מנפלאות התקופה: ביקור פרטי כמעט במקדש אנגקור ואט בקמבודיה

קמבודיה פתוחה לתיירים זרים כבר כמה חודשים, אבל בגלל החשש מגל חדש של קורונה רק מעטים הגיעו לאתריה המרתקים. בביקור שקט מתחם המקדשים כמו מתגלה מחדש

התיירים נהגו להצטופף כתף אל כתף, בניסיון למצוא את הזווית המושלמת לצילום הזריחה מעל למקדש המרהיב אנגקור ואט. ההמון הרב-לשוני התאמץ ללכוד בעדשות את ההשתקפות של צריחי המקדש בבריכה סמוכה.

"ים של בני אדם השתקף בפני הבריכה", אמר רארס איספאס, רופא שיניים מניו זילנד שביקר במבנה המקודש בקמבודיה לפני ארבע שנים. זמן לא רב אחר כך נגיף הקורונה שיתק באחת את התיירות העולמית.

בביקור שערכו לאחרונה זכו רארס ואשתו לחוויה שלא מהעולם הזה: הם היו כמעט לבדם באנגקור ואט, אתר שכלול ברשימת המקומות שחייבים לראות לפני שמתים, שעורכים מיליונים ברחבי העולם. אין פלא שמי שביקר במקום לפני הקורונה היה עשוי לחוש שהוא נמצא בלונה פארק שוקק אדם.

"זאת חוויה מושלמת. העמידה מול אחד מפלאי תבל לגמרי לבד היא תחושה חד פעמית", אמר רארס, המתגורר עכשיו בסינגפור.

קמבודיה, מדינה של 17 מיליון תושבים השוכנת בין תאילנד לווייטנאם, פתחה באמצע נובמבר את שעריה למבקרים מחוסנים בלבד. היא היתה אז אחת המדינות שהטילו מגבלות לא מחמירות במיוחד על תיירות נכנסת.

המדינה, ובראשה השליט האוטוריטרי הוותיק בעולם, ראש הממשלה הון סן, דורגה באחרונה במקום השני אחרי טייוואן בדירוג ניקיי להתאוששות מהמגפה, הודות להצלחתה בהתמודדות עם הנגיף. 84% מאוכלוסיית קמבודיה מחוסנים במלואם, אבל עם התפשטות וריאנט האומיקרון עלה מספר הנדבקים היומי לכ–350 בממוצע.

כך או כך, אנגקור ואט — מתחם רחב ידיים הנחשב למבנה הדתי הגדול בעולם — היה כמעט ריק מאדם בשיא עונת התיירות השנה. העונה שנפתחה בנובמבר והסתיימה באפריל.

תושבי המקום מציינים שהפעם האחרונה שבה ראו את אנגקור ואט ריק כל כך היתה בתחילת שנות ה–90, כשהמדינה התאוששה מעשרות שנים של מלחמת אזרחים ומרצח העם שביצע הקמר רוז' ונודע בכינוי "שדות ההרג". ברצח העם הושמד דור שלם של מנהיגים, מורים ואינטלקטואלים.

בשנים שקדמו למגפה היה מתחם אנגקור ואט — אוסף מעורר השתאות של מקדשים בודהיסטיים והינדיים, שהיה בשלבים שונים של התפוררות ושיקום — אחד היעדים הפופולריים בדרום מזרח אסיה ומקור הכנסה חשוב למדינה. ב–2019 ביקרו בקמבודיה יותר מ–6.6 מיליון תיירים, יותר משליש מהם סינים. בשנה שעברה הגיעו פחות מ–200 אלף מבקרים.

קילומטרים ספורים מהפארק הארכיאולוגי אנגקור שוכנת העיר סיאם ריפ, שהיתה בעבר מרכז תיירות הומה. השנה, אפילו בשיא העונה, נראתה העיר, שכולה בתי מלון, מסעדות, בארים וחנויות מזכרות, כעיר רפאים.

רוב בתי העסק היו סגורים. עובדים רבים עזבו את העיר. עד לאחרונה התנוססה כתובת ענק, "שנה טובה 2020", מעל אחד הרחובות הראשיים בסיאם ריפ, כאילו העיר קפאה בזמן. שוק הלילה ששיגשג בעבר הוא כעת לא יותר מרחוב זנוח וחשוך.

מאז פתיחתה של קמבודיה לתיירות נראה באנגקור טפטוף של תיירים, והקצב הולך וגובר. בתחילת מארס הגיעו כמה עשרות תיירים לצפות בזריחה מעל לאנגקור ואט. קודם לכן נכחו במקום בודדים. באפריל, עם סיום העונה, חזר המצב לקדמותו.

במקדשים ידועים פחות, דוגמת פריאה פאליליי, שבו מציצים מבין החורבות פנים מכוסי אזוב החצובים בסלע, עדיין אפשר לבלות שעות בשקט, בלי שבאזור יהיה ולו מבקר נוסף אחד. אדם שניצב לבדו בדממה יכול בקלות לדמיין שהוא עצמו גילה מחדש את המבנים הללו, שנבנו בעידן אחר ונבלעו ביערות העד.

במקדש באיון, הידוע בראשי האבן העצומים שבו, שוטט בנחת קוף. הוא טיפס לראש אחד ממגדלי האבן העצומים וסקר את הנוף מלמעלה.

תעשיית התיירות המתמוטטת של קמבודיה קיבלה זריקת עידוד רצינית בדצמבר, כשחברת סינגפור אייר חידשה את הטיסות מסינגפור לסיאם ריפ. היו אלה הטיסות הבינלאומיות הראשונות שהגיעו למקום מאז מארס 2020. בהמשך חידשה חברת תאי סמייל את הטיסות מבנגקוק ונתנה עוד קצת אוויר לנשימה.

ב–15 החודשים האחרונים זכתה סיאם ריפ למתיחת פנים רצינית. כבישים לאורך 100 קילומטרים רוצפו מחדש, מדרכות שופצו והפארקים לאורך נהר סיאם ריפ, שזורם בעיר, תוכננו מחדש. שבילי אופניים חדשים מחברים את סיאם ריפ למקדשים.

"רכיבה באופניים היא הדרך הטובה ביותר לגלות כל פינה בפארק הארכיאולוגי הנפלא אנגקור", צייץ שגריר ארה"ב בקמבודיה, פטריק מרפי, בינואר. "שבילי האופניים החדשים מסייעים בכך".

אנגקור היתה בעבר מרכז האימפריה החמרית, ששלטה בחלק גדול מדרום מזרח אסיה בין המאה התשיעית למאה ה–15 לספירה. בשיאה מנתה אוכלוסייתה מיליון נפש, והיא נחשבה לאחת הערים המאוכלסות בעולם.

באמצע המאה ה–19 נדהמו מגלי ארצות צרפתים לגלות את המקדשים, שרבים מהם נבלעו כמעט בתוך הצמחייה. המאמצים הבינלאומיים לייצב את המקדשים ולשחזר אותם החלו זמן קצר לאחר מכן. העבודות הופסקו בתקופת המלחמות העקובות מדם שהתחוללו בקמבודיה בשנות ה–70 וה–80 של המאה הקודמת. הן חודשו בתחילת שנות ה–90.

התיירות העולמית באנגקור גברה באופן משמעותי החל משנת 2001, לאחר שהעיר העתיקה כיכבה בסרט "לארה קרופט: שודדת הקברים". הסרט צולם בחלקו באנגקור ואט ובטה פרוהם, מקדש שנודע בעצי ענק בני 200 שנים שצומחים מתוך חורבותיו.

בשנים שלפני המגפה נהגו מאות תיירים להתייצב בעת ובעונה אחת לצד שורשי העץ הלופתים את קירות המקדש כנחשי ענק, כדי להצטלם למזכרת. "מספר המבקרים המגיעים היום, בכל שעות היממה, קטן. קטן מאוד", אומר השומר לונג סינגאוט, העובד במקום זה יותר מעשר שנים.

"אתה רואה את עמדת הצילום ליד העץ?" שאל סינגאוט והצביע על בימת עץ נטושה בחזית שורשי הענק המייצבים את קיר המקדש. "היה כאן כל כך עמוס, שאנשים עמדו בתור כדי לעלות עליה להצטלם".

בלי קשר להכנסות שחדלו לזרום למקום, המקומיים מתגעגעים לתנועת המבקרים במקדשים שסבלו מתיירות יתר. געגועים מיוחדים מבטאים הצעירים שבהם, שאהבו לפגוש תיירים מקמבודיה ומכל ארצות העולם.

"אפשר להתייחס לזה בשתי צורות", אומר דאורן דמנאנג, בן 25, איש היי-טק ממחוז שכן. "אנחנו אוהבים לבקר במקומות הומי אדם ולראות אנשים אחרים. אנשים מערביים אוהבים לבקר במקומות שבהם ניתן לראות את הטבע".