למה לחיילים מגיע תואר אקדמי יותר מאחרים?

אנחת רווחה שטפה את הארץ באישון ליל: חוק "ממדים ללימודים" עבר בכנסת. קשה לדמיין איזה אסון לאומי היה נגרם אלמלא הלוחמים הישראלים, אלו ששמם יצא למרחוק, זכו במלגות ואיזה הישג לאומי כביר נרשם כאן. הכנסת שוב הפליאה לבטא את רחשי הלב של כולם, הפעם אפילו במבצע, שניים במחיר אחד: ביטוי לעליונות היהודית יחד עם ביטוי למיליטריזם העמוק, שני חולייה הכי ממאירים של החברה בחוק אחד, בדמוקרטיה היחידה. ממשלת השינוי, השמאל הציוני, המרכז והימין שוב הוכיחו: אין שום זכר לשמאל בישראל, זולת השמאל הערבי. אין גם שום חילוקי דעות בין הימין לשמאל המדומה, זולת המפלגתיים והאישיים. והכל עבר בהסכמה מופתית, כמו היה מובן מאליו.

מובן מאליו שלחיילי צה"ל, צבא שהרקב המוסרי בבסיסו, מגיע הכל. מובן מאליו שאיש לא חשב שאפשר גם אחרת. למה בעצם רק "ממדים ללימודים"? למה לא גם "מכיסא גלגלים ללימודים", מלגות לנכים? לא יותר צודק? האמנם החיילים הם הכי נזקקים? ו"משכונות העוני ללימודים", מלגות לעניים? ו"ממרכזי הקליטה ללימודים", מלגות לעולים? ואפילו, הסכיתו ושמעו: "ממחנות הפליטים ללימודים", מחוות חסד לקורבנותיה הגדולים של המדינה? אין טעם להצחיק. בישראל שבה עדיין סטיקיות מציעות 20% הנחה לחיילים במדים, לא לעניים ולא לנכים, אין על מה לדבר.

למי אנחנו מודים בדיוק ועל מה במלגות הללו? אנחנו מודים ל"לוחמים", לא לכל החיילים. ומיהם הלוחמים ומה מעשיהם? רובם משרתים כחיילים בחיל כיבוש, כשוטרים ולעתים גם כקלגסים. עיקר פעילותם המבצעית היא לרדות בבני עם אחר. הם פולשים בלילות לחדרי מיטות זרים ועומדים בימים במחסומים כדי להתעלל ולהשפיל בשם הביטחון. זו ליבת הפעילות המבצעית ומטרתה העיקרית לשמר את הכיבוש וההתנחלויות. הלוחמים הללו מבצעים פשעי מלחמה נוראים בשגרה. לא תמיד זו אשמתם, עצם הסיטואציה בה הם מוצבים מונעת אפשרות אחרת. אבל להעדיף אותם על פני כל מגזר אחר? הם מעלים את התרומה הכי נעלה לחברה ולמדינה? דווקא אותם רוצה החברה להוקיר? להם להודות?

מתי נתבגר כבר מהקלישאה שהם שומרים עלינו. לעתים קרובות הם דווקא מסכנים אותנו בפעולותיהם הברוטאליות ולעתים אף הברבריות, שדוחפות רבבות צעירים פלסטינים אל ההתנגדות האלימה. צבא — כל צבא וצה"ל בוודאי — הוא רע הכרחי. כמו שירותי תברואה. העבודה היא חיונית ומישהו צריך לעשות אותה. וכמו שירותי התברואה — חלק ניכר ממנה היא עבודה מלוכלכת.

ומה הקשר בין שירות צבאי ללימודים אקדמיים? היה נהדר אילו היו הלימודים האקדמיים בישראל ניתנים חינם לכל, כמו במדינות נאורות. אבל סדר הקדימויות בו חיילי הכיבוש הם הראשונים מעוות. גם התופעה שלחלק המיוחס מלובשי המדים, כולל סוכני השב"כ הלבושים אזרחית, יש תוכניות לימודים מיוחדות באוניברסיטאות, מעידה על סדר עדיפויות חולני, שהתפשט גם למגדל השן. אם כך, הבה נתקדם עוד צעד, ונעניק תואר אקדמי ללא לימודים לכל חייל. "ממדים לתארים" תעבור בכנסת בהסכמה גורפת. כך תוכל ישראל באמת להודות לחייליה.

כולם רצו את "ממדים ללימודים". מרב מיכאלי חיבקה את החיילים באותה התלהבות מעושה כמו יאיר לפיד והוא בדיוק כמו בצלאל סמוטריץ'; גם מרצ תמכה כמובן, רק כדי להזכיר שהקשר בינה לבין שמאל לא קיים עוד. כולנו יהודים וכולנו חיילים. אבל אין ארוחות חינם. אם החיילים הם אמנם הכי נעלים, הכי מוערכים והכי נחשבים בחברה הישראלית, כי אז כולה תומכת, סוגדת ומעריצה את מה שהם עושים. וזה כבר חמור עוד הרבה יותר.