בלוגים

אשה עובדת / הבלוג של טלי חרותי-סובר

משרד הבריאות מזהיר מפני שרלטן המציע טיפול לחולות אנורקסיה

בהודעת הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור נאמר כי ארי סיגלר, תושב חיפה, מייחס סגולות לשיטות הטיפול והריפוי שלו למרות שהוא נעדר כל הכשרה בנושא. סיגלר: "יש לי הבנה שאין לאיש מקצוע"

משרד הבריאות פרסם ביום חמישי אזהרה לציבור בנוגע לפרסומיו של ארי סיגלר, תושב חיפה, המציע טיפול לחולות אנורקסיה. לסיגלר אין כל הכשרה טיפולית או אקדמית בנושא וה"ידע" שלו מבוסס על קורס שעבר אצל המאמן ואיש התקשורת אלון גל. בהודעת הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור נאמר בין היתר כי בפרסומיו מייחס סיגלר סגולות לשיטות הטיפול והריפוי שלו באופן המהווה לכאורה תחליף ו/או עשוי להוות תחליף לטיפול רפואי, ובכך הוא עלול לגרום לחולות להימנע מטיפול ולסכן את בריאותן וחייהן.

"הטיפול הרפואי והעיסוק במחלת האנורקסיה - שהינה מחלה מסכנת חיים היכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לבריאות המטופלים - ניתן אך ורק על-ידי רופאים, פסיכולוגים מומחים ומטפלים מורשים", כתבה הוועדה. "סיגלר אינו מורשה לעסוק ברפואה או במקצוע בריאות כלשהו, אינו מוסמך מטעם משרד ואינו פועל תחת פיקוחו. המידע הניתן על ידו או בפרסומיו, אינו יכול להנחות, לשמש כהמלצה רפואית או הוראה רפואית, ויוצר מצג שווא של שיטת טיפול קיימת ומוכחת שהוא פיתח".

ארי סיגלר
צילום מסך
להמשך הפוסט

הכירו שלושה מבוגרי "המכללה לטבעונות" ואוניברסיטת ברנדין

לא מעט תארים שלישיים חולקו במקומותינו "בזכות" שיתוף הפעולה בין שני הגופים שבכותרת. רבים ויתרו על הבלוף, אך אחרים ממשיכים להתהדר בו ולעשות עסקים בעולם האלטרנטיבי

לא מעט תארי "דוקטור" ניתנו למטפלים אלטרנטיביים ממוסד אמריקאי בשם אוניברסיטת ברנדין ודרך גוף בישראל בשם "המכללה לטבעונות". "הבוגרים" לא נדרשו כמובן לימודי תואר ראשון או תואר שני. באוניברסיטה שמעבר לים הם לא ביקרו, אולי בגלל שמדובר במוסד שמעולם לא היה מוכר אקדמית בארה"ב ובוודאי שגם לא בישראל. עם השנים הבינו חלק מהם כי אם ברצונם לשמור על שמם הטוב - עדיף שיגנזו את התעודה שקיבלו. אחרים ממשיכים להתהדר בה ולהציג עצמם כדוקטורים.

קחו למשל את שי יעקב חיון, שהתואר "דוקטור" צמוד לשמו מאז 2003. חיון מציע "טיפול במחלות כאבים ותזונה נכונה" בעזרת נטורופתיה ובעזרת הקשקוש שמתקרא "רפואת תדרים", עליו כתבתי כאן לא פעם בעבר. חיון לא התבייש להציג עצמו בפניי כ"רופא טבעי". לדבריו, הוא שלח עבודות לברנדין דרך המכללה לטבעונות וכך קיבל את התואר. כף רגלו מעולם לא דרכה במוסד הזה, אין לו תואר ראשון או שני, אבל זה לא נראה לו משונה. "קיבלתי תעודות", הוא חוזר ומציין ותורם פרט מידע נוסף: ה"מנחה" שלו היתה רונית נחום, "דוקטורית" בפני עצמה שכבר זכתה כאן לאייטם משלה. 

חדר טיפולים (אילוסטרציה)
ליאור מזרחי // באובאו
להמשך הפוסט

איך מתמודדים ב"צוות" עם ביקורת? תביעת השתקה

אל"מ (במיל') ברוך ניידיץ טוען לאי-סדרים בעבודת עמותת גמלאי צה"ל. בתגובה, תובעת אותו העמותה מכספיה המגיעים ממשרד הביטחון ודמי חבר. המנכ"ל: "חופש הביטוי אינו חופש השיסוי"

עמותת "צוות" הוקמה לפני 63 שנה כדי לפעול למען גמלאי צה"ל ולהבטיח את זכויות הפורשים משירות צבאי. מדובר בארגון שמגלגל מחזור של 27 מיליון שקל בשנה ומסיים כל שנה בעודף תקציבי של כחמישה מיליון שקל. כספי העמותה מגיעים ממשרד הביטחון ומדמי החבר שמשלמים כ-36 אלף חברים ועוד כ-4,000 אלמנות ובני משפחה.

באחרונה הגישה "צוות" תביעה נגד אל"מ (במיל') ברוך ניידיץ, חבר העמותה לשעבר, ומאז הרוחות סוערות. ניידיץ טוען למשכורות מנופחות, אי-סדרים ושיטה שמקפחת את מי שאינו חבר בעמותה ועולה מיליונים למשלם המיסים. "עמותת גמלאי צה"ל הגישה לראשונה בתולדות צה"ל תביעת השתקה בגין לשון הרע, במימון משרד הביטחון ודמי החבר של הגמלאים, נגד מי שהעז להעביר ביקורת על התנהלות קלוקלת. האם כספי תמיכת משרד הביטחון נועדו לממן כתבי תביעה?" צייץ בטוויטר.

כרזה למימון הגנתו המשפטית של ברוך ניידיץ שפורסמה ברשתות החברתיות
עמוד הטוויטר הרשמי של ברוך ניידיץ
להמשך הפוסט

"השיטה" הפסיכולוגית החדשה של הד"ר למדעי הרפואה והסא"ל במילואים

יפעת וינשטיין-זהר וחי לוגסי עוסקים כיום ב-NLP. למרות הרקורד המרשים שלהם, פסיכולוגים הם לא. את השיטה שלהם המכונה "פסיכולוגיה הישגית" מגדיר משרד הבריאות כחשש להטעייה

ספק אם ההבהרה לציבור שפרסם משרד הבריאות בחודש שעבר בנוגע למקצוע הפסיכולוגיה, מטרידה במיוחד את ד"ר יפעת וינשטיין-זהר ואת סא”ל (במיל’) חי לוגסי. ובכל זאת: שניהם אינם פסיכולוגים ואף-על-פי-כן מובילים קליניקה בשם "Wake AP - פסיכולוגיה הישגית" ומציגים עצמם כ"מייסדי שיטה חדשה בתחום הפסיכולוגיה".

וינשטיין-זהר היא בעלת השכלה אקדמית רחבה למדי הכוללת שני תארים שניים (מינהל עסקים ובריאות הציבור) ותואר שלישי מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב. כיום היא מגדירה עצמה "טריינרית מובילה בתחום ה-NLP". לוגסי הוא איש דובר צה"ל ודובר חיל האוויר, ובתפקידו האחרון במדים שימש כדובר חיל האוויר. אחרי שחרורו עסק בייעוץ תקשורת, כולל לנשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת אסתר חיות, וכיום הוא מגדיר עצמו "מאמן, מנחה ומרצה בתחום החוסן המנטלי". גם הוא עוסק ב-NLP.

קליניקה של פסיכולוג
עזרא לוי
להמשך הפוסט

מהיכן ה"דוקטורט" של המלונאי הבכיר רוני פיבקו?

נשיא ומנכ"ל רשת "קלאב הוטל" וסגן נשיא התאחדות המלונות מתהדר בתואר שלישי בכלכלה. בדיקת הפרטים לוקחת הישר אל האנשים והמקומות שמאחורי תעשיית התארים המזויפים בישראל

למלונאי הבכיר רוני פיבקו יש תארים רבים: נשיא ומנכ"ל רשת מלונות "קלאב הוטל", יו"ר דירקטוריון "קלאב הוטל", סגן נשיא התאחדות המלונות בישראל, וגם - דוקטור. בעוד שתארי הראשונים של פיבקו משתנים מדי פעם, הרי שה"דוקטור" מוצמד היטב לשמו מאז 2012. בראיון שנתן פעם לערוץ 13 הוא נשאל במה התואר וענה בנחת - כלכלה.

הניסיון להבין מהיכן התואר השלישי של פיבקו אינו פשוט. בראיון שנתן ל-ynet ב-2017 נכתב כי הוא "דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת ניו-יורק". בפרסומים אחרים עניין הדוקטורט אינו מוזכר. בפרסום לוובינר בנושא תיירות של ארגון הבוגרים של אוניברסיטת תל-אביב ביוני שעבר, מוצג פיבקו כבעל תואר ראשון. או במילות המודעה: "רוני פיבקו - יו"ר, נשיא ומנכ"ל קבוצת קלאב הוטל וסגן נשיא התאחדות המלונות בישראל, בוגר הפקולטה לניהול והפקולטה למדעי החברה". 

רוני פיבקו. טוען כי העבודה נכתבה בעמל ויזע רב
אייל טואג
להמשך הפוסט

האם טעות פקידותית תחייב ראש מועצה להיפרד מתוארה השלישי?

שמונה שנים אחרי שלימודי הדוקטורט שלה אושרו לשקילוּת, קיבלה ראש המועצה האזורית עמק חפר, גלית שאול, מכתב כי תוארה ייבדק שוב. מעבר לעוגמת הנפש, הדבר מעמיד אותה במבוכה פוליטית

סיפור קפקאי ומוזר למדי מתגלגל כבר חודשים במסדרונות הגף לתארים זרים במשרד החינוך. "הקורבן" היא גלית שאול, ראש המועצה האזורית עמק חפר, אשת ציבור מוכרת ומוערכת, שבעשור אחרון גם מציגה עצמה כד"ר גלית שאול.

בשנים 2012-2008 חיה שאול עם משפחתה בשווייץ ועשתה שם תואר שלישי במוסד אקדמי בשם S.De.U.L בעיר לוגאנו. כששבה לישראל, חזרה שאול לעבודתה במשרד הרווחה וביקשה לעבור הליך שקילה. מדובר בהליך חשוב לעובדי מדינה משום שהתואר מקנה להם שכר גבוה יותר ואפשרות להתקדם מהר יותר בסולם הדרגות. ביוני 2013 קיבלה שאול את תעודת השקילוּת ובכך הסתיים העניין לכאורה. שאול עזבה את משרד הרווחה ובתפקידיה הבאים לא היה לתוארה השלישי משמעות כלכלית. מצד שני, היא כן החלה להשתמש בכינוי "דוקטור" בפרסומים, בנסיבות חברתיות ובנסיבות פוליטיות.

משרד החינוך. הודו בטעות והתנצלו
אוהד צויגנברג
להמשך הפוסט

500 שקל לשעה: רופא שהפעיל תאי לחץ בניגוד לחוק זומן לשימוע

ד"ר צחי וידר הוא בעלי "VIV Clinic", קליניקה בהרצליה פיתוח המציעה טיפולים אסתטיים. תמורת אלפי שקלים הוא מציע טיפולי חמצן אף שאינו מורשה לכך ותוך שהוא טוען כי לטיפול השפעה מטיבה

ד"ר צחי וידר הוא רופא כירורג בעל קליניקה פרטית בהרצליה פיתוח בשם "VIV Clinic" המציעה טיפולים אסתטיים. בין היתר, הוא מציע גם שירות שנוי במחלוקת בשם טיפול בתא חמצן (תא לחץ). בפרסומיו הוא טוען כי טיפול זה מסייע בין היתר לשיפור הזיכרון ואיכות השינה, איזון בהפרעות קשב וריכוז, חיזוק המערכת החיסונית, טיפול בכאבים כרוניים ופציעות ספורט ועוד ועוד נסים ונפלאות.

שיחה עם הקליניקה העלתה כי שעה בתא חמצן עולה 496 שקל. הטיפול כולו נמשך שעה וחצי ולכן המחיר המלא הוא 745 שקל. עוד הבהירה הנציגה כי "כדי להרגיש את האפקט, צריך סדרת טיפולים שנקבעת על-ידי הרופא". למשל, סדרה של 20 טיפולים (כלומר, 30 שעות בתא חמצן) תעלה לא פחות מ-14 אלף שקל.

ד"ר צחי וידר. אזהרת משרד הבריאות פורסמה עוד בספטמבר 2020
צילום מסך
להמשך הפוסט

לפעמים גם המון סופרלטיבים לא מכסים את מה שאין

בין המטפלים בועז הופמן ויאיר מימון עובר קו משותף: שניהם עוסקים בתחום האלטרנטיבי, שניהם ותיקים מאוד, שניהם עבדו/עובדים בבתי חולים בישראל ושניהם דוקטורים שתאריהם לא יוכרו על ידי הרגולטור בישראל

מטפלים סינים, בעיקר אלה המכנים את עצמם "דוקטור", נוהגים לתאר את עצמם בסופרלטיבים מרשימים.

כך למשל כותב בועז הופמן על עצמו: "ד"ר בעז הופמן (.DAOM, MTOM, Lic. Ac., Dip. Ac), מחלוצי המטפלים ברפואה סינית בארץ ובעל ותק של למעלה מ-25 שנה בתחום. בעל תארים אקדמיים (שלישי ושני) בלימודי רפואה סינית ממוסדות ידועים בארה"ב. במסגרת לימודי הדוקטורט באוניברסיטת באסטיר שבוושינגטון התמחתי באונקולוגיה ובכאב. לימודים אילו כללו גם התמחות בבתי חולים ובמרכזים רפואיים לטיפול בסרטן בארה"ב ובסין".

דיקור סיני (אילוסטרציה)
CHARLIE NEIBERGALL / AP
להמשך הפוסט

כך "הלבינה" אוני' בר-אילן תואר שני למנכ"ל עיריית אלעד

התהיות סביב השכלתו של שי נתן עלו עוד כשהתמנה לתפקיד בפעם הראשונה. אז, ב-2019, מינויו נפסל בגלל עבירה על חוק הצינון. כעת הוא התמנה שוב כשהוא לכאורה עומד בדרישות המכרז

שי נתן התמנה לפני כארבעה חודשים למנכ"ל עיריית אלעד. בפעם הקודמת, בדצמבר 2019, מינויו נפסל על-ידי משרד הפנים בעקבות פניית תנועת יש"י בגין עבירה על חוק הצינון הקובע כי חבר מועצה ברשויות המקומיות (פועל בהתנדבות) אינו יכול לעבור לתפקיד בכיר בשכר בשלטון המקומי במשך 18 חודשים לפחות. כבר אז עלו טענות כי לנתן אין תואר אקדמי מוכר וכי הוא נעדר כל ניסיון ניהולי, אלא מה: ראש העיר, ישראל פרוש, כל-כך רצה למנות את נתן, שהוא המתין עד לתום תקופת הצינון. בינתיים התנהלה העירייה ללא מנכ"ל ועם גזבר העירייה כממלא מקום.

התהיות על השכלתו והיעדר ניסיונו הניהולי של נתן לא התפוגגו כמובן בתקופת הביניים. לנתן יש תואר ראשון בעייתי שניתן בהתכתבות מאוניברסיטה בקוסטה ריקה בשם "אימפרסריאל". תאריו של המוסד הזה אינם מוכרים, כפי שנחשף בתחקיר שלי עוד ב-2015, ולמרות זאת הם חולקו לרבים במקומותינו. 

קמפוס אוניברסיטת בר-אילן. הנהלים שונו בסוף 2020
דודו בכר
להמשך הפוסט

למי מותר לעסוק בטיפול באומנויות? שאלה מצוינת

בת קינר היא דמות ותיקה בתחום הטיפול באומנויות. עם זאת, היא מתהדרת בתארים שאין לה וברשיון ממשרד הבריאות שפג תוקפו ב-2004. איך כל זה קורה? בעיקר בגלל הברדק והיעדר ההסדרה בחוק

בת קינר היא דמות ותיקה ומוכרת בתחום הטיפול באומנויות ובעלת קליניקה פרטית ברמת השרון. היא גם מספקת חוות דעת, ולפחות פעם אחת הגישה מסמך שכזה לבית משפט. על המסמך חתמה בשמה לצד התואר "מטפלת באומנות" ומספר רשיון. לכך היא צירפה תעודת מטפל של משרד הבריאות שקיבלה ב-1998 ובראשה אותו מספר רשיון.

לפי האתר של קינר, היא בעלת תואר בפסיכולוגיה מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני בטיפול באומנות מארה"ב. בדיקה קצרה העלתה כי היא לא למדה פסיכולוגיה באוניברסיטת תל-אביב אלא סוציולוגיה. לדבריה, היא למדה חטיבה בפסיכולוגיה, אך חטיבה איננה תואר. נוסף על כך, לקינר אין בכלל תואר שני בטיפול באומנות מארה"ב. התואר השני שלה הוא בחינוך מאוניברסיטת לטביה. יצויין כי פרטים אלה הוסרו מהאתר לאחר פניית "הארץ". בכל הקשור לתעודת הרשיון המופיעה במסמך המשפטי - תוקפה פג ב-2004.

סטודיו לטיפול באומנות. ועדת הבריאות של הכנסת דנה בהגדרתו כחלק ממקצועות הבריאות
JOE KLAMAR / AFP
להמשך הפוסט

סביבת העבודה הרעילה של גילי ארג'נטרו: התקפי זעם והצעות מיניות

עדויות של נשים שעבדו עם הפרסומאי בעשור החולף חושפות מסכת התעמרויות, בעיית גבולות קשה וגם כמה ניסיונות לנשק נשים ללא רצונן. ארג'נטרו: "כתבה שקרית, מעוותת ומגמתית"

משרד פרסום "ארג'נטרו ופליקס", השייך לפליקס גוטקוביץ' וגילי ארג'נטרו, נחשב למשרד בינוני בגודלו המעסיק כ-20 עובדים ומתמחה בעיקר בנדל"ן ובתחומי המדיה המודפסת והדיגיטלית כאחד. בשנים האחרונות עלה שמו של המשרד לכותרות מספר פעמים כמי שמחזיק בקשרים עם הליכוד. המשרד הועסק על-ידי המפלגה בשלוש מערכות הבחירות האחרונות בתחום הדיגיטל וניתוח המידע.

במארס 2020 גילה ארג'נטרו כי ביום הבחירות הפעיל מטה המפלגה טכנולוגיית מעקב אחר מצביעים באמצעות הטלפונים הניידים שלהם ("ברמה של 15 מטר") כדי לדעת אם יצאו להצביע. בראיון לפודקאסט Ear Catcher (שחלקים ממנו הובאו באתר "העין השביעית"), הסביר ארג'נטרו כי צוות הקמפיין השתמש במידע שנאגר בשני סיבובי הבחירות הקודמים והצליב אותם עם מידע שנאסף בקמפיין השלישי. הליכוד הכחיש נמרצות את דבריו.

גילי ארג'נטרו
צילום מסך
להמשך הפוסט

דב ברקאי, "ממציא חזיית הנקה", משך את תביעתו נגד "הארץ"

בדיון שהתקיים בבית משפט השלום בנצרת התקשה ברקאי להסביר את מקור תוארו האקדמי. הוא ספג אמירות נוקבות מהשופט אלעד טל וקיבל לבסוף את המלצתו להימנע מקבלת פסק דין מנומק

לפני ארבע שנים, בינואר 2018, התפרסם בבלוג זה פוסט על הדוקטורט הבעייתי של דב ברקאי, ממציא "חזיית ההנקה שמעודדת ייצור חלב". בדף הלינקדאין של ברקאי נכתב בין היתר כי קיבל את תוארו השלישי מאוניברסיטת IUBL  קליפורניה - מוסד שאינו קיים כקמפוס פיזי או באופן רישומי בארה"ב. מדובר בדיפלומה פיקטיבית שסיפק בזמנו לברקאי גורם הקשור לעבריין המורשע עקיבא פרדקין, שממשרדו הקטן ברמת גן שיווק מאות, אם לא אלפים, של תארי דוקטור מ"מוסדות אקדמיים" בקוסטה ריקה, מקסיקו, אוקראינה וגם קליפורניה.

ברקאי זעם על הפרסום ולאחר שדרש כמה פעמים, ובעזרת שני עורכי דין שונים, את הסרת האייטם בטענה שהוא פוגע בעסקיו, הוא תבע את "הארץ". בדיון בבית משפט השלום בנצרת בחודש שעבר טען ברקאי כי למד בכלל ב-IUBL חרסון וטען כי אמנם נפגש עם פרדקין פעם אחת, אך למד ישירות מול המוסד האוקראיני.

עד מומחה הבהיר בדיון כי העבודה "לא הייתה מתקבלת באף מוסד שמכבד את עצמו" (אילוסטרציה)
אליהו הרשקוביץ
להמשך הפוסט

אתם שאלתם על חמישה "מומחים", הבלוג עונה

מי מזהה את "השורש הרגשי של המחלות"; מה לומדים ב"מרכז האפקטיבי לטיפול בחרדות וטראומה"; מיהו "הפרופסור לרפואה עממית"; מה זה "נוירופידבק"; ומי יכולה לקרוא לעצמה "תזונאית"

1. מיכל שרגא סלונים מציגה את עצמה ברשת כ"פסיכולוגית אינטגרטיבית" וגם כ"מנהלת מערך הריפוי האינטגרטיבי במדיקל קר". היא גם טוענת שהיא "מתמחה בזיהוי השורש הרגשי של המחלות". 

המושג "פסיכולוגית אינטגרטיבית" הוא המצאה, שלא לומר התחזות ועבירה על החוק. בישראל שש התמחויות בפסיכולוגיה ו"אינטגרטיבית" אינה חלק מהן. גרוע מכך, שרגא סלונים אמנם מופיעה בפנקס הפסיכולוגים אך ללא מומחיות, כך שאסור לה לטפל באיש. באשר ל"מערך הריפוי מדיקל קר" - מדובר בסדנאות אלטרנטיביות ולא במרכז רפואי.

קליניקה של פסיכולוג
עזרא לוי
להמשך הפוסט

טיפול, קורס ועבודה: מה קורה בקליניקה של נועה יהושע אביוני,"מובילת העולם החדש"?

נעה יהושוע אביוני, ממציאת שיטת "החיבור", מותירה אחריה שובל של מעריצים ונפגעים כאחד. עדויות שהגיעו ל"הארץ" מספקות הצצה לדפוס פעולה בעייתי, בעיקר כשהמטופלים סובלים מבעיות נפש

את נועה יהושוע אביונימייסדת שיטת NYE (ראשי התיבות של שמה), המציעה לכם ללמוד את "הצופן" / "מפת הסתרים" / "כתב החידות" של "האדם השלם", פגשתי לראשונה לפני יותר משנה. קצת לפני כן התקשר אלי אדם, הסב את תשומת לבי לאביוני וטען כי היא הדבר פוגע במשפחתו. באותה תקופה היה מדובר בעדות אחת, אלא שלאחרונה הגיעו אלי עוד מספר עדויות.

אביוני, העומדת בראש "מרכז האדם השלם", נעדרת כל הכשרה מוכרת, אך לפי העדויות שאספתי היא אדם רהוט וכריזמתי. יש לה לא מעט מעריצים שטוענים כי היא הצילה את חייהם וכי היא אדם טוב ומיטיב שעוסק בנתינה. לצד זאת, יש גם לא מעט אנשים שעזבו את סביבתה, לא בלי קושי, ובפיהם תיאורים קשים. בעדות אחת מדובר היה באישה שסבלה ממצב נפשי קשה. בעדות שנייה מדובר היה בזוג שבו הבעל שרוי במצב נפשי קשה, סובל ממחלה פסיכאטרית ומטופל בכדורים. בידי "הארץ" גם עדויות נוספות.  

נועה יהושע אביוני
צילום מסך
להמשך הפוסט

מיהי ה"דוקטורית" שמייצגת הורים בפני משרד החינוך

דפנה אזרזר מעמותת אהב"ה שייצגה בעבר אזרחים בוועדה של הביטוח הלאומי, מתהדרת בתואר דוקטור לפסיכולוגיה, אך משום מה אינה מציגה אותו

השיחה עם דפנה אזרזר, המוצגת בפרסומים רבים ברשת כדוקטור בפסיכולוגיה, התחילה בנעימות. אזרזר הייתה חביבה ואדיבה והבטיחה לי שהיא עומדת מאחורי התואר שלה ואף תשלח תעודות המעידות על השכלתה. היא גם הדגישה כי על אף שיש לה תואר דוקטור בפסיכולוגיה היא אינה פסיכולוגית וגם כשהיא .מרצה לציבור, היא לא מציגה את עצמה ככזו

אזרזר, על-פי פרסומה היא מייסדת ומנכ"לית עמותת אהב"ה לליווי משפחות ילדים נכים, חברה במועצת הביטוח הלאומי, בוועדה ציבורית במשרד השיכון ומנהלת מחוז חיפה - נציגויות הורים - במשרד החינוך. השכלתה, כך לפי האתר סופרסונה לנשים מובילות, שזכה בעצמו לאייטם בבלוג זה, מרשימה: תואר ראשון במינהל עסקים עם התמחות בשיווק מהמכללה למינהל, ותואר שני בחינוך ואינטליגנציה רגשית מאוניברסיטת חיפה. התואר השלישי שלה דווקא לא מוצג באתר. מהשיחה איתה עולה כי היא קיבלה אותו מאוניברסיטה בחו"ל.

דפנה אזרזר. עמותה אינה גוף פרטי
צילום מסך
להמשך הפוסט

בעקבות פניית "הארץ", משרד הבריאות מזהיר מפני "מטפל" מהדרום

הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסומי בריאות הודיעה כי דורון מרגלית, העומד בראש "מעגלים - מרכז טיפולי רב-תחומי" בקיבוץ נגבה, אינו מוסמך לעסוק במקצוע בריאות כלשהו והנחיותיו מסוכנות

דורון מרגלית עומד בראש "מעגלים - מרכז טיפולי רב-תחומי" בקיבוץ נגבה. לא מדובר במרכז מוכר, אלא בחברה פרטית לא מפוקחת המציעה ייעוץ וטיפול בשלל בעיות נפשיות. מרגלית עצמו אינו רופא או פסיכיאטר, אלא מטפל מטעם עצמו שאינו מהסס בין היתר להציע "תמיכה וליווי ילדים ונוער בהפחתת תרופות". את ההפחתה הוא עושה באמצעות "פרוטוקול אומגה 3 גליל", שהוא מעין תוכנית מעבר לחיים ללא תרופות באמצעות תוספי תזונה.

בעקבות מידע שהגיע מאחד מקוראי הבלוג התחלתי לברר פרטים סביב פעילות המרכז. פניתי למרגלית, אך הוא סירב להגיב. פרסומיו ברשתות החברתיות הועברו למשרד הבריאות ובעקבות כך פורסמה הבוקר (ראשון) אזהרה לציבור לפיה מרגלית "אינו מוסמך לעסוק במקצוע בריאות כלשהו. המידע הניתן על ידו או בפרסומיו אינו יכול להנחות ואינו יכול לשמש כייעוץ רפואי או להמליץ על שינוי תרופתי כלשהו. אין במידע ובייעוץ הניתן על ידו כדי להוות תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר, והוא נעשה ללא כל בסיס מקצועי ו/או מדעי תוך הטעיית הציבור".

דורון מרגלית
צילום מסך
להמשך הפוסט

הכירו את הדוגמן ש"מרפא מסרטן" על אפו וחמתו של "משרד החולי"

ירון מאייר הוא "הילר" שטוען בין היתר כי מים מרפאים סרטן וכי "השיטה" שהמציא מסייעת בריפוי מחלות קשות. וגם: מהיכן ההשכלה האקדמית של איש החינוך דוד אבודרהם?

הדוגמן ירון מאייר הוא כיום מורה לצ'י-קונג. עם זאת, הפוסטים שהוא מעלה לפייסבוק מציגים אספירציות מרשימות גם בתחום הריפוי מסרטן והריפוי מכאבי גב. "מי עדיין לא קיבל את תרגיל הפלא שמפיג כאבי גב ומרפא סרטן - שיכתוב 'אני הוא'", מבקש מאייר בוואריאציות שונות בעמוד שלו. הוא גם טוען שמים מרפאים סרטן וטוען כי המציא "שיטה" הנקראת "דרך הטאו" המסייעת בריפוי מחלות קשות.

"אני מדריך צ'י-קונג ועוזר לאנשים לצאת מכאבי גב. אני Back pain healer. תרגמתי לעברית, המילה היחידה היא 'מרפא'", אמר מאייר בשיחה איתי. לדבריו, 'הילר' הוא תואר שאינו דורש אסמכתה רפואית. זה נכון, מצד שני לא ברור על סמך מה בדיוק הוא מסתמך כשהוא מכריז על ריפוי סרטן או כאבי גב.   

תרגול צ'י-קונג קבוצתי (אילוסטרציה)
צילום מסך
להמשך הפוסט

יד ראשונה מאינסטלטור: טיפול בבעיות נפשיות עם העיניים

לשניר אור כץ אין שום הכשרה רשמית בתחום הטיפול ולמרות זאת הוא מציע לכל דיכפין "שיטה" המתיימרת לעשות קסמים עם דיכאון ופוסט-טראומה. וגם: "שיטה" לגמילה מהתמכרויות

בישראל 2022 יכול כל אדם לקום בבוקר, להכריז שהמציא "שיטה" ולצאת לדרך מקצועית חדשה המציעה "פתרונות" ללוקים בדיכאון ובבעיות נפשיות אחרות או "הנחלת" השיטה בקורסים לכל המרבה במחיר. אין צורך בהכשרה מוכרת, אין צורך ברקע רלוונטי מתחומי הטיפול ואין מי שמפקח מי ומה בכלל מלמדים. כל שרברב יכול - פשוטו כמשמעו.

שניר אור כץ, תושב גבעת אולגה, הוא דוגמה לשרברב שעשה פליק-פלאק מקצועי שכזה. באתר האינטרנט שלו הוא מסביר כי תאונת דרכים שחייבה אותו לשנה וחצי של שיקום בבית גרמה לו "להירשם לכל קורס וסדנה שחשבתי שיועילו לקריירה שלי" והולידה "שיטה" לתרפיה בתנועות עיניים. כץ מכנה אותה EMID וטוען כי היא מספקת מזור נפשי לכל דיכפין - מדיכאון וחרדה ועד טראומה ופוסט-טראומה. לדבריו, התשלום עבור טיפול בן שעתיים הוא 700-500 שקל. יחד עם זאת, כץ מדגיש כי כיום הוא כבר לא מטפל, אלא רק מעביר קורסים למטפלים. משך הקורס 24 שעות ועלותו 4,800 שקל.

אילוסטרציה
fizkes/Shutterstock
להמשך הפוסט

תואר שני שכתוב עליו "דוקטור" זה ממש לא דוקטור

דיוויד גרבר הוא פיזיותרפיסט שמפעיל מכון בזכרון יעקב. מדוע הוא מתהדר בתואר "דוקטור" כשתעודתו לתואר שלישי - לא ברור. וגם: עוד "פסיכולוגית קלינית" שפנקס הפסיכולוגים אינו מכיר

"דוקטור" דיוויד גרבר הוא פיזיותרפיסט שעלה מארה"ב וקיבל רישיון בישראל. באתר מכון Therapy Sport, אותו הוא מנהל בזכרון יעקב, נכתב כי גרבר הוא "פיזיותרפיסט מוסמך" וכי המכון "מציע טיפול למגוון רחב של ליקויים ומכאובים, כגון: כאבי גב וצוואר, כאבי מפרקים, כאבי שרירים, כאבים ומחלות כרוניות, פציעות, פציעות ספורט, שיקום מפציעות ומניתוחים, שיקום לאחר פגיעות נוירולוגיות".

כששוחחתי עם גרבר התברר מהר מאוד שהוא אינו רופא, כפי אפשר בטעות לחשוב. לדבריו, הוא בעל תואר שלישי אמריקאי בפיזיותרפיה ולא בדק אם הוא מוכר בישראל. לזכות גרבר ייאמר כי הוא מיד הודה שהתואר הוא "מקצועי". יחד עם זאת, בשום מקום באתר לא נכתב כי התואר שלו לא עבר כל בדיקה בישראל.

אילוסטרציה
kissmelunastudio / Shutterstock.
להמשך הפוסט

כש"חדשות 12" מספרים לכם על "מומחה להתמכרויות"

כתבתו של בן מיטלמן על התמכרותו להימורים של הכדורגלן אלי זיזוב, לוותה בקידום מוזר ואגרסיבי לגוף פרטי בשם "הרמוניה" המגדיר עצמו כמכון לטיפול בהתמכרויות. אז בדקנו מה יש לנו כאן

המומחים מטעם עצמם שבהם אני עוסקת רבות בבלוג זה מגיעים לעתים מזומנות אל ערוצי הטלוויזיה המרכזיים, אך בדרך כלל לא אל שעות צפיית השיא ובטח שלא אל מהדורת החדשות המרכזית. מסיבה זו, הופעתם של "המומחה" אליהו אלבז ומכון "הרמוניה" לפני כשבוע בכתבתו של בן מיטלמן ב"חדשות 12" על התמכרויות להימורים, היא לכל הפחות תמוהה.

הכתבה עסקה בהתמכרותו של הכדורגלן אלי זיזוב, בקריירה המוחמצת שלו ובהידרדרותו לחובות של מיליוני שקלים. זיזוב, בן 30, נחשב כישרון לא ממומש שנעלם מהמפה, ובכתבה הוא מבקש עזרה כדי שיוכל לשקם את חייו ולסייע להוריו בתשלום שכר הדירה.

אליהו אלבז בכתבה ב"חדשות 12"
צילום מסך
להמשך הפוסט

הפירואט של הבלט הישראלי על גב הרקדניות בחנוכה

תלמידי ותלמידות ביה"ס של הבלט הישראלי התבקשו לוותר על שכר בגין השתתפותם בהפקת החג. "מסכים/ה להעסקתי ללא תמורה כחלק מהלימוד בביה"ס", נכתב במסמך שהוצג בעת ההכנות

פרסומי הבלט הישראלי להפקת הענק "היפהפיה הנרדמת" בחנוכה היו עמוסים בסופרלטיבים. "יצירת הבלט המפורסמת מתעוררת לחיים בהפקה עשירה לכל המשפחה עם 42 רקדנים על במה אחת"; "30 רקדני הבלט הישראלי ו-15 תלמידי בית הספר של הבלט הישראלי"; "תלבושות ססגוניות, תפאורה עשירה, תאורה מתחלפת והדר כמיטב המסורת הקלאסית" - נכתב שם בין היתר.

למופע הזה קדמו חודשיים של הכנות נמרצות. במהלכן, בחודשים אוקטובר-נובמבר, גילו ההורים לתלמידים ולתלמידות בבית הספר של הבלט הישראלי, כי ילדיהם לא יקבלו תשלום על השתתפות בהפקה, וזאת למרות שהיא מסחרית לגמרי. בטופס שקיבלו הנערות, הנערים וההורים מטעם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים הם התבקשו לאשר כי הדבר מקובל עליהם. מהטופס עולה כי מדובר בעצם בבקשה להיתר העסקת נערים ונערות בני 15 ומעלה כ"רקדנים" בהופעות בשעות הלילה. בסעיף "הבעת עמדה" מתבקש הנער או הנערה לחתום: "מסכים להעסקתי ללא תמורה כחלק מהלימוד בבית הספר של הבלט הישראלי".

בלרינות של הבלט הישראלי (אילוסטרציה, למצולמות אין קשר לכתבה)
Susan & Hank Londoner
להמשך הפוסט

"הרצאה בהשראה" או "הצעה בהשראה עסקית"?

מייל שקיבל מנכ"ל העוסק בשיווק מחברת ההפקות העובדת עם "רשת 13" משקף ניסיון לכאורה של השתיים לעקוף את כללי הרשויות השנייה ולהציע תוכן שיווקי בתשלום במסווה של אייטמים

לפני פחות מחודש תיארתי בבלוג זה כיצד בעלי עסקים זוכים להופיע בעמוד "המומלצים" באתר האינטרנט של "רשת 13", תוך עמעום ההפרדה בין תוכן עיתונאי לשיווקי וללא גילוי נאות של ממש. זמן קצר לאחר הפרסום נחת בתיבת הדואר אלקטרוני שלי מייל שיועד במקור למנכ"ל העוסק בשיווק.

"נעים מאוד, שמי XXXX (השם שמור במערכת), שיווק ופיתוח עסקי של חברת בני מורן הפקות", נכתב בפתח המייל. "פיתחנו, יחד עם רשת 13, פורמט חדש בשם 'הרצאה בהשראה'. הרצאה בהשראה היא במה מרכזית המאפשרת חלון הצצה ישיר למסרים ולדעות של ראשי הארגונים המובילים במשק הישראלי שיתארחו על במה זוהמנהלים יגישו תוכן מעורר השראה בעל זווית ייחודית שמטרתו להעשיר את הצופים. זאת מתוך מגמה לעורר סקרנות וחשיבה ולייצר שיח מקורי, רחב ושונה מהשיח השגור בתקשורת, לטובת החברה הישראלית... לראשונה בפורמט טלוויזיוני, כחלק אינטגרלי מתוכנית יומית ברשת 13, פעמיים בשבוע ב-09:30, ובנוסף בשני שידורים חוזרים במהלך כל שבוע".

רשת 13. צורפו גם קישורים לפיילוטים
צילום מסך מאתר "רשת 13"
להמשך הפוסט

איך הפכה טעות של המשטרה לאירוע פייק ניוז מתגלגל

שגיאת קולמוס של הממונה על המידע במשטרה סוחררה בידי גופים אולטרה שמרניים, והתוצאה: נתון שיגרום לכל אחד מאיתנו לגרד את ראשו - הופץ ברשת, בטלוויזיה ובעיתונות כנתון רשמי קשיח

סיפור על פייק ניוז שהיה - כך היה:

ב-19 באפריל הגיבה משטרת ישראל לבקשת חופש מידע שגרתית בנוגע לנתונים סטטיסטיים על מקרי אלימות במשפחה. בתשובה שעליה חתם רפ"ק עו"ד יניב ארקוס, הממונה על חופש המידע, נכתב כי "מספר הנשים שנרצחו על-ידי בני זוגן ב-2020 עמד על 13. מספר הגברים: 0. מספר התיקים שנפתחו כשהגבר חשוד בניסיון רצח והאישה היא הנפגעת: 12. לא נפתחו תיקים דומים בחשד כשהאישה חשודה והגבר הוא הנפגע". עד כאן, אין "הפתעות".

אילוסטרציה
אילן אסייג
להמשך הפוסט

כתוב שאת פסיכותרפיסטית קלינית. "תשכחי מזה, אני מורה"

מרים אדהאן מציגה עצמה באתר המושקע שלה בעלת מומחיות בחרדות, פסיכותרפיה, הפרעה דו-קוטבית וכמי שמספקת ייעוץ פסיכיאטרי. התקשרתי אליה כדי לקבל פרטים

מרים אדהאן היא דמות מוכרת בחברה החרדית ובעיקר בקרב חוזרות בתשובה, כמוה. באתר המושקע שלה שכולו באנגלית היא מציגה את עצמה כדוקטור וכ"פסיכותרפיסטית קלינית" בעלת שיטות טיפול ייחודיות. תחת הלשונית Areas of Expertise היא כותבת: Counseling, Psychotherapy, Bipolar/Anxiety disorder & Psychiatric Consultation (ייעוץ, פסיכותרפיה, הפרעה דו-קוטבית/חרדות וייעוץ פסיכיאטרי). התקשרתי אליה.

"שלום, את מרים אדהאן?"

מרים אדהאן
צילום מסך
להמשך הפוסט

טעות לא-פרוידיאנית על ספת הטיפולים של "יס מן"

המושג "פסיכולוג" על הטיותיו והקשריו השונים מופיעים שוב ושוב ביחס לאמיר כפיר בסדרה "יס מן". גם כפיר מציג עצמו ככזה לא פעם, למרות שאינו פסיכולוג ואינו רשום בפנקס הפסיכולוגים

הסדרה "יס מן", שעונתה השנייה משודרת בימים אלה ב-yes, מבוססת על הפורמט הבא: קומיקאי (חנוך דאום) נותן לחמישה משתתפים מטלות שונות שמטרתן להוציא אותם מאזור הנוחות שלהם, וזאת כדי שיתמודדו עם דברים שמציקים להם או שהם חוששים מפניהם. המשתתפים מתחייבים להסכים לכל מטלה. במסגרת זו, דאום לוקח שוב ושוב שלוש מהמתמודדות לפגישות אצל אמיר כפיר, "מומחה בינלאומי לפתרון קונפליקטים". רותי ברודו פותחת בפניו את מערכת היחסים הקשה עם משפחתה; הזמרת דיקלה מדברת על ההתבטלות בפני אמה; ואביבית בר-זוהר מדבר על הדימוי שלה ועל החיים ללא זוגיות. 

המפגשים עם כפיר הם בעלי ניחוח טיפולי, והמושג "פסיכולוג" על הטיותיו השונות עולה בהם שוב ושוב בצורות ישירות יותר ועקיפות. כך למשל, כשדאום מגיע עם ברודו אל כפיר והם מוזמנים להשיל את מעילהם, דאום אומר בהומור: "יפה... התחלנו... כבר פרוידיאני. מגיעה לפסיכולוג - אומרת אני אתפשט. יש על מה לדבר, יש עם מי לעבוד". אחרי זמן קצר, כשכפיר אומר לברודו "אשתי שרופה עלייך, אכלתי הרבה בבראסרי", מגיב דאום: "חמש שנים אצל הפסיכולוגית שלי לא הוצאתי ממנה אחוז מחמאות ממה שקיבלת עכשיו". כפיר מצחקק בהנאה.

אמיר כפיר. בעל תואר ראשון ושני בפסיכולוגיה, אך לא "פסיכולוג"
צילום מסך
להמשך הפוסט

4,615 שקל + מע"מ - וגם אתם ב"מומלצים" של "רשת 13"

הצעת מחיר שקיבלה ט', בעלת עסק מהשרון, מגלה כיצד פועל עמוד "המומלצים" באתר, תוך עמעום ההפרדה בין תוכן עיתונאי לשיווקי וללא גילוי נאות. וגם: קורס מדריכי מדיטציה בחסות אקדמית

ט', בעלת עסק מהשרון, קיבלה באחרונה הצעה מפתה: הופעה במדור "המומלציםבאתר "רשת 13". כשנכנסה למדור גילתה ט' המלצות חמות על מעצבים, מתווכים, מטפלים, "כוהנת היופי" של חדרה והסביבה, אנשי מקצוע נוספים וגם על "המקום הכי טעים בים המלח" והצימר שמציע את "החופשה האולטימטיבית בישראל".

ט' הביעה עניין ואז גילתה ש"המלצה" באתר ניתנת תמורת תשלום נאה: 4,615 שקל + מע"מ ליתר דיוק, המועברים לסוכנות המיתוג הדיגיטלי Visionet שהיא שותפה של "רשת 13". בהצעה שקיבלה ט' נכתב כי לאחר ביצוע התשלום יתקיים עמה ראיון (כלומר, המראיין "הממליץ" כלל לא מגיע לעסק), לאחר מכן תיכתב כתבה ואז היא תאושר על-ידה ותפורסם. עוד נאמר בהצעה כי ט' תוכל להוסיף את שעות הפתיחה והסגירה של העסק, את כתובתו, דרכי ההגעה אליו וכדומה.

רשת 13. סוכנות המיתוג הדיגיטלי Visionet שותפה במדור
צילום מסך מאתר "רשת 13"
להמשך הפוסט

האם בראש לשכת סוכני הביטוח צריך לעמוד מי שמסובך כלכלית?

ביולי דחה ביהמ"ש את בקשת נושיו של אודי הוד להכריז עליו פושט רגל. מכיוון שכך, אין מניעה חוקית שיתמודד בבחירות שיתקיימו בהמשך החודש ליו"ר הלשכה, למרות שהוא חייב מאות אלפי שקלים

אלו הם ימים של בחירות בלשכת סוכני הביטוח. לא מעטים חושקים בתפקיד היו"ר, שאמנם נעשה בהתנדבות אך מספק התחככות קבועה עם מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה וכן עם בכירים במשק. אחרי הכול, זהו הלובי המשמעותי ביותר של סוכני הביטוח בישראל. הבחירות יתקיימו לקראת סוף החודש והן באות בעקבות התפטרותו של ליאור רוזנפלד על רקע החשיפה בבלוג זה כי המציא לעצמו תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה. רוזנפלד גם סירב להגיש דו"חות בהם הוזכר כי הוגשה נגדו תלונה במשטרה בעניין.

על כל פנים, אחד המועמדים לתפקיד היו"ר הוא אודי הוד, סוכן ביטוח שהחזיק בעבר במשרד גדול, ורק מעטים יודעים על הבעיות הכלכליות שבהן הוא שרוי בשנים האחרונות ובמסגרתן דורשים ממנו נושים שונים לשלם מאות אלפי שקלים. עוד יצוין כי יציאתו מהארץ הייתה אסורה בחמש השנים האחרונות. תוקף הצו פג בחודש שעבר.

אודי הוד. חובות לנושים
צילום מסך
להמשך הפוסט

ברפורמה למען הלומי הקרב, כל מטפל אלטרנטיבי מלך

"נפש אחת" יצאה לדרך לפני מספר חודשים עם הרבה כוונות טובות אחרי פרשת איציק סעידיאן, אך המהירות הותירה קצוות פתוחים. התוצאה: היעדר פיקוח על המטפלים ועל גובה התשלום

אביבית מלכה בן גאון היא בעלת מרכז Gallop לשיקום מטראומה בסיוע סוסים הפועל במושב כפר הנגיד. לאחרונה היא מפרסמת בעמוד הפייסבוק שלה כי נרגשת מכך שהמרכז נכנס ל"רשימות אגף השיקום" עבור הלומי קרב במסגרת רפורמת "נפש אחת" של משרד הביטחון. לכאורה הכוונה היא ש-Gallop יאפשר לנכי צה"ל לקבל טיפול ללא תשלום בחווה, אלא שבדיקה קצרה העלתה כי לאגף השיקום אין "רשימות" וכי בן גאון כלל אינה ספקית של משרד הביטחון. 

גם יורם דובובסקי, לקוח חוזר בבלוג זה, פונה בימים אלה לנפגעי "תסמונת פוסט טראומה" בפוסט בפייסבוק, וכותב: "אנחנו חוות סוסים במושב אודים. רוכבים אצלנו הלומי קרב... יש לנו הסכם עם משרד הביטחון - אגף השיקום למימון מלא של רכיבה על סוסים לנכים". בדיקה קצרה העלתה כי לדובובסקי אין הסכם עם אגף השיקום ספציפית עבור הלומי קרב, אך בניגוד לבן גאון יש לו מספר ספק במשרד הביטחון  וכן הסכם רכיבה טיפולית עבור כלל נכי צה"ל. 

מפגינים בקריית הממשלה בירושלים מניפים כרזה ועליה תמונתו של איציק סעידיאן
אוהד צויגנברג
להמשך הפוסט

זה לא פלגיאט, אבל מה שכתוב אצל אשכול נבו חייב אותי לטלפן אליו

אני מחבבת את ספריו של אשכול נבו. קראתי את רובם ולפעמים יותר מפעם אחת. דווקא משום כך, התבאסתי לגלות בספרו החדש סצנה דומה מאוד לסצנה שהופיעה בספר הקודם. לנבו יש הסבר משלו

גילוי נאות: אני מחבבת את ספריו של אשכול נבו. קראתי את רובם ולפעמים אף יותר מפעם אחת. נכון שהוא מזכיר שוב ושוב בספריו את דרום אמריקה/בוליביה/ דרך המוות, אני זעה בחוסר נוחות (הלו, עברו 20 שנה, תתקדם), אבל לכל סופר שטיקים משלו. דווקא מתוך חיבתי לאשכול נבו, התבאסתי לגלות סצנה כמעט זהה בשני ספריו האחרונים: "גבר נכנס בפרדס" שפורסם באפריל (מאכזב משהו לטעמי) ו"הראיון האחרון" מ-2018 (מצוין לטעמי). שניהם יצאו באותה הוצאה לאור ונערכו בידי אותה עורכת.

הסצנה שעליה אני מדברת תפסה ב"גבר נכנס בפרדס" שניים-שלושה עמודים ובה אמא של דיקלה מתה במפתיע והסופר (בעלה לעתיד) מגיע לשבעה שמתקיימת בגליל. ב"הראיון האחרון" פותחה ושוכללה הסצנה. היא תופסת 39 עמודים ובה הסופר מגיע לשבעה בגליל אחרי שרונן, בעלה של מור, מת. והדמיון? הו הדמיון, כמעט עד כדי שימוש באותם משפטים ממש.

אשכול נבו. חירות אמנותית וקריצה לקוראים
עופר וקנין
להמשך הפוסט

יד ראשונה מחרטטן: הכירו את מיכאל רוזוליו, האיש שטוען שהוא "מייסד פנגו"

מיכאל רוזוליו הוא צייצן מוכשר הטוען כי הוא בעל תארים בווירולוגיה, משפטים וסטטיסטיקה. בתור מי שאפליקציית החנייה היא "היזמות הכי גדולה שלו", הוא משתתף כעת בגיוס המונים לחברה חדשה

מיכאל רוזוליו הוא צייצן מוכשר. בטוויטר ניתן למצוא התבטאויות רבות שלו בתחומים מגוונים, כולל התקוטטויות והתכתשויות מילוליות תדירות עם צייצנים אחרים. בפני כ-4,700 עוקביו הוא מעיד על עצמו בחלק הביוגרפי: "פעם עיתונאי ועורך. היום מצייץ פרשנות בשקל". אלא שזו, איך נאמר, לא בדיוק התמונה שמתקבלת בוויכוחים שהוא מנהל על גבי הרשת.

כך לדוגמה בשרשור שעסק בקורונה נשאל רוזוליו על-ידי אחד הצייצנים בנוגע להכשרתו המקצועית. "וירולוגיה ואפידמיולוגיה, רק תואר שני מהמוסד הכי מכובד בתחום הארץ, זה מספק?" ענה ובהמשך כתב: "יש לי תואר שני באימונולוגיה ממכון ויצמן ועסקתי בזה לא מעט בעבר. לא חסרים לי קשרים וגם היום אני מצוי בעניינים". בציוץ אחר ציין רוזוליו: "אני לא מתווכח עם הסטטיסטיקה. יש לי רק תואר שני בסטטיסטיקה". בציוץ שלישי כתב לצייצן שהתווכח איתו: "לעומתך, אני משפטן".

מיכאל רוזוליו. לא מעביר אסמכתאות
צילום מסך
להמשך הפוסט

מי מגיש "סיוע רגשי" לסטודנטים בסמינר הקיבוצים?

כתבה שפרסמתי לפני כחודש וחצי בבלוג זה הובילה לתהיות נוספות על התוכנית ללימודי פסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי והאיש העומד בראשה, גדעון מנדה בסמינר מסרבים לענות לשאלות

לפני כחודש וחצי כתבתי בבלוג זה על גדעון מנדה, המועסק בסמינר הקיבוצים כבר 15 שנה, מוצג כדוקטור, מלמד פסיכולוגיה למרות שאינו פסיכולוג ועומד בראש התוכנית לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי בבית הספר ללימודי תעודה, אותו מנהלת טלי איסוביץ.

הפרסום הוביל למספר פניות שהעלו תהיות בנוגע לקשר שבין מנדה לסמינר הקיבוצים. ראשית, יש לומר כי התוכנית לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי אינה תוכנית אקדמית בשום צורה. כדי להתקבל אליה יש צורך ב"תואר ראשון בכל נושא". אין צורך בידע מוקדם בטיפול או ברקע אקדמי רלוונטי. גורם בקי אמר לי שמדובר בתוכנית שאליה נוהגים להגיע מורים, עורכי דין, עובדים סוציאליים ואנשים אחרים המבקשים להרחיב את הדעת. חסרי הרקע הרלוונטי מתבקשים לעשות שנת השלמות הכוללת ארבעה קורסי מבוא מקוונים. כלל המועמדים נדרשים למלא שאלון ולעבור ראיון אישי עם ראש התוכנית מנדה ועם מרכז התוכנית.

קמפוס סמינר הקיבוצים
דוד שי / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מנפלאות ה"מומחה מספר 1 לטיפול בסוכרת בארץ"

בועז גל אינו רופא או תזונאי אך הוא מציע קורס לאיזון רמות הסוכר ומתהדר בהישגים מופלאים. באמצעות החברה שבבעלותו הוא מציע גם טיפולים בתאי לחץ המצליחים איפה שבתי חולים נכשלים

מה הייתם עושים אם הייתם חולי סוכרת והייתם נתקלים בפרסום הבא: "שלום שמי בועז גל. אתם יכולים להמשיך לסבול, לקחת עוד כדורים, עוד מהתרופות שהורגות בארה"ב 200 אלף איש בשנה - ואתם יכולים לבוא לקורס שלי. חמש שעות + ייעוץ אישי עבור 900 שקלים (אפשרי בשלושה תשלומים)... מעל 95%  מהמשתתפים בתוכנית מאזנים את הסוכר לרמות של אדם בריא לחלוטין או טרום סוכרת". כעת אוסיף לשאלתי נדבך נוסף: האם לא הייתם רצים להירשם אם הייתם קוראים שהאיש שמאחורי הפרסום מגדיר עצמו "מומחה מספר 1 לטיפול בסוכרת בארץ"?

ובכן, רגע לפני שבועז גל זוכה בפרס נובל על פתרון אחת הבעיות הקשות ביותר בעולם הרפואה, כדאי לדווח מיהו. בדיקה לא מאוד מסובכת העלתה כי גל אינו רופא או תזונאי בעל רישיון. האיש שמעלים סוכרת בחמש שעות הוא "מאמן תזונה", אחת מהרעות החולות שפשו בישראל בשנים האחרונות. תחת כל עץ רענן אפשר למצוא מישהו או מישהי שמציעים "קורס מאמני תזונה" שבעקבותיו מגיעה גם תעודה שאיש אינו מכיר בה. כך, נוצר מצב שאותם "מאמני תזונה" נטולי כל הכשרה מוכרת יוצאים לשוק ומציעים את מרכולתם ללא כל פיקוח, תוך שהם מצמידים לעצמם תארים שונים ומשונים, לרוב ללא קשר למציאות.

בועז גל. "אימון תזונה" תחת כל עץ רענן
צילום מסך מיוטיוב
להמשך הפוסט

עובד יקר, יש לך הודעה מניב רסקין

העיתונאי ואיש התקשורת אומר כי הוא "מסרב לכל פרסומת או קמפיין" וטוען כי סרטון שבו המריץ את עובדי "ישקר" להצטרף להסתדרות הלאומית הוא בכלל "הודעה פנימית". בלאומית חושבים אחרת

בחברת "ישקר" מתנהל בימים אלה מאבק בעד ונגד התאגדות העובדים בהסתדרות הלאומית. רגע לפני ראש השנה קיבלו 2,700 עובדי החברה הודעת וואטסאפ בזו הלשון: "שלום פלוני אלמוני, יש לך הודעה מניב רסקין". אל ההודעה הלקונית צורף לינק וכן אפשרות הסרה.

הלינק מוביל לסרטון בן שבע דקות, המופיע בערוץ היוטיוב של ההסתדרות הלאומית, ובו משבח מגיש תוכנית הבוקר של "קשת 12" את העובדים ואת ההסתדרות הלאומית, מסביר את יתרונות המהלך ואף מפציר בעובדים לפעול למען ההתאגדות. לרסקין אין שום קשר אורגני כמובן ל"ישקר" או לארגוני העבודה בישראל. מדובר למעשה בפרסומת בתשלום להסתדרות הלאומית, אלא שהדבר אינו נאמר או מוצג ככזה בסרטון. גם המושג "תוכן ממומן" אינו מופיע בשום מקום.

ניב רסקין בתוכנית האלף של "תיק תקשורת" ב-2016
שני צדיקריו
להמשך הפוסט

בשביל מה כל המכרז הזה, אם בסוף זה ישראבלוף?

בחירתה של מיכאלה כהן לדוברת הביטוח הלאומי לא הפתיעה אף אחד במסדרונות הארגון. לא ברור מדוע טורטרו עשרות מועמדים לתפקיד במכרז חיצוני ארוך ומתיש, אם הפור נפל עוד הרבה קודם

לפני כמה חודשים החלו להיערך בביטוח הלאומי לקראת פרישתו לגמלאות של חיים פיטוסי, הדובר הנצחי. זו דרכו של עולם. אנשים מגיעים לגיל פרישה ומישהו צריך להחליף אותם.

בהיותו צומת מרכזי בחיינו, הביטוח הלאומי נמצא על המכ"מ התקשורתי כל הזמן. בהיותו צומת מרכזי בחיים הציבוריים הוא נמצא על המכ"מ של שרים, חברי כנסת, פעילים פוליטיים, עסקנים ועוד. כפועל יוצא מכך, עבודת הדובר תובענית, אינטנסיבית מאוד, ובצדה שכר נדיב ותנאים מפנקים. עבור העוסקים בתחום הדוברות ויחסי הציבור, קבלת התפקיד עשויה להיות רגע משנה קריירה. ואכן, לא מעטים לטשו עיניים לעבר לשכתו המתפנה של פיטוסי.

סניף של המוסד לביטוח לאומי בתל-אביב
עופר וקנין
להמשך הפוסט

הדוקטור שמקבל יחס מיוחד מסמינר הקיבוצים

גדעון מנדה מועסק בסמינר הקיבוצים כבר 15 שנה. הוא מוצג כדוקטור ומלמד פסיכולוגיה למרות שאינו פסיכולוג. סמינר הקיבוצים: הוא עומד בכלל הקריטריונים. בגף לתארים זרים לא חושבים ככה

כשמתברר שתואר שלישי מחו"ל אינו מוכר לצרכי שקילות, כלומר - אינו שקול לדוקטורט בישראל לפי הגף לתארים זרים במשרד החינוך, והדבר נחשף בבלוג זה - רבים מה"דוקטורים" מפסיקים את השימוש בתואר, בין אם בעצמם ובין אם כתוצאה מהחלטת המוסד האקדמי שמעסיק אותם. במכללת סמינר הקיבוצים, כך נראה, היחס שונה. 

גדעון מנדה מועסק בסמינר הקיבוצים ב-15 השנים האחרונות. הוא מוצג כדוקטור, ככל הנראה גם מקבל משכורת של דוקטור (האקדמיה משלמת בעיקר לפי תארים) ומלמד פסיכולוגיה למרות שאינו פסיכולוג. בדיקת הדוקטורט של מנדה בידי הגף לתארים זרים העלתה כי לא מדובר ב-Ph.D, התואר השלישי המוכר, אלא בדוקטורט מקצועי שנעשה בבריטניה בפסיכותרפיה. לשאלת "הארץ" ענו בגף כי תואר כזה אינו יכול לעבור שקילות.

קמפוס סמינר הקיבוצים
דוד שי / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מי ייעץ ל"יועץ"? האיש שמוכר "חופש כלכלי" שקוע בעצמו בחובות

אופיר זילביגר גובה 4,900 שקל תמורת סרטוני הדרכה ברשת ומפגשים פרונטליים עם אנשים נטולי הכשרה כמוהו. ספקים טוענים כי זילביגר אינו משלם להם ואחד מהם אף תובע 200 אלף שקל

"מהו הדבר האחד שיאפשר לך ולמשפחתך חופש כלכלי אמיתי?" שואל אופיר זילביגר. באתר המושקע שלו התשובה ממהרת לצוץ: "החופש הכלכלי מתחיל בלחיצת כפתור אחת". כמה פשוט. בלחיצת כפתור תקבלו מזילביגר כמה וכמה סרטוני הדרכה באינטרנט וארבעה מפגשים פנים אל פנים עם "יועצים". הכל תמורת תשלום נאה של 4,900 שקל - 2,000 שקל פחות מהסכום שנהג לגבות בשנה שעברה.

זילביגר אינו כלכלן, רואה חשבון או בעל כל השכלה פיננסית מוכרת. הוא הבעלים של חברה המציעה ייעוץ למשפחות שנקלעו למצוקה. כדי לצאת המצוקה רק צריך לשלם לו. איך לשלם? סביר שבאמצעות נטילת הלוואה, עוד הלוואה. בעבר היה זילביגר מביא את לקוחותיו לבנק ירושלים בעצמו, ושם הם היו מקבלים הלוואה קצרת מועד עם ריבית לא זולה בכלל - 7%. לדבריו, כיום הוא כבר לא עובד עם בנק ירושלים.

אופיר זילביגר. טוען שעשה החלטה שגויה שעלתה לו ביוקר בזמן הקורונה
צילום מסך מערוץ היוטיוב של אופיר זילביגר
להמשך הפוסט

סערה במכון הטכנולוגי חולון סביב מרצה שייעץ לסטודנטית "לפתוח כפתור"

עשרות סטודנטים במכללה דורשים לפטר מרצה בגלל תגובות קיצוניות ואמירות לא הולמות, חלקן מיניות. ההנהלה הדיחה את המרצה מתפקידו כראש מחלקה אך נמנעה מלפטרו, והסטודנטים זועמים

כיצד מטפל או לא מטפל מוסד אקדמי באיש סגל ותיק שעשרות סטודנטים מתלוננים על תגובות קיצוניות ואמירות לא הולמות מצדו, חלקן מיניות? כ-80 מתלמידי המכון הטכנולוגי חולון (HIT) הגישו לפני מספר חודשים תלונה להנהלה ובה דרשו את פיטוריו של מרצה בשם אורי בן צבי. לדבריהם, בן צבי מרבה להשתמש כלפי סטודנטים במילים כמו "מטומטם" ו"דביל", במקרה אחד תיאר מוצר יפה כ"כוסית", ובהזדמנות אחרת הציע לסטודנטיות לפתוח כפתור בחולצה כשהן הולכות לאיש מקצוע על מנת לקבל יחס חיובי. סטודנטית שדיווחה על המקרה הזו להנהלה עוד בשנה שעברה טוענת כי היא כלל לא טופלה.

דוגמה לדברים ניתן למצוא בתלונתו של הסטודנט ש', המופיעה במכתב: "בתחילת שבוע הסדנאות, יום הלימודים הסתיים בטענה שהכיתה הגזימה בהתנהגות מזלזלת. בערב, בשעה 21:15, קיבלתי שיחת טלפון ממספר לא מזוהה. עניתי, אורי הזדהה ונאמרו לי הדברים הבאים: 'תקשיבו ותקשיבו לי טוב חבורה של חארות ופישרים חסרי עמוד שדרה. מי אתם חושבים שאתם? אני משקיע בכם כל-כך ואתם משתינים עליי'. שאלתי אם עשיתי משהו, אך הוא התעלם והמשיך: 'אני לא יודע מי או מה. אני בטוח שזה אתה והחברים שלך. אני מחכה לשמות, גרונות וראשים מדממים. כשאקבל אותם אמרר להם את החיים עד לסיום התואר. אתם תסבלו. אתם תצטערו על היום בו נרשמתם למכון. זה נראה לכם הגיוני שעומד מולכם מרצה ואתם מאוננים על חברות שלכם בטלפון? אתם חבורה של פישרים ואתם תסתמו את הפה".

המכון הטכנולוגי חולון
אייל טואג
להמשך הפוסט

חגיגת תוספי תזונה בהשגחת פרופ' איתן פרידמן

פרידמן, המוכר היטב לציבור מהביקורת שהשמיע נגד מדיניות הסגרים בקורונה, פרש באחרונה משיבא ומעניק את חסותו המקצועית לתוכנית בריאות ב"רשת 13" שבה מרימים להנחתה לרופא מפוקפק

לפני כשלושה שבועות שודרה ב"רשת 13" תוכנית הבריאות "סטטוסקופ" בהגשת פרופ' איתן פרידמן וטלי מץ. פרידמן הוא מומחה ברפואה פנימית, מנהל היחידה לאונקו-גנטיקה לשעבר בבית החולים שיבא, מרצה מן המניין באוניברסיטת תל-אביב, וגם: משמש כסמכות רפואית של התוכנית. מאז פרוץ הקורונה הפך לאחד מגיבוריהם של מכחישי המגפה כשתקף בחריפות את מדיניות הסגרים. על רקע זה פרש משיבא בפברואר השנה.

פרידמן הוא הוא איש בעל זכויות. הוא רופא אמיתי, חוקר אמיתי ופרופסור אמיתי, ולכן נשאלת השאלה מדוע הוא מבזבז את המוניטין המצוין שלו על תוכנית שהקשר בינה לבין רפואה הוא מקרי בהחלט. רוצים דוגמה? בפינה שסגרה את התוכנית המדוברת פונה מץ לפרידמן ואומרת: "מזמן לא דיברנו על תוספי תזונה. ליקוריץ. אתה תאהב את זה. כזה שנבדק מדעית והוכח כיעיל לניקוי עורקים מכולסטרול". פרידמן נראה אחוז פליאה ומץ מציגה את האורח באולפן: "איתנו גיל יוסף שחר, ראש המרכז לרפואת הרמב"ם והיועץ המדעי של חברת צמח החיים".

פרופ' איתן פרידמן בימיו בבית החולים שיבא
אלון רון
להמשך הפוסט

ה"פרופסור" שהקים "מרכז רפואי" יפצה משפחה של חולת סרטן

פנחס מנדל נחשף בבלוג ב-2017 בעקבות תלונות על "קוונטום מדיקל סנטר", מעין מרפאה שסיפקה בין היתר שירותים למשרד הביטחון. עיון בפסק הדין מעלה שאלות קשות על הרגולציה בישראל

בית המשפט השלום בתל-אביב חייב באחרונה את פנחס מנדל, מנהל "קוונטום מדיקל סנטר", ואת חברת גזיליאן, לשלם כ-200 אלף שקל פיצויים ושכר טרחה למשפחתה של חולת סרטן שהלכה בינתיים לעולמה. התביעה נגד רעייתו של מנדל, כרמן (קרן אור) מנדל-סיזאר, נדחתה. התובעים יוצגו בידי עורכי הדין בעז ארד ושרון הרשקוביץ.

בינואר 2017 חשפתי בבלוג זה כי פנחס מנדל, המכנה עצמו "פרופסור, מנהל מעין "מרכז רפואי" שעוסק ב"רפואה אינטגרטיבית מתקדמת" - שם מרשים לטיפולים אלטרנטיביים. פניתי בזמנו למנדל בעקבות פניות של אנשים נואשים במיוחד וביקשתי לברר את "פועלו הרפואי" ולקבל את תעודת ה-PhD שלו. נעניתי בין היתר ב"עיתונאית שרמוטה".

השוואת בדיקות ממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן השד
Torin Halsey / Times Record News
להמשך הפוסט

עיסוי חושי, טיפול טנטרי, העצמה אינטימית - כשמעורב בזה מין, החלטורה חוגגת

הטיפול המיני נוגע בעניינים רגישים ולמרות זאת הוא תחום פרוץ ולא מוסדר. לאגודה לטיפול מיני (איט"ם) יש קריטריונים, ובכל זאת הסדנאות וה"מטפלים" (כמעט תמיד גברים) ממלאים את הרשת

תחום "הטיפול הטנטרי" הכולל על-פי רוב נגיעות בגופם של מטופלים ומטופלות הוא תחום פרוץ, שבו "מטפלים מיניים" מטעם עצמם והשכלתם בתחום היא לרוב מינימלית פועלים ללא פיקוח, הסמכה או בקרה כלשהי. התאבדותו בחודש שעבר של "המורה הרוחני" ארז ארג'ונה כרמל טרם פרסום תחקיר שלפיו אנס ותקף מינית עשרות נשים הפנתה שוב את הזרקור אל הבעייתיות בתחום האלטרנטיבי הזה ואל השאלה מה מותר ומה אסור בו.

גם בבלוג זה עסקתי לא פעם בנושא והצגתי את אלון גושן, "המדריך למיניות מועצמת" שפיתח שיטה הכוללת נגיעה באיברי המין של האישה. גושן, שאינו מכחיש זאת ומחתים נשים על מסמך שבו הבהרה כי הן יודעות למה הגיעו, רחוק מלהיות היחיד. למעשה, חיפוש קצר ופשוט בגוגל יציג מיד את מעסים יוניים למיניהם (כמעט תמיד גברים המציעים עיסוי אירוטי לנשים במסגרת "טיפול" או "ייעוץ"), "מטפלים הוליסטיים", "מטפלים בטנטרה" ואפילו את "התוכנית הדו-שנתית לתרפיה וטיפול מיני", שכמובן אינה תוכנית אקדמית, אך יוצאת מראית עין של אתיקה או הסדרה.

אילוסטרציה טיפול מיני
דודו בכר
להמשך הפוסט

"הגינה הטיפולית" המשגשגת של "דוקטור" שמואל בן נפתלי

תלונה במשטרה על התחזות ועדויות שהגיעו ל"הארץ" שופכות אור על פעילותו על תושב קיבוץ העוגן, שנחשף בבלוג זה עוד ב-2017. בן נפתלי גובה סכומים גבוהים, מבטיח הבטחות שונות ללא כיסוי ומנפיק תעודות שאינן שוות את הנייר שעליו את מודפסות. יש לו גם צוות ו"חבר" שמכר תעודות מזויפות

על "דוקטור" שמואל בן נפתלי, העומד בראש "מכללה" המציעה קורסים ב"גינון טיפולי" ומחלקת "תעודות מוכרות", כתבתי לראשונה בבלוג זה ב-2017. מאז חלפו ארבע שנים, הכלבים נובחים והשיירה עוברת. העסק של בן נפתלי התרחב לשתי "מכללות" ועוד ועוד אנשים טובים ותמימים משלמים לו 16-15 אלף שקל ואף יותר, עבור תעודות שאינן שוות את הנייר עליו הן מודפסות. מה כן חדש? ל"הארץ" נודע כי לאחרונה הוגשה נגד בן נפתלי תלונה במשטרה בגין התחזות. בנוסף לכך, ל"הארץ" הגיעו עדויות מפורטות השופכות אור על שיטות העבודה שלו ועד כמה קל למכור בישראל כמעט הכל ותמורת כסף גדול. 

בתחילת הדרך, לא הצלחתי לאתר מהיכן פועלות "מכללת תרפיה" ו"מכללת השדה" של בן נפתלי. הדבר היחיד שהיה ברור הוא שלא מדובר במכללות אקדמיות, אלא בעסקים פרטיים ולא מפוקחים. ההתקדמות הגיעה בעת השיחות הם התלמידים עצמם. בעדויות הם סיפרו כי המכללות פועלות מביתו של בן נפתלי בקיבוץ העוגן שבעמק חפר.

שמואל בן נפתלי. הותיר רושם עגום גם בבית המשפט
עמוד הפייסבוק של שמואל בן נפתלי
להמשך הפוסט

קבלו את המגיש החדש ו"המצטיין" של רדיו צפון

ליאור רוזנפלד, שהתפטר מראשות לשכת סוכני הביטוח אחרי שהודה כי המציא לעצמו תואר וסירב להגיש דו"חות שבהם הוזכר כי הוגשה נגדו תלונה במשטרה, הוא האיש של מאזיני התוכנית הכלכלית

כשאתם מבקשים להתייעץ על השקעות, בנקאות, שוק ההון פנסיה ופיננסים, לצד המקצועיות סביר שאתם מצפים מהגורם המייעץ גם לאמינות. כך מצפים גם מאזיני התוכנית השבועית החדשה של רדיו צפון 104.5FM העוסקת בנושאים אלה בדיוק. אך מיהו מגיש התוכנית? לא אחר מליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח לשעבר, וכפי שנחשף בבלוג זה לפני כשנה - גם מי שהמציא לעצמו תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה מטעם אוניברסיטת חיפה.

החשיפה עוררה סערה בזמנו בלשכת סוכני הביטוח ובעקבותיה דרשה האופוזיציה את התפטרותו. רוזנפלד סירב, נדבק לכיסאו, שיגר לעברי מסרים מאיימים, הטיל ספק בביקורת עליו ואף הגן בחירוף נפש על גורם בכיר אחר בלשכה, יעקב ביתן, ראש ועדת האתיקה שהוצג כ"דוקטור" ולבסוף עזב בעקבות החשיפה.

ליאור רוזנפלד. צריך אומץ מנהיגותי כדי להודות בטעות
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

חמש דרכים לזיהוי פייק פמיניסטית

תרבות הפייק חדרה לתחומים רבים בחיינו וגם אל התנועה לקידום שוויון מגדרי. מדובר בנושא חשוב מכדי שיושאר בידיים של מתחזות, אז קבלו כמה כללי אצבע כדי שלא תיפלו בפח

תרבות הפייק חדרה לתחומים רבים בחיינו ובכלל זה גם לפמיניזם. זהו נושא רגיש, שנשים רבות (ובוודאי גברים) בורחות ממנו כמו מאש, אך האמת צריכה להיאמר: בישראל 2021 יש לא מעט פמיניסטיות, אבל גם לא מעט פייק פמיניסטיות המשתמשות במגדרן כקרדום לחפור בו. הן מנצלות את הישגי התנועה ודפוסי השיח וההתנהגות שהנחילה, אך ביניהן לבין פמיניזם אין דבר וחצי דבר. למעשה, במקרים רבים מושאי הפגיעה העיקריים שלהן הן נשים.

אם כך, הנה מדריך קצר להבדלים החדים בכללי האצבע בין פמיניסטיות אמיתיות לפייק פמיניסטיות:

אילוסטרציה
איור : אילה טל
להמשך הפוסט

הלוואה חברתית יד ראשונה מ"דוקטור"

לא ברור מדוע בוחר משה אולשבסקי, דירקטור בחברת "בלנדר", להתהדר בתואר שלישי ברפואה סינית שאיננו מוכר ומדוע בחסות "תוארו" זה, הינחה בעבר לפחות אדם אחד ב"דוקטורט" שלו

בעולמו של משה אולשבסקי, כך מתברר, אפשר לקפוץ לתואר שלישי ללא הכשרה אקדמית מתאימה. באתר חברת "בלנדר", שבה הוא מכהן כדירקטור, נכתב בין היתר כי הוא "בעל תואר ראשון מאוניברסיטת סן פרנסיסקו, בעל תואר שני בניהול משלוחת אוניברסיטת פוליטכניק ניו יורק בישראל ודוקטור לרפואה סינית (O.M.D) מקולג’ בלוס אנג’לס".

פניתי ל"בלנדר", העוסקת בהלוואות בין אנשים ובה מכהן אולשבסקי לצד שני שמות מוכרים מאוד במלייה הכלכלי - דורון אביב וגיורא עופר. בתגובה נאמר לי כי מדובר ב"שני מסלולים נפרדים" וכי אולשבסקי "סיים תואר ראשון כללי מאוניברסיטת סן פרנסיסקו בזמן מגוריו בארה"ב ולימודי אוקופנקטורה בבית הספר Samra בלוס אנג'לס". עוד נאמר לי כי הוא "המשיך ללימודי דוקטורט מקצועי ברפואה סינית בלוס אנג'לס".  

דיקור סיני (אילוסטרציה)
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

המודעה המוזרה של הדוקטור "בוגר ייל"

עמרי ויסמן הוא דוקטור אמיתי לפסיכולוגיה, אך איננו בוגר האוניברסיטה היוקרתית מארה"ב, כפי שהוא מציג בפרסומים שבהם הוא מציע "סיוע" לסטודנטים בעבודותיהם

עמרי ויסמן השתולל בשיחה שקיימתי איתו. הוא הודיע שיתבע אותי כמקובל, ידבר עלי עם העורך, יתלונן למו"ל (איום חדש שנשמע יותר בעת האחרונה, אולי בהשראת אילן ישועה ונוני מוזס) והוסיף עוד אי-אלו "סופרלטיבים" עליי באופן אישי. 

אל ויסמן התקשרתי בעקבות פניות קוראים שהרימו גבה לנוכח המודעה שפרסם לאחרונה. "שמי ד"ר עמרי ויסמן, בוגר Yale. אני והצוות שלי מסייעים עם ממ"נים (מטלות מנחה; טח"ס), סמינרים, תזות, דוקטורטים, מצגות, מאמרים, שאלונים, כלי מחקר וניתוחים סטטיסטיים ב-SPSS. אשמח לייעץ לכם ללא כל התחייבות, מוזמנים ליצור איתי קשר", כתב ויסמן במודעה וצירף אליה את מספר הטלפון שלו

אילוסטרציה עבודות אקדמיות
Nathawut Somsuk / gettyimages
להמשך הפוסט

מהי השיטה "המוכחת מחקרית" של גילי שושן נגד דיכאון?

השחקן שחזר בתשובה מציע היום מיש-מש של טיפולים בגישה יהודית, אך טוען שמדובר בשיטה בדוקה להפסקת תרופות. וגם: מיהו הכירופרקט שאינו רופא ובכל זאת זכה בפרס "נוירולוג השנה"

גילי שושן, שחקן שחזר בתשובה, הוא כיום גם מטפל ומאמן אישי שמציע בעמוד הפייסבוק שלו "לצאת מחרדות ודיכאון על-ידי שיטה מוכחת מחקרית בגישה היהודית". העמוד של שושן, כיום חסיד חב"ד החי בצפת, עמוס בפניני חוכמה כמו "עד שלא יהיה לך את עצמך, מה שלא יהיה לך - לא יהיה לך" ומציע בין היתר: "קורס דיגיטלי בן חמישה שיעורים (פלוס שלושה שיעורי בונוס משני חיים)". המחיר? 492 שקל בלבד. אפשר גם לפרוס לארבעה תשלומים.

"הקורס חושף את גישות המיינדפולנס והטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי על-פי הגישה של תורת הקבלה והפסיכולוגיה היהודית", כותב שושן. או במילים אחרות הוא מציע מיש-מש של גישות, שאין להן כל קשר למדע, ולכן אין זו שיטה מוכחת מחקרית. עוד נכתב בעמוד: "אנשים שעברו את הקורס הרגישו: שליטה אדירה ברגשות שמחה ואפקטיביות רוגע ושלווה רוחנית" וגם: "הפסיקו לקחת תרופות נגד דיכאון וכעס, למדו לטפל בעצמם לפי הכלים והעקרונות של גילי".

גילי שושן מתוך קליפ שהוציא ב-2009
צילום מסך מערוץ היוטיוב של גילי שושן
להמשך הפוסט

מדוע ד"ר אסף שליבקוביץ מפרסם מוצרים בניגוד להנחיות?

משרד הבריאות אוסר על רופאים למכור, לשווק או לפרסם מוצרים של גופים בעלי אינטרס מסחרי. שליבקוביץ, רופא שאינו מומחה, עושה זאת עם חברה המוכרת לכולנו מהפרסומות ולא בפעם הראשונה

ד"ר אסף שליבקוביץ הוא רופא שאינו מומחה. הוא החל התמחות באורולוגיה בבית החולים סורוקה בבאר שבע, אך לא סיים אותה. לאחרונה שלח אלי קורא עירני סרטון יוטיוב בו ממליץ שליבקוביץ על מכשיר מסחרי, לכאורה רפואי, תחת הכותרת "ד"ר שליבקוביץ ממליץ". יצוין כי המכשיר מוכר לרבים מאוד בציבור, שכן הקמפיין הפרסומי עליו משודר באמצעי תקשורת רבים בכל הפלטפורמות המוכרות. ביוטיוב זכה הסרטון בתוך קצת יותר משנה ליותר מ-910 אלף צפיות. 

בסרטון ההמלצה, שהופיע גם באתר החברה, נכתבה תחת שמו של שליבקוביץ המילה "שיקום". כל צופה סביר יבין מיד כי שליבקוביץ הוא רופא שיקומי, אך לשליבקוביץ כאמור אין מומחיות, לא בשיקום ולא בכל תחום רפואי אחר. לטענתו, היתה זו ההחלטה של החברה להדביק לו את המילה "שיקום". הוא גם טוען שביקש ממנה לתקן את הפרסום, אך אינו מוכן להעביר אסמכתאות לכך.

ד"ר אסף שליבקוביץ
צילום מסך מהסרטון
להמשך הפוסט

דוקטור באיגרוף, בפיזיותרפיה... לא ממש

לאהרון יעקובי, שהיה אלוף ישראל וייצג את המדינה באולימפיאדת סיאול, אין תואר אקדמי ובכל זאת כך הוא מכנה את עצמו. גם רישיון או תואר בפיזיותרפיה אין לו, ובכל זאת גם בזה הוא מתהדר

"דוקטור" אהרון יעקובי (יעקבשווילי) מציג את עצמו בדף הפייסבוק שלו כפיזיותרפיסט, הוא אלוף ישראל לשעבר באיגרוף ואף ייצג את המדינה באולימפיאדת סיאול 1988. בין מטופליו, כך הוא כותב: הג'ודוקות לשעבר יעל ארד, אורן סמדג'ה ואריק זאבי, סלבריטאים מתחום הטלוויזיה והקולנוע, שחקנים בכירים בתיאטרון הקאמרי והבימה, "צמרת אנשי העסקים בארץ" ועוד ועוד. הנה החלק הראשון של השיחה עמו:

"שלום, הגעתי לאהרון יעקובי?"

רוקי מרציאנו בפעולה במדיסון סקוור גארדן, אוקטובר 1951
AP
להמשך הפוסט

האם לפעול לפי האתיקה או שמותר לעגל פינות - גרסת אילן דבש

דבש, שטוען כי הוא ד"ר לפסיכולוגיה, עומד בראש "מכללה" שהיא בעצם חברה פרטית המציעה "תארים אקדמיים". וגם: הכירו את "מומחה הסייבר הבינלאומי" שחנך את מקימי מערך הסייבר הלאומי

"האם לפעול על-פי האתיקה או שאפשר לעגל פינות?" - זו השאלה שעליה מתיימר לענות אילן דבש, מאמן שמציג עצמו לא פעם כדוקטור לפסיכולוגיה, בהרצאה בשם "דילמות מוסריות באימון" שהוא מעביר יחד עם המאמנת איילת בן ארצי. מבט אל דף הפייסבוק של דבש, אתר "המכללה" לאימון שהקים, ופנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות, מעלה אף היא מספר דילמות אמיתיות. 

פניתי לדבש בניסיון לברר מהם תאריו והיכן למד לדוקטורט. תשובתו גילתה כי אין לו אפילו תואר אחד המוכר בישראל. כולם נעשו בהתכתבות עם מוסדות לא מוכרים. את הראשון עשה לדבריו במרסי קולג' ואת השני והשלישי ב-UNEM או אימפרסריאל בקוסטה ריקה. דבש אינו טורח לעדכן זאת בפרסומיו. כמעט מיותר לציין כי הבדיקה בפנקס הפסיכולוגים על אודותיו לא העלתה דבר.

אילן דבש
צילום מסך
להמשך הפוסט

אם זה מתואר כפסיכולוג ומוצג כפסיכולוג, אולי זה עובד סוציאלי

קל להתבלבל כשמנסים להבין מהי השכלתו של ד"ר יאיר כספי. כשבודקים את העניין מסתבר שהוא בעל ניסיון רב בעבודה סוציאלית ובטיפול, אבל תואר שלישי בפסיכולוגיה אין לו

יש פתגם אמריקאי מפורסם שגורס: "אם זה נראה כמו ברווז, שוחה כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז - זה ברווז". אז זהו, שלא תמיד.

לאחרונה פנתה את הבלוג קוראת שהיתה בטוחה כי ד"ר יאיר כספי הוא פסיכולוג, והתפלאה כשגילתה שהוא אינו מופיע בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. התמיהה שלה נבעה מסיבה טובה. בפרסומים הרבים על כספי אכן נכתב שהוא פסיכולוג וכך נאמר גם בראיון שהעניק ל"הארץ" עוד ב-2003 תחת הכותרת "פרויד פינת הנביאים". לפני ארבע שנים התפרסמה ב-nrg (בבעלות "מקור ראשון") כתבה בעקבות צאת אחד מספריו וממנה ניתן היה להבין שהוא פסיכולוג, ובמקום אחר באותה שנה הוא הגדיר עצמו פסיכולוג "יהודי חילוני דתי".

ד"ר יאיר כספי
מתן כספי / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מהיכן ה"דוקטורט" של "היועץ והמרצה הבכיר" עודד קרבצ'יק?

באתרו טוען "הדוקטור לפסיכולוגיה ופילוסופיה" כי הוא עובד עם גופים מובילים בצבא, בנק לאומי והמכללה למינהל. וגם: הכירו ספק תארים בחברה הערבית ואת הפטנט של חברת ZmedicAir

עודד קרבצ'יק הוא "דוקטור לפסיכולוגיה ופילוסופיה" שאינו מסתפק בלקוחות פרטיים. לטענתו הוא גם "יועץ לגופים מובילים בצבא", "מרצה בכיר במכללה למינהל" ו"מאמן מנהלים בבנק לאומי". אך כשמבררים מה אמיתי ומה פחות אמיתי בהצהרותיו וסיפוריו המפורטים באתר המושקע למדי של קרבצ'יק - הלסת יכולה להישמט.

קרבצ'יק אינו פסיכולוג וגם אינו רשום בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. הוא גם מעולם לא למד פילוסופיה. למעשה, מעולם לא הגיש עבודת דוקטורט. מבדיקת התעודה שהוא מציג עולה כי הוא קיבל אותה בהתכתבות ממוסד בשם "אוניברסיטת קליפורניה FCE". מבדיקת הגף לתארים זרים במשרד להשכלה גבוהה ומשלימה עולה כי המוסד זה אינו מוכר אפילו בארץ המוצא, ארה"ב. ההסבר של קרבצ'יק הוא לא פחות ממדהים: לדבריו, הוא פנה ל-FCE וביקש שיעריכו את לימודיו כדוקטורט בהתאם למסלול מסוים. "לא טענתי שהגשתי עבודה ולא היה לי מנחה", אמר.

עודד קרבצ'יק. פנה להערכת לימודיו
צילום מסך מיוטיוב
להמשך הפוסט

"לא התחנכנו על ברכי עדת השמאל": הכירו את מקהלת הילדים ששרה לנתניהו

חנן אביטל אינו חושב שיש בעיה שחניכיו, בני 14-11, ישירו למטרות פוליטיות משום ש"ביבי היה, ביבי הווה וביבי יהיה". לדבריו, "אנחנו מחונכים על אהבת ארץ ישראל וזה מספיק לנו"

ל"מקהלת פרחי ירושלים" יש להיט חדש. לפני כחודש, רגע לפני הבחירות, היא הוציאה את השיר "הַיְדֶּה בִּיבִּי | דיינו", ובה מפארים שבעה מזמריה, ילדים ונערים בני 14-11, את ראש הממשלה בנימין נתניהו למילותיו של מנהל המקהלה והמנצח שלה, חנן אביטל. ההפקה, שנדמה לעתים כי לקוחה מצפון קוריאה, הועלתה בין היתר לערוץ היוטיוב "א.מ תוכן יהודי כשר" וזכתה לכעשרת אלפים צפיות. רוב הצופים כנראה חייכו, אך יש גם מי שפחות נהנו מהשימוש בילדים למטרות פוליטיות ופנו אל הבלוג.

אביטל אינו חדש עסקי מקהלות הילדים. "פרחי ירושלים" היא כנראה העיקרית שביניהן. בדרך כלל מדובר במקהלות שמשתתפות בפסטיבלי זמר חסידיים ואירועי מורשת ושרות שירים חסידיים, מסורתיים או לועזיים. עם זאת, עיון בדף הפייסבוק של המקהלה כי "הַיְדֶּה בִּיבִּי" אינה הפעם הראשונה שבה רותם אביטל את זמריו ל"שימוח" ראש הממשלה, או פוליטיקאים בכלל. גם ראש העיר ירושלים, משה ליאון, "חגג" עם הלהקה את ניצחונו בבחירות המקומיות ב-2018.

מתוך הקליפ לשיר "היידה ביבי - דיינו"
צילום מסך מתוך הקליפ
להמשך הפוסט

הרופא שלוקח 800 שקל "בהשראת נגינתו של דוד המלך"

בסוף 2019 סגר משרד הבריאות את מרפאתו של ד"ר מרדכי ליפו, רופא כללי וחסר התמחות, בשל מצב תברואתי ירוד ביותר. כיום יש למרפאתו "ערכה מוזיקלית" לטיפול בחולים אמיתיים מאוד

ד"ר מרדכי ליפו הוא רופא כללי ואינו בעל התמחות כלשהי. זה לא מונע ממנו להציג את עצמו באתר המרפאה העצמאית שהוא מנהל בירושלים כמי ש"מתמחה במחלות כלי דם וסוכרת". בדצמבר 2019 הוציא משרד הבריאות צו סגירה למרפאה, שתקף גם היום. טלפנתי למרפאה, נתקלתי בחשדנות רבה, ונאמר כי לי המקום אכן סגור אבל ד"ר ליפו "מייעץ לפעמים". אגב, באתר המושקע של המרפאה האפשרות לפנות אליה שרירה וקיימת.

מרפאתו של ד"ר ליפו, שאינה מחזיקה בהסכמים עם קופות החולים, נסגרה בעקבות ביקורת פתע שנערכה במקום במהלך 2019 וגילתה מצב תברואתי ירוד ביותר. "במרפאה מטפלים בפצעים קשיי ריפוי, בעיקר סוכרתיים, באמצעות חבישות, משחות, תרופות וטיפול בגז אוזון. המרפאה מלוכלכת, אינה מסודרת, ונראה כי הרצפה אינה נשטפת לעתים קרובות", נכתב דו"ח במשרד הבריאות. "המנהל הרפואי, ד"ר ליפו, עלה לארץ לפני כ-30 שנה אחרי שלמד רפואה בחו"ל. הוא אינו מומחה. לדבריו, בעקבות הצורך לטפל בפצעי לחץ בבתי אבות - יצר קשר עם פודיאטריסט מארה"ב וזה לימד אותו דרך הטלפון כיצד לטפל בפצעים. הצוות פועל במרפאה ללא סמכות חוקית. לא מתקיימים תהליכי איכות ובטיחות, לא מתבצעת בקרת פנים, אין נהלי עבודה... במהלך הביקורת נמצאו תרופות רבות שפג תוקפן... כותש כדורים מלוכלך עם שאריות של כתישות קודמות שעלולות לגרום לזיהום צולב", וכן הלאה.

ד"ר מרדכי ליפו
צילום מסך מיוטיוב
להמשך הפוסט

הסתדרות העובדים הלאומית מציגה: מאגר משרות סודי לכלל הציבור

יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, יואב שמחי, מככב בימים אלה בקמפיין רדיו שבו הוא מזמין מובטלים ומחול"תים לשוב לעבודה בעזרת מיזם המספק גם משרות וגם הכשרה. כל היתר, ממש לא ברור

קולו של יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, יואב שמחי, מלווה בימים אלה מדי כמה דקות את מקבצי הפרסומות ברשת ב'. בתשדיר הוא מזמין עובדים ועובדות לשוב לעבודה ולהשתמש במאגר של אלפי משרות פנויות ובמערך הכשרה הכולל ליווי מקצועי מטעם הארגון. בנוסף לקמפיין הרדיופוני, הפיצה הסתדרות העובדים הלאומית הודעה לעיתונות בנוגע למיזם, ושמחי החל להציגו גם בכלי התקשורת.

הסתדרות העובדים הלאומית היא ארגון העובדים השני בגודלו בישראל ומייצג יותר ממאה אלף עובדים המשלמים דמי חבר. המיזם פתוח לכולם ולאו דווקא לחברים. אין ספק כי זו יוזמה ברוכה, במיוחד כשהמשק מבקש להתאושש משנת הקורונה. אלא שלצדו מתעוררות גם כמה שאלות: האם הסתדרות העובדים הלאומית הפכה לחברת השמה? האם מדובר במכללה? מהיכן סכומי הכסף הנדרשים לכך? 

אילוסטרציה
איור : שרונה גונן
להמשך הפוסט

מדוע בוחר פסיכולוג קליני לחזור שוב לפרקטיקות "רוחניות"?

עמרי ציטרון הודה בעבר כי פגע במוטפלת שלו ואף הודה על חציית גבולות במקרים נוספים. הוא הורשע ונגזר עליו עונש מאסר על תנאי. תוקף התנאי פקע בינתיים - וציטרון הוא שוב "פסיכולוג רוחני"

הפסיכולוג עמרי ציטרון אינו לומד לקח מטעויות. בימים אלה הוא מציג את עצמו כ"פסיכולוג רפואי" וכ"פסיכולוג רוחני". הראשון אינו תוארו משום שהוא פסיכולוג קליני במקצועו, והשני היא מומחיות שאינה קיימת. בכך עובר ציטרון לכאורה על חוק הפסיכולוגים משום שהוא עושה זאת שלא בהתאם לרישומו בפנקס הפסיכולוגים או בהתאם להיתר.

באחרונה הוגשה נגד ציטרון תלונה לוועדת המשמעת של משרד הבריאות תלונה הנוגעת לאופן שבו הוא מציג את עצמו. מהמשרד נמסר כי היא "נדונה ומטופלת בהתאם לחוק ובמסגרת ההליכים המקובלים, תוך בחינת מכלול המשמעויות המשמעתיות". פניתי לציטרון כדי שימסור תגובה, אך זו לא הגיעה.

קליניקה של פסיכולוג
עזרא לוי
להמשך הפוסט

ליו"ר מועצת הפסיכולוגים יש חלטורה טובה. אבל איך היא משווקת אותה?

ד"ר אילה בלוך לא חתמה על הסדר ניגוד עניינים כשנכנסה לתפקידה לפני כחמישה חודשים. זו כנראה הסיבה שלא מטריד אותה שהיא משווקת לאלפי פסיכולוגים קורס שהיא מנהלת בשיתוף עם מוסדות אחרים שמשלמים לה שכר. משרד הבריאות: "בוחנים את הנושא"

לאחרונה קיבלו אלפי פסיכולוגים מייל ממשרד הפסיכולוגית הארצית במשרד הבריאות, בזו הלשון: "שלום רב, מצורף מידע על קורס בשיקום קוגניטיבי המיועד לפסיכולוגים. אודה על הפצה לציבור הפסיכולוגים. הקורס יהיה מוכר לגמול השתלמות". המייל גרם ללא מעט הרמות גבה. "ממתי מפרסם משרד הבריאות קורסים פרטיים?" תהה אחד מאנשי המקצוע וציין כי מדובר בקורס בעלות מלאה (2,600 שקל) ולא בקורס מסובסד במסגרת תוכניות ההכשרה היעודיות לפסיכולוגים.

נדרשתי לעניין ומצאתי כי מאחורי הקורס הפרטי בשיקום קוגניטיבי עומדת לא אחרת אשר ד"ר אילה בלוך, יו"ר מועצת הפסיכולוגים. או במילים אחרות: בלוך, המחזיקה בתפקיד ציבורי, מקדמת מעל פלטפורמה ציבורית, קורס המנוהל על ידה ובמחיר מלא. הקורס ניתן ביחידה ללימודי חוץ של אוניבריסטת אריאל. בלוך עובדת כמרצה במחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטה (בתשלום כמובן). עוד משותף הקורס לעמותה גדולה שבראשה עומדת בלוך (בתשלום כמובן) ושמה: "המכון הלאומי לשיקום נוירופסיכולוגי".

ד"ר אילה בלוך
Yaniv Oshrat / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

לקורס המנעולנות "המוכר" הזה כבר הוקמה קבוצת נפגעים

אבישי כהן מציע קורס אונליין והכשרה מעשית במנעולנות. היכולת להשתמש בסיסמאות לא מחייבות כמו "מנעולן מורשה" ו"עמותה המוכרת על-ידי משרד המשפטים" מסייעות לו להוציא סכום גבוה מתלמידיו

אבישי כהן, תושב באר שבע, מציג את עצמו ברשת בתואר "מייסד עמותת מומחי מיגון ודלת" ומציע קורס אונליין למנעולנות שבסיומו "תעודת מנעולן מורשה". המחיר אינו זול בכלל - 7,900 שקל. למרות זאת, משום מה, עשרות אנשים שפנו ושילמו לכהן לאורך השנה האחרונה הקימו קבוצת נפגעים. גם לבלוג זה הגיעו לא מעט תלונות נגד האיש.

"אתם אתם מחפשים מקצוע שמכניס 15 אלף ש"ח בחודש - הגעתם למקום הנכון. קורס מנעולן של אבישי כהן יסביר לך שלב אחרי שלב איך להרוויח ובגדול מעבודה כמנעולן. כל עבודה של מנעולן נמשכת כ-15 דקות.  למעשה, אפילו אם תחליט לא לשנות מקצוע, אלא לעבוד כמנעולן במקביל לעבודה הקבועה שלך, מספיק שתבחר לצאת לקריאה אחת ביום והכנסת 400 ש"ח ביום!" מסביר כהן.

אבישי כהן. העמותה לא הגישה דו"חות
צילום מסך
להמשך הפוסט

רישיון הרופא של מכחיש הקורונה, ד"ר אריה אבני, נשלל לצמיתות

השופט בדימוס אמנון סטרשנוב קיבל את ממצאי דו"ח משרד הבריאות בנוגע לזייפן החיסונים וקבע כי הוא "שרלטן, מכחיש קורונה מובהק ומאחז עיניים מסוכן, ועוד נוהג כך באיצטלה של רופא מורשה"

משרד הבריאות הודיע היום (שלישי) על ביטול רישיון העיסוק ברפואה של ד"ר אריה אבני לצמיתות. אבני, זייפן פנקסי חיסונים ואחד ממטילי הספק בקורונה הבולטים בישראל, עומד בימים אלה בראש מפלגה בשם "רַפֵּא - רק בריאות", המתמודדת בבחירות לכנסת ה-24. המפלגה מבקשת בין היתר להקים משרד בריאות חדש, "מחבק ולא כופה", שיאפשר להורים להיות המחליטים הבלעדיים על כל פעולה רפואית, כולל חיסונים וניתוחים.

אבני הוא בעל אתר אינטרנט, וכן מתחזק עמוד פייסבוק בשם "הרפואה הנכונה – ד"ר אריה אבני", בהם הוא מפרסם מאמרים שונים. בין היתר, פרסם קריאה לציבור להפר את הוראות משרד הבריאות באשר לנגיף הקורונה, וכן מאמרי השמצה והכפשה נגד ציבור הרופאים. את ההחלטה על ביטול הרישיון קיבל השופט אמנון סטרשנוב, אחרי שהואצלו אליו סמכויות שר הבריאות בעניין ואחרי שעיין בדו"ח ועדת המשמעת של המשרד מוקדם יותר החודש.

ד"ר אריה אבני
צילום מסך
להמשך הפוסט

מה נכון ומה לא נכון בקורות החיים של העו"ד הוותיק לדיני משפחה

לא ברור אם רונן דליהו התבלבל כשבחר להציג עצמו כבעל תואר שלישי ממוסד אקדמי שאינו קיים באנגליה, אך הוא גם אינו מדייק בעניין נוסף ואינו מתקן כשטועים בעניין בשידור ברדיו

עו"ד רונן דליהו הוא מומחה ותיק לדיני משפחה ובעל משרד מוכר. לשלל תאריו הוא מוסיף מאז 2014 תואר דוקטור למשפטים מ-International University of Business and Law (IUBL) באנגליה. עבור קוראיו המסורים של הבלוג, השם IUBL בוודאי מצלצל מוכר. מדובר במוסד אקדמי שנמצא בכלל בחרסון, אוקראינה. הוא חלק במקומותינו תארי דוקטור למכביר, תמיד בהתכתבות ולרוב בתיווך העבריין המורשע עקיבא פרדקין, אך אפילו הוא לא טוען כי יש לו פעילות גם באנגליה.

פניתי לדליהו ובתגובתו הוא מצייר תמונה אחרת מכפי שהוא עצמו כותב: "ההכרה הרשמית ניתנה על-ידי השלוחה האמריקאית של האוניברסיטה בקליפורניה, באמצעות מסמך רשמי של הרשם האקדמי של האוניברסיטה. בידי גם אישור נוטריוני ממדינת קליפורניה - לוס אנג'לס מיום 15 בינואר 2014, המאשר את תעודת הדוקטור שהונפקה כדין".

אולם בית משפט, ארכיון
אילן אסייג
להמשך הפוסט

ד"ר אריה אבני מציג: כל הפייק על הקורונה במפלגה אחת

רופא על סף שלילת רישיון לצמיתות; רופא המעסיק אנשים שהכשרתם לא מוכרת; "דוקטורים" לשטיפה אנרגטית ורפואת תדרים; מחזאי שהוא גם יועץ להתפתחות רוחנית, ועוד ועוד. הכירו את רשימתו לכנסת של זייפן פנקסי החיסונים המבקש להקים "משרד בריאות חדש"

לפני כעשרה ימים, כשנסגרו הרשימות המתמודדות לכנסת ה-24, התמקדה התקשורת בעיקר במי שהתחבר, לא התחבר או העדיף לא להתייצב בסוף על קו הזינוק. לא פחות מ-39 רשימות הוגשו לוועדת הבחירות המרכזית, וביניהן ניתן היה לפספס בקלות את מפלגת "רַפֵּא - רק בריאות". בראשה עומד ד"ר אריה אבני, זייפן פנקסי חיסונים ואחד ממטילי הספק בקורונה הבולטים בישראל.

המפלגה, שהחלה בימים האחרונים להפיץ ברשת את עמדותיה ואת רשימת מועמדיה, מבקשת בין היתר להקים משרד בריאות חדש, "מחבק ולא כופה", שיאפשר להורים להיות המחליטים הבלעדיים על כל פעולה רפואית, כולל חיסונים וניתוחים. בנוסף, היא מעודדת לידות בית וקוראת לאפשר לבתי מרקחת ובתי טבע לייבא ולמכור את כל הוויטמינים והמינרלים שניתן לרכוש כיום בארה"ב. אבני גם מתחייב לצמצם את תקציב משרד הבריאות ברבע בתוך ארבע שנים, בזכות ההסתמכות על הרפואה המונעת. בין הסלוגנים של המפלגה: "לא לדרכון ירוק", "עוד לא אבדה תקוותנו להיות עם חופשי בארצנו" ו-"לא פוליטיקאי, רופא" (בהקשר של אבני), "הרפואה הנכונה" ו-"אל נא רפא נא לה", הלקוח מהמקורות: ("וַיִּצְעַק מֹשֶׁה אֶל יְהוָה לֵאמֹר אֵל נָא רְפָא נָא לָהּ" (במדבר, י"ב, י"ג).

ד"ר אריה אבני
צילום מסך
להמשך הפוסט

המסכה ש"קוטלת קורונה" עד שזה מגיע אל ההוראות לצרכן

MedCu Technologies מתהדרת ב"פיתוח יוצא דופן" שמסייע למאבק במגפה. בפועל היא לא העבירה למשרד הבריאות אישורים ותוצאות ניסויים, ולכן נדרשה להסיר כל אזכור של בלימת הנגיף

"מסכות קוטלות קורונה" הם אחד הדברים הכי חמים כיום בשוק. לפני מספר חודשים כתבתי כאן על מוצר של חברת "סונוביה", המפומפם ברשת ובכלי התקשורת, וכעת מתווספת אליה חברה ישראלית המציעה מסכה המתהדרת בכך שהיא "הראשונה בעולם" שמוכרת כמסכה רפואית הקוטלת את הנגיף.

בכתבה מהללת ומשבחת שפורסמה לפני כשבועיים בערוץ "וואלה! עסקים (מבלי שאיש חתום עליה ומבלי שתויגה כתוכן שיווקי) נכתב כי מאחורי "הפיתוח הישראלי פורץ הדרך" עומדת חברת MedCu Technologies. לפי הידיעה, נחושת מחומצנת מוטמעת בסיבי בד המסכה עוד בתהליך ייצור הסיבים, "ועם טכנולוגיה זו המסכה משמידה פתוגנים, קרי חיידקים (בקטריות) ווירוסים שבאים איתה במגע ולא מאפשרת להם לשרוד. התכונות אנטי-ויראליות של המסכה אינן נעלמות עם הזמן, המסכה 'מנקה' את עצמה בתהליך אנטי-ויראלי, ואין צורך בשטיפה או סטריליזציה. המסכה, המבוססת על הטכנולוגיה הנ"ל, היא הראשונה בעולם שמקבלת הכרה כמסכה רפואית שקוטלת את הקורונה". עוד נאמר בידיעה כי בנובמבר "הכיר משרד הבריאות הישראלי במסכה כמסכה רפואית עם התוויה אנטי-ויראלית. הכרה זו... כורה את הדרך להטמעת טכנולוגיה רפואית אנטי-ויראלית חדשנית לשימוש רפואי ואישי, ולסייע במלחמה במגפת הקורונה".

מסכה (אילוסטרציה)
בלומברג
להמשך הפוסט

החשבון המוגבל ותיק ההוצל"פ של המועמד לכנסת רפי בן שטרית

ראש העיר בית שאן לשעבר, ששובץ למקום ה-24 ברשימת תקווה חדשה, כבר הופיע במדור זה בנוגע לרקע האקדמי שלו. כעת מתברר כי עומדות תלויות נגדו פסיקות שמשום מה הוא מתקשה לשלם

לבית שאן תהיה ככל הנראה נציגות בכנסת הבאה. השרה ללק"ק (לחיזוק וקידום קהילתי) והאקרובטית הפוליטית, אורלי לוי-אבקסיס, שובצה במקום ה-26 הריאלי ברשימת הליכוד. אך עם קצת מזל, ואולי גם עם חוק נורווגי, לבית שאן עשוי להיות נציג נוסף - רפי בן שטרית, המדורג 24 ברשימת תקווה חדשה בראשות גדעון סער.

בן שטרית כבר הופיע בבלוג זה באפריל 2016. אז הוא היה ראש העיר בית שאן. דנתי באופן שבו תיאר בן שטרית את לימודיו האקדמיים. הוא נהג להציג עצמו כ"איש חינוך" עם "לימודים לתואר ראשון בחינוך ובפסיכולוגיה בסמינר אורנים ובאוניברסיטת חיפה". בפועל, בן שטרית למד במכינה באוניברסיטת חיפה ואת "הלימודים לתואר ראשון בפסיכולוגיה" ניסה לעשות בשלוחת ברלינגטון קולג׳ בישראל (נצרת עלית), "אחותה" של אוניברסיטת לטביה המפורסמת. גם זה לא צלח.

רפי בן שטרית. התובע מיהר לדרוש את כספו
דוברות והסברה עיריית בית שאן
להמשך הפוסט

פעם ליקוריץ, עכשיו "סופר פוד": רפי קרסו שוב מפרסם תוסף תזונה

הרופא ואיש התקשורת משמש כפרזנטור של "ויניה", המציעה קפסולות "המסייעות באופן משמעותי לשיפור האלסטיות של כלי הדם". זאת למרות שכללי האתיקה של הסתדרות הרופאים אוסרים על כך

רפי קרסו הוא לקוח חוזר של בלוג זה. מדובר כידוע ברופא מוכר ואיש תקשורת שמשתמש כבר שנים בדרגה "פרופסור", למרות אינספור מלחמות שניהל עם ועדת האתיקה של הסתדרות הרופאים ואינספור פרסומים בנושא. בקצרה: קרסו לא אמור להציג את עצמו כפרופסור אם אין לו כתב מינוי ממוסד אקדמי. הוא אינו משמש כמרצה בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, אך הדבר לא מונע ממנו להמשיך להשתמש בדרגה הזו.

בכל מקרה, לאחרונה משמש קרסו כפרזנטור של חברה בשם "ויניה" (VINIA), המציעה "סופר פוד ישראלי". בשיחה עם נציג שירות הלקוחות של ויניה נאמר לי כי מדובר בתוסף תזונה. לפי אתר ויניה, מדובר ב"קפסולה שיש לקחת פעם ביום, במשך שלושה חודשים או יותר" שיכולה "לסייע באופן משמעותי לשיפור האלסטיות של כלי הדם". עוד נכתב באתר כי התוסף מסייע "בשיפור זרימת הדם ושמירה על בריאות הלב ומגבירה את החיוניות והעירנות". במילים אחרות, ויניה מייחסת לתוסף סגולות רפואיות.

רפי קרסו. ממשיך להשתמש בתואר "פרופסור"
אייל טואג
להמשך הפוסט

בואו נדבר על התואר השני שאין לח"כ בצלאל סמוטריץ'

ליו"ר האיחוד הלאומי והשר לשעבר אין תואר שני במשפט ציבורי ובינלאומי מהאוניברסיטה העברית, ולכן הוא גם לא יכול להיות מצטיין דיקן בתואר, כפי שמופיע בפרסומים ברשת

"תאמין לי שעם תואר שני במשפטים, לקרוא חוקים אני יודע" (ח"כ בצלאל סמוטריץ', מתוך דיון משותף של ועדת חוקה, חוק ומשפט וועדת חוץ וביטחון של הכנסת, 28 בנובמבר 2016)

נעשה סיפור ארוך קצר: יו"ר האיחוד הלאומי והשר לשעבר, בצלאל סמוטריץ', הוא אולי עורך דין בהכשרתו, אך תואר שני במשפט ציבורי ובינלאומי - אין לו. על אף שהוא נוהג להצהיר על כך לא פעם, הוא אינו מופיע ברשימת הבוגרים של האוניברסיטה העברית או של כל מוסד אקדמי אחר. בדומה לגלית דיסטל אטבריאן או כנרת בראשי, עליהן כבר כתבתי בבלוג זה, גם הוא בוגר תואר ראשון (משפטים, המכללה האקדמית אונו) שמתהדר בלימודי המשך שאותם מעולם לא סיים.

בצלאל סמוטריץ'
אורן בן חקון
להמשך הפוסט

יום אחד קם סטודנט לפסיכולוגיה ומחליט לטפל בילדים

ליאור סיונוב הוא סטודנט לתואר שני שהקים מרכז ובו הוא מציע בין היתר טיפול בילדים ונוער, למרות שאינו מופיע בפנקס הפסיכולוגים. בעיריית בת ים, שבה הוא כמתמחה, לא ידעו על עבודתו הפרטית

אפתח מיד בשורה התחתונה: ליאור סיונוב אינו פסיכולוג. הוא אולי יהיה פעם - אם יסיים את התואר השני, יצלח את ההתמחות הארוכה ויירשם בספר הפסיכולוגים - אבל כרגע - הוא לא. רק מה, סיונוב מציג עצמו כפסיכולוג לפחות מינואר 2019, אם לא קודם לכן. פרסומיו כוללים פוסטים ותמונות מטעם מרכז בשם "גבהים" שהוא עצמו הקים וסיסמתו "לשחרר למרחבים את ציפור הנפש". במרכז הוא מציע בין היתר טיפול בילדים ונוער. בחלק מפרסומיו ברשת, סיונוב אף מציג עצמו בתואר "פסיכולוג ילדים".

כפי שכבר כתבתי בעבר, בישראל אין התמחות שכזו. זו גם הסיבה שאפילו הגברת שרה נתניהו כבר אינה מוצגת על-ידי בעלה כ"פסיכולוגית ילדים", אלא כ"פסיכולוגית חינוכית בשירות הציבורי". בנוסף, טוען סיונוב כי הוא "מטפל רגשי", מושג שהוא המצאה שנועדה להסוות בדרך כלל קושי בהצגת הכשרה מוכרת. בין היתר הוא מציע "טיפול רגשי לילדים, בעיות וחרדות".

קליניקה של פסיכולוג
עזרא לוי
להמשך הפוסט

בית ספר ללימודים מתקדמים, אבל ממש לא אקדמיים

לסמינר הקיבוצים, כמו למוסדות אחרים, יש זרוע שתפקידה להכניס כסף באמצעות קורסים לציבור. זה לא אומר שלא צריך לבדוק מי מרצה שם. וגם: מומחה לסילוק אלרגיות ובדיקת מתכות דרך השיער

קוראי הבלוג תהו על קנקנה של ד"ר יקירה לוי.  בדיקה קצרה ברשת העלתה כי סמינר הקיבוצים, גוף אקדמי מוכר ומתוקצב, הציע קורסים שלה לקהל הרחב. שוחחתי עם לוי ולדבריה יש לה תואר מארה"ב, אך היא לא עברה הליך שקילות בישראל. באופן עקרוני, סמינר הקיבוצים לא היה אמור לאפשר את הקורס ללא אישור שקילות, אלא שבסמינר מסבירים כי הקורס הוא חלק מלימודי תעודה ולא לימודים אקדמיים, ולכן לוי לא נדרשה לכך. עוד מציינים שם כי למרות הפרסומים, הקורס שלה לא יצא לפועל בסופו של דבר.

סמינר הקיבוצים, כמו מוסדות אחרים, צריך לעשות כמה בדיקות עצמאיות בטרם הוא מציג דוקטורים. זאת ועוד, בית הספר ללימודי חוץ של הסמינר, זרוע לא אקדמית שתפקידה להכניס כסף על-ידי קורסים לציבור הרחב, קרוי "בית ספר ללימודים מתקדמים". כשהציעו לי לדבר עם ראש בית הספר הייתי בטוחה שאדבר עם אשת אקדמיה העומד בראש גוף שמציע תואר שני ושלישי. אז זהו שלא. "בית הספר ללימודים מתקדמים" של סמינר הקיבוצים מספק לימודי תעודה לכל דיכפין, בין היתר על-ידי דוקטורים שתאריהם לא נבדקו מעולם.

קמפוס סמינר הקיבוצים
דוד שי / ויקיפדיה
להמשך הפוסט

סובלים מבעיות שמיעה? קודם כל נקו אוזניים מרעשים שיווקיים

"דוקטור" יהונתן רוט מציג עצמו כ"מומחה לשיקום שמיעה", אך הוא אינו רופא או קלינאי תקשורת, והחברה שבה הוא עובד היא סה"כ ספקית מכשירי שמיעה. וגם: הכירו "מאבחנת ציורי ילדים מקצועית"

קבלו את יהונתן רוט, ד"ר יהונתן רוט בשבילכם, המציג עצמו כמשקם שמיעה. בשנה החולפת הוא הופיע פעמיים (ינואר ואוקטובר) בתוכנית "חיים בריא" של רפי קרסו ב"רשת 13", העמוסה בתוכן שיווקי עד להתפקע. בביקורו האחרון של רוט באולפן, הציג אותו קרסו כדוקטור ו"מומחה בשיקום שמיעה", הקדיש לו 11 דקות תמימות, ולא טרח לתהות על קנקנו. מהיכן הדוקטורט? מאיפה הכשרתו? מהו בעצם "משקם שמיעה". את שם החברה שבה עובד רוט, "גל מכשירי שמיעה", דווקא כן היה לו חשוב להציג. 

משיחתו של קרסו עם רוט ניתן היה לחשוב כי האחרון הוא רופא או בעל הכשרה טיפולית מוכרת, קלינאות תקשורת למשל. אז זהו שלא. רוט איננו רופא וגם לא קלינאי תקשורת. את הדוקטורט שלו הוא עשה לדבריו בהתכתבות וסיים אותו לפני שנתיים באוניברסיטה פולנית. לדבריו, מדובר בתואר בנוירופיוזולוגיה. רוט סירב בתוקף לומר מהיכן התואר הראשון והשני שלו, ואם למד בעבר נוירופיזיולוגיה ולכן רכש תואר שלישי בתחום. עם זאת, הוא אישר שאין לו תואר טיפולי או רפואי, וגם כי "הדוקטורט" שלו לא עבר הליך הכרה (שקילות) בגף לתארים זרים במשרד החינוך (כיום, המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה).

אבחון וטיפול בלקות שמיעה מתחילים אצל רופא אף אוזן גרון או קלינאי תקשורת
Rido / Shutterstock.com
להמשך הפוסט

"פסיכולוג ספורט", בואו נסביר פעם אחת למה אין דבר כזה

באחרונה הותר לבוגרי תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט להירשם בפנקס הפסיכולוגים, אולם הם אינם בעלי מומחיות ולכן אסור להם לטפל. וגם: עוד "תוצר" של התוכנית לדוקטורטים מבית היוצר של חיים וינברג

לאחרונה פנה אלי פסיכולוג קליני זועם שראה כתבה שבה בוגר המכללה למינהל מציג את עצמו בתואר "פסיכולוג ספורט". הפונה טען כי למיטב הבנתו אין מושג כזה בישראל וכי אינו מבין מדוע נעשה בו שימוש. בדקתי את העניין ולהלן הממצאים:

המכללה למינהל (גילוי נאות: הכותבת מלמדת במכללה מעת לעת כמרצה מן החוץ) אכן קיבלה את אישור המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט והאימון הגופני, ומשרד הבריאות אכן אישר לאחרונה את הכנסת בוגרי לימודים אלה לפנקס הפסיכולוגים. ואולם, פסיכולוגים אלה אינם בעלי מומחיות. כלומר, הם אינם רשאים לטפל. הסיבה לכך היא שספורט אינה אחת משש הקטגוריות בהן ניתן לקבל מומחיות בפסיכולוגיה בישראל: קלינית, חינוכית, חברתית, התפתחותית, רפואית ושיקומית. לכן, המושג "פסיכולוג ספורט" אינו קיים ואסור לעשות בו שימוש.

אילוסטרציה אימון בים
הוועד האולימפי הבינלאומי
להמשך הפוסט

הפסיכולוגית שלא העריכה את עצמה נכון פעמיים

ורדינה שטרנפלד מציגה עצמה משום מה כ"פסיכולוגית בכירה" בחברה שעוסקת באבחון והערכה וגם באופן אישי. וגם: "הדוקטורט" של המומחה לקראטה והקמפיין שמנסה להתמודד עם ההפקרות בתחום הטיפול המיני

"אנחנו עוזרים לארגון הנכון לבחור את האדם הנכון לתפקיד הנכון" היא הסיסמה של חברת "אחד לאחד". יש לה לא מעט לקוחות ובהם בנקים רבים, חברות ביטוח, חברות רכב, חברות קמעונאיות מהגדולות במשק ועוד. על "הצוות המוביל", כך לפי אתר החברה, נמנית גם "הפסיכולוגית הבכירה" ורדינה שטרנפלד. אלא שבדיקה קצרה בפנקס הפסיכולוגים העלתה ששטרנפלד אינה פסיכולוגית. מעבר לכך, בהסתדרות הפסיכולוגים כלל לא מכירים את המונח "פסיכולוגית בכירה".

שוחחתי עם מנכ"ל "אחד לאחד", דרור שפר, שלא הסכים בתחילה להגיב בשום אופן. זמן קצר לאחר מכן הוא התקשר אלי כדי לעדכן כי "מדובר בתקלה" וכי שטרנפלד רשומה כך באתר שלא באשמתה. את האחריות הוא קיבל על עצמו באבירות מרשימה והבטיח לתקן את המעוות. ואכן, האתר עודכן ושטרנפלד מופיעה כעת בתואר "מאבחנת בכירה". על כל פנים, ייתכן שהייתי מסתפקת בכך אלמלא גיליתי שבעמוד הלינקדאין שלה מגדירה שטרנפלד את עצמה כפסיכולוגית תעסוקתית (Organizational Psychologist). העמוד אגב נעלם בינתיים כלא היה. תזכורת: התחזות לפסיכולוג כזכור היא עבירה על החוק בישראל.

אילוסטרציה
Milkos | Dreamstime.com
להמשך הפוסט

"הפסיכולוגית" שרוכבת על הקשקוש החדש שמרפא קורונה

"דוקטור" רבקה שרגל מוכרת שרף לבונה בטלוויזיה, אך הסיפור איך קיבלה את "התואר" שלה מעניין לא פחות. וגם: אוטודידקט העוסק בנוירו-פידבק, יזם רב-השראה, ואזהרה מפני אחד מכוכבי הבלוג

לפני כחודשיים הופיעה גברת בשם ד"ר רבקה שרגל בתוכנית "משכן לילה" של ד"ר האני זובידה בערוץ הכנסת. היא קידמה שם מכירה של שרף לבונה כמרפא לקורונה. מובן שמדובר בקשקוש בלבוש, אך שרף לבונה כבר הפך לאחד הלהיטים התורניים בחברה החרדית, ובעקבות כך גם משרד הבריאות נדרש לעניין. אין לי ציפיות של ממש מערוץ הכנסת או מד"ר זובידה, דוקטור אמיתי ואיש אקדמיה אמיתי שמקדם ממבו ג'מבו, אך הבדיקה על המרואיינת שלו גילתה סיפור מעניין:

רבקה שרגל היא אישה חרדית המתגוררת בבית שמש. בעמוד הפייסבוק שלה היא מציגה את עצמה כבעלת מכון לטיפול בלקויות למידה. ה"דוקטורט" שלה הוא בתחום "יכולות המוח", לא פחות ולא יותר. בשיחה איתי היא הדגישה פעמיים כי היא פסיכולוגית ואף חוקרת. בפועל, הקשר שלה להשכרה מוכרת מתחילה ונגמרת בסמינר "בית יעקב" לחינוך מיוחד. לדברי שרגל, את ה"תואר השני והשלישי" היא קיבלה מאוניברסיטת ברנדין מארה"ב. על המוסד הזה, שמכר תארים ללא הפרעה במקומותינו, כבר נכתבו תילי תילים.

רבקה שרגל בערוץ הכנסת
צילום מסך
להמשך הפוסט

אדית אושרן מגדירה מחדש את המושג עזות מצח, על גבם של חולי סרטן

אושרן, המוכרת גם בשמות נוספים בקבוצות פייסבוק של חולים, "מתלבשת" על אנשים במצוקה, מפזרת הבטחות לטיפול וריפוי וגובה על כך כסף רב. בבקבוקים ה"הומאופטיים" שהיא מספקת אין שום חומר פעיל. בביהמ"ש טענה כי היא בחובות עתק. משרד הבריאות: "הונאה חמורה ביותר"

סיפורה של כ' שובר לב. בתה חלתה בסרטן אלים ולפני כחודשיים מתה בגיל חמש וחצי בלבד. חודש וחצי לפני כן, בעת שהבת כבר היתה במצב קשה מאוד, נכנסה לחיי המשפחה אישה בשם אדית אושרן. זה קרה אחרי שאישה אחרת, בשם מיכל לייקין, פנתה באופן פרטי לכ' באחת מקבוצות הפייסבוק של חולים, וסיפרה לה כי אושרן מחזיקה בתרופות הומאופטיות בדוקות לסרטן סופני. לייקין, כך לפי כ', מכירה את אושרן היטב. לדבריה, אביה שלה היה חולה סרטן לבלב סופני ובעקבות המפגש עם אושרן קם על רגליו וחזר ללכת.

במצוקתה הרבה פנתה כ' לאושרן. זו ביקשה ממנה את כל המסמכים הרפואיים של הבת והחלה לספק לה "רמדי" בבקבוקים. לדבריה, היא מטפלת בחולים חינם אין כסף בשלב הראשון ורק על-פי תוצאות בחלוף שנה של טיפול גובה תשלום. לפי החוזה שהגישה לכ', האחרונה תשלם לה עשרת אלפים שקל עבור הטיפול בילדה בתום שנה ממועד תחילתו.

אדית אושרן או בשמותיה אחרים "אדית הרואה", "אדית לוטואק", "מיכל לייקין"
דף הפייסבוק של אדית הרואה
להמשך הפוסט

רינה פליישמן מציגה: לחיצה קטנה בכף הרגל, ואתה טס לגובה

תושבת מודיעין עילית הפכה כוכבת בחברה החרדית (גם החילונים נוהרים) בזכות "שיטה לגירוי הורמון הגדילה" ולא פחות חשוב מכך: מודל תשלומים נוח. "היא יכולה באותה מידה לומר אברא קדברא"

רינה פליישמן, רפלקסולוגית שגרה במודיעין עילית, היא כוכבת עולה בעולם הבריאות של החברה החרדית. היא מבטיחה כי תוביל "מהפך" ותסייע לילדים לגבוה "בשיטה ייחודית וטבעית". גם חילונים נוהרים אליה.

"מדובר בשיטה שטיפלה בעשרות אלפי ילדים מכל העולם, גם במקרים הקשים ביותר", אומר לי בעלה, צבי, בשיחתנו. לדבריו, במפגש ראשון מלמדת פליישמן את ההורה "כיצד ללחוץ חצי דקה על נקודה ברגל של הילד לפני השינה. זה לא מזיק ולא כואב. מדובר בטיפול פשוט דרך כף הרגל שמגרה את הורמון הגדילה הטבעי של הילד. חשוב מאוד להגיע אחרי הפעם הראשונה בכל שלושה חודשים, כי הנקודה הזו נחלשת וצריך לגרות אותה מחדש".

ילדה מודדת גובה (אילוסטרציה)
Nina Buday / Shutterstock
להמשך הפוסט

המסכה הרב-פעמית ש"מחסלת קורונה" אבל לא סופרלטיבים

הבלוג קיבל לא מעט שאלות ותהיות בנוגע לפרסומיה של חברת "סונוביה" על המסכה שהיא מוכרת. אז בדקתי

חברת סונוביה (Sonovia) הישראלית מוכרת מסכות רב-פעמיות ומפזרת לא מעט סופרלטיבים על עצמה. "מסכה מחסלת קורונה", "המסכה האפקטיבית ביותר בעולם" ו-"הגנה של 99% מפני נגיפים ובקטריות" הן שלוש דוגמאות. המסכה, שנמכרת גם בארץ וגם בחו"ל, עשויה לדברי החברה מבד אנטי-ויראלי ואנטי-בקטריאלי, והיא אינה זולה. מחירה הוא 70 דולר.

לא מעט פניות קיבלתי ביחס למסכה של סונוביה ובהן תהיות אם פרסומיה מדויקים ואם כדאי לרוץ לחנות הווירטואלית שבאתר החברה כדי לרכוש את הפלא. אז בדקתי, והנה כמה מסקנות:

המסכה של סונוביה. עולה 70 דולר ונמכרת בארץ ובעולם
דף הפייסבוק הרשמי של סונוביה
להמשך הפוסט

נחשו מתי "המומחה" לגמגום סובל מבעיות דיבור בעצמו

דייב למלמן טוען כי "אימון בהבזק מצלמה", שיטה שפיתח בעת שהדריך שחקנים, מחזירה מגמגמים לדיבור חופשי ומשוחרר. המלצות או הוכחות להכשרתו הוא מסרב לספק. בחודש שעבר נעצר

דייב למלמן מקיבוץ ראש הנקרה טוען שהוא מומחה לגמגום. הניסיון להבין מהיכן מומחיותו, עם זאת, עולה בתוהו. חרף פנייתי הוא לא הציג כל הכשרה בתחום הטיפול או המחקר, או לחילופין הוכחות ותימוכין לכך ש"השיטה" שהוא טוען שהמציא לפני שמונה שנים - מוכרת. לפני חודש נעצר למלמן בן ה-47 בחשד שתקף ילדה בת 5 ובית המשפט השלום בקריות האריך את מעצרו בחמישה ימים. הוא שוחרר לבסוף בתנאים מגבילים וטוען כי מדובר בתלונת שווא. עורכת דינו אמרה שהתיק קרס וכי הם מחכים לסגירתו על-ידי הפרקליטות.

ללא קשר להליך המשפטי, שיטתו של למלמן מעלה שאלות רבות. מעיון באתר שלו עולה כי הוא החל את דרכו כבמאי ומדריך שחקנים. "על בסיס שיטה ותפיסת עבודה מעולם המשחק, בשילוב עם האתגר שהציבה בפניו העבודה עם בני הנוער, פיתח דייב אימון בהבזק המצלמה", נכתב בו, "בעקבות ההצלחה הרבה והאור הגדול שהביאה השיטה לחייהם של רבים, פועל כיום דייב במספר סניפים ברחבי הארץ. אנשים מכל רחבי הארץ והעולם מגיעים וזוכים לחזור לדיבור חופשי ומשוחרר".

דייב למלמן
צילום מסך
להמשך הפוסט

חמיה של גילה גמליאל רצה להיות דוקטור, וזה מה שיצא

שאול דמרי הפך "כוכב לרגע" כשנחשף בפרשת שהייתה של השרה להגנת הסביבה בטבריה ביום כיפור בניגוד להנחיות. תביעה שהגיש בעבר היא עדות לאופן שבו פועלת תעשיית התארים בחו"ל

משפחת דמרי מטבריה עלתה לכותרות במהלך פרשת התחמקותה של השרה גילה גמליאל מחקירה אפידמיולוגית, הידבקותה בקורונה, ושהייתה בבית כנסת במהלך יום כיפור בניגוד להנחיות הסגר. גמליאל נשואה לאחד מבני המשפחה, חובב דמרי, עורך דין במקצועו. אביו של חובב, שאול דמרי, הוא רב, מחנך וראש הקהילה בבית הכנסת "עץ החיים" שבו נדבקו 15-20 מתפללים בעת הפרת התקנות.

במשפחת דמרי עוד שני בנים: אפרים, עורך דין המייצג בין היתר את ח"כ דוד ביטן ומוכר בקרב חברי ליכוד, ומרדכי (בן ארי) שהוא "דוקטור" המשמש לטענתו "חוקר ומרצה במוסדות אקדמיים". אגב, גם האב, שאול, מופיע במקומות מסוימים ברשת כמי שמתהדר בתואר "דוקטור". בדף הפייסבוק של הפדרציה העולמית של יהדות תוניסיה בישראל, למשל, הוא גם מוגדר "מרכז סניף טבריה". יו"ר הפדרציה, מרים גז אביגל, טענה בתוקף בשיחה עמי כי לדמרי האב "יש תואר מאוניברסיטה בחו"ל".

שאול דמרי. "לא יכול להציג עצמו כתם שאינו יודע לשאול"
צילום מסך
להמשך הפוסט

הפגישה המוזרה של פרופ' גרוטו עם משווק מנורות המלח

בשיא הגל השני מצאו המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ויועץ השר זמן לפגישה עם מטפל הטוען כי בידיו פתרון למניעת הדבקה. מדוע מגיעים האנשים האלה אל מקבלי ההחלטות הבכירים? שאלה טובה

פגישה מוזרה למדי התקיימה ב-15 בספטמבר בלשכתו של פרופ' איתמר גרוטו. דווקא בימים שבהם התחלואה בישראל השתוללה והסגר השני כבר היה עובדה מוגמרת, מצא המשנה למנכ"ל משרד הבריאות זמן לפגישה עם אדם שאינו רופא או מדען וטוען כי מנורת מלח היא הפתרון למניעת הדבקה ולטיפול בנגיף. הסיפור הזה מעורר בעיקר תהיות מדוע מטפלים אלטרנטיביים למיניהם, המבקשים לשווק מוצרים שונים ומשונים שאין כל הוכחה מדעית לאפקטיביות שלהם, מצליחים להגיע עד למשרדיהם של הבכירים ביותר, ועוד בעת הזו, כשכל תשומת הלב של אותם בכירים צריכה להיות מוקדשת לניהול המאבק במגפה.

סיכום המפגש בין האיש, ישראל וינקלר, בעלי חברת "ירדן פתרונות נשימה", לבין גרוטו ועוד שניים מאנשי משרדו, בהם יועץ השר שלומי וריאט - יגרום לכל מי שיקרא אותו לשפשף את עיניו. "מר וינקלר הציג את הפתרון למניעת הידבקות בנגיף בקהילה", כותב וינקלר בסיכום שהוא עצמו הוציא, "הפתרון במניעת ההידבקות מבוסס על שימוש במנורת מלח טיפולית, 13-19 ק"ג, אשר משחררת מולקולות/גבישי מלח נתרן כלוריד לחלל החדר, כשהמשתמש ישן ליד המנורה ושואף את המלח באופן טבעי לריאות. בפתרון זה אנו משתמשים במערכת החיסונית הראשונית של הגוף, מערכת תאי הסילייה, גורמים לה להכפיל לפחות את התנועתיות של הסילייה, נוזל הריאה והתגברות הליך הכיוח (הסילוק)".

פרופ' איתמר גרוטו
עדינה ולמן / דוברו
להמשך הפוסט

אם שמן זרעי רימונים הוא כזה פלא, למה הוא לא הופך לתרופה?

האופן שבו משווק הסטארט־אפ גרנליקס את המוצר שלו בתקשורת הוא הזדמנות לחזור לשאלה בסיסית: מהו תוסף תזונה? וגם: חברת "ספירולינה פול לייף" שוב על הכוונת של משרד הבריאות

בפברואר 2017 הגיעה פרופ' רות גביזון, מדענית מירושלים שכל קשר בינה לבין גביזון המשפטנית הוא מקרי בהחלט, לתוכנית הבוקר של פאולה וליאון ב"קשת 12". כותרת השיחה היתה "כיצד המזון שאנחנו אוכלים משפיע לנו על המוח". אם נדמה שמדובר בשיחה על הבריאות של כולנו עם מומחית מוכרת, פרופסור וחוקרת מבית החולים הדסה, הרי שבתוך דקות ספורות יצא המרצע מן השק כשגביזון החלה לשווק באגרסיביות תוסף תזונה שפיתחה ומבוסס על שמן זרעי רימונים.

"אם אקח רימון בבית ואתחיל ללעוס אותו, אני גם אעזור למוח שלי לשמור על עצמו?" שואלת אותה פאולה. "אם תאכלי עשרה רימונים תקבלי את מה שאפשר לקבל בשני כדורים" עונה לה. "פיתחתם תוסף מזון? זה תוסף מזון לגמרי?" מרים לה ליאון. "כן, כן", עונה לו גביזון, "פיתחנו תוסף מזון במעבדות הדסה". אפשר לרכוש את זה וזה בטוח לכולם?" ממשיך ליאון. "בגלל שזה תוסף מזון זה בטוח  לכולם... כמו כל תוסף תזונה כדאי להתייעץ קודם ברופא".

להמשך הפוסט

הסיפור המוזר של הוצאת הספרים "Higher Ways" והמו"ל חיים אושקי

מה אמיתי ומה פיקטיבי אצל חיים אושקי? שאלה נפלאה. מה שבטוח הוא שיש לו עסק אמריקאי לפרסום ושיווק דיגיטלי המוציא מדריכים וספרים בשיטות עבודה, איך נאמר, "לא קונבנציונליות"

שמעו סיפור מוזר במיוחד: ישראלי בשם חיים אושקי הוא בעליה של חברה אמריקאית לפרסום ושיווק דיגיטלי בשם הייר ווייז הוצאה לאור (Higher Ways Publishing). החברה, שמושבה בניו-יורק, מוצאה לאור בין היתר מדריכים וספרים דיגטליים העוסקים בטיפולים אלטרנטיביים ומציעים פתרונות לבעיות רפואיות שונות: מטחורים ועד קשיים בכניסה להריון.

ספריו של אושקי אינם יוצאים בעברית, אלא בשלל שפות זרות. בעוד שבישראל איש לא נחשף אליהם ומעולם לא כתב עליהם ביקורת, הרי שבחו"ל התוצרת הספרותית הזו כבר ספגה כמה וכמה ביקורות קשות. הנה דוגמה מבלוג העוסק בהונאות בתחום הרפואה של אדם בשם אובינה אוסאי. בין היתר נטען בבלוג כי על הספרים "הרפואיים" האלה חתומים אנשים שאינם קיימים. דוגמה לכך היא לינדה אלן, המדריכה בספרה כיצד להיפטר אחת ולתמיד מקנדידה (פטריה במעיים). אלן אינה קיימת במציאות, אך כפי שתיווכחו מיד - בכך לא מסתיים הסיפור.

2
צילום מסך
להמשך הפוסט

על כל שאלה תשובה מאת אליעד "להיות אלוהים" כהן

ישראל מלאה מטפלים מטעם עצמם המחזיקים ב"שיטות" שונות להגיע לכיסם של אנשים. ביניהם נמצאים גם אלה ש"ראו את האור" וגובים תשלום עבור "מתנתם האלוקית". הנה שתי דוגמאות

בישראל חיים לא מעט אנשים ש"התברכו" ביכולות יוצאות דופן. הארץ מלאה במטפלים מטעם עצמם, חילוניים ודתיים שהתברכו על-ידי שמיים. כולם מבקשים  לא מעט כסף עבור עצותיהם ולכולם יש לקוחות.

קחו למשל את אליעד כהן, שהמציא שיטה בשם EIP ואף כתב כמה ספרים, כולל אחד העונה לשם "להיות אלוהים". מהסרטונים שמעלה כהן לאתרו נראה כי מדובר בבחור צעיר שמציע ייעוץ, ובכן, בכל תחום אפשרי. הוא טוען למומחיות בניהול עסקים, בעיות נפשיות, ייעוץ ארגוני, אסטרטגי, תדמיתי, שיווקי, ניהולי, רוחני, אישי, גידול ילדים, כסף, הצלחה, בריאות, אהבה, מה לא. כהן אפילו מציע ייעוץ לפסיכולוגים. "החיים סובבו את הדברים בצורה כזו שהתברכתי בצורת חשיבה ייחודית שבאמצעותה ניתן לפתור כל בעיה שיש בעולם, או לחלופין להשיג תוצאה יותר טובה בוודאות" הוא כותב על עצמו.

אליעד כהן. יועץ לכל דבר ועניין
צילום מסך
להמשך הפוסט

מצה"ל אל הקב"ה: המטפלת שמגרשת מניה דיפרסיה בשעתיים

לסיגלית גולן נחמני, המשמשת לדבריה כבר 23 שנה כ"מרצה בכירה בצבא", יש תובנות נחרצות על הקורונה, שימוש בקנאביס, טיפול בסרטן וצינורות אנרגיה

את "הכוכבים" שזורחים בבלוג זה ניתן לחלק באופן כללי לשניים: הביזארים והמסוכנים. הראשונים הם אלה שמוכרים ממבו ג'מבו וכל אדם בעל מספיק שכל ישר ידע לזהותם. המסוכנים הם אלה ש"מגייסים את המערכת" כדי להתפרנס מדברים שאין להם שום ידע בהם על חשבון הכיס והבריאות של לקוחותיהם.

סיגי (סיגלית) גולן נחמני  נמצאת בטווח שבין שתי הקטגוריות הללו. לכאורה, אפשר היה לפתור בתנועת ראש מזלזלת את העובדה שמזה כשמונה שנים היא מציעה ריפוי ממחלות קשות (סרטן, מחלות נפש) באמצעות טיפול אחד של שעתיים. מאידך, היא טוענת באתר האינטרנט שלה כי היא מחזיקה בשני תארים בפסיכולוגיה ומשמשת "כבר 23 שנה מרצה בכירה בצבא".

גבר עובר עיסוי
© Oleksandr Gudenko | Dreamstime.com
להמשך הפוסט

בדיקות גנטיות הן אופנה חדשה, אך האם יש כיסוי להבטחות בפרסומים?

MyGenes היא רק דוגמה לחברות שמבטיחות ירידה במשקל, אם רק תיתן דגימת רוק ותשלם סכום גבוה. אחד השותפים ב-MyGenes מפעיל גם חברה המציעה תוכנות לטיפול במצבים רפואיים שונים

אחת המגמות הבולטות ברפואה בשנים האחרונות היא גיוס הגנטיקה לפענוח צפונות הגוף. זה נכון ביחס למחלות וזה נכון גם בכל הקשור לתזונה. הבעיה היא שברוב המקרים לא ניתן לרתום עדיין את הקוד הגנטי לטיפול או לפעולה שתביא לתצוגה הרצויה. המחקר בתחום עדיין אינו מתקדם מספיק.

העובדות הללו לא מפריעות לעוד ועוד חברות להציע בדיקות גנטיות יקרות תוך שהן מבטיחות הרים וגבעות ללא כיסוי של ממש. קחו למשל את החלום שמציעה MyGenes: "בחר עכשיו את התוכנית המועדפת עליך והצטרף לעשרות אלפי אנשים בעולם שהעלימו שומן עודף בתוך 90 יום", נכתב בפרסומיה תחת הכותרת "מה תשיג?". ירידה במשקל, איזון שומנים בדם, הורדת סוכר בדם, מניעת מחלות, בריאות תקינה, חיטוב הגוף שיפור ביצועים בספורט - את כל הטוב הזה מציעה החברה באמצעות "בדיקה שכבשה את העולם" אותה מציע "צוות מדעי בעל שם עולמי" תמורת 3500-2700 שקל.  

בדיקה גנטית בבית החולים זיו. (למצולמת אין קשר לכתבה)
ירון קמינסקי
להמשך הפוסט

הנשק הפסיכיאטרי של "מעלימת הסכיזופרניה" מירושלים

"מכון אדם" הוא דוגמה נפלאה עד כמה פרוץ תחום הטיפול הנפשי בישראל. בראשו עומדת אשה בשם חוה נאה, הנעדרת כל הסמכה רלוונטית. ד"ר הלן שיינפלד סוגרת לה את הפינה

"מאניה דיפרסיה? דיכאון? סכיזופרניה? זה יכול להיפסק! מסתובבים מאשפוז אחד למשנהו? זה יכול להיפסק! תלויים בתרופות? סובלים מתופעות לוואי? זה יכול להיפסק!" - מבטיחה גברת חוה נאה בשלושה משפטים המנוססים בראש האתר של "מכון אדם" אותו הקימה בירושלים. האם נאה היא פסיכולוגית? פסיכיאטרית? אולי עובדת סוציאלית בעלת תואר שני מוכר? תחשבו שוב.

על רמות הכשל של משרד הבריאות בתחום הפרוץ של טיפולי הנפש בישראל, ניתן ללמוד מקורות החיים של נאה. "סיימתי לימודי הוראה בסמינר הרב וולף בבני ברק והתמקצעתי בתחום התקשורת, מודעות, חינוך וזוגיות", היא כותבת על עצמה, "בהמשך, הדרכתי נשים בסדנאות, למדתי את קורס 'הבית היהודי' - הדרכת כלות וארומותרפיה... למדתי גם שלושה קורסים של תטא הילינג. הוספתי ולמדתי על בריאות הנפש בדרך טבעית ובאופן פרטני והשתלמתי בטיפול במכשירים טיפוליים ובתוספי תזונה גם להפרעות נפש קשות, לגביהן רופאים אומרים שצריך ליטול תרופות לכל החיים, כדוגמת מאניה דיפרסיה, דיכאון וסכיזופרניה. החלטתי לפתוח את מכון אדם שנותן מענה כלל ארצי".

טיפול פסיכולוגי. אילוסטרציה
ללא קרדיט
להמשך הפוסט

ד"ר התחכמות מציע חוקן לניקוי המעיים ויש לו גם "המלצות"

טיפולי גסטרו הוא עניין שדורש ידע ברפואה. ללאה ומאיר מילר מ"המרפאה הירושלמית לקולון הידרותרפיה" אין אותו, אך הם טוענים שמפנים אליהם מ"שערי צדק". וגם: פירמידת הפלא של יצחק מזרחי

אתר האינטרנט של "המרפאה הירושלמית לקולון הידרותרפיה, או "המרפאה הירושלמית לטיפולי מעיים", כפי שהיא מופיעה לא פעם ברשת, מספק הסבר מפורט על שטיפות, ניקוי רעלים, טיפולי חוקן עמוק וקולוניקס שהוא מעניק ללקוחותיו. "שטיפת המעי הגס הינה הדרך הטובה והבטוחה ביותר לשמור על בריאות טובה", כתוב שם, "שיטת הטיפול שלנו הוכיחה את יעילותה בטיפול במגוון בעיות בריאות שכה מאפיינות את העידן בו אנו חיים, כגון: עצירות, נפיחות, לחץ, גזים, טחורים, עייפות, קנדידה, בעיות עיכול, עור, הידבקויות בטפילים, תולעים ופרזיטים. הנכם מוזמנים להתרשם ממגוון הבעיות הרפואיות והרגשיות בהן ניתן לטפל בהצלחה באמצעות שיטה זו או למנוע את הופעתן בעתיד".

לזכותה של המרפאה הירושלמית ייאמר כי בראש האתר מופיע גילוי נאות הסותר לחלוטין את ההבטחות שפרטתי קודם: "קולון הידרותרפיה הינו בגדר רפואה משלימה ואינו מבוסס מדעית", נכתב בו. גילוי שכזה מתכתב עם פסיקתו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב בתובענה ייצוגית שהוגשה נגד "דוקטור" עדי סאקר, שהציע אף הוא חוקנים עבור בריאות טובה יותר. בפסק דין קבעה השופטת מיכל אגמון- גונן כי פרסומים בתחום האלטרנטיבי צריכים להדגיש כי נעדרים סימוכים מדעיים לטיפול הניתן. ואכן, אתר המרפאה הירושלמית מדגים היטב מדוע הפסיקה חשובה, הואיל והתוכן שבו הוא תערובת בין רפואה קונבנציונלית לתחום האלטרנטיבי. כך למשל נכתב בו בין היתר כי המרפאה "משלבת שיטה חדשנית שזכתה לאישור ה-FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי)", אחד הרגולטורים החשובים והמחמירים בעולם הרפואה. גם השימוש במושג "מרפאה" הוא בעייתי בהקשר זה.

פסל אפריקאי מהמאה ה-19 שמדגים חוקן
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

רישיונו של הרופא וההומאופט ד"ר אילן זמיר נשלל לצמיתות

זמיר, בן 77, נחשף בבלוג זה כמי שטיפל בשלל מחלות, רקח תכשירים וביצע זריקות בניגוד לחוק וללא כל הכשרה. הוא גם מכר "תכשירים" שכללו חומרים רפואיים והעלים הכנסות עתק

בית משפט השלום בפתח תקוה שלל החודש לצמיתות את רישיונו של הרופא וההומאופת ד"ר אילן זמיר. במסגרת הסדר טיעון הודה זמיר בהתחזות והעלמות מס, וספג חילוט נכסים בשווי 1.2 מיליון שקל ושישה חודשי עבודות שירות. מפסק הדין עולה כי זמיר העלים הכנסות בשווי כמיליון שקל, בין היתר על קופסאות שנהג למכור ללקוחותיו תמורת 150-200 שקל.

זמיר הוא לקוח חוזר של בלוג זה. כתבתי עליו לראשונה במאי 2018, כמי שמטפל בשלל מחלות, כולל תסמינים פסיכיאטריים, במרפאות בירושלים ובני ברק, תוך שהוא מנפיק ורוקח תכשירים ומבצע זריקות באופן עצמאי ובניגוד לחוק. הוא עשה זאת חרף העובדה שבמארס 2017 שלל משרד הבריאות את רישיונו לחמש שנים, בטענה כי "נשקפת ממנו סכנה ברורה, שלא לומר ודאית, לשלום הציבור". כששוחחתי אז עם זמיר הוא טען שרודפים אותו והוסיף: "כולם יכולים לקפוץ לי".

ד"ר אילן זמיר בראיון עם נתנאל סמריק
מתוך ערוץ היוטיוב Contento Now
להמשך הפוסט

בועז פמסון מציג: סיימון קאוול ו-88 מיליון סיבות טובות

העבריין המורשע שכיכב בשנה שעברה בקמפיין פרסומי גדול לקורסי מנעולנות, מציע כעת קורסים לאנגלית. וגם: המתקשרת עם יישויות רוחניות חוזרת ועוד "מומחה" לרפואת תדרים

קוראיו הקבועים של הבלוג בוודאי זוכרים את בועז פמסון, עבריין מורשע שנהג לגבות אלפי שקלים עבור "קורסי מנעולנות" שבסיומם תעודה שלא שווה את הנייר עליו הודפסה, וכיכב בשנה שעברה בקמפיין פרסומי גדול ובעייתי למדי ללימודי מנעולנות. בינואר ספג פמסון אזהרה מרשם העמותות והוגדר כמי שבפעולותיו קיים חשש ממשי לעבירות על החוק ולהטעיית לקוחות.

והנה, פמסון חוזר עם מיזם חדש והבטחה לקמפיין תקשורתי מהדהד. הפעם, הוא ואשתו, יפית פרנקל, מחפשים מורים לאנגלית שיצטרפו אליהם להעברת קורסים שיצר, לדבריהם, פרופסור מאוניברסיטת NYU. פמסון מבטיח למורים שיצטרפו אליו כי על כל תלמיד שיביאו לקורסים - הם יקבלו כסף. מהוובינר שלו על המיזם עוד אפשר להתרשם ביוטיוב.

בועז פמסון
צילום מסך
להמשך הפוסט

מה משותף לסוכרת ולכאבים בכתף? 4,200 שקל אצל ה"דוקטור"

אלי לובושיץ עובד במקום בעל שם מפוצץ - "המרכז הרפואי טופ איכילוב". אלא שהוא אינו רופא והמרכז אינו קשור לביה"ח. וגם: תזכורת מטרידה מאוד עד כמה חשוב לשים לב מי מטפל בילדים שלכם

"דוקטור" אלי לובושיץ הוא לקוח חוזר של בלוג זה. לאחרונה פנה אלי חולה סוכרת מבוגר שהגיע אל הנטורופת והרפלקסולוג הזה לקבלת טיפול, ותיאר את החוויה הבאה:

"לובושיץ הכניס אותי לחדר שלו. יש לו שם איזה מכשיר שמחובר למחשב. הוא חיבר לי קליפסים לאצבעות ועל הצג ראיתי תמונה של גוף האדם. בצד המסך יש טבלת מספרים שלא יכולתי לראות. ביקשתי שיגדיל את התמונה, אבל הוא אמר שאי אפשר. אחרי הבדיקה, הוא סיפר לי שיש לי כבד שומני ושהלבלב שלי עדיין לא נפגע. אני מניח שהוא יודע מה הסימפטומים של סוכרת סוג 2. נתתי לו את מסמכי הבדיקות של קופת החולים ואז הוא שאל אם אני מוכן להתחיל בטיפול. אמרתי כן".  

אלי לובושיץ. רפלקסולוג ונטורופת
צילום מסך
להמשך הפוסט

מי מדברר את המשרד להשכלה הגבוהה והמשלימה? שאלה טובה

במשרד החדש בראשות זאב אלקין ויתרו על מכרז, תקן והליכי איתור ראויים ומסתפקים בעוזר המנכ"ל. וגם: למה היועמ"ש של הסתדרות המורים מנפח את קורות החיים שלו גם כשאין שום סיבה

המשרד להשכלה הגבוהה והמשלימה הוא אחד המשרדים המומצאים שהנחיתה עלינו הממשלה הנוכחית. הוא מורכב מיחידות שהועברו אליו ממשרד החינוך ובראשו עומד השר זאב אלקין, המכהן במקביל גם כשר למשאבי המים, עוד משרד מומצא שפוצל ממשרד האנרגיה.

על כל פנים, מיום הקמתו לפני כחודשיים, לא שקט במשרד להשכלה הגבוהה והמשלימה. אלקין מיהר להדיח את מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), מיכל נוימן, וכפועל יוצא מכך התפטר פרופ' רון רובין באקט של מחאה מתפקידו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה). לאחר מכן ניסה אלקין להכניס את פרופ' מיכאל זיניגרד, רקטור אוניברסיטת אריאל ובעל קורות חיים מפוקפקים, לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), אך האחרון ויתר בעצמו על התענוג. 

השר אלקין. גם השכלה גבוהה ומשלימה וגם משאבי המים
מארק ישראל סלם
להמשך הפוסט

איך לא שמעתם? יש "מדבקות להפרעות קשב"

חברת "מודינה" משווקת "טכנולוגיה העוסקת במדע התדרים ומאזנת את הגוף", אך אינה מספקת אף מסמך הרלוונטי לפעילותה. וגם: מה אפשר להשיג עם אור ומיהו "המומחה" לבעיות עיכול

חברת "מודינה" מפרסמת בעת האחרונה מודעות לרכישת "מדבקות להפרעות קשב". כיצד פועלות המדבקות? על איזו שיטה הן מבוססות? באתר החברה נכתב כי המדבקות פותחו במעבדת החברה והן תוצר של "טכנולוגיה ייחודית העוסקת בתחום מדע התדרים. "בעזרת טכנולוגיית ה-EBC, ניתן ליצור פורמולות של תדרים אלקטרו-מגנטיים בעוצמות נמוכות מאוד התואמים לאלה הקיימים בגוף האדם", מוסיפה החברה, "הגוף מזהה את התדרים בקלות ונעזר בהם כדי לאזן את עצמו. בנוסף, בעזרת טכנולוגיית ה-EBC ניתן ליצור מיצויים אנרגטיים של מזון, צמחי מרפא, ויטמינים, מינרלים ומרכיבים טבעיים נוספים".

תהיתי בעניין אז פניתי לבעלי החברה וביקשתי ממנו את המחקרים שלפיהם היא פועלת, את אישור משרד הבריאות למעבדה ואת שמות המדענים או הרופאים שעומדים מאחורי הפיתוח ומתיימרים לפתור הפרעות קשב. אני עוד מחכה. על "רפואת התדרים" כבר כתבתי בבלוג זה לא פעם. ארצנו רוחשת אנשים שמציעים את "הרפואה" הזו, אך בפועל מדובר בטיפול אלטרנטיבי שאינו מוכר על ידי אף רגולטור.

ילדה מכינה שיעורי בית. למצולמת אין קשר לכתבה
אבישג שאר-ישוב
להמשך הפוסט

למה אגף השיקום מציג לביהמ"ש דו"חות מפסיכולוגית ללא רישיון?

כשמשרד הביטחון זקוק לאבחונים הקשורים לתעסוקה, הוא פונה לספקים חיצוניים ובהם "מכון רום". סיוונה למפל-ליביו היא אחת הפסיכולוגיות שעובדות במכון, רק שאין לה מומחיות ורישיונה פג מזמן

שמעו סיפור: מ', כבן 50, נמצא במאבק משפטי עם אגף השיקום במשרד הביטחון. בין המסמכים שהגישלמפ האגף לבית המשפט נמצא גם אבחון פסיכו-דיאגנוסטי שנעשה למ'. על הדו"ח של "מכון רום", המתמחה באבחון תעסוקתי ואבחון לקויות למידה, חתומה הפסיכולוגית סיוונה למפל-ליביו, מספר רישוי 27-127417. באתר המכון היא מופיעה בתואר "פסיכולוגית בעלת ניסיון רב שנים בתחום האבחון".

מ' בדק בפנקס הפסיכולוגים והופתע. גם הוא ידע כי זהו המאגר הרשמי היחיד שעליו ניתן להסתמך כשמדובר באנשי מקצוע מעין אלה וכי הוא, ורק הוא, כולל את כל הפסיכולוגים בעלי הרישיון בישראל. בפנקס נכתב כי למפל-ליביו קיבלה רישיון זמני לשנה אחת (אוגוסט 2014-ספטמבר 2015) ובסעיף ההערות נכתב בצורה ברורה: "פג - אינו רשאי לעסוק במקצוע על סמך רישיון שפג תוקפו".

נכי צה"ל. בדיקה פשוטה של אגף השיקום תפתור מבוכות שכאלה
ניר כפרי
להמשך הפוסט

האשה שקיבלה "חוברת של יפני" והמציאה את "הבריאה"

לסובלים מבלוטת התריס מציעה יהודית סגל "פתרון לכל החיים" תמורת 3,000 שקל. עם "השיטה" שלה, כך היא טוענת, ריפאה "אלפי מחלות". וגם: מה קורה במרכז "גלים" ועוד כמה "מתרצי קורונה"

כשקוראים את פרסומיה של המטפלת יהודית סגל, כיצד היא משווקת את עצמה, ובודקים מהי הכשרתה המקצועית, נדמה כי יש צורך לעדכן את הערך המילוני של המושג "עזות מצח". סגל, המפעילה בשנתיים האחרונות את "מרפאת בלוטת התריס", טוענת בריש גלי כי "השיטה" שהמציאה, ושמה "הבריאה" לא פחות ולא יותר, ריפאה "אלפי מחלות". תמורת 3,000 שקל תוכלו גם אתם לקבל ממנה "פתרון לכל החיים" לבעיות בבלוטת התריס.

איך היא עושה זאת? ובכן, סגל למדה ב"מכללת סולם", אותה "מכללה" לא אקדמית ל"מדעי התזונה" שכנראה הביאה לעולם את המושג "נטורולוג". איזו המצאה. מכללת סולם אינה יכולה לתת תארים בתזונה, גם אם היא קוראת לזה "נטורולוגיה". אחד העומדים בראשה - ד"ר יום-טוב סולם - הוא "דוקטור" לא מוכר ואין לו כל תואר אקדמי מוכר אחר. אחרי הפרסום בבלוג זה על המכללה ב-2017 הוא תבע אותי ואת עיתון "הארץ" וגרר אותנו עד אילת רק כדי להפסיד ולשלם הוצאות. 

קליניקה של פסיכולוג
עזרא לוי
להמשך הפוסט

שובה של ענב גנד גלילי

גלילי ספגה ביקורת קשה על הרצאה שנתנה ב-2013 בכנס איגוד האינטרנט. מאז היא נב גל, אך היא ממשיכה להדביק לעצמה נוצות. כעת היא מכשירה מורים בסדנה של אוניברסיטת ת"א

בסוף 2013 עוררה ענב גנד גלילי סערה ברשת. הרצאה בשם "מידענות ברשת העמוקה" שנתנה בכנס איגוד האינטרנט הישראלי הוגדרה בידי מומחים כ"סובלת מטעויות בולטות" במקרה הטוב ו-"שטויות" במקרה הרע. ההרצאה הוסרה במהירות מאתר האיגוד בעקבות ביקורת קשה שנמתחה עליה גם בתוכנית הטלוויזיה "הצינור" ובמגזין התרבות הדיגיטלית וחיי הרשת "חדר 404" 

גנד גלילי לא נותרה חייבת. במחצית 2014 היא הגישה תביעת לשון הרע נגד 26 איש, בהם בר שם-אור וגיא לרר ("הצינור"), עידו קינן ("חדר 404") ומגיבים נוספים בעניין הכנס. בתגובה נפתח ברשת קמפיין מימון המונים עבור הנתבעים. ההליכים המשפטיים טרם הסתיימו. הרשת עמוסה בפרסומים והתייחסויות על אותה פרשה וההתפתחויות סביבה. קל לחפש ולמצוא.

ענב גנד גלילי / נב גל
דף הפייסבוק הרשמי של נב גל
להמשך הפוסט

חמש הערות על "התוכנית הדו-שנתית לתרפיה וריפוי מיני"

היעדר ההסדרה בתחום מאפשר למעוז יעקב ונגה מיבר להציע "תוכנית להכשרת מטפלים בשדה המיניות". תעודה מוכרת לא יוצאת משם. וגם: ה"פסיכולוגית" שמנהלת את סניף ער"ן תל-אביב

תחום הטיפול המיני הוא אחד הבעייתיים והפרוצים ביותר. דווקא לתחום מורכב כל-כך, העוסק בנושאים כה רגישים, אין שום הגדרות או הנחיות, אפילו לא הגדרה מקצועית-משפטית ברורה למושג "מטפל מיני". בישראל פועלים אינספור "סקסולוגים", "יועצים מיניים" ו"מדריכים" למיניהם. לאחרונה חשפתי כאן בבלוג אדם המכנה עצמו "בודהי" המציע "עיסוי יוני", כלומר עיסוי של איבר המין הנשי, ואת אלון גושן שהמציא שיטה משלו הכוללת נגיעה במטופלות.   

במצב הקיים, למעט טיפולי סרוגייט הנעשים באופן מצומצם ותחת פיקוח מלא, איש הישר בעיניו יעשה. בכאוס הזה מנסה לעשות סדר האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם). זהו גוף וולונטרי, נטול סמכויות, שחברים בו פסיכולוגים, פסיכיאטרים, רופאים, עובדים סוציאליים קליניים ועוד, ויש לו קריטריונים ברורים וגם תעודת "מטפל מיני מוסמך" לאלה שעומדים בהם. ברשימת המטפלים המיניים של איט"ם ניתן לצפות כאן.

אילוסטרציה טיפול מיני
דודו בכר
להמשך הפוסט

בתקשורת וברשת מפקפקים בדוקטורט של מנדלבליט. אז בדקנו

נגד היועמ"ש נטען כי מוזר שעשה את תוארו השלישי במקביל לעבודתו כמזכיר הממשלה ונרמז כי קיבל "הנחת סלב" אקדמית. גם הבלוג קיבל פנייה לבחון את תארי מנדלבליט וכך עשה. הנה התוצאות

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הוא אחד משומרי הסף החשובים בשיטת המשטר הישראלית. מאז הגיש את כתב האישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בפרשות האלפים, התחזקה מאוד התחושה כי הוא עובר מסע דה-לגיטימציה שמטרתו לערער את אמון הציבור בו ולחשוף לכאורה את מניעיו האפלים.

השבוע תקף נתניהו את מנדלבליט עקב התנגדותו לסיוע בסך עשרה מיליון שקל שביקש ראש הממשלה למימון הגנתו המשפטית ממקורבו ספנסר פרטרידג'. ברשתות החברתיות כתב נתניהו כי "מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה" ודיבר על כך שמנדלבליט "תפר לו כתב אישום מופרך". מנדבליט גם מותקף בתקשורת בנוגע להקלטה בה נשמע משוחח עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בפרשת הרפז. אתמול (רביעי) קבע נציב הביקורת על הפרקליטות, השופט דוד רוזן, כי כל המידע בתיק החקירה נגד מנדלבליט היה חשוף והוא היה צריך להיסגר מחוסר אשמה.

אביחי מנדלבליט. עובר מסע דה-לגיטימציה
עופר וקנין
להמשך הפוסט

פרק נוסף בלהטוטיו של ד"ר גיל יוסף שחר: "רפואה תנועתית"

הרופא שמעולם לא עסק במקצוע הוא לקוח חוזר של הוועדה למניעת הטעיית הציבור במשרד הבריאות. החודש המליצה הוועדה על העמדתו לדין משמעתי ופרסמה אזהרה נוספת מפניו

פעם אחר פעם אני חוזרת בבלוג זה אל ד"ר גיל יוסף שחר, וספק אם הייתי עושה זאת אלמלא היה עושה שימוש כה נרחב ותדיר בהיותו רופא עבור עסקי הרפואה האלטרנטיבית שלו, ואלמלא היה מעסיק כל-כך את הוועדה למניעת הטעיית הציבור במשרד הבריאות. שחר הוא בעל רישיון רפואה אך מעולם לא עסק במקצוע, ותחת זאת הוא מטפל במקום הנקרא "המרכז לרפואת הרמב"ם". הוא מתנגד לחיסונים (בניגוד לעמדת המשרד, אליה הוא מחויב כרופא), מוכר תוספי תזונה (גם זה אסור לרופאים), טוען בין היתר כי הוא עוסק ב"רפואה תזונתית" (תחום שהומצא על ידו) ואף מציע הכשרה בכך למרות שאינו מחזיק ברישיון דיאטן. 

במארס, בעת שדיווחתי על כך ששחר מציע הצעות מוזרות לטיפול בקורונה, ציינתי כי משרד הבריאות עוסק בעניינו שוב והבטחתי לעקוב. והנה, החודש הודיעה הוועדה למניעת הטעיית הציבור כי היא ממליצה להעמיד לדין משמעתי את שחר ופרסמה אזהרה נוספת, שנייה במספר, מפני האיש. הראשונה פורסמה בנובמבר 2019 בנוגע לקורס ברפואה תזונתית, אך שחר לא התרגש ועשה פליק-פלאק: לאחרונה החלו להופיע אצלו פרסומים על קורס אחר שהוא מציע בשם "רפואה תנועתית", שבו הוא משמש כיועץ ומפקח אקדמי ומדעי. לקורס כמובן אין שום קשר לאקדמיה ומעביר אותו אדם בשם אורי עתריה, מורה להתעמלות שקיבל שדרוג אצל שחר והפך ל"מנהל הקליניקה לבעיות גב ושלד" . הקורס עולה 6,850 שקל.

יוסף גיל שחר
ערוץ היוטיוב של המרכז לרפואת הרמב"ם
להמשך הפוסט

עמותה לגיוס תרומות או קומבינה להוצאת כסף מבעלי לב רחב?

עמותת "רפואה ומשען" בראשות דוד קאקון מתמחה בסרטונים קורעי לב לצורך גיוס תרומות עבור חולי סרטן ונזקקים להשתלות. העמותה מתהדרת ב"מיליוני שקלים" שנתרמו, הדו"חות מספרים משהו אחר

עמותת "רפואה ומשען" מוציאה שם רע לעמותות באשר הן. מדובר לכאורה בגוף מציל חיים, המגייס מיליוני שקלים מתרומות למטרת שיקומם של חולי סרטן. ברשת מתהדרת העמותה בין היתר בתרומות על סך 950 אלף שקל עבור "הצלת דורין מהלוקמיה", 679,690 שקל "עבור כליה לאריאל" ולא פחות מ-1.4 מיליון שקל עבור "הילדה יוטי לצורך ניתוח". יש כמובן עוד דוגמאות רבות.

בקשות "רפואה ומשען" לתרומה נעשות לא פעם בעזרת סרטונים המתארים סיפורים קורעי לב, אך אין בהם אף התייחסות לנתרמים עצמם אלא רק לעמותה שאוספת עבורם את הכסף. את הסרטונים יוצרת עבור "רפואה ומשען" חברה בשם "טורבו דיגיטל" מהחברה החרדית, אותה מנהלת אשה בשם שולי סגל זלוטסקי. בנוסף, שולחת העמותה הודעות אישיות העושות הכל כדי ללחוץ על בלוטות הרגש של הציבור. מקבלי ההודעות הללו, כך לפחות על פני התגובות ברשת, מגיבים בחמלה וחלקם אף תורמים בשמחה מבלי שידוע להם בכלל מי החולים ולאילו משפחות יועבר כספם. מדובר על פי רוב בתרומות קטנות, אך הן מצטברות ותופחות לסכומי עתק.

מתוך אחד הסרטונים של "רפואה ומשען". לכאורה גוף מציל חיים
צילום מסך
להמשך הפוסט

ביהמ"ש: חובה לציין בפרסומים לרפואה משלימה שאין לה ביסוס מדעי

בפסק דין המאשר תובענה ייצוגית נגד מכון המבצע שטיפות מעי נקבעו בין היתר פרמטרים לפיהם נדרשים מטפלים אלטרנטיביים להציג את מרכולתם. המטפלים חויבו להדגיש כי אינם דוקטורים לרפואה

בית המשפט המחוזי בתל אביב הנחית היום (שלישי) מכה קשה על מטפלים ומטפלות אלטרנטיביים, כשפסק כי עליהם לגלות בפרסומים כי הם עוסקים ברפואה משלימה שאין לה בסיס מדעי, וזאת כדי לא להטעות מטופלים פוטנציאליים. בנוסף, פסקה השופטת מיכל אגמון-גונן כי אסור למטפלים ולמטפלות לעשות שימוש בתואר "דוקטור", אלא אם מצוין לצדו ובאותה הבלטה, כי אין מדובר בדוקטור לרפואה אלא במטפל אלטרנטיבי. 

הפסיקה סוגרת מספר פרצות גדולות שמעסיקות בלוג זה כבר שנים. היא ניתנה במסגרת בקשה לאישור תובענה ייצוגית שהגישה אשה בשם מיכל סלומון נגד המטפל עדי סאקר בעקבות טיפול שטיפת מעי ("חוקן" או "טיפול הידרו-קולוני") שעברה. הטיפול, שפורסם על-ידי "מכון סאקר", הוצג כטיפול בבעיות רפואיות שונות כמו לחץ דם, סוכרת, בעיות עור, נזקי עישון, מיגרנה, פטריה במעי (קנדידה) ועוד. בין היתר נכתב בפרסום כך: "תוצאות שטיפת המעי: השומנים נושרים והשרירים מתפתחים, רמת האנרגיה עולה, חילוף החומרים מהיר יותר, השינה משתפרת, לחץ הדם משתפר, המתח הנפשי יורד, הביטחון האישי עולה" ועוד.

ביהמ"ש המחוזי בתל אביב. נפתחת הדרך לתביעות נוספות
אילן אסייג
להמשך הפוסט

שמעתם על "אכילה רגשית"? הנה המומחים שיספרו לכם על כך

כנס אינטרנטי שהבטיח לרכז את "מיטב המומחים" הציע בפועל "ריפוי בעזרת אינפורמציה", "תיאום אמצעי מניעה", "סנכרון אנרגטי" ועוד. וגם: מיהו פסיכולוג (ומי לא) ולמה בר-אילן מעניקה תעודה ב"אורתופדיה רגשית" ממסאג'יסט

פרסום שהגיע לידיי בחודש שעבר הבטיח כנס אינטרנטי בנושא אכילה רגשית. "ריכזנו את מיטב המומחים על במה דיגיטלית אחת להעשרת הידע שלך בתחומים שעוסקים באכילה רגשית, ירידה במשקל, דימוי גוף והעצמה" נכתב בו.

ניתן היה להניח כי "המומחים" שיוזמנו לכנס הם פסיכולוגים ותזונאים, אלא שלא. מתוך 13 משתתפים, תשעה הם "מומחים" הבאים מהעולמות האלטרנטיביים. אחת מהם "הביאה לארץ את השיטה המדעית לריפוי פיזי ורגשי בעזרת אינפורמציה והוסיפה אליה את תחומי הפסיכולוגיה המקדמת והקבלה". "מומחה" אחר "עוזר לאנשים לשלוט בתוצאות שלהם על ידי שיטה בלעדית לשליטה בשורש התוצאה. סנכרון אנרגטי בין המודע לתת המודע". "מומחית" שלישית "מלווה נשים רגישות ורוחניות לבריאות ואנרגיה גבוהה במסעות החיים", ורביעית "מובילה נשים להסתכל לחיים שלהן בעיניים, לפתור הכל ואז לעוף על החיים שלהן".

אילוסטרציה אוכל
Shutterstock
להמשך הפוסט

במה כנרת בראשי שונה מדנה ויס? בתואר השני

עורכת הדין שקנתה את עולמה כשהגנה על א' מבית הנשיא כועסת על כך שנשים לא מגינות עליה. בפוסט שהעלתה לפייסבוק סיפרה כי "למדה משפטים, תואר שני". אז זהו, שיש כאן בעיה קטנה

"שוב אני עם פוסט לא פופולרי", כתבה עו"ד כנרת בראשי בפוסט ארוך וזועם שפרסמה בפייסבוק בעקבות הודעתה של דנה ויס, פרשנית "חדשות 12", כי תגיש תביעת דיבה נגד יאיר נתניהו על כך שלעג לכישוריה העיתונאיים.

אל מול הפרגון הרחב לו זכתה ויס מנשים על מאבקה בנתניהו הבן, התקוממה בראשי על כך שנשים לא מגינות עליה כשהיא זוכה לקיתונות של בוז, וזאת בגלל שאיננה "מהצד הנכון". "אריאלה מלמד (הכוונה לאריאנה מלמד - ט.ח.ס) לא הגנה עלי, לא זכיתי לנחמה מאף אשה מובילה או ארגון נשים כזה או אחר", התלוננה, "במה אני שונה מדנה ויס? כשעיתונאי קורא לי בפייסבוק 'חוכרת דין', 'כינמת ברחשי' ויום למחרת מעלה מאזינים שמבזים את כבודי? ואין שום אמירה שהוא שובינסט בזוי? במה אני שונה מדנה ויס שעיתונאי כמו סרנה (יגאל סרנה) אומר שאני מיותרת? האם העובדה שלא קוראים לי דנה ויס מאפשרת לאנשי יחסי ציבור ואסטרטגיה לכנות אותי 'עלובה', 'טיפשה', 'תת אדם מצחין'?... מחזאית כינתה אותי בפייס 'קלישאה שניזונה משאריות שבלפור זורקים', פרובוקטיבית בשקל וזה עוד לא הכל,  ובכל זאת הפמיניסטיות היו בהפסקה של קפה ומאפה".

כנרת בראשי
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

לא נוירולוג ולא פסיכולוג, כן "המורה הפרטי לשעבר של יאיר נתניהו"

דניאל גור אריה מדביק לעצמו הרבה מאוד תארים והשכלות ללא סיבה נראית לעין. כשצלצלתי אליו הוא עבר לאיומים: "תיזהרי שהזרקור לא יופנה אלייך בחזרה, אני מבין שביבי לא כל-כך מסמפט אתכם"

דניאל גור אריה הוא איש רב פעלים. לא רק שהוא טוען כי הוא נוירופסיכולוג ודוקטור, הוא גם טוען כי הוא חוקר בכיר במכון למדעי המוח בחו"ל ובעל השכלה אקדמית בתחום התזונה. אל כל התארים האלה עוד אגיע בהמשך, אך נדמה כי ישנו תואר נוסף שבו גור אריה מתפאר במיוחד: "המורה הפרטי ליישומי מחשב של יאיר נתניהו במשך שלוש שנים (1999-2002)".

"הייתי עוד בתחילת דרכי כמורה", כתב לי גור אריה, "הייתי מגיע מדי שבוע לביתם ברחוב עזה. ביבי לא רצה שאפסיק ללמד אותו כי יאיר מאוד חיבב אותי". לשאלתי למה הפסיק בכל זאת, לא קיבלתי תשובה. הסיפור על הנסיך מבלפור לא הגיע כך סתם. עוד קודם לכן פניתי אל גור אריה בשאלות שגרתיות על תאריו ובתגובה הוא שלח האיום המסורתי בתביעת דיבה, והוסיף: "תיזהרי שהזרקור לא יופנה אלייך בחזרה... אני מבין שביבי לא כל-כך מסמפט אתכם". מכאן כבר הסיפור התגלגל.

יאיר נתניהו במטה הליכוד ביום הבחירות לכנסת ה-22, בספטמבר
עופר וקנין
להמשך הפוסט

גם קנס כבד לג'ני צ'רוואני לא יפתור את בעיית "הרוקחים הטבעיים"

ישראל היא גן עדן לכל מי שרוצה לעשות לביתו במכירת תכשירים עם "יכולות ריפוי". הדוגמנית, שנתפסה רוקחת ומשווקת מוצרים כאלה, היא סימפטום, אך העובדה שהיא גם סלב מחמירה את העניין

הרשות להגנת הצרכן הודיעה בשבוע שעבר על הטלת קנס גבוה במיוחד, 210 אלף שקל, על הדוגמנית ופליטת הריאליטי, ג'ני צ'רוואני, בגין "עיסוק בייצור ושיווק תכשירים שהוצגו כבעלי יכולת ריפוי, ללא תימוכין וביסוס מדעי ורפואי". לצ'רוואני בת ה-38, אשתו לשעבר של איש העסקים רוני מאנה, עומדת הזכות לערער על ההחלטה בתוך 45 יום.

הסיפור הפך כמובן לאייטם עסיסי באתרי הרכילויות, אך הוא מעורר כמה שאלות עקרוניות הנוגעות לקלות שבה יכול כל אחד לרקוח ולשווק מוצרים תוך הבטחת סגולות רפואיות. במקרה של סלבים וסלביות מדובר גם באנשים בעלי פרופיל ציבורי גבוה, המגיעים לקהל רחב ויכולת ההשפעה והשכנוע שלהם גדולים יותר.

ג'ני צ'רוואני. נתפסה בין היתר בגלל שמה
אסף לב
להמשך הפוסט

"אל תיבהלי בבקשה, מה דעתך על עיסוי איבר המין?"

אם קיבלת הצעת חברות בפייסבוק מאדם שאינך מכירה בשם "רועי", ייתכן מאוד שמיד אחרי שאישרת אותה הוא גם הציע לך עיסוי טנטרי. מכאן מתגלגלת עוד דוגמה לכאוס בתחום הטיפול המיני

לאחרונה קיבלה נ' בקשת חברות בפייסבוק מבחור שלא הכירה. היא אישרה והוא לא חיכה. "היי מה שלומך, אני רועי ורציתי להציע לך משהו מעניין. אני מאמן טניס ומעסה יוני טנטרי אם זה אומר לך משהו", כתב מי שכתב, "בגדול זה עיסוי שמטרתו לעורר אנרגיה מינית וגירוי מיני גבוה מאוד... זה אמנם עיסוי מיני מאוד ואירוטי מאוד אבל זה עיסוי נטו, בלי שום דבר מעבר לזה".

נ' לא ידעה מה זה עיסוי יוני טנטרי (עיסוי של איבר המין הנשי) אבל הרגישה כבר בנקודה זו שהיא מוטרדת מינית. "אין פה סקס בכלל ושום כוונה לסקס רק שתדעי", המשיך רועי, "חוויה מדהימה, באמת, מטריפה וחושנית מאוד ☺ כדי שלא תפרשי את זה לא נכון... אז מציע שתתרשמי בעצמך. שלחתי קישור, תקראי קצת ואז תגידי מה דעתך על זה ועל להתנסות בעיסוי כזה. ושוב לא להיבהל בבקשה חח..".

אילוסטרציה טיפול מיני
דודו בכר
להמשך הפוסט

הכירו את "ההיסטוריון הצבאי מאוקספורד" שאולי גם קראתם בעיתון

אמיר גל איננו דוקטור, "חוקר זירות מלחמה", "חוקר היסטוריה צבאית" ואינו קשור למוסד הבריטי היוקרתי. זה לא מפריע לו לתאר עצמו ככזה מעל דפי "ישראל היום" או לכתוב טורים ב"מקור ראשון"

האם העיתונות הישראלית - החל מהעיתונים היומיים בתפוצה הגדולה, דרך מגזינים ומקומונים וכלה בכתבי העת המקצועיים - בודקת את הרקע המקצועי של כותבי המאמרים החיצוניים שלה? בכל מאמר דעה, טור, פרשנות או פובליציסטיקה נהוג להוסיף משפט רקע ביוגרפי, הנשלח בדרך כלל על ידי הכותב עצמו. האם הסופרלטיבים או התארים האקדמיים שבהם מתהדרים לא פעם כותבים, נבדקים ומאומתים טרם פרסום?

למרות שמתחזים ישנם בכל מקום, התשובה גם כאן היא כמעט תמיד "לא", והנה דוגמה מהעיתונים "ישראל היום" ו"מקור ראשון", אך נאמר ביושר שהיא אינה מאפיינת או ייחודית אליהם בלבד. באחרונה החלו להופיע בשני העיתונים הללו, וגם בכתב העת "מערכות" של משרד הביטחון, טורים מאת אדם בשם אמיר גל. ברוב המקרים הוא מוצג בתואר: "ד"ר אמיר גל הוא חוקר זירות מלחמה, אוניברסיטת אוקספורד" או "הכותב הוא חוקר היסטוריה צבאית באוניברסיטת אוקספורד". המוסד הבריטי המפואר הזה מנצנץ גם מהסעיף "השכלה" בדף הפייסבוק של גל. עוד נכתב שם כי הוא בוגר מחזור 2018. במקום אחר בדף מציג עצמו גל כעצמאי העוסק בחינוך.