקן קולוני ההיסטורי מושך המוני ישראלים, שלא רוצים לעזוב ולחזור הביתה

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מלון אמריקן קולוני ההיסטורי מושך המוני ישראלים, שלא רוצים לעזוב ולחזור הביתה

לכתבה
מלון אמריקן קולוני. רק מעטים מהישראלים מעוניינים באמת לצאת משטח המלון דניאל צ'ציק

איך הפך מלון "אמריקן קולוני", שממוקם בלב מוקד האלימות בירושלים, ליעד האהוב על נופשים ישראלים בקיץ האחרון?

88תגובות

אם מיקום הוא הכל, לא יכול להיות יעד סביר פחות לישראלים שמחפשים מלון לחופשת הקיץ או החגים. רק לפני חודשים ספורים הוא היה במוקד אירועי אלימות שהיו עלולים להידרדר למלחמה של ממש במזרח התיכון. התנגשויות בין פלסטינים לכוחות ישראליים בשכונת שייח ג'ראח בירושלים, על רקע האיום בפינוי משפחות פלסטיניות מבתיהן, הציתו גל של מהומות שטילטלו את הערים המעורבות ועוררו את סבב הלחימה האחרון בין ישראל לשלטון חמאס בעזה. המהומות ומטחי הטילים הסתיימו רק 11 ימים אחרי שפרצו, בעקבות הסכם הפסקת אש. שייח ג'ראח הפכה לסמל בינלאומי של תנועת ההזדהות עם המאבק הפלסטיני.

למרות הכל, בקיץ האחרון, במרחק של רחובות מעטים מהאזור שבו התחוללו ההתנגשויות האלימות במאי הפך מלון יוקרה בן 120 שנה למקום המפלט של ישראלים המחפשים מנוחה ושלווה. כמו שאמרו רבים מהאורחים הישראלים, המלון הוא אפשרות "לצאת מהמדינה בלי לעלות על מטוס".

עד לפני זמן לא רב, מלון אמריקן קולוני היה טאבו מבחינתם של רוב הישראלים. הסיבה לכך אינה רק מיקומו – במזרח ירושלים, חלק של העיר שישראלים יהודים נוטים להימנע מביקורים בו – בין אם משיקולי ביטחון או מפני שאינם מרגישים רצויים – אלא גם בשל המוניטין שלו בעבר, כמרכז הפעילות של בכירי אש"ף. כזכור, אנשי ממשל ישראלים הדביקו לאמריקן קולוני את הכינוי המפוקפק "מלון אש"ף".

כל זה השתנה עם בוא הקיץ. ביוני, אחרי שלראשונה בתולדותיו המלון היה סגור במשך שנה וחודשיים – בגלל מגפת הקורונה – הוא נפתח מחדש עם צוות מצומצם. גי לינדט, המנכ"ל יליד שווייץ של המלון, סבר שעם חזרתם של עובדים שפוטרו או יצאו לחופשה יותר משנה לפני הפתיחה המחודשת, התפוסה תהיה נמוכה יחסית – 30% ביוני, 40% ביולי ובאוגוסט. "אבל פתאום התחילו לזרום הזמנות, אני מניח שהסיבה לכך היתה ההחלטה של ישראלים רבים לוותר על חופשה בחו"ל השנה", אמר לינדט. "ההזמנות עלו על כל הציפיות שלנו".

אמריקן קולוני
דניאל צ'ציק

ביוני 35% מ-92 החדרים במלון היו מלאים, ביולי 68% ובאוגוסט, על פי ההזמנות באמצע החודש, התפוסה הגיעה ל-80%. "כשמביאים בחשבון שלפני הקורונה, ברוב עונות הקיץ היינו ב-40%-50% תפוסה, זה ממש מדהים", אמר לינדט. הוא הוסיף שבשנים שלפני המגפה, יהודים ישראלים היו 5%-8% מכלל האורחים במלון. חלק הארי של המתאכסנים באמריקן קולוני היו תיירים מארצות הברית ומאירופה. "עכשיו הישראלים הם 99.9% מהאורחים שלנו", אמר לינדט.

גי לינדט
דניאל צ'ציק

ההימנעות של יותר ויותר ישראלים מנסיעה לחו"ל, בגלל דרישות כאלה ואחרות, החשש מבידוד בארצות היעד או בחזרה לישראל, וגם בגלל הרשימה המתארכת של מדינות שאין אפשרות להגיע אליהן, בהחלט יכולה להסביר מדוע אמריקן קולוני צץ לפתע על מסכי המכ"ם שלהם. משתנה נוסף שעומד מאחורי השינוי הדרמטי בהרכב הלקוחות של המלון הוא העובדה שאזרחים זרים, מלבד חריגים מעטים, אינם יכולים לבקר בישראל מאז פרצה המגפה.

מצחצחים את העברית

כמעט כל העובדים באמריקן קולוני הם פלסטינים, ורובם המכריע תושבי מזרח ירושלים. לדברי לינדט, רבים מהם מדברים עברית, אבל כדי לסייע לאלה מהם שמעוניינים לשפר את שליטתם בשפה כדי שיוכלו לתקשר ביתר קלות עם המבקרים שמגיעים למלון הקיץ – שמשתייכים לקטגוריה חדשה לגמרי – ההנהלה נותנת להם עזרה במימון שיעורי עברית.

הכניסה לאמריקן קולוני
דניאל צ'ציק

ראנה גיסאן, שעובדת זה 17 שנים כמלצרית באמריקן קולוני, מקווה להתחיל ללמוד עברית החודש. "בינתיים הספקתי לקלוט לא מעט מילים שנחוצות לי בעבודה השוטפת", אמרה המלצרית שמתגוררת בבית חנינא שבמזרח ירושלים. "אני יודעת, למשל, להגיד מזלג, קר, חם, בבקשה ותודה".

כשנשאלה אם היא מרגישה במתיחות כלשהי בין הצוות הפלסטיני ללקוחות היהודים אמרה גיסאן: "בטח שלא. האנשים במלון הזה מסתדרים מצוין. המתח הוא בין הממשלות שלהם".

"בדרך כלל אנחנו אוהבים ללכת לבתי מלון בערים גדולות, שיש בהן הרבה מה לעשות", אמר מיכאל. "רוב התל אביבים סבורים שירושלים היא חור, אבל גילינו שיש כאן המון אפשרויות בילוי. זאת עיר נהדרת".

בביקור במלון לאחרונה אפשר היה לראות ישראלים יהודים בבריכה, שקועים בטלפונים או בספרים שהביאו או מנהלים שיחות שקטות. ייתכן שבעבר הם היו חוששים לדבר בעברית או לקרוא ספרים ועיתונים בעברית במלון מזרח ירושלמי, כדי לא להסגיר את זהותם הלאומית. היום נראה שהחששות האלה נעלמו.

ראנה גיסאן
דניאל צ'ציק

נראה היה שרק מעטים מהאורחים היהודים ערים לעובדה שבאחד הימים שבהם ביקרנו במלון, באוגוסט, שייח ג'ראח שוב משכה תשומת לב בינלאומית, מכיוון שבאותו יום פירסם בג"ץ את החלטתו בנוגע לפינוי הפלסטינים מבתיהם בשכונה (במקום לתת פסק דין גיבש בית המשפט פשרה, שהצדדים בפרשה עדיין צריכים לאשר, שלפיה הפלסטינים יקבלו מעמד של דיירים מוגנים ויוכלו להישאר בבתיהם). נראה היה שהנופשים הישראלים, שמיקדו את תשומת לבם במריחת קרם הגנה ובהזמנת קוקטיילים מהבר, נחושים לא לאפשר לידיעה שעשתה כותרות בכל העולם – שמתייחסת, מילולית, לחצר האחורית של המלון שבו נפשו – לשבש את החופשה שלהם.

אורחים באמריקן קולוני
דניאל צ'ציק

אבל בבוקר המחרת, כשסדרת פיצוצים הפרה את שלוותם, חלקם תהו אם ההחלטה לצאת לחופשה בשכונה שהפכה לאחד ממוקדי החיכוך העיקריים בסכסוך הישראלי-הפלסטיני היתה רעיון נבון. "מה זה היה?" שאלה שחיינית מבוהלת ששלפה את ראשה מהמים אחרי פיצוץ חזק. האורחים האחרים שישבו סביב הבריכה נראו מבולבלים באותה מידה.

עובד מסביר פנים מצוות הבריכה במלון הבחין בפנים המודאגות והתנדב להרגיע את הקהל. הוא הסביר בעברית שלקולות הפיצוץ אין קשר לטרור. תלמידי מזרח ירושלים שיגרו זיקוקים לאוויר, כדי לחגוג את סיום בחינות הבגרות. הזיקוקים הם מסורת שנתית שמחה, הוסיף. אחרי שנרגע הפחד מהיקלעות לחילופי אש בהתלקחות מקומית של אלימות, האורחים הישראלים מיהרו לחזור לחופשתם.

ממש מקסים

הישראלים שנופשים באמריקן קולוני אינם בדיוק מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל. לינדט מציין שזהו היחיד מבין המלונות בדרגת חמישה כוכבים בירושלים שאינו כשר – ולכן חלק ניכר מהיהודים כלל לא ישקלו לבלות בו. ואכן, בכמה ביקורים במלון בשבועות האחרונים לא נראו גברים חובשי כיפה או נשים בכיסוי ראש במלון או בסביבתו. אף על פי שאין אפשרות לבחון את הנטייה הפוליטית של הלקוחות שכן פוקדים את אמריקן קולוני, אפשר להניח ברמה גבוהה של ביטחון שיהודים ישראלים שבוחרים לנפוש בחלק הערבי של ירושלים באים מהקצה הליברלי או השמאלי של הקשת הפוליטית. מעבר לכך, על פי מדגם אקראי של האורחים נראה שכיום המלון מושך זוגות, ובעיקר כאלה שמבקשים לעצמם חופשה רומנטית, יותר מאשר משפחות.

ליד הבריכה במלון
דניאל צ'ציק

סרגיי ומריה שרמן, שניהם בשנות ה-30 לחייהם, אמרו שחיפשו מקום שבו יוכלו לבלות לראשונה לבד מאז הפכו להורים. "ההעדפה שלי היתה למלון שיש בו הרגשה של ירושלים העתיקה, ובחיפושים שלי פתאום צץ המקום הזה", אמר סרגיי, מנהל בחברת היי-טק, בארוחת צהריים עם אשתו במסעדת הגן המפורסמת של אמריקן קולוני. הוא ומריה, מסעדנית, גרים בגבעתיים ובקרוב ייוולד ילדם השני.

סרגיי ומריה שרמן
דניאל צ'ציק

מריה הודתה שלא ידעה שאמריקן קולוני ממוקם במזרח ירושלים. "הבנתי את זה כשהגענו למלון", אמרה. הם תיכננו לישון במלון לילה אחד וסרגיי אמר: "אין לי טענות. המקום הזה ממש מקסים".

אלה באואר ובעלה טל ברמן, תושבי זכרון יעקב, חיפשו מקום מיוחד לחגוג את יום הולדתו ה-60 – והחליטו לממש שאיפה של עשורים. "כמעט אף פעם לא יצאנו לחופשה בישראל", אמרה באואר, מרצה בסמינר הקיבוצים. "ואנחנו אף פעם לא יוצאים לחופשה שכולה במלון. אנחנו אוהבים להפליג, לטייל ולהסתובב בחו"ל".

לדבריה, כשהיו סטודנטים באוניברסיטה העברית הם שמעו לא פעם על ארוחת הבוקר של אמריקן קולוני ועל שעת התה האנגלית במלון. הם הבטיחו לעצמם שיום אחד, כשכבר לא יהיו סטודנטים עניים, יוכלו להתפנק בלילה באמריקן קולוני וליהנות מהחוויות הקולינריות האלה. "בגלל מגפת הקורונה לא נסענו לחו"ל השנה. החלטנו שזאת ההזדמנות שלנו לקיים את ההבטחה ההיא", אמרה באואר. "אם לא נעשה את זה עכשיו, זה לא יקרה לעולם".

אף על פי שגרו בירושלים כסטודנטים באוניברסיטה, ונשארו בעיר כמה שנים לאחר שהתחתנו, הם מעולם לא היו באמריקן קולוני. "אני מצטערת שהיינו פה רק לילה אחד", אמרה באואר.

אורלי ונתי פס
דניאל צ'ציק

אורלי ונתי פס, שגרים ביישוב קטן בעמק חפר, "החליטו להתפרע" והזמינו חדר לשני לילות במלון, כדי לחגוג את יום ההולדת ה-52 שלו. "חזרנו מאיטליה רק לפני שבועיים, אבל שלושת הילדים שלנו היו איתנו, אז לא הייתי אומר שזאת היתה ממש חופשה", אמר נתי, סגן מנהל בית ספר בפרוורי תל אביב. "אחת הסיבות שהביאה אותנו הנה היתה ההרגשה שהמלון לא יהיה מלא משפחות עם ילדים".

בחופשת הפסח, נזכרה אורלי, הם ביקרו במזרח ירושלים והרגישו מאוד בנוח. זה היה זמן קצר לפני ההתפרצות האלימה באזור. "הכל התחיל ממש פה, בשייח ג'ראח", אמרה היועצת הארגונית. "אני מודה שכשהלכנו באזור אתמול בערב באמת הרגשתי קצת עצבנית. האירועים במאי האחרון בהחלט השפיעו עלינו".

עלא ואלין שחבר
דניאל צ'ציק

עלא ואלין שחבר, זוג צעיר מחיפה, היו מודעים לכך שהם לא מייצגים את רוב הישראלים שהתאכסנו במלון. "אנחנו ערבים", הסביר עלא, מנהל בחברת היי-טק. לדבריו, הוא מעולם לא שמע את השם אמריקן קולוני, עד שנתקל בו בחיפוש באתר Hotels.com. "חיפשנו מקום לחגוג את יום ההולדת של אשתי, מלון קטן ואינטימי. כשראיתי את התמונות, נשביתי בקסמו". מכיוון שלא ידע כמעט דבר על אמריקן קולוני, הוא הופתע לשמוע את עובדי המלון משוחחים ביניהם בערבית. "זה ממש שיפר את מצב הרוח שלי, אם כי אני לא בטוח שלאורחים אחרים במלון יש הרגשה דומה", אמר.

שחר מיכאל ובן זוגו, שביקש להישאר בעילום שם, חזרו לאמריקן קולוני פחות מחודש וחצי אחרי ביקורם הראשון. "שנינו עובדים בתחומים שבהם אנחנו נפגשים עם אנשים ולא רצינו לטוס לחו"ל ולחשוף את עצמנו לנגיף הקורונה", אמר מיכאל, עובד סוציאלי. "נהנינו כל כך בחופשה הקודמת שלנו כאן, שהחלטתי שמעכשיו והלאה אמריקן קולוני יהיה 'מלון הבית' הרשמי שלנו".

בני הזוג, שגרים בתל אביב, מנצלים את השהות באמריקן קולוני כדי לטייל בירושלים. "בדרך כלל אנחנו אוהבים ללכת לבתי מלון בערים גדולות, שיש בהן הרבה מה לעשות", אמר מיכאל. "רוב התל אביבים סבורים שירושלים היא חור, אבל גילינו שיש כאן המון אפשרויות בילוי. זאת עיר נהדרת".

אמריקן קולוני
דניאל צ'ציק

זה לא היה הביקור הראשון של דניאל מיכלין ונאוה זלר באמריקן קולוני, אבל הביקור הקודם היה לפני 25 שנה, להערכתן. "רצינו להתרחק מהלחות של חיפה וחיפשנו משהו שונה – לא מלון טיפוסי, אלא מקום עם אווירה וקסם", הסבירה מיכלין מדוע שתי הגמלאיות בחרו באמריקן קולוני.

זלר ציינה שגם חיפה היא עיר מעורבת, ולכן לא היו להן כל היסוסים כשהחליטו לנפוש במזרח ירושלים. מכיוון שבעלי אזרחות זרה לא היו רשאים להיכנס לישראל באוגוסט, שתי החברות לא הופתעו למצוא ישראלים רבים כל כך במלון המזרח ירושלמי. הן כן הופתעו, הפתעה נעימה, כשהבינו איזה סוג של ישראלים בחרו באמריקן קולוני. "הם שונים", אמרה מיכלין ולא פירטה.

אחרי שבילה לילה במלון עם אשתו ושלוש בנותיהם התכונן אורן בראון, יזם היי-טק מתל אביב, לעזוב את מזרח ירושלים. "באנו לירושלים לשלושה לילות", אמר בראון. "עשינו שניים במערב העיר ולילה אחד כאן, כי חשבתי שיהיה נחמד להיחשף לקצת גיוון". לדבריו, הוא העדיף את אמריקן קולוני מפני שהישראלים שמגיעים אליו "די רגועים".

אורן ונועם בראון
דניאל צ'ציק

אבל בתו המתבגרת נועם אמרה שהיתה לה הרגשה לא נוחה כשטיילה בחלק המזרחי של ירושלים. היא נהנתה יותר במלון במערב ירושלים. "היה מוזר להרגיש לא בטוחה במדינה שלי", אמרה נועם.

אמריקן קולוני
משה גלעד

את ההרגשה הזאת היא בוודאי חולקת עם ישראלים רבים אחרים, בהתחשב במעמד הייחודי של מזרח ירושלים. אף על פי שישראל סיפחה את החלק הזה של העיר מיד אחרי מלחמת ששת הימים, לחלק הארי של הפלסטינים תושבי מזרח ירושלים אין אזרחות ישראלית. ורוב העולם רואה בשייח ג'ראח ובכל השכונות והיישובים הפלסטיניים האחרים שהם חלק ממזרח העיר שטח כבוש.

תשכחו מהסיור

המבנה שבו שוכן המלון – שהוקם במקור כדי לשכן פאשה עותמאני על ארבע נשותיו – נקנה בסוף המאה ה-19 על ידי קבוצה של נוצרים אדוקים, אמריקאים ושוודים, שייסדו קומונה במזרח ירושלים. מנהיגי הקבוצה היו הורשיו ואנה ספפורד, זוג משיקגו שחיפש נחמה בירושלים לאחר שארבע בנותיו הקטנות נספו כשאונייתם שהיתה בדרכה לאנגליה טבעה. הקומונה הפכה למלון בשנת 1902. הניהול השוטף של המלון עבר לרשת גאייר השווייצרית לפני 40 שנה, אבל הבעלות נשארה בידי צאצאיהם של בני הזוג ספפורד.

אמריקן קולוני משכן זה שנים ארוכות עיתונאים זרים שנשלחים לסקר את ישראל והמזרח התיכון. זהו גם מקום אהוד על אנשי ממשל ישראלים ופלסטינים המקיימים פגישות בנושאים שונים. למעשה, לפי דיווחים שונים חלק מהמגעים הראשוניים שהובילו לבסוף להסכם אוסלו בתחילת שנות ה-90, שהיו אמורים להביא להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית, התקיימו בו.

ברבות השנים התארחו בו לא מעט מנהיגים ואנשי שם, כמו תומס אדוארד לורנס (המוכר יותר כלורנס איש ערב), וינסטון צ'רצ'יל, בוב דילן ופיליפ רות. ג'ון לה קארה כתב אחד מספריו כשהתאכסן באמריקן קולוני ופיטר יוסטינוב צילם חלקים ניכרים מ"פגישה עם המוות", עיבוד לספרה של אגאתה כריסטי, במתחם של אמריקן קולוני. למעשה, היה זה סבו של יוסטינוב, מלונאי שהתגורר ביפו, שחיפש מקום נעים לשכן אורחים בירושלים, בתחילת המאה ה-20 והציע להפוך את בית הקומונה למלון.

אמריקן קולוני
דניאל צ'ציק

ג'יריס פאנוס, מנהל המסעדה של המלון, תושב העיר העתיקה, עובד באמריקן קולוני זה 16 שנה והוא דובר עברית רהוטה. הישראלים שמציפים את המלון הקיץ מעדיפים דווקא לדבר איתו באנגלית. "אני חושב שזה עוזר להם להרגיש שהם באמת מחוץ לישראל", ניסה פאנוס להסביר.

אמריקן קולוני
דניאל צ'ציק

לא פעם שואלים אותו אם בטוח לטייל בעיר העתיקה, שנמצאת ממש בסמוך למלון. "אני תמיד ממליץ לאורחים שלנו ללכת ברגל ולא לנסוע במונית", אמר פאנוס. "אני מאמין שזאת הדרך הטובה ביותר לגרום להם להרגיש בטוחים בחלק הזה של העיר". לאכזבתו, רק מעטים מהישראלים מעוניינים באמת לצאת משטח המלון. למעשה, אמר לינד, מה שמבדיל את הישראלים שבאים בחודשי הקיץ לאמריקן קולוני מהאורחים שפקדו את המקום בימים שלפני המגפה הוא לא רק העברית שבפיהם, אלא גם ההעדפה שלהם להישאר במלון בכל שעות היום.

כפי שציינה מיכליס: ״לא באתי לפה כדי לשים וי ליד כל אתרי התיירות בירושלים. באתי כדי לנוח ולהירגע״.

ג'יריס פאנוס, מנהל המסעדה של המלון
דניאל צ'ציקתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות