סיוט תיירותי: לתפוס קורונה, ולא את הטיסה חזרה לאמריקה

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סיוט תיירותי: לתפוס קורונה, ולא את הטיסה חזרה לאמריקה

לכתבה
תו ירוק. בהנחה שאחד מחמישה מהתיירים השוהים בישראל הוא אמריקאי, אפשר להניח גם שמאות מהם נאלצו לדחות את הטיסה חזרה הביתה בגלל הנגיף אוהד צויגנברג

תיירים אמריקאים שמקבלים תשובה חיובית בבדיקת קורונה 24 שעות לפני החזרה הביתה נאלצים להתמודד עם מערכת ביורוקרטית שמותאמת לתת שירות לדוברי עברית בלבד

19תגובות

דונלד הלר ואן סיימון תיכננו במשך שנים לנסוע יחד לישראל. הזמנה לחתונה בארץ הקודש סיפקה לבני הזוג, תושבי סן פרנסיסקו, את התירוץ המושלם לממש את התוכנית. כשישראל פתחה את שעריה לתייירים ב-1 במארס – כמעט שנתיים אחרי הסגר הראשון – הם מיהרו לקנות את כרטיסי הטיסה.

התוכנית היתה לבלות בישראל עשרה ימים, בהתחלה בירושלים ואחר כך בתל אביב. תשובה חיובית בבדיקת הקורונה של אן, יום לפני הטיסה חזרה לסן פרנסיסקו, לא היתה חלק מהתוכנית.

ארצות הברית היא אחת המדינות הבודדות שעדיין דורשות מנוסעים שמבקשים להיכנס אליהן להציג בדיקת קורונה שלילית לפני שהם עולים לטיסה. מכיוון שכ-20% מהתיירים הנכנסים לישראל באים מארה"ב, שהיא המקור המשמעותי ביותר לתיירות נכנסת, חלק משמעותי מהם נפגעים מתקנה זו.

דונלד הלר ואן סיימון בביקורם בארץ
Courtesy

ומכיוון שארה"ב דורשת שהנוסעים יעברו בדיקת קורונה 24 שעות לפני הטיסה, לאלה מהם שמקבלים תשובה חיובית בבדיקה אין אפשרות להתכונן להארכת השהות שלהם במדינה זרה לתקופה לא מוגדרת, כפי שקרה לזוג הקליפורני הזה.

והמקרה הזה, מתברר, אינו יוצא דופן. 

משרד הבריאות מסר שמאז שהגבולות נפתחו מחדש לתיירות נכנסת, 3,873 תיירים אובחנו כחולי קורונה כשהיו בישראל. בהנחה שאחד מחמישה מהתיירים השוהים בישראל הוא אמריקאי, אפשר להניח גם שמאות מהם נאלצו לדחות את הטיסה חזרה הביתה בגלל הנגיף.

זה לא מפתיע, מפני שגרסאות שונות של אומיקרון, וריאנט מידבק מאוד, עדיין פעילות בישראל. לדברי מנהל של אחת מחברות התיירות הגדולות בישראל, שביקש לא לציין את שם החברה, כ-20% מלקוחותיו נאלצו להעריך את שהותם בישראל אחרי שבבדיקה נמצא שהם נדבקו בקורונה.

אבל מה צריכים לעשות תיירים אמריקאים שגילו לפתע שהם נדבקו בקורונה? איפה הם צריכים לשהות בבידוד ולמשך כמה ימים? ואולי חשוב מכל: אילו מסמכים צריכים להיות ברשותם כדי שיוכלו לחזור הביתה אחרי שהחלימו ואיך משיגים אותם?

הניסיון של דונלד ואן מלמד, שתיירים אמריקאים שאינם מכירים דוברי עברית שיתנדבו לעזור להם למצוא את דרכם במבוכי הביורוקרטיה הישראלית יתקשו מאוד למצוא תשובות לשאלות האלה. "אנחנו לא מדברים עברית, לא יודעים לקרוא בעברית. לא היינו יכולים לנווט בעצמנו בנתיבי המערכת הישראלית", אמר דונלד, איש אקדמיה בגמלאות.

עומס בנמל התעופה בן גוריון
Ofer Vaknin

למזלם של בני הזוג, שניהם בשנות ה-60 המוקדמות, התסמינים שלהם היו קלים יחסית והם לא נזקקו לטיפול רפואי.

יום לאחר שהתברר שבדיקת הקורונה של אן היתה חיובית התקשר אליה נציג של משרד הבריאות הישראלי. הוא אמר לה שבתוך 24 שעות רופא מביקור רופא – ארגון פרטי שנותן שירות לחולים ללא אזרחות ישראלית – ייצור קשר איתה. אלא ששיחה כזאת לא התקבלה.

בשיחה עם נציג משרד הבריאות לא נאמר לבני הזוג דבר על בידוד – לא הוסבר להם היכן עליהם לשהות או כמה זמן אמור הבידוד להימשך. כשהבין שלא יוכל לסמוך על גופים רשמיים של המדינה הרים דונלד טלפון ושכר חדר בשירות חדרים להשכרה לטווח קצר. בני הזוג נשארו חצי יום במלון, בהמתנה שהחדר לטווח קצר יתפנה. רק מאוחר יותר הוסבר להם שתיירים חולים בקורונה אינם יכולים להתאכסן בבתי מלון. נציג משרד הבריאות לא מסר להם מידע כלשהו בעניין זה.

בתי המלון על הטיילת בתל אביב
Moti Milrod

בימים שבהם היו בבידוד אן ודונלד קיבלו כמה הודעות מייל ממשרד הבריאות ומביקור רופא, שבישרו להם על האבחנה ואחרי שבעה ימים הבהירו שהם יכולים לצאת מהבידוד.

אלא שכל המיילים האלה היו בעברית ולא היתה בהם התייחסות כלשהי למסמכים שהם יידרשו להציג בנמל התעופה כדי שיוכלו לטוס חזרה לסן פרנסיסקו.

הישועה לא באה גם מהאתר באנגלית של משרד הבריאות הישראלי. שם, תחת הכותרת “Leaving Israel”, נכתב רק: "חולי קורונה מאומתים או אנשים שצריכים להישאר בבידוד בזמן שהם מגיעים לנמל התעופה או למעבר גבול לא יורשו לעזוב את ישראל ויוטל עליהם העונש הקבוע בחוק".

נוסעים עם שאלות נוספות הופנו לאתר של רשות האוכלוסין וההגירה. אבל האתר הזה הוא בעברית בלבד.

ומה עם האתר של משרד התיירות? בראשו אכן יש קישור לעמוד שבו מפורטות תקנות הקורונה בישראל. אבל יש לגלול עד לתחתית העמוד כדי למצוא מספר של מרכז חירום שנותן מענה לתיירים שנמצאו חיוביים לקורונה.

נציג של מרכז החירום לא ידע לענות על שאלות בסיסיות, כמו היכן תיירים כאלה צריכים לשהות בבידוד והציע להתקשר למשרד הבריאות.

שיטת תקשורת חלופית

בעזרת חבריהם הישראלים, אן ודונלד למדו לבסוף שלאחר שישלימו את תקופת הבידוד כל אחד מהם יקבל תעודת מחלים – וכך יוכלו לחזור הביתה. אבל הוסבר להם גם שתעודת המחלים תונפק רק לאחר שהם ישוחחו בטלפון עם רופא שיקבע שהם החלימו לחלוטין.

איתור רופא שיתקשר אליהם היה גם הוא אתגר לא פשוט. חבריהם הישראלים, שניסו להבין מדוע איש לא התקשר לדונלד ואן לאחר שהם השלימו את תקופת הבידוד, מצאו שהרופאים של ביקור רופא מתקשרים רק למספרי טלפון ישראליים – אבל לבני הזוג אין מספרים כאלה. כמו תיירים רבים אחרים הם מקיימים שיחות טלפון באמצעות ווטסאפ בכל זמן הביקור בישראל. רופאי ביקור רופא אמרו שאינם יכולים לערוך שיחות ווטסאפ.

כדי שרופא יוכל לדבר איתם ולקבל את המידע הדרוש כדי להנפיק את תעודות ההחלמה שלהם, היה עליהם לתכנן צורת תקשורת חלופית. וזה מה שהם עשו: חבריהם הישראלים השתמשו בשני טלפונים סלולריים, שניהם במצב רמקול. אחד מהם היה מקושר לרופא של ביקור רופא והשני היה מחובר באמצעות ווטסאפ לכל אחד מבני הזוג בתורו. כך, אחרי מאמצים רבים, ניתן להם אישור לחזור הביתה.

משרד הבריאות, שהתבקש למסור תגובה, אמר שאתר האינטרנט "רמזור", באנגלית, מכיל את כל המידע הדרוש. "על פי האתר, חולה מאומת, שמתחיל את תקופת הבידוד, נדרש להתקשר לקול הבריאות, והמוקד מפנה את רופאי "ביקור רופא" לשיחה עמו ושחררו על פי התקנות עם סיום ימי הבידוד".

בחיפוש יסודי באתר, עם זאת, לא נמצא כל מידע כזה.

ממשרד התיירות נמסר שתיירים נכנסים מוזמנים לדוכן הממוקם באולם הכבודה בנמל התעופה בן-גוריון, שבו אפשר לקבל מידע על הכללים החלים על תיירים שנמצא שהם נושאים את נגיף הקורונה.

"יצוין כי כל הנושאים הקשורים לתיירים נכנסים ולנגיף הקורונה הם באחריות משרד הבריאות", מסר משרד התיירות. "משרד התיירות משמש כצינור המפנה תיירים לאתר משרד הבריאות ולמוקד הטלפוני לקבלת מידע מעודכן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות