בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מה היתרונות ברפורמת הבגרויות וממה חוששים המתנגדים? "הארץ" מסביר

הרפורמה בבחינות הבגרות במקצועות ההומניים תצא לדרך בשנה הבאה. איך היא תשפיע על הוראת המקצועות ועל מה יתבססו הציונים?

67תגובות
תלמידים נבחנים בבגרות במתמטיקה, ב-2020. המתנגדים טוענים שהרפורמה תעודד מנהלים לצמצם בשעות הלימוד של מקצועות הומניים לטובת אלה שבהם מתקיימת בחינה חיצונית
אמיל סלמן

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון הציגה אתמול (שלישי) את הרפורמה בבחינות הבגרות במקצועות ההומניים, שבמסגרתה יבוטלו בחינות הבגרות בהיסטוריה, בספרות, באזרחות ובתנ"ך, ויוגשו במקומן עבודות שייבדקו בתוך בית הספר. 

האם הרפורמה באמת מחדשת?

כן ולא. בעשורים האחרונים התקיימו במערכת החינוך ניסיונות בסדר גודל צנוע יותר להחליף את הבחינות המסורתיות בדרכים חדשות לבחינת הידע, כאלה שמאפשרות לתלמידים למידה מעמיקה יותר שמביאה לידי ביטוי יכולות מגוונות שלהם. משרד החינוך מאפשר למורים במקצועות שונים, למשל היסטוריה ותנ"ך, להצטרף לתוכנית "חלוצי הערכה" המאפשרת להם להעניק ציון המתבסס על תוצרים שאינם בחינה חיצונית. הרפורמה מחדשת בכך שהיא מבטלת כליל את הבחינות במקצועות ספרות, היסטוריה, תנ"ך ואזרחות ומביאה את ההערכה החלופית, שהיתה נחלתם של בתי ספר בודדים, אל כלל בתי הספר בישראל.

ממה חוששים המתנגדים לרפורמה?

המתנגדים חוששים מכך שביטול הבחינות הפורמליות יוביל לירידה במעמדם השחוק ממילא של המקצועות ההומניים, ויעודד מנהלים לצמצם בשעות הלימוד שלהם לטובת המקצועות "החשובים" שבהם מתקיימת בחינה חיצונית - מתמטיקה, לשון, אנגלית והמקצועות המדעיים. טענה נוספת היא שהתנאים הנוכחיים במערכת החינוך אינם מאפשרים ליווי רציני של תלמידים בכתיבת עבודות חקר, מה שיוביל לכתיבת עבודות שטחיות וירדד עוד יותר את הלמידה בתחומים הללו.

מהם היתרונות האפשריים ברפורמה?

"בעולם שלנו הידע מונגש בכל מקום, יש התפוצצות מידע", אמרה אתמול שרת החינוך שאשא-ביטון. לדבריה, במאה ה-21 נדרשים התלמידים לא רק לרכוש ידע אלא לפתח מיומנויות של חקר, עבודה בצוות, יכולת להציג בפני קהל ועוד. "צריך מיומנויות רלוונטיות להתפתחות האישית והמקצועית בעתיד. הסיפור הוא לא ׳כמה׳ אלא 'איך'", אמרה שאשא-ביטון. היא הוסיפה כי הרפורמה דווקא תחזק את מקצועות החברה והרוח, משום שיושם דגש מיוחד על שיפור שיטות ההוראה בהם. המבחן העיקרי של משרד החינוך יחל בשנת הלימודים הבאה, שבה יידרש להוכיח את יכולת הביצוע של הרפורמה, שהצלחתה תלויה באופן שבו יוכשרו המורים ובמערך הבדיקה והבקרה של העבודות.

על מי תשפיע הרפורמה?

על התלמידים שיהיו בכיתה י׳ החל משנת הלימודים הבאה. תלמידי כיתות י׳-י״ב בשנת הלימודים הנוכחית לא יושפעו מהרפורמה והם ייבחנו בבחינות הבגרות הרגילות.

איך תשפיע הרפורמה על הוראת המקצועות ההומניים בכיתה י׳-י"א?

חומר הלימוד במקצועות החברה והרוח יצומצם בכ-25%. תוכנית הלימודים החדשה תוצג למורים המקצועיים במהלך השבוע הבא, והיא צפויה לכלול בעיקר הרחבה של אפשרויות הבחירה שלהם בין נושאים שונים. במשרד החינוך שואפים לשנות גם את שיטת הלימוד - מהוראה פרונטלית של חומר לשיטות לימוד חדשניות יותר כמו העברת החומר באמצעות קורסים דיגיטליים שאחריהם יתקיים דיון בכיתה. מורים שלימדו עד היום בתוכניות ייחודיות המשמשות כתחליף לבגרות (למשל תמ"ר - תוכנית ממירת בגרות) יוכלו לבחור במסלול "מורים מובילי פיתוח", שיאפשר להם ללמד באמצעות חומרי לימוד שפיתחו בעצמם ולא בעזרת חומרי הלימוד הרשמיים שמציע משרד החינוך.

שאשא-ביטון במסיבת העיתונאים שבה הוצגה הרפורמה, אתמול. לדבריה, הרפורמה תחזק את מקצועות החברה והרוח כי ישופרו שיטות ההוראה בהם
Hadas Parush

על מה יתבסס הציון במקצועות ההומניים בסוף כיתה י"א?

בסוף כיתה י"א יקבלו התלמידים ציון בכל אחד מארבעת המקצועות, שערכו בתעודת הבגרות הוא 1.5 יחידות לימוד. הציון בכל מקצוע יתבסס על שש מטלות שיגישו התלמידים לאורך שנת הלימודים.

אילו מטלות יוכלו התלמידים להגיש?

המורים יוכלו לבחור בין מטלות שונות, שפותחו על ידי רשות המדידה וההערכה במשרד החינוך. הן כוללות מטלות סטנדרטיות יחסית כמו מבחן, כתיבת חיבור או הצגה בעל פה וגם מטלות יצירתיות יותר כמו יצירת פודקאסט המבוסס על חומר הלימוד. במשרד החינוך יציגו למורים הנחיות בנוגע לאופן שבו יש להעניק ציון על המטלות.

איך משרד החינוך יוודא שהמטלות עומדות ברף הנדרש וכי הציון עליהן משקף את המציאות?

המורים יידרשו להעלות חלק מהמטלות לאתר שהקים משרד החינוך, ובמשרד מתכוונים לערוך בדיקה מדגמית של המטלות כדי לוודא שהן משקפות עבודה רצינית של התלמידים. עם זאת, השאלה בנוגע לאמינות הציון עדיין פתוחה: היא תלויה בתקציבים שיושקעו במערך הבדיקות המדגמיות ובמידת הרצינות של הבודקים. גורמי מקצוע במשרד אמרו ל"הארץ" כי בתי ספר שיתברר שאינם עומדים ברף הנדרש יקבלו מכתב התראה וכן ליווי מקצועי.

מה יקרה בכיתה י"ב?

בכיתה י"ב לא יילמד חומר חדש, ושעות הלימוד בכל מקצוע יוקדשו לכתיבת עבודה מסכמת בנושא לבחירתם בקבוצות של שניים-שלושה תלמידים. העבודה תכלול ארבעה פרקים, וכל אחד מהם יתמקד באחד מארבעת מקצועות הלימוד - ספרות, אזרחות, תנ"ך והיסטוריה. ערכה הסופי של העבודה יהיה שתי יחידות לימוד בתעודת הבגרות.

תלמידים מגיעים להיבחן בבגרות במתמטיקה, ב-2019. אמינות הציון הפנימי תלויה בתקציבים שיושקעו במערך הבדיקות המדגמיות ובמידת הרצינות של הבודקים
אילן אסייג

ממה יורכב הציון על העבודה המסכמת?

50% מהציון יורכב מהערכה פנימית של המורים (בדומה לציון המגן), וחצי ממנו מציון חיצוני שיינתן על ידי בוחנים מחוץ לבית הספר. הציון החיצוני יתחלק בין בחינה בעל פה לבין בדיקת העבודה עצמה.

איך מתכוון משרד החינוך להתמודד עם העתקות?

העבודות המסכמות יוגשו רק בעוד שלוש שנים, ומערך בדיקת העבודות עדיין מתגבש במשרד החינוך. בין השאר נבדקת האפשרות שהמשרד יעסיק תלמידי מחקר ודוקטורנטים במקצועות החברה והרוח מהאקדמיה כמלווים ומנחים בכתיבת העבודות. במשרד סבורים שאם תלמידים יידרשו להגיש למנחים תוצרי ביניים לאורך שנת הלימודים (הצעת מחקר, ראשי פרקים וכדומה), הדבר יבטיח מעורבות אמיתית שלהם בתהליך החקר וימנע תופעות של העתקה וקניית עבודות.

איך יכינו את המורים לשיטת ההוראה החדשה?

במשרד החינוך שמרו עד אתמול בסוד מוחלט את פרטי הרפורמה ונמנעו מלהציג אותם בפני המורים. לכן, רק כעת יתחילו להכשיר את המורים לשיטות ההוראה החדשות.

מה יעשו תלמידים שיש להם קשיים לימודיים?

במשרד החינוך אומרים שיגבשו הקלות והתאמות בכתיבת העבודה לתלמידים עם קשיים לימודיים, לעולים חדשים ולנוער בסיכון. עוד הוסיפו כי "מתכונת העבודה תיטיב עם תלמידים אלה שכן הניסיון המצטבר והמחקרים שנעשו בתחום מצביעים על כך שכתיבת העבודה משקפת את מכלול הכישורים שבהם התברכו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו