עובד על התמכרות, מתגמל מיידית: הצ'אנס הפך למכניס הגדול ביותר של מפעל הפיס - על חשבון החלשים

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עובד על התמכרות, מתגמל מיידית: הצ'אנס הפך למכניס הגדול ביותר של מפעל הפיס - על חשבון החלשים

לכתבה

במקור, היה הצ'אנס משחק שולי שלא הושקעה בו תשומת לב רבה. כיום, הוא מכונה שמדפיסה כסף למפעל הפיס: השנה צפוי לעמוד הרווח ממנו על 3.7 מיליארד שקלים - כ-40% מהכנסות החברה. ואולם, במפעל הפיס לא אוהבים לדבר על המשחק המעמדי, המתקיים בבועות קטנות ונסתרות של החברה הישראלית - וכמעט שאינו זוכה לתקציב פרסום

101תגובות

משרדי עיריית לוד ממוקמים בלב העיר, בטבור רחבה עם חנויות שידעו ימים יפים יותר. גם כאן, מורגשת הידלדלות המרכזים האורבניים לטובת הקניונים. כמה חנויות בגדים, סנדוויץ' טוניסאי, פיצוציות וחנות פרחים - זה כל מה שנותר. על רקע השממה, בולטים סימני החיים בתחנת הלוטו: כמה שולחנות פלסטיק בחוץ וסביבם עשרות גברים מבוגרים, חלקם בגיל הפנסיה, חיים על סיפורי עבר. הם שותים קפה שחור או אספרסו, דנים בפוליטיקה, מרכלים על עוברי אורח ותורמים את כספם למפעל הפיס.

תחנות מסוג זה הן מעוזי משחק הצ'אנס. במקור, משחק צדדי שלא הושקעה בו תשומת לב רבה. כיום הוא מכונה שמדפיסה כסף למפעל הפיס - וצומחת מדי שנה. 3.7 מיליארד השנה, ובשנה הבאה אולי כבר 4 מיליארד. בשולי תשומת הלב הציבורית, הצ'אנס התנפח. שבע הגרלות ביום מצמידות את המכורים ל"ערוץ הלוטו", המשדר אותן מדי שעתיים. 

"אני הפסקתי", מכריז אדם המכנה את עצמו "שלום החכם", "אבל צ'אנס זה כמו קריז, כל שעתיים יש לך הגרלה. לפני כמה שנים סגרו את כל המכונות מזל הלא חוקיות, כולם הלכו לצ'אנס". 

משולחן אחר צועק גבר מבוגר: "זה קזינו". חברו מוסיף: "תראה בתחנות אנשים בחמישה לעשר בבוקר, רצים למלא צ'אנס. ממלאים עם הטלפון. היה לי חבר, זכה ברכב בתוכנית המינויים, הפסיד הכל בצ'אנס. תבוא ב-28 ביום של הביטוח לאומי, תראה".

מבנה המשחק

כיום, הצ'אנס הוא המשחק המכניס ביותר - בפער גדול - של מפעל הפיס. למעשה, הוא מכניס פי שניים ממשחק הלוטו הקלאסי עם פרסי הענק - הפנים המוכרות והידועות של מפעל ההימורים וההגרלות. הנתונים לשנת 2021 טרם הושלמו, אך מקורות במפעל הפיס אומרים כי הנתון הצפוי של 3.7 מיליארד שקלים עומד על מאה מיליון יותר משחזו. 

תראה בתחנות אנשים בחמשה לעשר בבוקר, רצים למלא צ'אנס. ממלאים עם הטלפון. היה לי חבר, זכה ברכב בתוכנית המינויים, הפסיד הכל בצ'אנס. תבוא ב-28 ביום של הביטוח לאומי, תראה" לקוח בתחנת הלוטו במרכז לוד

משחק הלוטו, לעומת זאת, אמור להכניס 1.6 מיליארד השנה. גם המשחק השני בפופולריות שלו, החישגד, לא מתקרב לצ'אנס, עם הכנסות של 2.5 מיליארד שקל. "הלוטו מת", אומר ל"הארץ" פרסומאי שעבד בשנים האחרונות עם מפעל הפיס, "אנשים לא מאמינים שיזכו בפרס הגדול. פעם כשהיה פרס גדול של עשרות מיליונים, המדינה היתה עוצרת מלכת. היום אנחנו מפרסמים פרס של 80 מיליון, בקושי רואים עלייה במכירות. צעירים בכלל לא קונים לוטו, רק מבוגרים. עוד עשר שנים זה יגמר. העתיד הוא במשחקים מהירים, דינמיים. גם הצ'אנס יצטרך להתעדכן".

הכנסות

חסין קורונה

הצ'אנס הושק ב-1994. מאז, שנה אחר שנה, הוא מצליח לגייס מתחת לרדאר עוד ועוד מהמרים חדשים. בשנת 2002, המשחק הכניס למפעל 631 מיליון שקל, מתוך הכנסות של 3 מיליארד - 20%. כאמור, כיום אחראי הצ'אנס ל-40% מ-8.4 מיליארד השקלים שמרוויח מפעל הפיס. 

הצמיחה העקבית ניכרת לאורך שנים: משנת 2016 ועד לשנת 2021, עלו הכנסות המשחק ב-67%. כך, בשנת 2016, הכניס המשחק 2.2 מיליארד שקלים, וב-2017 2.465 מיליארד. ב-2018 הוא כבר חצה את סף ה-3 מיליארד, וב-2019 גרף 3.3 מיליארד. שנה לאחר מכן, נרשמה פגיעה בהכנסות מפעל הפיס בעקבות משבר הקורונה, אך הצ'אנס עדיין הכניס לחברה כמעט 3 מיליארד שקלים. מנגד, בתקופה המקבילה, הכנסות הלוטו כמעט שלא השתנו: מ-1.5 מיליארד ל-1.6. לצד זאת, הכנסות החיש גד עלו ב-47% - מ-1.7 מיליארד ל-2.5. 

הכסף מהכיסים של אנשים כמו אלה בלוד, הוא המנוע שאפשר ליו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, לעלות על הבמה לפני כשבועיים בטקס פרסי אופיר, ולהעניק את הפרס היוקרתי מכולם: סרט השנה. ההכנסות מהפיס עולות, ולמפעל יש תחומי עניין חדשים: לא רק בניית בתי ספר. החברה הפכה לספונסרית מרכזית של תעשיית התרבות בישראל.  

תחנת פיס ברמלה, אתמול. "הלוטו מת, אנשים לא מאמינים שיזכו בפרס הגדול"
אילן אסייג

אותו כסף מאפשר ליצחקי לשלם מיליונים לקבוצת התקשורת קשת על טקס "גיבורי השנה": עוד מפגן ראווה שבחזיתו התרומה של מפעל הפיס לקהילה. על פי פרסום ב"וואלה", שיתוף הפעולה עם קשת עלה לחברה לא פחות מ-5 מיליון שקלים. מהמעמד הנוצץ נעלמו המהמרים, המכורים והעניים - אלה שמשלמים את מס הלוטו. כמו במקרים רבים, גם כאן הסולם החברתי הפוך: ככל שמישהו נהנה מכספי מפעל הפיס, הסיכוי שהוא משתתף בהימורים בעצמו קטן.

ביום ראשון שולחים ווינר, בשאר השבוע שולחים צ'אנס. מאה-מאתיים שקל כל יום. מתווכחים איתי על שקל במחיר הפחית, אבל על צ'אנס מרוקנים את הכסף שלהם. אין דבר כזה מישהו שבא לעשות צ'אנס פעם בשבוע. או שכל היום על זה או שלא מעניין אותם בכלל" מפעיל תחנת לוטו

יוזמות מסוג "גיבורי השנה" מגולמות בתקציב שיתופי הפעולה של מפעל הפיס, העומד על 20 מיליון שקל בשנה. זה כולל גם את "המורה של המדינה", מיזם בשיתוף "ידיעות אחרונות" בעלות מיליון שקלים, ו"פורום הפיס לחינוך", בעלות זהה. לצדם, ניתן למצוא גם חיבורים תורניים: תחרות שנתית לדתיים, חרדים ולנשים הלכתיות, שמהווה למעשה דמי חנופה לציבור הדתי והחרדי. וכל זאת בעלות של חצי מיליון שקלים. 

ואולם, במפעל הפיס לא אוהבים לדבר על הצ'אנס. זהו משחק מעמדי. המעמד הגבוה בתוכנית המנויים, הנמוך מחכה לקלפים. הוא מתקיים בבועות קטנות ונסתרות של החברה הישראלית. בעיתונים אין לו זכר. אין לו מודעות, אין לו תקציבי פרסום, אין לו סלוגנים נוצצים. אין אפילו כרזות בדוכני הלוטו. למעשה, תקציב הפרסום שלו עומד על 200 אלף שקל בלבד. הוא פשוט לא קיים במרחב הציבורי. אראלה לא מתקשרת לאף אחד. דובר מפעל הפיס לא מוציא לעיתונים ידיעות על מיליונר הצ'אנס החדש (לכאורה סכום הזכייה המקסימלי הוא מיליון ש"ח בהגרלה - על כך בהמשך). 

תדירות

היעדר ההשקעה ניכר על רקע תקציב הפרסום העצום של מפעל הפיס, שהופך אותו לספונסר מרכזי של תעשיית השיווק, הפרסום והתקשורת בישראל. כך למשל, על פרסום ייעודי למנויים מוציאה החברה 29 מיליון שקל, על הלוטו 23 מיליון ועל פרסום למיתוג 4 מיליון. במסגרת מאמצים אלה, מחזיקה החברה את משרד הפרסום אדלר חומסקי ורשבסקי ואת איש יחסי הציבור רני רהב, כמו גם מערך דוברות פנימי בראשות שי חייק, שהיה הדובר הפוליטי של נתניהו והליכוד.  

אז כיצד מוצר שלא משקיעים בשיווקו צומח מדי שנה בעשרה אחוזים? התשובה פשוטה: הוא עובד על התמכרות. למשחק יש שני אלמנטים מובהקים המעודדים אותה: סיכויי זכייה גבוהים ותכיפות גבוהה של הגרלות. אלה נערכות מדי יום ב-10:00, 12:00, 14:00, 16:00, 18:00, 20:00 ו-22:00. ביום שישי נערכות שלוש הגרלות בבוקר, ובמוצאי שבת שתי הגרלות. כל ההגרלות מועברות על ידי מנחים בשידור חי באתר מפעל הפיס. המשפט השגור בפיהם הוא: "אתם יכולים לקחת צ'אנס כל השבוע, כל יום, כל שעתיים".

בניגוד להגרלת הלוטו הרגילה, שבה צריך להמתין לפעמים עד ארבעה ימים, התדירות הגבוהה אטרקטיבית בהרבה עבור מהמרים. הם חיים מהגרלה להגרלה. ממלאים, מחכים, מסתכלים באתר, וככה מעבירים את היום. טופס אחד יכול לשמש לעד 12 הגרלות, כך שלא צריך לטרוח בכל פעם. ההגרלות הפופולריות הן אלה של 12:00 ו-20:00. "בבוקר זה המובטלים", מסביר ל"הארץ" זכיין שהעדיף לשמור על עילום שם, "בערב זה אנשים שבאים אחרי העבודה, פועלים. חוזרים בחמש-שש, יושבים, ממלאים, שותים, רואים כדורגל. ביום ראשון שולחים ווינר, בשאר השבוע שולחים צ'אנס. מאה-מאתיים שקל כל יום. מתווכחים איתי על שקל במחיר הפחית, אבל על צ'אנס מרוקנים את הכסף שלהם. לוטו זה אנשים אחרים. יש כאלה שממלאים טופס כל שבוע. יש כאלה שבאים מדי פעם. הצ'אנס זה אנשים שזה החיים שלהם. אין דבר כזה מישהו שבא לעשות צ'אנס פעם בשבוע. או שכל היום על זה או שלא מעניין אותם בכלל".

תחנת פיס בלוד, אתמול. כיצד מוצר שלא משקיעים בשיווקו צומח מדי שנה בעשרה אחוזים?
אילן אסייג

האלמנט השני שמושך מהמרים הוא סיכוי הזכייה. במשחק הצ'אנס יש ארבע סדרות של קלפים, בכל סדרה שמונה קלפים. המהמר צריך לבחור קלף אחד באחת עד ארבע סדרות. צ'אנס 1 - סדרה אחת, צ'אנס 2 - שתי סדרות, צ'אנס 3 - שלוש סדרות וצ'אנס 4 - ארבע סדרות. 

ישנן שמונה אפשרויות לסכום ההשקעה, הנעות בין חמישה ל-500 שקל. סכום הזכייה נקבע לפי נוסחה המשקללת את סכום ההשקעה, ומספר הסדרות שעליו הוחלט להמר. לקלפים אין למעשה משמעות, זו הגרלה סטטיסטית. באותה מידה, אפשר לסמן מספרים, צבעים, חיות ושמות של סלבז. אבל המיתוג מתכתב עם עולם ההימורים של הפוקר והבלאק ג'ק - והוא עובד. וכך, לדוגמה, מי שהימר רק על סדרה אחת: הסיכוי שקלף אחד יעלה בגורל הוא אחד חלקי 8. במידה שהניחוש יצליח, סכום הזכייה יעמוד על פי חמישה מסכום ההשקעה.

הרוב המוחלט של המהמרים מנסה לנחש את כל ארבע הסדרות. הסיכוי להצליח בארבע הגרלות שבכל אחת מהן מוגרל קלף אחד משמונה הוא 1:4096. סכום הזכייה משתנה בין שני תתי-משחקים, המשקפים שתי אסטרטגיות הימורים: "רב צ'אנס"  ו"צ'אנס 4". בצ'אנס 4, סכום הזכייה לניחוש ארבעת הקלפים הוא פי 2,000 מסכום ההימור. אם ההימור הוא על 500 שקל, הסכום המקסימלי לזכייה הוא מיליון. ברב צ'אנס, מקבלים פי אלף על ניחוש ארבעה קלפים, אך הסכומים לניחושים חלקיים גדולים יותר. על ניחוש קלף אחד מתוך ארבעה ברב צ'אנס (ההסתברות לכך היא 1:2.4 - גבוה מהסיכוי לקבל מספר בהטלת קוביות שש-בש), מקבלים חצי מסכום ההימור.

תחנת פיס בלוד, אתמול. "בבוקר זה המובטלים, בערב זה אנשים שבאים אחרי העבודה, פועלים"
אילן אסייג

סטטיסטית, רב צ'אנס הוא המשחק עם ההסתברות הגבוהה ביותר לזכייה של מפעל הפיס. במשחק הלוטו הרגיל, ההסתברות לזכייה בסכום כלשהו בטופס של עשר טבלאות היא 1:3, וסכום הזכייה הוא שליש מההימור. בחיש גד, הסיכוי לזכייה בפרס כלשהו משתנה מטבלה לטבלה, אך הוא לעולם יהיה יותר גבוה מ-1:3 - ובחלק מכרטיסי הגירוד אף מ-1:4. סכום הזכייה המינימלי הוא עלות הכרטיס. 

לפי מקור במפעל הפיס, בשל אופי המשחק הנותן את תוצאת ההימור מיד, 99% מהאנשים שזוכים בפרס העומד על עלות הכרטיס קונים כרטיס נוסף. וכך משתלם לפיס להעניק פרס נמוך. 

כיוון שמהמרי הצ'אנס נוטים לשלוח כמה טפסים באסטרטגיות שונות, סיכויי הזכייה הגבוהים יחסית בפרסים חלקיים יוצרים אשליה של רווחים. זאת מזמינה את ההימור הבא. התמונה ברורה במיוחד בתחנות פיס באזורים מוחלשים, שם ניתן לראות את המהמרים מגיעים עם חבילת טפסים, מקבלים סכום כסף בחזרה - וממהרים לקנות איתו עוד ועוד טפסים. כך הם מגלגלים את סכום ההשקעה הראשוני שלהם בכל שעתיים, עד להפסד של כל כספם. 

תחנת פיס בלוד, אתמול. סכום הזכייה נקבע לפי נוסחה המשקללת את סכום ההשקעה
אילן אסייג

אבי שומר, מנכ"ל "צומת ספרים", הוא משווק אזורי של מפעל הפיס באזור תל אביב. עסק צדדי לספרים המהוגנים שהכנסה נאה של מיליונים בצידו. "אומר לך אמיתי, אני אפילו לא יודע איך עושים את הצ'אנס", הוא מודה במהלך שיחה קצרה עם "הארץ", "לא צוחק, מדבר ברצינות. דבר אחד שראיתי שמה שמצליח זה הגרלות מיידיות, חיש גד וצ'אנס. יש ציבור שאוהב לראות ישר את הכסף. אבל אין לי תובנות, לא מכיר את המשחק, לא יודע איך משחקים אותו אפילו". 

דפנה נעים שאול היתה סמנכ"לית השיווק של מפעל הפיס עד לפני חודש, והובילה את אסטרטגיית הצמיחה המרשימה של הצ'אנס. "זה מוצר מדהים", היא אומרת בקצרה ל"הארץ" לפני שמפנה את יתר השאלות לדובר מפעל הפיס, "זה מוצר שדווקא משחקים על סכומים קטנים ויש הסתברויות טובות לזכות. אתה שם, זה העולם. ככל שהמוצרים בסבירות יותר גבוהה, תסתכל מה קורה בטוטו, כל מה שמאפשר לך לקבל משחקים בכאן ובעכשיו יש יותר עניין. זה צומח מהשטח".

מתגאים במחקרים

מפעל הפיס פועל במסגרת היתר ממשרד האוצר לפי חוק העונשין, המתחדש מפעם לפעם. בשנת 2017, הוביל רועי פולקמן מסיעת כולנו רפורמה במפעל הפיס. זאת תוארה במסמך בן עשרות עמודים, ובו אלפי הנחיות על עריכת ההגרלות וחלוקת הכספים - מעין ספר רגולציה של המדינה כלפי גוף ההימורים. באותה שנה, הוחלט לשים דגש על נושא "משחקים באחריות", והוטל על מפעל הפיס להשקיע משאבים בטיפול בבעיית ההתמכרות להימורים.

לפי הוראות הרגולציה, מפעל הפיס צריך לערוך מדי שנה סקרים ומחקרים בקרב מהמרים, על מנת לזהות בעיות הימורים והתמכרויות. לפי הסקר, 43% מהציבור היהודי בישראל משתתף בהגרלות מפעל הפיס. אך הסקר לא בודק את אופי המשחקים השונה. מבחינת המפעל, אדם שקנה פעם אחת כרטיס חיש גד ואדם שיושב מדי יום ומשחק בצ'אנס הם היינו הך - משתתפים במשחקים. 

במפעל אוהבים להתגאות במחקרים, בטענה שהם שוברים את הסטיגמה של המהמר העני מהפריפריה, נטול התקווה, שמפסיד את כספו בהימורים. לפי מחקרים אלה, פרופיל המהמרים נוטה לגברים מעל גיל 55, עם הכנסה מעל לממוצע, מרביתם תושבי המרכז עם השכלה על תיכונית לא אקדמית. את ישראל הם מחלקים לחלוקה חסרת משמעות של "צפון, דרום, מרכז", ללא הבדל סוציו-אקונומי בין ערים. ובעיקר, מפעל הפיס לא בודק את הקשר בין נטייה להתמכרות למוצרים מסוימים, או את סכום ההכנסה המשפחתית שמושקע ביחס למאפיינים סוציו-אקונומיים ומוצרים ספציפיים. 

כללי ההיתר של מפעל הפיס קובעים כי מדי שנה יושקעו מיליון שקלים במימון קידום מחקרים אקדמיים מקצועיים ובלתי תלויים בנושא הימורים ובהבנת בעיות הימורים. הצעות המחקר ייבחרו על ידי ועדות אקדמיות בלתי תלויות, שחבריהן ייקבעו על ידי הדירקטורים החיצוניים של מפעל הפיס. אך לפי דבריהם של חברים בדירקטוריון החיצוני של הפיס נראה כי הוועדה לא הוקמה לפי הנחיות ההיתר. באתר "משחקים באחריות" שמפעיל מפעל הפיס אין כל מחקרים על נושא ההימורים, מלבד הסקר השנתי הדל שנעשה על ידי מכון סקרים - ודאי שאינו "מחקר אקדמי מקצועי". 

נציגי הציבור בדירקטוריון מפעל הפיס, רחל אטדגי וד"ר יוסי צ'חנובר, הם מינויים של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. בשיחה עם "הארץ", אומר צ'חנובר כי הוא "לא זוכר שהדירקטורים החיצוניים מינו ועדה. זוכר שהוועדה התכנסה פעם. זוכר שהיתה ישיבה אחת, לא זוכר שהשתתפתי בבחירה". הוא הוסיף כי "הכי טוב שתשאל את מזכירת החברה".

ואולם, עמותת "אפשר" מחזיקה בכמה תשובות לשאלות הללו. העמותה, שפועלת מזה 30 שנה על מנת לסייע למכורים, מפעילה במימון מפעל הפיס קו חם לנפגעי הימורים. לפי נתוני האתר שלה, הסיבה המובילה לפניות של מכורים היא הימורי מפעל הפיס - יותר מרבע מהפונים. לאחר מכן נמצאים הימורי ספורט חוקיים ומשחקים לא חוקיים. 80% מהפונים הם בעלי השכלה תיכונית בלבד, ל-85% מהם חובות בשל הימורים.  

העובד הסוציאלי הבכיר נחום מיכאלי מרכז את הטיפול במכורים. "אין ספק שיש הבדל מאוד-מאוד משמעותי ברמת העניין והאקשן בין זכיות מיידיות וזכיות עתידיות", הוא מבאר, "כאשר אתה ממלא לוטו, אתה בדרך כלל צריך לחכות ל-23:00 בלילה פעמיים בשבוע. זה לא נותן את הריגוש המיידי. מילאת ואתה מחכה להגרלה. למהמרים זה לא עובד. ברגע שיש זכיות גדולות והימורים גדולים זה מושך. אבל הצ'אנס והחיש גד, הריגוש של הזכייה המיידית, הרבה יותר מושכים. אם אתה מדבר על מנוי מפעל הפיס, הוא הכי פחות מרגש כי אתה לא עושה שום דבר. ככל שהמשחק עשוי לתת תמורה מיידית, כך יש בזה יותר ריגוש. זה נכון עובדתית". 

אך מיכאלי עצמו, שגם יושב בוועדת המחקרים של הפיס, דווקא בעד מפעל ההימורים: "זה חברה דמוקרטית", הוא אומר, "זה כמו מכוניות, אי אפשר לאסור".

"שכמה שיותר אנשים ישחקו, בכיף ובמתינות"

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מפעל הפיס אכן משקיע יותר משאבים בפרסום שני מוצרי הדגל שלו לאורך השנים: ה'לוטו' ו'מנוי פיס' ולא בכדי. מדובר בהגרלות ובהטבות הפופולריות ביותר בקרב הציבור הרחב בישראל, כאשר המטרה היא שכמה שיותר אנשים ישחקו בכיף ובהנאה, יהנו מהטבות ויעשו זאת במתינות, באחריות ומבלי להגזים. ההשוואה בין מותגים כמו הלוטו והצ'אנס על ידי שורת הרווח בלבד שגויה מיסודה שכן קיימים הבדלים בסיסיים בתדירות ההגרלות, בסכומי הזכייה, בחווית הלקוח וכו'. 

"מפעל הפיס מוביל בגאווה את מדיניות 'משחקים באחריות' ומשקיע בנושא משאבים רבים: הן בתחום הסיוע והמניעה של התמכרויות, הן בקמפיינים של הסברה בערוצי המדיה והן בהטמעת החשיבות וההקפדה היתרה בקרב עובדיו וזכייניו בנושא (איסור על מכירה בהקפה, איסור מכירה לקטינים ועוד).

"בנוסף, הקים מפעל הפיס ועדת מחקרים בראשות הפרופסור פנחס דנון, מומחה בינלאומי בתחום ההתמכרויות, מר שבי אהרון, מנהל השירות לטיפול בהתמכרויות במשרד הרווחה ועו"ס נחום מיכאלי - מנהל תחום התמכרויות בעמותת 'אפשר'. חברי הוועדה מונו על ידי הדירקטוריון החיצוני של מפעל הפיס בהתאם להנחיות ההיתר ולמדיניות מפעל הפיס בנושא. ראוי לציין כי מדובר במחקרים אקדמיים בלתי תלויים שנבחרו בקול קורא על ידי ועדה חיצונית לפיס וכי הסקר שמבצע מפעל הפיס עומד בסטנדרטים בינלאומיים ומתוקף על ידי בכירי המומחים בתחום. 

"העיסוק בעולם ההתמכרויות דרך העדשה הצרה של מפעל הפיס, תוך התעלמות משוק עצום של הימורים בלתי חוקיים שמצוי בעלייה מתמדת חוטא למטרה, שכן אחוז המתמכרים והתופעות הקשות ביותר מצויות בעיקר שם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות