המומחית שדואגת ש-23 שחקניות יקבלו מחזור ועדיין יוכלו לקחת את המונדיאל

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המומחית שדואגת ש-23 שחקניות יקבלו מחזור ועדיין יוכלו לקחת את המונדיאל

לכתבה
רוז לאבל כובשת שער בגמר המונדיאל מול הולנד. "אישה יכולה להיות בשיאה מבחינה ספורטיבית בכל תקופה של החודש" Francisco Seco/אי־פי

הימים שלפני קבלת המחזור ובמהלכו, מוכיחים גם המחקרים, הם כנראה הגרועים ביותר עבור ספורטאיות רבות. נבחרת ארצות הברית סירבה לקחת את זה כעובדה נצחית, והעסיקה צוות יועצות שבמחקר מדוקדק הצליחו לתזמן ולצמצם את ההשפעה של הווסת

5תגובות

השמועה שמייגן רפינו לא בהרכב לחצי גמר גביע העולם נגד אנגליה פשטה במהירות, איתה הגיעו גם הספקולציות. אולי היא באמת פצועה כמו שטענו במשלחת האמריקאית, אולי זה מהלך טקטי של ג'יל אליס המאמנת, אולי בכלל סוג של עונש על הדברים שאמרה נגד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. ואז עלתה אופציית "היא לא בהרכב בגלל כאבי מחזור". היה מעניין לראות כיצד העיתונאים נחלקו בנושא - הגברים טענו שזה לא סביר, "לא אחת כמו רפינו תפסיד משחק כזה בגלל סיבה כזו", אך חלק מהנשים אמרו שזה בהחלט ייתכן.

המחזור הנשי עדיין משחק תפקיד בספורט הנשים והוא גורם פיזיולוגי שצריך להתייחס אליו

ככל הידוע זו לא היתה הסיבה, אבל המחזור הנשי - למרות רפואת הספורט המודרנית - עדיין משחק תפקיד בספורט הנשים והוא גורם פיזיולוגי שצריך להתייחס אליו. בטח במהלך מונדיאל הנשים, כשמדובר בסגל של 23 שחקניות שמתחרות במשך חודש שלם בשבעה משחקים שונים. האמריקאיות, גם כך הנבחרת הטובה בעולם, היו טובות מאוד - גם בגלל הכנה מדוקדקת בתחום הזה.

הנבחרת האמריקאית הפעילה במונדיאל תוכנית, כנראה חסרת תקדים בספורט קבוצתי, כדי למזער את ההשפעות הפיזיולוגיות של המחזור החודשי על היכולת של שחקניות הנבחרת. הניסיון של האמריקאים למקסם את יכולותיהן של השחקניות, הביא אותן להעסיק יועצת מומחית עוד מהשנה שעברה. 

ג'יל אליס (משמאל) לוחצת את ידה של מייגן רפינו. גרמה לתהיות לפני חצי הגמר
Francois Mori/אי־פי

"אחד הדברים שעולים הרבה לגבי ספורט נשים הוא המחזור החודשי וההשפעות שלו על היכולת, על בריאות הספורטאית ואפילו על הסכנה להיפצע", הסבירה דאן סקוט, מאמנת הכושר של הנבחרת האמריקאית בראיון לדיילי טלגרף, "ברור שחלק מההשפעות ידועות ושישנם מחקרים, אבל כאשר ישנן 23 שחקניות - קשה מאוד לעקוב אחרי כולן ולהחליט באיזו אסטרטגיה לנקוט".

"אחד הנושאים שחוזרים בספורט הנשים הוא המחזור והשפעותיו על היכולת, הבריאות ואף פציעות" דוואן סקוט

חלק מההתקדמות כדורגל הנשים נובעת משינוי ביחס המקצועי, אך לא מעט גם מזה הרפואי. סקוט סיפרה כיצד הגיעה ב-2010 לארצות הברית מאנגליה, בה עבדה עם נבחרות הגברים, והופתעה ממה שמצאה. למרות שכבר אז האמריקאים היו אימפריה בתחום כדורגל הנשים והחזיקו בגביע העולמי, הרפואה בתחום פיגרה מאוד לעומת כדורגל הגברים.

"ברמה מסוימת היה לי מזל, הנהגנו בדיקות רפואיות מתקדמות, התחלנו לעבוד עם מכשירי GPS, השקענו בתכניות תזונה ועוד כל מיני דברים", אמרה באותו ריאיון. החל מ-2016 היא גם התחילה לעקוב בצורה מסודרת אחרי המחזור החודשי של כל שחקנית, אבל הרגישה שנדרשת גישה מתוחכמת יותר. היא ביקשה עוד תקציב והביאה בשנה שעברה את ד"ר ג'ורג'י ברויינבלס, מדענית מחברת ייעוץ הספורט אורקו (Orreco), אשר מתעסקת במקסום היכולת של ספורטאיות. לכאורה, אפשר הרי לפתור את הבעיה באמצעות "דילוג" על המחזור דרך גלולות - אך מדובר בפלסטר רגעי בעל תופעות לוואי משלו, ובכל מקרה לא פיתרון כולל - לא לתיאום של 23 שחקניות לאורך מונדיאל של חודש שלם, ולא לשחקניות שמשחקות לאורך עונה שלמה. המטרה, איפוא, היתה לא רק "לתזמן" את הווסת, אלא גם ובעיקר ללמוד לשחק לצדו, ולצמצם את הקשיים שהוא מציב בפני השחקניות.

שחקניות ארה"ב חוגגות זכייה. "כאשר ישנן 23 שחקניות - קשה מאוד לעקוב", מסבירה מאמנת הכושר
David Vincent/אי־פי

"בעבר שחקניות לא דיברו על המחזור שלהן עם מאמנים או עם הצוות המקצועי", סיפרה ברויינבלס. היא וסקוט ישבו עם השחקניות כדי לדעת אצל כל אחת מה משך המחזור אצלה, כמה הוא קבוע, אילו סימפטומים חווה כל שחקנית לפני בזמן או אחרי המחזור וחיפשו כל מידע שיכול לעזור ופיתחו אפליקציה באמצעותה המעקב היה מדויק.

המחקרים מראים - לרבות הדוקטורט של ברויינבלס שעסק בכך וכן  עדויות של ספורטאיות - כי הימים שלפני קבלת הווסת ובמהלכו הם כנראה הגרועים ביותר מבחינת היכולת של הספורטאית. בימים אלו רמת ההורמונים יורדת במידה ניכרת לעומת תקופות אחרות.

"אישה יכולה להיות בשיאה מבחינה ספורטיבית בכל תקופה של החודש, אבל היא צריכה לדעת איך לשמור על עצמה" ד"ר ג'ורג'י ברויינבלס

עם הידע הספציפי על כל שחקנית, לא רק זמנים אלא גם סימפטומים, ובעזרת גיוון באימונים בימים מסוימים, שינויי תפריטים, הרגלי שינה ועוד - פיתחו ברויינבלס וסקוט דרך להפחית את ההשפעות של הווסת על יכולותיהן של השחקניות.

כך למשל אולי זה לא מקרי שרוז לאבל כבשה ביום הגמר את השער השני לאמריקאיות בגמר נגד הולנד, השער שמעשית נתן להן את גביע העולם, והיתה מצוינת. למחרת היא קיבלה את הווסת, מה שהיה צפוי לפי התכנית האמריקאית.

לאבל, אחרי השער בגמר המונדיאל. יום לאחר מכן היא קיבלה את המחזור החודשי
AFP

"אין הוכחה שאישה לא יכולה להיות בשיאה מבחינה ספורטיבית בכל תקופה של החודש או בכל תקופה של המחזור, אבל היא צריכה לדעת איך לשמור על עצמה ובאיזה צעדים לנקוט כדי לעשות זאת", אומרת ברויינבלס.

בדרך כלל קבוצות ונבחרות ספורט לא נוטות לשתף את הסודות הרפואיים שלהן או את דרכי העבודה המדעיות - על מנת לשמור על יתרון יחסי בתחום. אבל נבחרת הנשים האמריקאית מתנהגת אחרת ומשתפת מידע עם ארגונים ונבחרות אחרות, כדי לשפר את הגישה בכדורגל הנשים ואף בספורט הנשים בכלל, כלפי סוגיית הווסת החודשי ודרכי התמודדות איתו.

"אנחנו רוצות לסיים את הטאבו שהיה בנושא בייחוד אצל נערות. הן צריכות להרגיש בנוח לדבר על כך עם המאמנים שלהם" דוואן סקוט

אליסון מורגן כובשת בנגיחה, בחצי הגמר מול אנגליה. "אנחנו רוצות לסיים את הטאבו שהיה בנושא", אמרה סקוט
BENOIT TESSIER/רויטרס

"אנחנו רוצות לסיים את הטאבו שהיה בנושא", אמרה סקוט, "לא רק ברמות הגבוהות והמקצועניות אלא גם, אולי בייחוד, אצל נערות. הן צריכות להרגיש בנוח לדבר על כך עם המאמנים שלהם". גם ברויינבלס אומרת דברים דומים, "החינוך וההכרה הן חלק מהעניין ונותנים לנו מוטיבציה. הרבה פעמים נשים פוחדות לדון בנושא כי אנחנו לא לגמרי מבינות את ההשפעות. לא פעם אני מרגישה אמפתיה למאמנים גברים שפשוט לא יודעים איך להתחיל לדבר על הנושא". לכן סקוט מעבירה הרצאות בנושא לכל תשע קבוצות הליגה האמריקאית המקצוענית לנשים בעוד ברויינבלס עושה זאת באוסטרליה, ניו זילנד ובריטניה. 

שחקניות הנבחרת האמריקאית קיבלו את התוספת לתכנית האימונים בשנה שעברה בברכה. "אפשר היה לצפות אולי לקצת סקפטיות, בייחוד לאור העובדה שזאת הנבחרת הטובה בעולם וכמה מהשחקניות הטובות בעולם, אבל כל ה-23 שיתפו פעולה מצוין", סיפרה סקוט. "הן לא צריכות מוטיבציה, אבל הן תמיד רוצות להשתפר והבינו שזה יכול להביא לעוד שיפור".

עניין הפיקוח על המחזור הפך לסוג של בדיחה פנימית בנבחרת האמריקאית. שחקניות בשלב השני של החודש שמשמעו – השלב הכי רחוק מקבלת הווסת, הצטלמו עם סמל השלום. שחקניות אחרות, בשלב הרביעי – שיא הווסת – שלחו לברויינבלס סמסים: "Phase four  – we don’t care anymore".

האם רק בזכות זה ארצות הברית זכתה בגביע העולם? אפשר להגיד בבטחה שלא. אך כפי שאומרת סקוט, "ההצלחה היא העיקר. גם אם לא נוכל לדעת כמה בדיוק זה עזר, גם אם מדובר באחוז ממאה, יש לכך השפעה ולדעתי היא גדולה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות