באילו יישובים עושים 5 יחידות באנגלית - ואיפה לומדים להיות מכונאים או מטפלות?

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

באילו יישובים עושים 5 יחידות באנגלית - ואיפה לומדים להיות מכונאים או מטפלות?

לכתבה
אהרון ארליך

בבני ברק לימודי המתמטיקה הם בתחתית הסולם, ברמת השרון מצטיינים במקצוע זה אך גם בתיאטרון ומוזיקה, ובמג'ד אל-כרום "עיצוב וטיפוח החן" היא מגמה פופולרית. נתוני הניגשים לבגרויות חושפים פערים בין רשויות חזקות לחלשות ובין יהודים חילונים, לחרדים וערבים

89תגובות

בשנות ה–60 וה–70 החלוקה היתה ברורה: מבחני הסקר שנערכו בסוף כיתה ח' קבעו מי יזכה ללמוד בתיכון עיוני, המזכה בתעודת בגרות ובכרטיס כניסה להשכלה גבוהה, ומי ימשיך לתיכון מקצועי. לגמרי לא במקרה, מרבית התיכונים המקצועיים פעלו בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, ובהם למדו התלמידים מקצועות כמו חשמל, נגרות ותפירה. "אני מחשיב מאד את בית הספר העיוני", כתב שר החינוך זלמן ארן ב–1963, "אולם אין בלבי ספק כי בתנאי המדינה בשלב זה עדיין יש עדיפות לבית הספר המקצועי. לא הייתי רוצה שבעיירות הפיתוח יתפסו לסנוביות הזאת להכניס את הילד לבית הספר התיכון".

בישראל של שנת 2022 המצב שונה: בתי הספר המקצועיים כמעט שנעלמו מן העולם, וברוב מוחלט של התיכונים אפשר ללמוד לתעודת בגרות עיונית. אך הפערים עדיין ניכרים. נתוני הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות בשנת 2020, המתפרסמים לבקשת "הארץ", מצביעים על פערים בולטים לעין במקצועות הנלמדים ברשויות המקומיות השונות ועל קשר מובהק בין הרמה החברתית־כלכלית ברשות לבין שיעור הניגשים למקצועות יוקרתיים כמו מתמטיקה, אנגלית ומדעי המחשב ברמת 5 יחידות. מנגד, מקצועות עם אופי מעשי־מקצועי, כמו מכונאות רכב וטיפול בפעוטות, נלמדים בעיקר ברשויות חלשות בחברה הערבית והחרדית.

איור תלמידים בכיתה
ערן וולקובסקי

בחלק מהמקצועות החלוקה מובהקת הרבה פחות. המקצועות המדעיים, ובמיוחד ביולוגיה וכימיה, נלמדים בשיעורים גבוהים מאוד דווקא ביישובים פריפריאליים באשכולות סוציו־אקונומיים נמוכים: כשליש מתלמידי י"ב ביישובים הצפוניים דבוריה, כסרא־סמיע, דיר חנא וכאבול למדו כימיה ברמת 5 יחידות. בעילבון (אשכול 5 בדירוג הלמ"ס), כ–60% מהתלמידים למדו במגמת ביולוגיה ברמת 5 יחידות. גם במתמטיקה ובמדעי המחשב אפשר למצוא פה ושם יישובים מאשכול כלכלי נמוך שבהם שיעור הלומדים גבוה מהממוצע הארצי, בין השאר בזכות יוזמת "5פי2", שהוביל נפתלי בנט כשר חינוך; במסגרתה נפתחו מגמות ל–5 יחידות לימוד במתמטיקה גם ביישובים פריפריאליים שבהם מגמה כזו כלל לא היתה קיימת קודם. לעתים גם אפשר לזקוף את שיעור הניגשים הגבוה ביישובים חלשים לזכותו של תיכון למצטיינים שמושך אליו תלמידים מהאזור כולו. במקרים אחרים לזכותם של אנשי חינוך שהציבו זאת לעצמם כמטרה.

בעוד שביישובים קטנים והומוגניים קל להבחין בקשר המובהק בין המצב הכלכלי־חברתי לבין המקצועות הנלמדים בתיכון, בערים הגדולות התמונה מורכבת יותר — בעיקר משום שהרכב האוכלוסייה בהן מגוון וכך גם הפערים בין בתי הספר. כך, בירושלים המקוטבת, כמה מבתי הספר מככבים מדי שנה ברשימת המוסדות שבהם שיעור הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות במתמטיקה הוא מהגבוהים בארץ, אך הממוצע העירוני נמוך משמעותית ועומד על 10% בלבד — דומה לזה של דימונה, קרית מלאכי וטירה. בירושלים פועלות גם מגמות מחול, תיאטרון ומוזיקה — מקצועות המאפיינים יישובים יהודיים מבוססים, על אף שהיא משתייכת לאשכול 5 בלבד. גם בתל אביב, שכמה מבתי הספר שלה מתאפיינים באוכלוסייה חזקה ובשיעורי זכאות גבוהים לבגרות, התמונה מורכבת יותר כשמתבוננים על הממוצע העירוני.

מתמטיקה

הפערים הסוציו־אקונומיים בשיעור הניגשים לבגרות ב–5 יחידות מתמטיקה ניכרים לעין: כמעט כל היישובים ב–20 המקומות הראשונים ברשימה משתייכים לאשכולות 7 ומעלה של הלמ"ס. חריגה היא קרית עקרון, שבמקום השני (אשכול 6), שבה בית ספר תיכון על־אזורי שמושך אליו אוכלוסייה חזקה מיישובים אחרים. היישובים היחידים מהדרום המובילים בשיעור הניגשים ל–5 יחידות הם עומר ומיתר (אשכולות 10 ו–9 בהתאמה). אמנם מחוץ לשתי העשיריות הפותחות, אך במקום יחסית גבוה, ניצבת מג'דל שמס (אשכול 3). הרשות הדרוזית, בצפון הגולן, נמצאת כבר שנים בראש טבלת הזכאות לבגרות ומובילה גם בשיעור הניגשים לבגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות. גם ירכא (אשכול 3) מתבלטת לטובה, אולי בזכות התיכון העל־אזורי למצטיינים הפועל בשטחה.

מנגד, כל היישובים שבהם שיעור הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות נמוך מ–10% נמצאים באשכולות 1–4, מלבד שני יוצאי דופן — אילת ופרדס חנה־כרכור. בתחתית הרשימה בולטים יישובים בדואיים וערביים מהצפון.

הרשויות המובילות בלימודי מתמטיקה ברמת חמש יחידות ואלה המשתרכות מאחור
אנגלית

לימודים לבגרות ברמת 5 יחידות אנגלית קשורים באופן מובהק, כמעט ללא יוצאי דופן, באשכול הסוציו־אקונומי שאליו משתייכים התלמידים. כמו במתמטיקה, גם כאן קרית עקרון (אשכול 6) יוצאת דופן בראש הרשימה. הסיבה היא אותה אחת: בית הספר הממלכתי־דתי העל־אזורי "פלך", המושך אליו תלמידות מיישובים שונים בסביבה. מלבד זאת, כמעט כל היישובים המובילים בשיעור הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות גבוהה מהממוצע הארצי (העומד על 42%) משתייכים לאשכולות 7–9. לעומת זאת, כל היישובים שבהם שיעור הזכאות נמוך מ–25% משתייכים לאשכולות 1–3 (מלבד ג'וליס וטירה, אשכול 4). בשיעור הזכאות הנמוך בולטים במיוחד יישובים בדואיים, ערביים מהצפון והערים החרדיות בני ברק וביתר עילית.

היישובים המובילים והאחרונים בבגרות 5 יחידות אנגלית
מדעי המחשב

לא פחות מ–40% מהתלמידים בתיכון היחיד במג'דל שמס (אשכול 3) ניגשו לבגרות 5 יחידות במדעי המחשב, שיעור חסר תקדים במונחים ארציים. על אף שמרבית היישובים המובילים בשיעור הניגשים לבגרות במקצוע משתייכים לאשכולות מבוססים, אפשר למצוא בראש הרשימה כמה יישובים שתושביהם מגיעים מרקע סוציו־אקונומי חלש, בעיקר יישובים ערביים בצפון הארץ. נתון חריג אחר מגיע מהיישוב החרדי רכסים, שם 16% מהניגשות לבגרות הלכו על 5 יחידות במדעי המחשב — במסגרת מגמת הנדסת תוכנה הפועלת בבית הספר של בית יעקב. התלמידות לא ניגשות לבגרות מלאה ואחוז הזכאות לבגרות בבית הספר הוא אפס, אך הן ניגשות לבגרות במקצועות מסוימים המזכים אותן בתעודת הסמכה טכנולוגית.

נתון מעניין אחר מגיע מחורה (אשכול 1) שבנגב. שם 15% מהתלמידים ניגשו לבגרות ברמת 5 יחידות במדעי המחשב, בזכות בית ספר למצטיינים הפועל בשטחה ומושך אליו תלמידים מהיישובים הסמוכים. במבט כללי יותר ניתן להבחין בכך שמגמות למדעי המחשב פועלות רק ב–141 יישובים, כלומר ביותר ממאה יישובים לתלמידים אין אפשרות להיבחן במקצוע.

הרשויות המובילות ואלה המשתרכות מאחור בלימודי מדעי המחשב
אמנויות הבמה

מקצועות אמנויות הבמה בולטים בעיקר ביישובים יהודיים חילוניים מבוססים. יותר מ–7% מהתלמידים בכפר ורדים, גבעתיים ואבן יהודה (כולם באשכול 9) למדו מוזיקה ברמה של 5 יחידות לימוד. לעומת זאת ביישובים מאשכולות 6 ומטה המגמה הזו לא קיימת, מלבד יוצאי דופן בודדים. למשל עכו (אשכול 4) שבה ישנה מגמת מוזיקה בבית ספר השייך לרשת "אורט" ובו מלמדים בעברית. כמו מוזיקה גם לימודי מחול ברמת 5 יחידות נפוצים ביישובים מבוססים. כך, כ–5.5% מהתלמידות באבן יהודה, קדימה ובנימינה (אשכולות 8–9) לומדות מחול, ואילו ביישובים ערביים וחרדיים אין מגמה כזו בכלל. גם בגוש עציון פועלת מגמת מחול, באולפנה הדתית אוריה, שתלמידותיה מגיעות מרקע כלכלי חזק בהשוואה לזה של שאר היישוב.

מגמות תיאטרון פועלות אף הן ביישובים יהודיים בלבד, אך המגוון גדול יותר וגם הפרישה הגיאוגרפית: בחבל אילות, אילת, ערד בדרום וגם בקצרין ובנהריה בצפון הרחוק.

הרשויות המובילות בלימודי אמנויות הבמה
פיזיקה

בגרות ברמת 5 יחידות בפיזיקה מזכה בבונוס גבוה בחישוב ציון הבגרות בכניסה לאקדמיה, ובחלק מהמוסדות היא משמשת גם כתנאי קבלה למקצועות מסוימים כמו מדעי המחשב והנדסה. תמונת הניגשים לבגרות במקצוע מורכבת: ביישובים שבהם שיעור הניגשים גבוה במיוחד אמנם אין נציגות לבתי ספר מאשכולות 1–2, וגם לא לאף יישוב מאזור הדרום, מלבד מיתר המבוססת. עם זאת, נמצאים שם לא מעט יישובים דרוזיים וערביים מאזור הצפון ובהם ירכא, מג'דל שמס, סאג'ור, ג'ת, פקיעין, בית ג'ן ועוד — כולם משתייכים לאשכולות 3–4 בדירוג הלמ"ס. בשיעורי הניגשים הנמוכים (5% ומטה) אין יישובים מבוססים מאשכולות 5 ומעלה, מלבד שני יוצאי דופן: אור יהודה ופרדס חנה.

היישובים המובילים בלימודי פיזיקה לחמש יחידות ואלו המשתרכים מאחור
מדע וטכנולוגיה לכל

למרות שמה, שאולי יישמע יוקרתי, מגמת "מדע וטכנולוגיה לכל" אינה מזכה בבונוס אקדמי בחישוב ציון תעודת הבגרות בעת הקבלה למוסדות השכלה גבוהה, ולכן יוקרתית פחות ממקצועות מדעיים אחרים כמו פיזיקה, ביולוגיה וכימיה; למעשה זה מעין "מדעים מינוס". המגמה נלמדת באופן בלעדי כמעט ביישובים ערביים חלשים מבחינה כלכלית וכן בכמה יישובים יהודיים בפריפריה. במקומות אחרים היא פופולרית הרבה פחות.

היישובים שבהם מגמת מדע וטכנולוגיה לכל היא פופולרית
מגמות מקצועיות

היום כבר כמעט שאין בתי ספר מקצועיים במובן ההיסטורי של המילה, ומרבית התלמידים בישראל לומדים בבתי ספר של משרד החינוך שבהם יש אפשרות לגשת לבגרות מלאה. במשרד החינוך אין כיום אגף לחינוך מקצועי, ומגמות עם אופי טכנולוגי מובהק, כמו מחשבים, דרות בכפיפה אחת עם מקצועות עם אופי מקצועי יותר כמו עיצוב וטיפוח החן, בישול ורישומי פעולות בחינוך — מגמה שבאופן מוצהר מכינה תלמידות לעסוק כמטפלות וסייעות. מדובר במגמות קטנות למדי, אך הפרישה הגיאוגרפית שלהן מלמדת שהסללה בישראל עדיין קיימת: הן פועלות בעיקר ברשויות ערביות מאשכולות נמוכים, ונעדרות לגמרי מרשויות מאשכולות 8 ומעלה.

מגות עם אופי מקצועי והיישובים שבהם הן פופולריות
בני ברק

בני ברק (אשכול 2 בדירוג הלמ"ס) היא מקרה מבחן מעניין לבחינת המגמות השונות. בעיר החרדית, שבה שיעור הזכאות לבגרות הוא 7.7% בלבד, שיעור הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות באנגלית הוא רק 5.5% — כמעט הכי נמוך בארץ (רק ביתר עילית, שבה שיעור הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות הוא 3% בלבד "מקדימה" אותה). המגמות הנלמדות בבני ברק בשיעור גבוה יחסית משתייכות למקצועות היהדות (תורה שבעל־פה, תנ"ך ומחשבת ישראל), וכן מקצועות עם אופי מעשי במובהק כמו עיצוב אופנה.

מקצועות הנלמדים ברמה של חמש יחידות בבני ברק
בית ג'ן

לא פחות מ–98% מהתלמידים בבית ג׳ן (אשכול 4) זכאים לבגרות. אך רשימת המקצועות ברמת 5 יחידות מעלה תמונה מעט מורכבת יותר: שיעור הניגשים לחמש יחידות באנגלית עומד על 40% — נתון מכובד, אך רחוק מזה המאפיין יישובים חזקים כמו רמת השרון (89%) וגבעתיים (79%). שיעור הזכאות לבגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות נמוך מעט מהממוצע הארצי ועומד על 12.5%.

מקצועות הנלמדים ברמה של חמש יחידות בבית ג'ן
רמת השרון

רוב מוחלט של התלמידים ברמת השרון (אשכול 9), כמעט 90%, ניגשים לבגרות באנגלית ברמה הגבוהה ביותר — 5 יחידות. גם במתמטיקה, שיעור הניגשים לבגרות ברמה הגבוהה ביותר גבוה משמעותית מהממוצע הארצי, ועומד על יותר מ–40%. אף שיעור הניגשים לבגרות במדעי המחשב הוא מהגבוהים בארץ, שני רק למג'דל שמס ולמיתר. לצד הדומיננטיות של המקצועות הללו ושל שאר המקצועות המדעיים, בולט גם המגוון העומד בפני התלמידים בעיר בכל המקצועות — כולל מקצועות האמנות והרוח.

מקצועות שלומדים לרמה של חמש יחידות ברמת השרון
שגב שלום

במועצה המקומית הבדואית שגב שלום (אשכול 1) בולטים מקצועות מדעיים הנחשבים "רכים" יחסית — ביולוגיה, סביבה, כימיה — וכן מקצועות טכנולוגיים. רק 3% מתלמידי י"ב במועצה למדו פיזיקה ברמת 5 יחידות. שיעור הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות באנגלית ובמתמטיקה נמוכים משמעותית מהממוצע הארצי (11.7% ו–3.8% בהתאמה).

מקצועות שלומדים לרמה של חמש יחידות בשגב שלום
עומר

במרחק 20 דקות נסיעה משגב שלום, ביישוב עומר (אשכול 10), שיעור הניגשים לאנגלית ברמת 5 יחידות גבוה פי שבעה ושיעור הניגשים למתמטיקה 5 יחידות גבוה פי עשרה. לצד המקצועות המדעיים אפשר למצוא גם מגמת תיאטרון בולטת למדי.

מקצועות הנלמדים ברמת חמש יחידות לימוד בעומרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות