"פנטזתי שהרעלת קיבה תשתק 8 שחקנים": כשישראל נגעה בטופ של הכדורגל העולמי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"פנטזתי שהרעלת קיבה תשתק 8 שחקנים": כשישראל נגעה בטופ של הכדורגל העולמי

לכתבה
נבחרת ישראל מול שוודיה במונדיאל 1970. שער היסטורי AP

עם מאמן שהנחיל ערכים של מקצוענות, סגן אלוף בצה"ל כאחראי על הכושר, פסיכולוג צמוד ומחנות אימונים ברחבי תבל, נבחרת ישראל הגיעה מוכנה להופעתה הראשונה בגביע העולם. בין המריבות, שפיגלר, שפיגל ושות' הצליחו להעצים היסטוריה שטרם שוחזרה

4תגובות

2.6.1970 "אני זוכר שישבתי על הספסל בטולוקה ופנטזתי שהרעלת קיבה מקסיקאית אופיינית תשתק שמונה משחקני הסגל, כך שלעמנואל שפר לא תהיה כל ברירה אלא להעלות אותי בהרכב". המשפט הזה לא נאמר על ידי שחקן מתוסכל אלא על ידי אבי נשר, שכנער בן 16 התלווה לאביו ד"ר אריה נשר, ששימש כפסיכולוג של נבחרת ישראל בכדורגל. כך זכה אבי הנער לחוות מקרוב את אירוע השיא בתולדות הכדורגל הישראלי: ההופעה בגביע העולם ב־1970.

העבודה על הפן המנטלי היתה אחד החידושים שהביא המאמן שפר לארץ מהקורס שעבר בקלן אצל הנס וייסוויילר, לימים המאמן הגדול של בורוסיה מנשנגלאדבך. שיתוף הפעולה עם ד"ר נשר, שהיה בכלל סוציולוג בהכשרתו, החל עוד כששפר אימן את נבחרת הנוער. בספטמבר 1968, כשנשר חזר משליחות מדינית בארה"ב והצטרף להכנות למוקדמות גביע העולם, שפר יצא בהתבטאות נדירה: "הוא בא לי כמו המשיח". "שפר היה אדם מאוד קשה", מספר אבי נשר, "האדם היחידי שהוא חיבב ואפילו הקשיב לו היה אבא שלי".

מוטל'ה שפיגלר. לא היה מרוצה משיטת המשחק בפתיחת הטורניר
משה פרידן / לעמ

בשיחת ההיכרות חשף ד"ר נשר את המוטו שלו: "במגרש הכדורגל נמצאים 11 שחקנים והמטרה היא להוציא מהם כיחידה יותר משוויים". הוא הציב לעצמו שלוש מטרות: לגרום לליכוד קבוצתי, שהשחקנים יידעו שהם לא בודדים אלא חלק מקבוצה; להגיע להבנה ותיאום מרביים; וליצור משמעת עצמית גבוהה. בדרך הנעימה שלו, דרש ד"ר נשר מהשחקנים ריסון עצמי ויכולת איפוק.

"אבא שלי הסביר לשחקנים לחפש תמיד את השחקן הפנוי, לחלק את המסירה הנוספת" אבי נשר

"היה מקסים לראות איך השחקנים מתייחסים אליו כמו לרב", מספר בנו, "אני זוכר את שייע פייגנבוים בא אליו בוכה, כאילו הוא אבא שלו. הוא אמר להם לא לצעוק אחד על האחר כשלא מוסרים להם את הכדור. הסביר להם לחפש תמיד את השחקן הפנוי, לחלק את המסירה הנוספת. אותה פילוסופיה שרד הולצמן הנחיל באותה תקופה בניו יורק ניקס".

צבי רוזן
משה מילנר / לעמ

ניצחונות במפגשים כפולים על ניו זילנד ואוסטרליה העניקו לישראל את הכרטיס למקסיקו. ההתאחדות לכדורגל ראתה בגביע העולם ערך עליון, גם על חשבון הליגה. "כל ימות השבוע התאמנו עם הנבחרת, רק בימי חמישי היינו חוזרים לקבוצות שלנו", מספר השוער המחליף יחיאל המאירי. שחקני הנבחרת, שכולם למעט שניים עבדו לפרנסתם, נאלצו להסתגל לסדר יום שונה מבעבר. "בקבוצות היינו רגילים להתאמן פעמיים בשבוע, כשבמכבי והפועל תל אביב התאמנו שלוש", מספר בלם הנבחרת צביקה רוזן. "אצל שפר התאמנו שלוש פעמים ביום: בשש בבוקר, עשר בבוקר וארבע אחר הצהריים".

גם אופי האימונים השתנה פלאים. אחרי שהובטח הכרטיס, צירף שפר לצוות המקצועי את סגן אלוף עמוס בר־חמא, מפקד ענף אימון גופני במטכ"ל. "באותה תקופה לקבוצות לא היו בכלל מאמני כושר", מספר רוזן, "באנו לאימון, רצנו שלושה סיבובים סביב המגרש ושיחקנו כדורגל. אצל בר־חמא, שהיה קשוח כמו שפר, התחלנו כל אימון עם עבודה של 50 דקות על כושר גופני. הוא הפך אותנו ליחידה צבאית". כדי להתרגל לגבהים של מקסיקו, ערכה הנבחרת מחנות אימונים בשלושה יעדים שונים: אדיס אבבה, סנט מוריץ והרי קולורדו.

ההכנה הפיזית, המנטלית והמקצועית לא באה לידי ביטוי בפתיחת הטורניר. אבי נשר זוכר את הכעס של שפר במחצית המשחק הראשון בטורניר מול אורוגוואי, שהובילה 0:1. "הוא רצה להתפרץ עליהם, אבל אבא שלי אמר לו בגרמנית משהו כמו 'עמנואל, אני אדבר איתם, אתה תשתה מים'". שיחת המוטיבציה של ד"ר נשר לא עזרה, וחמש דקות אחרי ההפסקה קבע חואן מוחיקה את תוצאת המשחק, 0:2. "השחקנים השקיעו מאמץ, אבל אנחנו עדיין רחוקים מהכושר של שחקנים מקצועניים", אמר אז שפר לעיתונאים הישראלים, "חלק מהשחקנים לא נשמעו להוראות. יום חלש פקד את שחקני המפתח גיורא שפיגל ומוטל'ה שפיגלר. הופתעתי לטובה מיצחק ויסוקר".

"מאותו רגע, הכדורגל השתנה מהקצה לקצה. שפר הביא המון מקצוענות" צביקה רוזן

שחקנים בנבחרת ביקרו את שיטת המשחק ההגנתית. "אני מאוכזב מצורת המשחק", אמר שפיגלר, "אי אפשר גם לשמור על שחקני היריב וגם לרצות להבקיע שערים. במצב הנוכחי אין לנו אפילו אפשרות להבקיע שער".

אם לפני הטורניר נדמה היה שהנבחרת מלוכדת, מגובשת ומרוכזת במטרה, בא ההפסד הזה וחשף מאבקים פנימיים בין הכוכבים למאמן ובין כמה מהשחקנים. יו"ר ההתאחדות צבי ברים, ששימש כראש המשלחת, אף איים כי "מי שרוצה לחזור הביתה שיקום ויאמר". לפסיכולוג היתה הרבה עבודה לקראת המשחק השני מול שוודיה. "במשחק הראשון היתה פאניקה גדולה", מספר בנו, "לפני שוודיה אבא שלי ערך הרבה שיחות. הוא הסביר להם שבאחד על אחד הם פחות טובים מהיריבים, אבל ב־11 מול 11 הם עולים על כולם. הוא אמר להם שאם יוותרו על האגו וישחקו אחד בשביל האחר הם יעשו תוצאה טובה".

במשחק מול איטליה. עיתונאים זרים הגיעו למלון כדי לשאול מי שמר על ריבהבמשחק מול איטליה. עיתונאים זרים הגיעו למלון כדי לשאול מי שמר על ריבה
AP

מול שוודיה עלה שפר עם ההרכב שסיים את המשחק מול אורוגוואי, כשיוחנן וולך ושרגא בר פותחים במקום דני רום ורחמים טלבי. שחקן הכח רמת גן רוני שורוק היה היחידי הפעם שעלה מהספסל. לצד משחק לחימה הגנתי יעיל, ישראל הפגינה גם קצת כדורגל התקפי. "היו שחקנים כמו גיורא, מוטל'ה ושומי שרצו לעשות את מה שהם רגילים בקבוצה שלהם", מספר רוזן, "אז שפר נתן טיפה חופש".

בדקה ה־53 העלה טום טוראסון את שוודיה ליתרון, אבל הפעם ישראל לא נבהלה. רוזן חילץ כדור בקצה הרחבה, גמא יותר משליש מהמגרש ("נחמיה בן אברהם אמר בשידור: 'מה הוא עולה למעלה?!'"), ומסר לפייגנבוים. האחרון מיהר למסור לשפיגל, שעקף שחקן שוודי וסידר לשפיגלר בעיטה אדירה מ־16 מטר שזעזעה את הרשת. "שער! איזה יופי, פגז!", התרגש בן אברהם, "שער כזה יכול להיות גם בגמר".

אחרי ההפסד במשחק הראשון, יו"ר ההתאחדות צבי ברים איים כי "מי שרוצה לחזור הביתה שיקום ויאמר"

למשחק האחרון בשלב הבתים, מול איטליה, התייצבה ישראל בידיעה שניצחון 0:2 יוביל להגרלה מול שוודיה על הכרטיס לרבע הגמר, בעוד ניצחון 0:3 יעלה אותה בכל מקרה. איטליה נזקקה לתיקו שלישי. יכולת משובחת של ישראל הספיקה ל־0:0 יוקרתי מול סגנית אלופת העולם שבדרך. "אחרי המשחק באו כתבים זרים למלון שלנו כדי לברר מי זה ישעיהו שווגר, שכמעט לא נתן ללואיג'י ריבה לגעת בכדור", נזכר המאירי.

נבחרת ישראל ב-1970. השחקנים הבינו שהשלם גדול מסך חלקיו
AFP

בסופו של דבר ההשקעה העצומה השתלמה. הנבחרת אמנם לא עברה שלב, אבל קיבלה המון כבוד והערכה בעולם לצד אהבה וסימפטיה במדינה. "מול אורוגוואי הגענו לא מוכנים כי לא הכרנו אותה, אבל מול שוודיה ואיטליה היינו שווים מול שווים, ואפילו יותר חזקים פיזית", אומר רוזן. מאז, ישראל לא חזרה למונדיאל. "היינו פעם ראשונה, פעם אחרונה ופעם אחת יותר מדי", צוחק עוזר המאמן דאז, אמציה לבקוביץ'. ועדיין, ההופעה ההיא השפיעה עמוקות על הכדורגל בארץ. "מאותו רגע, הכדורגל השתנה מהקצה לקצה", מספר רוזן, "שפר הביא המון מקצוענות, גם לנבחרת וגם לשחקנים שיהפכו בהמשך למאמנים, וידרשו עבודה קשה ומחויבות".

שמונה שנים מאוחר יותר, בסרט הראשון שלו כבמאי, הכניס אבי נשר מוטיבים שראה בנבחרת המצליחה בתולדות המדינה. "הגישה הזו שכולם שווים הותירה בי רושם רב והיא נוכחת מאוד בסרט 'הלהקה'. בסצנת הסיום של הסרט שרים את 'שיר לשלום'. בביצוע המקורי של להקת הנח"ל מירי אלוני שרה אותו כסולו, אבל אני התעקשתי שבבית הראשון כל אחד מחברי הלהקה ישיר שורה אחת. יאיר רוזנבלום, המנהל המוזיקלי, לא הבין את זה, במיוחד כשחלי גולדנברג לא ידעה לשיר. היה לה קול של אווז, אבל לי היה חשוב שלכולם יהיה חלק שווה. אותו עיקרון שאבא שלי הצליח להנחיל לנבחרת, להעלים את ההגדרה של כוכב. שפיגלר ושפיגל, שעל הנייר היו כוכבים והתרגלו למסור זה לזה, כבר היו ממש חלק מה־11 במשחקים מול שוודיה ואיטליה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות