לא רק האמזונס: שריפות בברזיל מאיימות על אחת מהמערכות האקולוגיות המגוונות בעולם - אמריקה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לא רק האמזונס: שריפות בברזיל מאיימות על אחת מהמערכות האקולוגיות המגוונות בעולם

לכתבה
תנין שנספה בשריפה ואותר בברזיל, בשבת MAURO PIMENTEL - AFP

שריפת ענק שפרצה באמצע חודש יולי באזור ביצות פנטנאל שבמערב מרכז המדינה משתוללת עדיין, ומוערך כי פגעה עד כה בשטח גדול יותר משטחה של העיר ניו יורק. על פי הערכות נספו עד כה אלפי בעלי חיים

12תגובות

שריפת ענק שפרצה באמצע חודש יולי באזור ביצות מרוחק במערב מרכז ברזיל עדיין משתוללת באזור למרות מאמצי הכיבוי המתמשכים, ועל פי הערכות פגעה עד כה בשטח גדול יותר משטחה של העיר ניו יורק. הדליקה האדירה הזאת היא אחת מאלפי דליקות שפרצו השנה באזור ביצות פנטנאל במדינה, אזור הערבות הבוציות הגדול בעולם, ומדעני אקלים חוששים שהמצב הזה ייהפך למציאות החדשה באזור, כמו הדליקות המתפשטות בקליפורניה ואוסטרליה מדי שנה.

לדברי ז'אן אוליברה, מנהל הסוכנות למאבק בדליקות בברזיל, בשריפות לא נפגעו בני אדם, אך בעלי החיים באזור נפגעו קשה מאוד. בשלב זה עדיין אין מספרים מדויקים, אך על פי הערכות נספו אלפי בעלי חיים. צוות המורכב מווטרינרים, ביולוגים ומדריכים מקומיים בא לאזור בסוף אוגוסט בטנדרים ובמשאיות כדי להציל בעלי חיים פצועים רבים ככל האפשר, אך בינתיים הצליח להציל רק מספר זניח של בעלי חיים פצועים. רבים מהם מסתתרים במקומות שהגישה אליהם קשה.

חקלאי מקומי מנסה לכבות שריפה ביער בברזיל, ביום שני. על פי הערכות פגעה עד כה בשטח גדול יותר משטחה של ניו יורק
AMANDA PEROBELLI/רויטרס

מאמצי החילוץ מתמקדים גם ביגוארים הנודדים בערבה המושחרת, רעבים וצמאים, כשכפותיהם שרופות עד העצם וריאותיהם מושחרות מהעשן. חברי הצוות גם מספרים שנתקלו בגופות רבות של תנינים, שלסתותיהם קפואות בצעקות חרישיות, פעולתם האחרונה של יצורים שניסו נואשות להתקרר בטרם נבלעו בלהבות.

"ראינו הרבה בעלי חיים שמתו, בעיקר זוחלים, נחשים ותנינים. נתקלנו גם באיילים, בטפירים, בקופים ובדביבונים מתים", אמר הווטרינר חורגה סלומאו. אדוארדה פרננדס, מדריכה מקומית שעובדת עם צוות ההצלה, הרימה מאובן שאיתרו באזור השרוף. הוא נשך את גופו. אחד הביולוגים אמר שכנראה זו היתה תגובה אינסטינקטיבית בשעה שהוא ניסה להימלט מהכאבים כשנשרף חי.

אזור ביצות פנטנאל קטן יותר וידוע פחות מדודנו המפורסם, ג'ונגל האמזונס, אך המים הזורמים בו בשפע ומקומו האסטרטגי בין יער הגשם, ערבות המרעה רחבות הידיים של ברזיל והיערות היבשים של פרגוואי הופכים אותו למקום מועדף על בעלי חיים. האזור נחשב לאחת מהמערכות האקולוגיות המגוונות ביותר בכדור הארץ, אך הדליקות מאיימות על מעמדו, אומרים ביולוגים. באזור פנטנאל חיים כ–1,200 מינים של בעלי חוליות, ובהם 36 מינים בסכנת הכחדה. באזור הפורה הזה, ששטחו 150 אלף קמ"ר בברזיל, שוכנות ציפורים נדירות ונודדת אוכלוסיית היגוארים הגדולה ביותר בעולם.

יגאור מנסה למצוא דרך מילוט בין העשן בפאנטאל בברזיל, ביום שני
AMANDA PEROBELLI/רויטרס

דליקות באזור הזה אינן תופעה חדשה. בעלי חוות מציתים שטחים מוגדרים שם זה עשרות שנים כדי להחזיר חומרים מזינים לקרקע ולחדש את המרעה בעבור עדרי הבקר שלהם. אך השריפות, שמתעצמות בעזרת הבצורת, בוערות כעת בעוצמה שטרם נראתה כמוה, ודוהרות מעל לצמחייה היבשה. מתמונות שצולמו על ידי לוויינים של נאס"א נראה שהדליקות הבוערות השנה באזור גדולות פי ארבעה מהדליקה הגדולה ביותר ביער הגשם באזור האמזונס הברזילאי.

עד 6 בספטמבר בערו באזור 23,490 קמ"ר — קרוב ל–16% מביצות הפנטנאל, לפי נתוני האוניברסיטה הפדרלית של ריו דה ז'ניירו. דורבאלינו קונסיסאו קמרגו, פועל חקלאי בן 56 שחבש על ראשו את כובע הקש הנפוץ בקרב הפועלים המקומיים, סייע להילחם בלהבות. לדבריו, הוא מעולם לא ראה דליקה קשה כל כך. "כולנו סובלים", אמר.

השיטפונות לא באו

בכל שנה, בתקופת הגשמים מנובמבר עד אפריל, מתחולל במקום השיטפון המישורי הגדול ביותר בעולם בדרך כלל, והוא מטביע את האזור מתחת לכמה עשרות ס"מ מים. קמרגו סיפר שבילדותו נהג לשוט במים בסירות קטנות. בחווה שהוא עובד בה הצביע על הסימן המראה עד לאן הגיע גובה המים — 70 ס"מ מעל הקרקע, והוסיף כי אפילו בשנה יבשה הגיע גובה המים למחצית הגובה הזה.

עשן סמיך מעל שמורת הטבע פנטנאל בברזיל, באוגוסט
AMANDA PEROBELLI/רויטרס

אך השנה לא היו שיטפונות. רק כמות זעירה של מים הצטברה בתעלה סמוכה, סיפר קמרגו. נהר פרגוואי, שזורם בפנטנאל, ירד לשפל שלא היה כמוהו מאז 1973, אמרה חוליה אריירה, מומחית לאקלים מהאוניברסיטה הפדרלית של הרוח הקדושה בברזיל.

מדענים טוענים כי הבצורת נגרמה בשל התחממות האוקיינוס האטלנטי באזור שמעל קו המשווה. זו גורמת לשאיבת הלחות מאמריקה הדרומית ולהעברתה צפונה, מן הסתם בצורת הוריקנים חזקים יותר ממה שהיה קודם.

צילום אווירי של שטח שרוף בפאנטאל, ביום שני
AMANDA PEROBELLI/רויטרס

דאג מורטון, המנהל את מעבדת המדע הביוספרי של נאס"א, אמר כי התופעה הזאת נגרמת משינויים בטמפרטורת האוקיינוס, הנקראים "תנודות אטלנטיות רבות שנים", ומקבילים לתופעת אל ניניו באוקיינוס השקט. אך שלא כאל ניניו, שמתרחש אחת לכל 2–7 שנים, התנודות בין החום לקור מתרחשות אחת לכל 30–40 שנה. כשחם, כפי שהיה מאז שנות ה–90, האזור הטרופי בצפון האוקיינוס מתחמם ותורם לבצורות ולדליקות באזור אמריקה הדרומית.

שינויי הטמפרטורות באוקיינוס " מן הסתם הם המניע לתנאי היובש שראינו השנה בפנטנאל", ציין מורטון, והוסיף כי כמובן האזור החם תורם ליובש נוסף בחלק הדרומי של האמזונס, שמספר הדליקות בו הגיע באוגוסט לשיא שלא היה כמוהו בעשר השנים הקודמות — ובערבות ארגנטינה, שבהן משתוללות הדליקות הקשות ביותר מאז 2009.

לדבריו, הוא מודאג עוד יותר מהעובדה שהתחממות כדור הארץ תפגע בתנודות הטמפרטורות ותשאיר את האוקיינוס במצב של חום תמידי — דבר שיגרום לדליקות נוספות וחזקות יותר. אך גם אם זה לא יקרה, מדענים חוששים שהטמפרטורה בעולם תעלה גם כך, ומתוך כך יתחוללו שריפות רבות וחזקות יותר.

פיליפ פירנסייד, אקולוג במכון הלאומי הברזילאי לחקר האמזונס, אמר כי השמדת יער הגשם של האמזונס הצפוני מגביר את הבצורת בפנטנאל לטווח הארוך. הסיבה לכך היא שעצי הג'ונגל ממחזרים את הגשמים ודוחקים את הלחות בחזרה לאוויר בצורת אדי מים, שהרוחות נושאות אחרי כן לאזורים סמוכים ב"נהרות עפים" לכאורה.

בירוא אזור האמזונס גדל ב–34% בשנה החולפת עד יולי, לעומת אותה תקופה אשתקד, לפי נתונים ראשוניים מהסוכנות הממשלתית Inpe לחקר החלל. בתקופת נשיאותו של ז'איר בולסונרו בברזיל הוחלשה מאוד האכיפה בתחום שימור הסביבה.

הרשמה לניוזלטר

הכתבות שחייבים לקרוא כל סוף שבוע - ישירות אליכם למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות