מטיילים עם הקטנים ביום העצמאות בגליל התחתון

במקום מנגלים ועל האש, הכירו לילדים את הארץ ברגליים. אזור ששופע במסלולים ובנופים יפים הוא הגליל התחתון - מהכנסייה בהר התבור ועד העתיקות של ציפורי, מעין שרונה ועד לנחל צלמון, צרור המלצות לטיולים קלים עם הילדים

התקופה הזו בשנה שבה אפשר לטייל בישראל ולראות את הדגלים תלויים לאורכה ולרוחבה של המדינה מרגשת אותי במיוחד. תוסיפו פלייליסט של שירי יום העצמאות לילדים ומדובר בחגיגה של ממש. אין דרך טובה יותר לחגוג את יום העצמאות, מאשר להכיר לילדים את הארץ. ההיכרות עם ההרים, הנחלים, המאכלים והאנשים גורמת להרגשת שייכות עמוקה, שאולי יום אחד תשתלם והם יבחרו כמונו, לבנות פה את חייהם.

ובינתיים, עד שהם יבנו את החיים שלהם, אפשר לנצל את ימי החג ואת סוף השבוע שאחריו לטיולים, לספירת דגלים בנסיעה וללמידה על הארץ. הטבע הישראלי הוא מיוחד במינו מהסיבה שאנחנו נמצאים בנקודת מפגש בין יבשות. זו הסיבה שאנחנו יכולים ליהנות ממדבריות כמו מדבר יהודה והנגב, מהנופים הרריים של שדרת ההר המרכזית, הגליל והכרמל, מרצועת חוף ארוכה וים מדהים וכמובן מרכס החרמון המושלג. ועוד לא הזכרנו חצי מיליון ציפורים שנודדות מעלינו פעמיים בשנה.

לכל אזור יש עולם חי וצומח ייחודי לו ואנחנו יכולים ליהנות מעושר של מינים ואפילו מינים שייחודיים רק לנו, כמו סיתוונית ירושלים, שום תל אביבי, שלל מני אירוס (בהם אירוס ירוחם, אירוס החרמון, אירוס ארגמן ועוד), אלון התבור, אלקנת הגליל ורבים נוספים יחד עם מינים אנדמיים נוספים לארץ ישראל כמו תורמוס ארץ ישראלי, אירוס ארץ ישראלי ועוד. זו יכולה להיות משימת נחמדה לילדים שיודעים לקרוא לחפש במגדיר צמחים ובעלי חיים שנקראים על שם מקום בישראל או ששם המין כולל את התוספת "ארץ-ישראלי".

על כן, הפעם במדור צרור המלצות למספר מסלולי טיול בגליל התחתון, אזור ששופע במסלולים רבים ויפים. הגליל התחתון מורכב מרכסים ובקעות. ההר הגבוה היותר באזור הוא הר כמון בגובה 604 מטרים, מחצית מגובהו של הר מירון. התצפית ממנו נחמדה ומומלצת וכך גם חוות הגבינות בדרך לפסגה (חפשו את "חוות רום"). אפשרויות נפוצות נוספות לטיולים באזור, הם תל יודפת והר עצמון, נחל תבור, נחל עמוד תחתון, נחל ציפורי ומצוק הארבל וכנראה לא תהיה ברירה, אלא לכתוב בהמשך כתבת נוספת על האזור.

אם תרצו לטייל במספר מסלולים, ממליצה לכם ללון באזור, כשאחת האפשרויות היא בית ספר שדה אלון תבור של החברה להגנת הטבע שמתאים מאוד לילדים, והוא כולל מדשאות ומסלולי טיול קרובים ואפילו כאלו שניתן לצאת אליהם ממתחם הלינה.   

סובב הר תבור

אחד המסלולים היפים באזור לטעמי, הוא מסלול מעגלי בפסגת הר תבור. העלייה להר ברכב כוללת פיתולים רבים עד החניון בפסגה. בראש ההר נמצאת כנסיית "ההשתנות" שביקור בה הוא חוויה בפני עצמה. הכנסייה עצמה מפוארת ויפה, ואם מגיעים בשעה הנכונה אפשר גם לשמוע את צלצולי הפעמונים והתצפית ממנה על הסביבה היא פשוט מרהיבה. הנוף היפה ילווה אתכם גם במרבית המסלול וזו הזדמנות פז להביט מלמעלה על חלקים מהגליל התחתון המזרחי, עמק יזרעאל, הגלבוע והרי הגלעד.

אל המסלול יוצאים דרך השביל המסומן בצבע שחור ממגרש החניה. משך המסלול הוא כשלוש שעות, תלוי כמובן בקצב ההליכה. בדרך עוד אפשר כרגע ליהנות מסוף הפריחה העונתית ומצילו של החורש המגוון ובמיוחד מאלוני התבור. בימים אלו פורח הכלח המרשים שחרקים רבים נהנים ממנו, לצד פריחה נוספת שמאפיינת את סוף האביב. מי שיבקר במקום בנובמבר יוכל ליהנות מפריחת חלמוניות מרהיבה. אחרי שמטיילים במקום, הילדים יזהו את הצורה העגולה המיוחדת של ההר מכל תצפית או מעבר בסביבה.

מתאים לעגלות? לא

בתשלום? לא

עין שרונה

מעיין קטן ונגיש ליד המושב שרונה בגליל התחתון המזרחי. ההגעה אליו כוללת הליכה קצרצרה מחניון הרכבים אל בריכת שכשוך עם נוף יפה לבקעת יבניאל. במקום אפשר להתרשם מבית מעיין קטן, אליו מומלץ להביא פנס וסנדלי הליכה במים (לא חובה). במקום גם שולחנות פיקניק וצל מהעצי האקליפטוס שליד.

מתאים לעגלות? לא

בתשלום? לא

גן לאומי ציפורי

ציפורי הייתה בירת הגליל בעברה, מקום מושב הסנהדרין, בה נחתמה המשנה והיא אחד מאתרי העתיקות היפים בישראל. במקום שרידי עשרות פסיפסים מהתקופה הרומית-ביזנטית, לצד שרידי תיאטרון רומי, וילה רומית, מצודה צלבנית ומאגר מים עתיק ומשכולל. הווילה הרומית ממוקמת על גבעת ציפורי ובה פסיפס מרהיב של "המונה ליזה" של הגליל - פסיפס אישה שראשה מורכב מכ-900 אבני פסיפס. מחלקים שונים באתר נשקף נוף מקסים והוא ממוקם לצד שמורת טבע יער הסוללים בו אפשר לערוך פיקניק. להשלמת החוויה, אם נותר בכם כוח, אפשר לבקר בגן לאומי בית שערים הקרוב.

בימים שישי ושבת בחודש מאי (וביום העצמאות עצמו ובל"ג בעומר) תערוך רשות הטבע והגנים פעילויות במקום, הכוללות סיור מודרך ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה.

מתאים לעגלות? ברובו כן.

בתשלום? כן. 28 שקלים למבוגר ו-14 שקלים לילד מעל גיל 5. חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

גן לאומי נחל צלמון

מסלול ההליכה בנחל צלמון הוא מסלול יפהפה ואהוב עלי במיוחד. המסלול כולל מים כל ימי השנה, הוא קצר יחסית ומתאים לכל המשפחה. צריכים עוד? ובכן, הוא כולל טחנות קמח עתיקות, מעיינות לשכשוך, מקומות מוצלים לנוח בהם ושפע פינות חמד הטובלות בחורש הים תיכוני. בנחל אפשר למצוא חי וצומח שמאפיינים בתי גידול לחים כמו קנה, נענע, הרדוף, שנית וגומא לצד סרטן נחלים, צפרדע נחלים, שחריר נחלים ואפילו דגים. בנוסף חיים כאן מינים המאפיינים את החורש הים תיכוני כמו חזירים, דרבנים, קיפודים, תנים, גיריות ומגוון ציפורים.

מדובר במסלול הליכה שמצריך הקפצת רכב קלה מאוד או שהנהגים חוזרים להביא את הרכב מחניון נחל צלמון (עדיף לחזור דרך הנחל, ההליכה בכביש מסוכנת).

מתאים לעגלות? לא

בתשלום? לא