בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פרשנות

פילבר מנסה לתמרן בין הגרסאות הסותרות שמסר, אבל ההסברים שלו לא מחזיקים מים

עד המדינה, שעמד לאורך כל הדרך על ה"אינטגריטי" שלו והדגיש את דבקותו באמת, הציג בתוך ארבע שנים שתי גרסאות שונות בתכלית, שההבדלים ביניהן זועקים לשמים

166תגובות
פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמול. לשופטים לא תהיה ברירה אלא להטביע על מצחו אות קין של שקרן
אמיל סלמן

עד שייכתב פסק הדין בתיקי האלפים יחלפו בוודאי עוד חודשים רבים, אם לא שנים, אבל דבר אחד ניתן להעריך בזהירות כבר כעת: לשופטי בית המשפט המחוזי בירושלים לא תהיה ברירה אלא להטביע על מצחו של שלמה פילבר אות קין של שקרן.

עד המדינה, שעמד לאורך כל הדרך על ה"אינטגריטי" שלו והדגיש את דבקותו באמת, הציג בתוך ארבע שנים שתי גרסאות שונות בתכלית, שההבדלים ביניהן זועקים לשמים. בימים האחרונים, כאקרובט שנופל שוב ושוב מהחבל, הוא מנסה למלא את החורים בהסברים שאינם מחזיקים מים. פסק הדין בתיקי האלפים עוד רחוק, אך כבר נראה שלשופטים לא תהיה ברירה אלא לקבוע שפילבר שקרן.

הסנגורים בן צור ועמית חדד בביהמ"ש המחוזי בירושלים, אתמול. הראשון רשם הישג נאה, כשהראה באמצעות איכונים סלולריים ויומנים שפגישת ההנחיה לא נערכה במועד שבו נקב פילבר
אמיל סלמן

צוות ההגנה צפוי להציג את פילבר בשלב הסיכומים של המשפט כמי שאין להאמין למילה היוצאת מפיו. הסנגורים יטענו שהוא בדה מלבו, בהדרכת חוקרים אגרסיביים, את ההנחיה שקיבל מהבוס בנימין נתניהו, לקדם את האינטרסים הכלכליים של שאול אלוביץ' ודבק בבדיה כדי להציל את עצמו מכתב אישום. לשם חתרו בחקירה הנגדית, גם כשסנגורו של אלוביץ', ז'ק חן, הציג את העד כהרצל של שוק התקשורת, איש חזון ורפורמטור נועז שראה מה שאחרים לא השכילו לראות. זו היתה מלכודת דבש: המטרה היתה לחלץ מהעד גרסה רחוקה ככל האפשר מזו שמסר לחוקרי המשטרה. "לא תוכלו לחלץ מדבריו שורש", הזהיר חן את השופטים.

התביעה, מצידה, תטען שמה שעד המדינה אמר לחוקרים היה האמת. אלא שאז הוא הבין שבכך הוא מפליל את פטרונו הנערץ בשוחד, ושם לו למטרה להרחיק מנתניהו את האש בעדותו בבית המשפט.

נתניהו בדיון בביהמ"ש המחוזי בירושלים, אתמול. פילבר מנסה להדחיק את האפשרות שהוא יהיה זה שישלח את יו"ר האופוזיציה לאגף 10 בכלא מעשיהו
אמיל סלמן

כבר שנים לא נראה במשפט שחיתות ציבורית עד מסוגו של פילבר. מי שקרא את הודעותיו במשטרה וצפה בעימותים שלו עם כוכבי הפרשה לא יכול היה שלא להתרשם מהעדות המידתית שמסר. התמונה שעלתה מהם היתה של אדם פיקח עם זיכרון לפרטים, קטנים כגדולים, שאמנם נוהג להיסחף להרצאות אבל אינו נוטה להגזים. בעדותו בבית המשפט, ובעיקר בחקירה הנגדית, הוא נשמע כאדם אחר. פתאום התגלו אצלו בעיות זיכרון, התגובות שלו הפכו קמצניות והסתכמו לעתים קרובות בהנהון כנוע ("נכון"). הזגזוגים שלו סחררו את יושבי האולם, ונראה שגם את השופטים. לרוב, עדי מדינה מתמסרים לתביעה ומתגוננים בפני ההגנה. במקרה של פילבר, התרחש היפוך יוצרות מושלם.

מרגע שעזב את חדר החקירות, לאחר שהפליל את נתניהו, ניסה פילבר לאחוז את המקל בשני קצותיו. "הם בטוחים שנתתי להם דבר משמעותי אבל למעשה נתתי להם מעט מאוד", אמר אז לאחד ממקורביו.

הסיפור שסיפר לעצמו, שהקשר שלו למציאות היה רופף, נועד כנראה לסייע לו להדחיק את האפשרות שהוא יהיה זה שישלח את נתניהו לאגף 10 בכלא מעשיהו. בהמשך, מי שהעיד שכרת "ברית של גנבים" עם אנשי בזק, ושהיה "סמרטוט" ו"אסקופה נדרסת" בידי ההון והשלטון, הציג עצמו בטוויטר כמקצוען חסר פניות שביקש להציל את שוק התקשורת. נראה היה שהוא מתחרט על מסירת העדות המפלילה. השאלה היתה כיצד ינהג בבית המשפט, כשמעל ראשו מרחף האיום בהעמדה לדין.

הרמז המטרים לפניית הפרסה הגיע במפגש הרענון שנערך לפילבר. לחוקרי המשטרה סיפר שפגישת ההנחיה עם נתניהו עסקה בשני נושאים מרכזיים: פתיחת שוק המדיה לתחרות וענייניו של אלוביץ'. כעת החל התיאור להתכווץ. לאלוביץ' הוקדשו כ–40 שניות בלבד, אמר, ונזכר "ויזואלית" שהסוגיה עלתה רק בסיום הפגישה, כשהוא ונתניהו כבר עמדו. התהליך הזה תפס תאוצה בעדותו הראשית, שבה ביקש לגמד את השפעת ההנחיה על תודעתו, והגיע לשיאו היום, כשמסר גרסה מתחמקת ולא ברורה ביחס לתוכנה. הוא הסתבך כשניסה להסביר את התיאור החסר של הפגישה בחקירותיו ברשות לניירות ערך, ואת האופן שבו צצו בזיכרונו הפרטים שהוסיף בעדותו במשטרה.

אביחי מנדלבליט בכנס באוניברסיטת חיפה, בשנה שעברה. סבר שהסיכויים להרשעתו של פילבר גבוהים
פאדי אמון

סנגורו של נתניהו, בעז בן צור, רשם הישג נאה, כשהראה באמצעות איכונים סלולריים ויומנים שפגישת ההנחיה לא נערכה במועד שבו נקב פילבר בעדותו במשטרה. לפרט הזה ישנה משמעות דרמטית: פילבר העיד שהפגישה קדמה לפגישות שקיים עם אלוביץ' ועם הלוביסט אלי קמיר, שבהן הבהיר לשניים שהוא פועל למען בזק בהנחיית ראש הממשלה. בן צור טען כי היא התקיימה אחריהן, ובכך הצליח לערער מהיסוד את התזה בדבר ההנחיה. התביעה זרמה עם הגרסה של פילבר בדבר המועד וציינה אותו בכתב האישום, אבל רמזה כבר בחקירה הראשית שייתכן שהוא היה מוקדם יותר. "אתה משנה לי עולם שלם", אמר העד לבן צור בהקשר זה. "עולם שבנית עם החוקרים", העיר בן צור.

"כן", אמר העד, ושב להתעקש על גרסתו המקורית. אין ספק שהמעורבים בחקירה, במשטרה ובפרקליטות, שגו שגיאה קשה כשלא מסמרו נקודה כה קריטית בנרטיב שלהם. מעניין יהיה לראות מה יקרה כשבן צור יחקור את פילבר על אחד הקלפים החזקים של התביעה: תרשומת בכתב ידו של פילבר, שבה תמצת, לדבריו, את ההוראות של נתניהו.

התובעת יהודית תירוש בביהמ"ש המחוזי בירושלים, אתמול. צפויה לטעון שמה שעד המדינה אמר לחוקרים היה האמת
אמיל סלמן

מאז החלה עדותו של פילבר נזעקו הסנגורים בכל פעם שמישהו העז לכתוב או לצייץ כי נסיגה מגרסתו המפלילה עלולה לעלות לו בכתב אישום. העד מאוים, טענו הסנגורים; בן צור אף הציע שהפרקליטות תבהיר שאין לה כוונה להעמיד אותו לדין, כדי שיוכל לומר את האמת כשהוא משוחרר מאימת החרב המתהפכת. אלא שחודשים לפני שתיק 4000 בא לעולם כבר המליצה הרשות לניירות ערך להאשים את פילבר במרמה והפרת אמונים. חקירת הרשות העלתה כי הוא נטה חסד לבזק, הדליף לראשי המונופול מסמכים פנימיים ואף נכנע לא פעם לתכתיבים שלהם. רק בהשלמת החקירה נקרא מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה למסור עדות והציג לחוקרים את תעבורת המסרונים הרעילה בינו ובין אלוביץ', שהעידה על הטיה שיטתית של הסיקור באתר לטובת נתניהו ובני משפחתו. לולא העדות הזו, פילבר היה עומד לדין. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, אביחי מנדלבליט, סבר שהסיכויים להרשעתו גבוהים.

ההחלטה שלא להגיש נגד פילבר כתב אישום נפלה לאחר שבפרקליטות השתכנעו שעדותו נגד נתניהו אמינה ומשתלבת בפאזל המסובך של התיק. מרגע שפילבר חזר בו ממנה, הוא הפר את ההסכם עמו. כתוצאה מכך, הוא עשוי להפוך לנאשם לא רק בעבירות שיוחסו לו בעבר, אלא גם בעדות שקר. קשה להעריך אם זה יקרה, וההחלטה בעניין תיפול בכל מקרה רק לאחר שתסתיים עדותו, בעוד כמה שבועות. גם אם יוחלט למצות עם העד את הדין, כתב אישום לא יוגש בקרוב. כמה מעדי המפתח נגדו, בכירים במשרד התקשורת שהגדירו את יחסיו עם בזק כ"בגידה" ו"התנהגות של גיס חמישי", הם עדים בתיק 4000. התביעה לא תרצה שיעידו במשפטו לפני עדותם בתיקי האלפים. לעת עתה, פילבר צפוי "לחזור בשלום לפתח תקוה", כפי שהגדיר באחרונה אחד מידידיו את משאת נפשו. אבל בעוד שאוהדיו של נתניהו ממהרים לחגוג את "קריסת התיק", הדבר היחיד שקרס השבוע הוא הניסיון של פילבר לצאת ללא פגע מהאירוע ששינה את מסלול חייו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו