בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משפט נתניהו

פילבר: פגישת ההנחיה התקיימה; הסנגור בן צור: אתה מבלבל במוח

ההגנה במשפט נתניהו נמנעה מלהתייחס לבקשת הפרקליטות לתקן את הסעיף באישום הנוגע למועד שבו התקיימה הפגישה. השופטים תהו באוזני פילבר: "האם עדותך מבוססת על זיכרון?"

15תגובות
פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמול. "יכולתי לספר סיפורי אלף לילה ולילה, אבל הבאתי מה שזכרתי, או מה שמישהו שכנע אותי לזכור", אמר
יוסי זמיר

חקירתו הנגדית של עד המדינה בתיקי האלפים, שלמה פילבר, התחדשה אתמול (שני) על רקע בקשת התביעה לתקן את כתב האישום. פילבר עמד בדיון על גרסתו בדבר "פגישת ההנחיה" השנויה במחלוקת בין הצדדים, שבה לעדותו הורה לו ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו להיטיב עם בזק.

סנגורו של נתניהו, בעז בן צור, תקף את פילבר בחריפות באולם בית המשפט כשהעד לא אישר את דבריו, והטיח בו: "אתה מנסה לפגוע בנתניהו. אתה יכול להמשיך לכתוב בטוויטר ולבלבל את המוח, אתה רוצה להגן על עצמך". נתניהו עצמו נכח בדיון.

נתניהו בבית המשפט לצד סנגורו בעז בן צור (מימין) ודוברו עופר גולן (משמאל), אתמול
יוסי זמיר

בן צור התמקד בפגישותיו של פילבר עם בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', ועם אלי קמיר, שיעץ לחברה. פילבר העיד כי נפגש עם השניים בנפרד לאחר פגישת ההנחיה עם נתניהו, והבהיר להם שבכוונתו לפעול לטובת בזק בהוראת ראש הממשלה לשעבר.

הסנגור בן צור ציין כי השניים הכחישו זאת בתוקף. כמו כן, באשר לפגישה עם קמיר הוא הוסיף כי פילבר אמר תחילה שאינו זוכר אם הזכיר בה את נתניהו, ואז כי הוא "מעריך" שעשה זאת. לטענתו, פילבר אימץ גרסה זו בלחץ חוקרי המשטרה. "לא זכרת (את האזכור של נתניהו) גם כשאתה כבר עד מדינה, עד שהחוקרת בלבלה לך את המוח", אמר לו.

העד הסביר כי דבריו התבססו על זיכרונו בנוגע לפגישה, שלפיו "אני לא בא לבד אלא עם גיבוי... אני נמצא שם כי יש לי שליחות לעשות". עם זאת, הודה: "מה נאמר (בפגישה), זה (הזיכרון) פחות חד... אני זוכר שזה היה בבית שלו (של קמיר), את התוכן פחות". הסנגור העיר: "פחות עד כדי אין".

כאשר אמר פילבר שדבריו התבססו גם על "היגיון וסברות", הגיב בן צור: "סברות כרס. מה שמשתנה היא הקונספציה במוח. אתה רוצה להתמסר והמסקנות שלך משתנות כי אתה עד מדינה".

בעז בן צור בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמול. "אתה רוצה להתמסר והמסקנות שלך משתנות כי אתה עד מדינה", אמר לפילבר
יוסי זמיר

גם השופטים הקשו על פילבר. "אתה חוזר ואומר ריעננו את זיכרוני. אתה נזכר או שלא נזכר?" תהתה ראשת ההרכב, רבקה פרידמן־פלדמן. פילבר השיב: "היה לי זיכרון מסוים והם (החוקרים) חיזקו לי את הזיכרון". השופט משה בר־עם הוסיף: "שאלתי אם יש לך זיכרון חי ואמרת שזה היגיון, אני לא מבין". פילבר ענה לו: "היו דברים שזכרתי והיו דברים שלא, יש דברים שאני זוכר הקשר ולא זוכר במדויק". לשאלת פרידמן־פלדמן, הוסיף העד: "בתוך המצג שהוצג לי הטעמתי את הדברים שאני יודע. הגעתי לגרסה דרך מה שנתנו לי ומה שזכרתי".

אשר לפגישה עם אלוביץ', הזכיר בן צור כי פילבר אמר תחילה שלא סיפר לאיש העסקים על הפגישה עם נתניהו: "אני איש אמון של ראש הממשלה. לא אחשוף בפני הבן אדם 'תשמע, דיברתי עם ראש הממשלה'". לאחר מכן העיד כי אמר לאלוביץ' שנתניהו הנחה אותו להיטיב עמו. "זו המצאה שלך שאמרת לו", אמר לו הסנגור. "אתה אומר שאיש אמון לא חושף את ראש הממשלה. תיישב את זה". על כך הגיב פילבר: "אין לי איך".

שאול אלוביץ' בבית המשפט המחוזי בירושלים, החודש. בן צור הציג לפילבר תמליל שיחה בין אלוביץ' לבנו אור, שבה אמר איש העסקים כי לוחצים עליו להעיד נגד נתניהו
אוהד צויגנברג

בן צור ופילבר התעמתו גם בעניין המועד שבו התקיימה פגישת ההנחיה. בהתייחסו לפגישה עם קמיר אמר הסנגור "עד כה לא פגשת את נתניהו", והעד השיב: "אני כן פגשתי". כשהקשה עליו בן צור, אמר: "או שכן או שלא". אחר כך אמר הסנגור: "אבל לא היתה פגישה עם נתניהו". פילבר ענה: "אבל כן היתה פגישה עם נתניהו". בן צור הוסיף: "תסכים איתי שכיוון שלא היתה פגישה עם נתניהו לפני הפגישה עם קמיר, לא יכולת להגיד לקמיר שאתה בא מנתניהו שנותן גיבוי. הבסיס נעלם, סיפור בדוי". פילבר אמר: "אני לא יודע לגשר בין מה שאתה מציג לבין מה שזכרתי". הוא שב והבהיר: "הפגישה היתה, היא חיה בתוכי מצוין. לא ידעתי להגיד מתי". בדבר "שיחת הנזיפה" (שבה לכאורה נזף נתניהו בפילבר על שלא עשה די למען בזק) אמר פילבר: "זו שיחה שקיבלתי אותה עובדתית". כשהשופט משה בר־עם תהה אם בעדותו "יש משהו שהוא מבוסס זיכרון", השיב העד: "כן, פגישת ההנחיה. אני זוכר שהיא התרחשה כזיכרון צילומי, תיארתי אותה בצורה מדויקת ואני זוכר מה עשיתי עובר לעשייתה".

בן צור הציג לפילבר תמליל שיחה בין אלוביץ' לבנו אור, שבה אמר איש העסקים כי לוחצים עליו להעיד נגד נתניהו, והוסיף "אין לי על מה להיות עד מדינה". אז פנה הסנגור לפילבר ואמר לו: "גם עליך לחצו, וגם לך לא היה מה לתת". פילבר הסביר: "הבנתי שאומרים לי 'תביא מה שאתה יודע'. אני לא מכיר את היחסים בין נתניהו לאלוביץ', הנתונים שהבאתי התייחסו לסיטואציות שבהן יכולתי לקשר את נתניהו לסוגיה בדיעבד. יכולתי לספר סיפורי אלף לילה ולילה, אבל הבאתי מה שזכרתי, או מה שמישהו שכנע אותי לזכור. כל מה שהעדתי היה אמת". כשנשאל אם אמר אמת גם בחקירתו ברשות לניירות ערך, השיב: "אמת, אבל לא את כל האמת". על שאלת בן צור אם גם כעת הוא עומד מאחורי עדותו, ענה: "אני עומד מאחורי מה שאמרתי כאן בבית המשפט".

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, אתמול. בניגוד לדיונים בשבוע שעבר, שבהם פילבר החליש את פגישת ההנחיה, אתמול בדיון הוא התעקש כי זו חיה בזיכרונו
יוסי זמיר

הסנגור הציג תמליל מחקירתו של פילבר ברשות לניירות ערך, שבה תהתה החוקרת למה היה מוטרד מהאפשרות שנתניהו לא יחתום של המסמך המאשר את המיזוג בין בזק ליס, אם הוא עצמו ביקש מפילבר לקדם את המהלך. "החשש שלך היה שנתניהו יעלה שאלות ויקשה", אמר הסנגור, ופילבר השיב: "נכון".

בן צור נמנע מלהתייחס לבקשת התביעה לתקן את הסעיף הנוגע למועד שבו התקיימה פגישת ההנחיה בכתב האישום, ואמר כי יידרשו לו כמה ימים כדי להגיב עליה. לפי כתב האישום המקורי, עד המדינה ונתניהו נפגשו "זמן קצר מאוד לאחר אישור מינויו של פילבר למנכ"ל משרד התקשורת". בן צור הציג בחקירה הנגדית איכונים סלולריים ותכתובות המעידים כי היא לא התקיימה בתאריכים שציין העד.

בניגוד לדיונים בשבוע שעבר, שבהם פילבר החליש את פגישת ההנחיה, אתמול בדיון הוא התעקש כי זו חיה בזיכרונו. "הזיכרון שלך רוטט כמו ג'לי", הטיח בו בן צור. "אתה המצאת פגישה שלא היתה". בעיצומן של חילופי הדברים בין פילבר לשופטים העיר אחד היושבים בספסלים האחוריים באולם: "זהו יום הזיכרון לזיכרון של פילבר".

כעת התביעה טוענת כי השניים נפגשו "במועד לא ידוע, לאחר שהחליט הנאשם נתניהו על מינויו של פילבר". לעיתוי שבו התקיימה הפגישה יש חשיבות, שכן בעקבותיה נפגש פילבר, לדבריו, עם אלוביץ' ועם קמיר.

ההגנה טוענת שפילבר נפגש עם נתניהו במועד אחר לאחר מכן, בניסיון לערער את התזה של התביעה בנוגע להנחיה ולהשפעתה על פילבר. לפי התיקון המבוקש בכתב האישום, ייתכן שפגישת ההנחיה התקיימה קודם לכן. בבואו לבית המשפט שאלו עיתונאים את נתניהו לדעתו על הבקשה, והוא השיב: It's in your face ("בפרצוף שלכם").תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו