פארק רמת מנשה: טיול לנחל קיני היפה

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פארק רמת מנשה: טיול לנחל קיני היפה

לכתבה
נחל קיני אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל

מסלול קצר בין צל קריר לטחנות קמח עתיקות ובריכות מים קטנות בפארק רמת מנשה

4תגובות

רמת מנשה היא אזור ייחודי. מצד אחד, מדובר באזור כפרי אמיתי של גבעות נמוכות ומיוערות, עם שדות מעובדים ומרעה, ומצד שני - עמקים וערוצי נחלים, מעיינות ואתרי מורשת - נוף שהוא תוצר של יחסי אדם וסביבה. 

בכל עונה בשנה, אזור רמת מנשה משדר שלווה, אך בקיץ אפשר למצוא בו מפלט מהחום אל הצל שביערות הזורע. בחורף השדות המעובדים מכוסים בחיטה ואילו באביב מתמלאים בפריחה מרהיבה של כלניות בשלל צבעים, רקפות, עיריונים, סחלבים ועוד. 

תושבי המועצה האזורית מגידו, הכריזו יחד עם קק"ל על 80 אלף דונם כמרחב ביוספרי, שזכה להכרה על ידי אונסק"ו, משמעות הדבר היא שמירה על הסטטוס קוו ועל אופי האזור גם בדורות הבאים. 

אחד האתרים המפורסמים ברמת מנשה הוא נחל השופט, פלג יפה ובו מפלונים קטנים, עצי אולמוס שעיר וערבה ושרידי טחנת קמח.   

הכביש שחוצה את רמת מנשה מצומת אליקים לקיבוץ גלעד, עובר בכמה מהאתרים המעניינים באזור – תצפיות נוף, עין מחוללים וחניון נופש. בחודשים דצמבר עד תחילת מרץ כדאי לסיים את הטיול בגבעת הרקפות שליד קיבוץ גלעד, מאתרי הפריחה המרשימים בישראל. בדרומה של רמת מנשה, סמוך לצומת מגידו, זורם עוד נחל קצר בשם נחל קיני, גם כאן נותרו שרידי טחנות קמח היסטוריות ופינות צל נעימות.

רמת מנשה
אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל
רמת מנשה
אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל

טיול בנחל קיני

נחל קיני זורם במורדות רמות מנשה, שצונחים לנחל עירון (ואדי ערה) לא הרחק ממגידו. הטיול עובר בקטע מוצל של הנחל, שמעיינותיו יוצרים פלג לאורך כמה מאות מטרים.

נחל קיני
אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל

הנחל נכנס לעמק יזרעאל מדרום לתל מגידו וכאן הוא ממשיך כתעלה אל נחל קישון. סמוך למגידו נובעים בנחל מספר מעיינות. הם יוצרים פלג איתן, הזורם בצל חורשות עצים של קק"ל. מי מעיינות אלו הפעילו בעבר כמה טחנות קמח, ששרידיהן נראות עד ימינו באפיק. ייתכן שהמעיינות האלה הם "מי מגידו", הנזכרים בשירת דבורה: "בָּאוּ מְלָכִים נִלְחָמוּ אָז נִלְחֲמוּ מַלְכֵי כְנַעַן בְּתַעְנַךְ עַל מֵי מְגִדּוֹ" (שופטים ה, יט). הטיול שלנו יתמקד בקטע קצר של הנחל, שאורכו כ-800 מ'.

איך מגיעים?

נחל קיני
אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל
נחל הקיני
אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל

נקודת המוצא היא תחנת הדלק שממערב לצומת מגידו. הבאים מצומת מגידו נוסעים מערבה בכביש נחל עירון (כביש 65), ואחרי כ-600 מטר פונים ימינה וחונים ליד מתחם המסעדות שבמקום. הבאים מכיוון גן שמואל יפנו ימינה מכביש 65 כ-2.2 קילומטרים אחרי הפנייה לכפר ביאדה. מעבר תת-קרקעי מוביל למתחם המסעדות של תחנת הדלק.

נחל קיני - עבר עשיר

השם העברי נחל קיני שואב את שמו משני מקורות היסטוריים. המקור הקדום יותר הוא הזיכרונות של פרעה תחותמס השלישי, שיצא בשנת 1458 לפני הספירה למסע עונשין נגד ערי כנען המורדות. הצבא המצרי בחר לעבור בנחל עירון היישר למגידו. מגידו נפלה לאחר כשבעה חודשי מצור ובתיאור הקרב מוזכר שהמלך הגיע אל שפת נחל קינה, לדרומה של מגידו. השם קיני נקשר גם בשבט בשם זה, שנזכר גם הוא בשירת דבורה כבן האזור. סיסרא, שר צבאו של יבין מלך חצור, נס מפני דבורה וברק ומצא מחסה אצל יעל אשת חבר הקיני.

בכך לא תמו קורותיו של הנחל. סמוך למעיינות בחרו הרומאים להקים את מחנה הלגיון. בתחילה נראה שכאן שכן הלגיון השני טריאנה ואחר כך הלגיון השישי פראטה. מחנה הלגיון פעל מראשית המאה השנייה עד ראשית המאה הרביעית לספירה. המחנה חלש על סעיף הדרך החשובה שהובילה מקיסריה לבית שאן. בצומת עברה גם הדרך לציפורי, שהייתה עיר חשובה באותם ימים.

פארק רמת מנשה
אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

בתקופה הרומית שכנה במקום העיירה כפר עותאני, ובו התגוררו יהודים ושומרונים. נראה כי בתקופה הביזנטית הפך היישוב לנוכרי ואז הוא נקרא מקסימיאנופוליס, היישוב הזה הותיר אחריו פסיפס רצפת נדירה מאין כמותה, שהתגלתה בתחום כלא מגידו (מדרום לכביש 66). הפסיפס נושא כתובות מרתקות. אחת מהן מספרת שקצין בצבא הרומי בשם גאיאנוס תרם מכספו לבניית רצפת הפסיפס. כתובת אחרת מזכירה אישה בשם אקפטוס, אוהבת האל, שתרמה את המזבח לאל ישו כריסטוס. זהו בית התפילה הראשון בעולם שבו נזכר ישו בשמו. בעתיד מתכוונים להעתיק את מקומו של כלא מגידו כדי להציג את הפסיפס לעולי רגל נוצרים.

נחל הקיני
אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל

למסכת היישובים במקום שייך גם הכפר הערבי לגיו, שנוסד במאה ה-19 וננטש במלחמת העצמאות. הכפר מנציח בשמו את זכר מחנה הלגיון הרומי. בגדה הצפונית של נחל קיני נשמר בית הקברות של הכפר ומצפון לו שוכן קיבוץ מגידו.

מסלול הטיול

המסלול יתמקד בקטע קצר של הנחל שאורכו כ-800 מטר. מתחנת הדלק צועדים צפונה בדרך העפר הישר לעבר חורשת האיקליפטוסים ומגיעים לאחר כ-100 מטר לערוץ הנחל. בדרך כלל הערוץ זורם אך אפשר לחצות את הנחל מבלי להרטיב את הרגליים תוך כדי דילוג על אבנים הבולטות ממנו. כאן יש לפנות שמאלה במעלה הנחל כדי לגלות פינת חמד שבה הנחל יוצר בריכה רדודה גדולה עם משטחים מוצלים גדולים בשתי גדותיו.

במהלך הצעידה, בעיקר בהמשך, פוגשים צמחייה עשירה של עצי ערבה, שיחי פטל קדוש וקנה מצוי, עצי תאנה ותות, שרידי טחנות קמח, ולידם עצי ברוש ואיקליפטוס. מפעם לפעם גם מתגלה סימון השבילים האדום.

פארק רמת מנשה
אניל זאהר / ארכיון הצילומים של קק"ל

כ-300 מטר במעלה הנחל כדאי לסטות מעט מהשביל שמאלה לערוץ ממש (הסימון האדום מרוחק מעט מהנחל). סכר בטון קטן יוצר מפל ומעליו סבך פטל בלתי חדיר. בעבר עוד היה אפשר לראות כאן את שרידיה של טחנת קמח ישנה, היא טחונת אל-ג'יסר (טחנת הגשר), ואת שרידיו של גשר אבן. שרידי הטחנה מכוסים כנראה בסבך הפטל. הגשר ציין את הדרך העתיקה מהשרון לנחל עירון ומשם לעמק יזרעאל ולגליל. מבנה הטחנה ניצל את קשת הגשר שהייתה כאן. מדרום לגשר, כיום בשטח המעובד, שכן בעבר פונדק דרכים. לאחר שחרב נודע בשם ח'רבת אל-ח'אן.

פארק רמת מנשה
אבי הירשפילד / ארכיון הצילומים של קק"ל

כ-250 מטר במעלה הערוץ נראים שרידים דלים של טחנת קמח נוספת – טחונת אל-חליל. ייתכן שהיא נקראת כך משום שסיפקה את הקמח שהיה דרוש בתקופה העות'מאנית למושל של חברון. ממש מעבר לשרידי הטחנה הזאת נובעים עינות קיני. עץ תות ענק מצל על רחבה נחמדה, ובצדה שרידי טחנת קמח נוספת. מכאן שבים לנקודת המוצא באותה דרך חזרה.

עונה: כל השנה

המלצה: לעבור בחודשי החורף בגבעת הרקפות

משך הסיור: 1-2 שעות

רמת קושי: קלה

הכניסה חופשית

אוהד דגן הוא יערן גוש אלונה. אזור מנשה והשרון בקק"לתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות