הגורילות צריכות מקום, אבל איפה שהיה יער חיים עכשיו אנשים. מה הפתרון?

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הגורילות צריכות מקום, אבל איפה שהיה יער חיים עכשיו אנשים. מה הפתרון?

לכתבה
גורילה בפארק וירונגה ברואנדה. השטח שבו חיות הגורילות הצטמצם בגלל ציד ופעילות חקלאית Shutterstock.com

משרד תכנון ישראלי נבחר לנהל את פרויקט הרחבת שמורת הגורילות ההרריות ברואנדה. בדרך צריך לפתור סוגיה עדינה: איך לשמור על הזכויות של אלפי משפחות שחיות בשטח ההרחבה המתוכננת

17תגובות

רכס הרי געש שחלקו נמצא ברואנדה הפך לאחת משמורות הטבע המוכרות והחשובות בעולם, מפני שבו שוכנת אוכלוסייה גדולה של הגורילה ההררית – ולכן היא מושכת מבקרים רבים. עתידו של מין זה תלוי ברצף משמעותי של שטחים טבעיים. לכן החליטה ממשלת רואנדה, בשיתוף עם הקרן האפריקאית לשימור חיות בר, גוף בינלאומי הפועל בשיתוף פעולה עם ממשלות ביבשת,  לקדם תוכנית להרחבת שטח השמורה. היקף ההרחבה ייקבע בתהליך התכנון, אך על פי פרסומים בעיתונות המקומית ברואנדה שטח השמורה יגדל ביותר מעשרים אחוזים.

בקידום הרעיון אמור לסייע משרד תכנון ישראלי, בראשותו של פרופ' יגאל צמיר. צוות המשרד יידרש להתמודד עם אתגרים מורכבים, כמו פיתוח יישובים חדשים לתושבים שייאלצו לפנות שטחים המיועדים להרחבת השמורה, מציאת מקורות מימון לתשתית תיירותית המיועדת לשמורה ופיתוח תשתית חקלאית לתושבים שיפנו את השטח המיועד להרחבה. העברת התושבים הכרחית במקרים מסוימים, כדי לספק לגורילות בית גידול טבעי רחב מספיק, שבו לא יתפתחו קונפליקטים בינן לבין האוכלוסייה האנושית המתגוררת באזור.  

משרדו של צמיר עסק בעבר בתכנון פיתוח ארצי של אוגנדה ורואנדה. לפני שלושה חודשים זכה במכרז בינלאומי לתכנון השמורה מטעם הקרן האפריקאית לשימור חיות בר והוא יכין את תוכנית האב של שמורת הגורילות בגרסתה המורחבת, בשיתוף פעולה עם צוות מקומי ברואנדה.

שמורת הטבע ברכס וירונגה משתרעת בתחומן של שלוש מדינות – רואנדה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ואוגנדה. שטחה הכולל הוא 400 קילומטרים רבועים ו-160 מהם נמצאים בשטח רואנדה. "הפארק היה הרבה יותר גדול בראשית המאה שעברה", מציין צמיר. "השטח שבו חיות הגורילות הצטמצם בגלל ציד. היו תופסים את הקטנים, כדי למכור אותם לגני חיות, והורגים את הגדולים כדי שלא יפריעו".

שמורת וירונגה

הודות לפעילותם של ארגוני שמירת טבע ומדענים כמו חוקרת הגורילות דיאן פוסי, החלה פעילות מוסדרת להגנה על הגורילות. בפעילות זו נהרגו 175 פקחי שמורות טבע בעימותים עם ציידים חמושים. מדובר בכנופיות של ציידים חמושים בנשק אוטומטי, שעדיין מאיימים על החלק של השמורה הנמצא בקונגו. הציידים מנצלים את חוסר היציבות הפוליטי במדינה. לפני שנה נהרגו שישה פקחים שהיו בסיור רגלי בקרב עם ציידים. שנה קודם לכן הרגו הציידים 17 בני אדם ובהם 12 פקחים. שמורת הגורילות בחלק של קונגו היא שמורת הטבע הוותיקה ביותר באפריקה.

התיירים שפוקדים את השמורה מכניסים כסף רב לקופתה של ממשלת רואנדה. כל מבקר משלם 1,500 דולר בתמורה לזכות להציץ בלהקת גורילות המתנהלת לה בתוך היער

ברכס וירונגה כולו יש היום כ-1,000 גורילות ו-203 מהן חיות בשטח רואנדה. כל אחת מהן מוכרת ורשומה. הרישום מתבצע באמצעות סקרים שנערכים בקביעות, שבהם מזוהה כל גורילה בנפרד, על פי סימני זיהוי גופניים ייחודיים. זוהי שיטה מקובלת במעקב אחרי יונקים החיים בלהקות, כמו אריות.

משפחת גורילות יכולה לכלול בין שמונה לקצת יותר מ-30 פרטים וברואנדה יש כיום 11 משפחות. משפחה בודדת זקוקה לקיומה לשטח של ארבעה קילומטרים רבועים, שבו היא ניזונה מצמחייה. הפארק, שבעבר היקפו היה גדול יותר, הצטמק עם השנים מכיוון שחלק מקרקעותיו הפכו לאדמות שמעובדות על ידי חקלאים שעברו לאזור. באזור יש קרקע געשית פורייה, המתאימה לגידולים כמו תפוחי אדמה.

יגאל צמיר
רמי שלוש
משפחת גורילות הרים בשמורת וירונגה ברואנדה. במדינה יש 203 גורילות, כל אחת מהן מוכרת ורשומה
iPics / Shutterstock

בין השטחים החקלאיים לבין השמורה מפרידה גדר. אבל לדברי צמיר, הגורילות עוברות את הגדר כדי להשיג מזון וכך נוצר קונפליקט בינן לבין תושבי הכפרים. "לכן החליטה הממשלה שיש להגדיר את הפארק מחדש ולהרחיב אותו. צריך להגדיר עד כמה מרחיבים – וזו תהיה אחת המשימות שלנו כמתכננים". מלבד השגת היעד האקולוגי של הגנה על הגורילות, הרחבת השמורה תניב תועלת כלכלית לרואנדה. התיירים שפוקדים את השמורה מכניסים כסף רב לקופתה של ממשלת רואנדה. כל מבקר בשמורה משלם סכום של 1,500 דולר בתמורה לזכות להציץ בלהקת גורילות המתנהלת לה בתוך היער.

בשמורה המורחבת תהיה תשתית תיירותית רחבה עוד יותר. חלק מההכנסות העתידיות אמורות לשמש גם כסובסידיות למימון פעילות חקלאית באזור. בדיווח על התוכנית להרחבת השמורה שפורסם באפריל בעיתון The New Times, שיוצא לאור ברואנדה באנגלית, נכתב שרואנדה רוצה למתג את עצמה כמדינת תיירות. הגורילה ההררית היא מרכיב חשוב במיתוג זה.

שימור הגורילות ברואנדה חשוב במיוחד, על רקע חוסר היציבות הפוליטי בקונגו שעלול לסכן את ההגנה על חיות בר. באוגנדה אין בשלב זה פעילות להרחבה של שמורת רכס וירונגה, מפני שהמדינה מתמקדת באזור אחר שבו יש גורילות.

האתגר העיקרי שעמו יידרשו להתמודד המתכננים וממשלת רואנדה, לאחר שיגדירו את היקף השטח הנוסף הנחוץ לגורילות, הוא יישובן מחדש של 4,000 משפחות המתגוררות בכפרים שנבנו במקומות שהיו בעבר חלק מאזור המחיה הטבעי של הגורילות. בראיון לעיתון The New Times, אמר תושב האזור, אנדרה נמבג'ימנה, שהדבר החשוב ביותר הוא שמשפחתו תקבל פיצוי כספי הולם על השטח החקלאי שעליו היא תצטרך לוותר. "זה צריך להיות פיצוי שיבטיח שאיכות החיים שלנו לא רק שלא תיפגע, אלא תשתפר. לשם כך צריך גם לעשות הערכה כספית הוגנת של שווי הקרקע החקלאית". תושב אחר, פטריק נזבונימפה, הזכיר שמדובר בקרקע חקלאית באיכות גבוהה ולכן היא נחשבת ליקרה.

גורילת הרים ברואנדה. שימור הגורילות במדינה חשוב במיוחד על רקע חוסר היציבות הפוליטי בקונגו, שעלול לסכן את ההגנה על חיות בר
THOMAS MUKOYA/רויטרס

סמוך לשמורה יש עיר בשם מוסנזה, אבל לצמיר ולעמיתיו אין כוונה ליישב בשטחה את המשפחות שיתפנו. הכיוון המסתמן הוא להקים באזור יישובים חקלאיים חדשים. "מדובר במהלך שהתחלנו בו במסגרת התכנון הארצי של רואנדה", מסביר צמיר. כיום כפרים רבים במדינה ובאפריקה בכלל מפוזרים על פני שטח נרחב. התושבים מעבדים חלקות שהלכו וקטנו עם השנים, לאחר שהיה צורך לחלק אותן שוב ושוב בין בני משפחה רבים. צמיר ציין שכתוצאה מכך התפוקה החקלאית קטנה והפרנסה של תושבי הכפרים נפגעת.

בכפרים החדשים בתי המגורים ייבנו באופן מרוכז יותר ותהיה הפרדה בין שטחי מגורים לשטחים חקלאיים, בדומה לאופן שבו נבנים מושבים וקיבוצים בישראל. שיטות העיבוד החקלאי יהיו מודרניות יותר ויאפשרו להגיע לתפוקה גבוהה יותר. כדי לממש תוכנית זו יהיה צורך לאתר קרקע מתאימה. כמו כן יהיה צורך לשכנע את תושבי הכפרים לעבור למקום אחר ובחלק מהמקרים ישולמו להם פיצויים. המתכננים אמורים להציג לממשלת רואנדה מודל למימון פעילות הפיתוח של השמורה והעברת החקלאים ליישובים חדשים.

העברת התושבים הכרחית במקרים מסוימים, כדי לספק לגורילות בית גידול טבעי רחב מספיק, שבו לא יתפתחו קונפליקטים בינן לבין האוכלוסייה האנושית באזור

צמיר אומר שבשלב זה עדיין מוקדם לדבר על אמצעי המימון שבהם ייעשה שימוש. מהניסיון של שמורות טבע באזורים אחרים ניתן להסיק שמדובר בין השאר בגיוס תרומות מארגונים וקרנות בינלאומיים ובניצול הכנסות מתיירות למימון פיתוח שמורה והתשתית הנלווית לה. הקונפליקט בין בעלי חיים לבני אדם והצורך ביישוב מחדש של חקלאים לטובת שמירת טבע יוצרים סוגיות רגישות, הן פוליטית הן חברתית, באפריקה ובמזרח אסיה. בכמה מדינות התושבים לא שותפו בתהליך התכנון ונאלצו לעבור למקום מגורים חדש ללא הסכמתם ותוך הפרת זכויותיהם.

בהודו, למשל, פונו 38 משפחות משבט סאונטה בשנת 2009  משטח שבו התגוררו דורות רבים. שטח זה הפך לחלק משמורת הטיגריסים אצ'אנקמאר. לאחר מכן פונו עוד שישה כפרים באזור לטובת הרחבת השמורה. בראיון שהעניקו בחודש שעבר לאתר חדשות שמירת הטבע המקוון ,MONGABAY, אמרו תושבים שהם הועברו ללא התייעצות מוקדמת איתם ובלי להסדיר את סוגיית זכויות הקרקע שהיו להם ביער המיועד כיום לטיגריסים.

גורילה צעירה ברואנדה
Dian Fossey Gorilla Fund / AP

"ברואנדה התהליך הזה לא ייעשה בבת אחת, אלא בשלבים. ייתכן שיהיה פרויקט פיילוט של מעבר לכפרים החקלאיים החדשים", מציין צמיר. "גם בקרן לשימור חיות הבר חושבים שזה יכול להיות מקרה בוחן, שתהיה לו משמעות בנוגע לאזורים אחרים של אפריקה".

השלב הבא בתוכנית, לאחר שיושלם תהליך היישוב מחדש של הכפריים, שיימשך ככל הנראה שנים אחדות, יהיה שיקום השטחים שעובדו על ידי החקלאים והחזרתם למצב של יער טבעי, שישמש בית גידול מתאים לגורילות. "הגורילות צריכות יער והוא צריך להיות די סבוך", אומר צמיר. לדבריו, חלק מהמומחים העריכו שבתוך פרק זמן של שבע שנים יהיה אפשר לחדש את הצמחייה הטבעית, באמצעות נטיעות. עם זאת, לפי כל תרחיש הגורילות בשלוש המדינות החולקות ביניהן את שמורת רכס וירונגה יחיו בעתיד בתוך סביבה אנושית צפופה, ויהיה צורך בהתחשבות מתמשכת בצרכיהן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות