באפריקה פחת הפחד מהקורונה, ומבצע החיסונים תקוע

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

באפריקה פחת הפחד מהקורונה, ומבצע החיסונים תקוע

לכתבה
בדיקת קורונה בדרום אפריקה, בדצמבר. עד כה לא נעשה שימוש בקרוב למחצית מהחיסונים שהתקבלו ביבשת Shiraaz Mohamed/אי־פי

פחות מ-17% מהיבשת קיבלו הגנה מהנגיף, והיעד העולמי של 70% מתחסנים בכל מדינה עד יוני נראה מחוץ להישג יד. מומחים מזהירים שנטישת ההתחסנות עלולה להביא להופעתם של וריאנטים חדשים ומסוכנים בעולם

14תגובות

באמצע השנה שעברה החל ארגון הבריאות העולמי (WHO) לקדם יעד שאפתני, שהשגתו חיונית למיגור מגפת הקורונה: חיסון מלא מפני הנגיף של 70% מהאוכלוסייה בכל מדינה עד יוני 2022. כיום ברור שהעולם רחוק מאוד מהשגת היעד הזה. בקרב מומחים לבריאות הציבור גוברת ההכרה שמבצע החיסונים כנראה לא יושלם במלואו ברוב המדינות מעוטות ההכנסה.המימון האמריקאי החיוני חדל להגיע, והממשלות והתורמים מעבירים את משאביהם למטרות אחרות. "איבדנו את התנופה", אמר ד"ר אייזק אדיוולה, לשעבר שר הבריאות של ניגריה וכיום יועץ למרכזים האפריקאיים לבקרת מחלות ומניעתן.

רק קומץ מבין 82 המדינות העניות בעולם — בהן בנגלדש, בהוטן, קמבודיה ונפאל — הצליחו לחסן 70% מאוכלוסייתן. רבות מהן הגיעו בקושי ל–20%, לפי נתונים רשמיים שממשלות מסרו לפרויקט Our World in Data של אוניברסיטת אוקספורד. לעומת זאת, כשני שלישים מהמדינות העשירות ביותר בעולם הגיעו לסף הזה (בארה"ב חוסנו 66% מהתושבים).

לוויתור על השגת אחוז גבוה של מחוסנים לקורונה ברחבי העולם עלולות להיות השלכות קשות. מומחים לבריאות הציבור אומרים שנטישת ההתחסנות עלולה להביא להופעת וריאנטים חדשים ומסוכנים, שיאיימו על היכולת של העולם לחיות עם הנגיף. "המגפה עדיין לא חלפה. אנחנו רחוקים מכך. לכן חיוני שמדינות ינצלו את המנות שנותרו ברשותן כדי להגן על אוכלוסייתן ככל האפשר", אמר ד"ר סת ברקלי, מנכ"ל Gavi, ארגון ללא כוונות רווח המנהל את מיזם החיסונים העולמי COVAX.

במדינות שונות, כולל במזרח אירופה ובמזרח התיכון, מאמצי החיסונים דורכים במקום בחודשים האחרונים, ושליש או פחות מהתושבים עדיין לא חוסנו. אבל אחוז המתחסנים באפריקה הוא העלוב ביותר. פחות מ–17% מתושבי היבשת קיבלו את החיסון הבסיסי נגד קורונה. עד כה לא נעשה שימוש בקרוב למחצית מהחיסונים שהועברו לאפריקה. מספר החיסונים שניתנו ביבשת בחודש שעבר היה קטן ב-35% מאשר בפברואר, ובכירים בארגון הבריאות העולמי אמרו שהירידה נובעת מהחלטתן של כמה מדינות לקיים קמפיינים בהיקף מצומצם במקום מבצעי חיסון המוניים.

אחדים מהמומחים לבריאות הציבור אומרים שהעולם החמיץ אשתקד הזדמנות מעולה לספק חיסונים למדינות מעוטות הכנסה — כשתושביהן פחדו מהקורונה וחוסנו. "היתה תקופה שאנשים רצו נואשות להתחסן, אבל חיסונים לא היו בנמצא", אמר אדיוולה, שסבור שמדינות צריכות לשאוף ליעד של 70% התחסנות.

מומחים לבריאות הציבור מצביעים על סיבות לאופטימיות. אמנם חלה ירידה בהתחסנות לעומת השיא של פברואר, אבל מספר המתחסנים היומי באפריקה עדיין קרוב למספרם בשיא המגפה. כמו כן, Gavi הודיע בתחילת החודש שקיבל הבטחות למימון חדש בסכום של 4.8 מיליארד דולר. יש גם תקווה שפסגת הקורונה העולמית, שהבית הלבן מתכנן לארח בחודש הבא, תיצור הזדמנויות לחידוש תנופת ההתחסנות ולהשגת מימון לצורך זה.

העברת משלוח של חיסונים בסיירה לאון, בפברואר. המימון האמריקאי החיוני חדל להגיע
FINBARR O'REILLY / NYT

אבל הירידה בדרישה הציבורית לחיסונים גורמת לחלק מהמומחים לבריאות הציבור להטיל ספק — לפעמים בלחש ולפעמים בקול רם — באפשרות שהיעד של 70% מחוסנים הוא בר־השגה. באפריקה שמדרום לסהרה, מספר המתים מקורונה ממשיך להיות נמוך יחסית. ייתכן שהסיבה לכך היא שמאזור זה מתקבלים נתונים מעטים וחלקיים. התפיסה השוררת ברבות ממדינות האזור היא שהמחלה חדלה להוות סכנה חמורה. הקורונה מאיימת פחות מבעיות בריאותיות אחרות שדורשות תשומת לב ושהטיפול בהן מתבצע כמעט ללא משאבים.

ארגון הבריאות העולמי מעודד מדינות להתמקד באזרחים הפגיעים ביותר, ולא לחסן באופן אקראי כדי להגיע ליעד של 70% מהאוכלוסייה

רבות מהממשלות במדינות מעוטות אמצעים מפנות את תשומת לבן לכלכלה ולבעיות בריאותיות אחרות, כמו נגיף האיידס, אמרה פייפה רחמן, נציגה של ארגון אזרחי בקבוצה שהקים ארגון הבריאות העולמי כדי לתאם את התגובה לנגיף הקורונה. "שוררת תחושה של סדרי עדיפויות המתחרים זה בזה, אך זהו סימפטום של הירידה בדחיפות. כשהדחיפות היתה בשיאה, כולם שאלו 'איפה החיסונים שלנו?'"

לאחר שארגון הבריאות העולמי התחיל לקדם את היעד, אימצו אותו מדינות מעוטות הכנסה רבות. גם ממשל ביידן אימץ אותו וקבע שספטמבר 2022 הוא תאריך היעד לחיסון 70% מתושבי ארה"ב. באותה תקופה סברו בעולם ששתי מנות של החיסונים מתוצרת פייזר ומודרנה יעניקו הגנה חזקה מאוד אפילו נגד מחלה קלה ושררה תקווה להשגת שיעורי התחסנות גבוהים, שיצליחו לרסן את הנגיף. הופעת וריאנטים חדשים והתפשטות הנגיף באפריקה שינו את התמונה.

חיסון נגד קורונה בדרום קניה, באוגוסט. אחדים מהמומחים לבריאות הציבור אומרים שהעולם החמיץ אשתקד הזדמנות מעולה לספק חיסונים למדינות מעוטות הכנסה
Brian Inganga/אי־פי

תוכניות ההתחסנות למען המדינות המתפתחות הציעו הגנה לא גדולה מפני וריאנט האומיקרון. כאשר אספקת החיסונים למדינות אפריקה שמדרום לסהרה הופסקה, במשך רוב השנה שעברה, יותר ויותר אפריקאים זכו בהגנה טבעית מהנגיף, שלפי מחקרים רבים מועילה במניעת הידבקות כמו שתי מנות mRNA. לפי נתונים חדשים של ארגון הבריאות העולמי, לפחות שני שלישים מתושבי אפריקה נדבקו בנגיף שקדם לגל האומיקרון.

מומחים לבריאות הציבור באפריקה אומרים שלאור נתונים אלה, היעד של 70% מחוסנים חדל להיות הגיוני. "אין בו ערך רב. למעשה, נשיג הרבה יותר אם נגיע ליותר מ–90% מחוסנים בקרב בני 50 ומעלה", אמר שאביר מאדי, פרופסור לתורת החיסונים ודיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת ויטווטרסראנד שביוהנסבורג. כשני שלישים מתושבי דרום אפריקה הם בני יותר מ-50 והם קיבלו את כל החיסונים.

לדבריו, דרום אפריקה יכולה לסגור את אתרי החיסונים ההמוניים ובמקום זאת להכפיל את מאמצי החיפוש אחר הזקוקים ביותר לקבלת חיסון. קתרין אובריאן, המנהלת את פעילות ארגון הבריאות העולמי בתחום החיסונים, אמרה כי הארגון מעודד מדינות להתמקד באזרחים הפגיעים ביותר ולא לחסן באופן אקראי כדי להגיע ליעד של 70% מהאוכלוסייה. השאיפה, לדבריה, היתה תמיד להגיע "ל–100% חיסונים בקרב עובדי המגזר הרפואי, קשישים, נשים הרות ואנשים בקבוצות סיכון".

מדינות יכולות לקבל החלטות על יעדי הבריאות שהן רוצות לקדם ולתת להם עדיפות, הוסיפה אובריאן, אך משאבים מוגבלים לא צריכים להיות המכשול לחיסון נגד נגיף הקורונה. "לַעולם יש די והותר משאבים להגשים את זה, אם המדינות ירצו בכך, וזה מה שצריך להפוך לכוכב הצפון של כולן".

לכתבה של רבקה רובינס וסטפני נולן בניו יורק טיימסתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות