ברוב של 78%: ארנון בר־דוד גבר על עופר עיני בבחירות בהסתדרות

היו"ר לשעבר עיני השיג תמיכה של 22% ■ שיעור ההצבעה הסופי הסתכם ב-42.3% - שהם 254 אלף איש ■ בהסתדרות החדשה מעולם לא זכה בבחירות מתמודד שאינו היו"ר המכהן

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר־דוד, גבר על היו"ר לשעבר, עופר עיני, בבחירות ליו"ר ההסתדרות שהתקיימו ביום שלישי. בר-דוד זכה ב-77.78% מהקולות הכשרים, בעוד עיני השיג תמיכה של 22.24%, על פי הודעת ועדת הבחירות. שיעור ההצבעה הסופי בבחירות על תפקיד היו"ר היה 42.3%, שהם 254 אלף איש - מתוך 601 אלף בעלי ובעלות זכות בחירה. 

בבחירות לוועידת ההסתדרות זכתה סיעתו של בר־דוד, עוגנים, ב-78.6% מהקולות הכשרים, שמספרם היה כ-130 אלף בלבד. סיעת כולנו סלע של עיני זכתה ב-21.4% מהקולות.

בר־דוד (65) נכנס לתפקיד יו"ר ההסתדרות במארס 2019, בעקבות הצטרפותו של קודמו, אבי ניסנקורן, לרשימת כחול לבן ופרישתו מהארגון. בר־דוד שימש עד אז יו"ר הסתדרות המעו"ף (לשעבר הסתדרות הפקידים), גוף המשתייך להסתדרות. הוא נבחר בתהליך הורשה על ידי חברי בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה), ולא בבחירות כלליות בארגון.

למעשה, בהסתדרות החדשה מעולם לא נבחר בארגון יו"ר שאינו היו"ר המכהן - וכל יושבי הראש מאז כינונה ב-1994 נכנסו לתפקיד באמצעות תהליך הורשה (אך התמודדו בבחירות לאחר כניסתם לתפקיד). מערכת הבחירות האחרונה שהתקיימה בהסתדרות נערכה במאי 2017. שלי יחימוביץ' התמודדה אז מול אבי ניסנקורן, שהיה היו"ר המכהן. שיעור ההצבעה בבחירות אז היה הגבוה ביותר מאז 1994, והסתכם ב-45.6%. 

בר־דוד שימש יו"ר ההסתדרות בתקופת משבר הקורונה, והוביל כמה מהלכים בתקופה הזאת - ובהם חתימת הסכמים קיבוציים שאיפשרו לבצע שינויים בהיקף עבודתם של עובדי המגזר הציבורי בתקופת הסגרים. כמו כן, ב-2020 הוא חנך את פורום ארלוזורוב, פורום מחקר כלכלי מבית ההסתדרות שבו הושקעו 2 מיליון שקל, ונועד לתת תשובה להתחזוקם של רעיונות ניאו-ליברליים, כמו אלה שמקדם פורום קהלת.

בנובמבר 2021 חתם בר־דוד על עסקת החבילה בין משרד האוצר, ההסתדרות וארגוני המעסיקים - הסכם שלפיו, בין השאר, יעלה שכר המינימום בהדרגה מ-5,300 שקל בחודש ל-6,000 שקל בחודש עד 2025. בתמורה, לא תתבצע העלאת שכר במגזר הציבורי ב-2022. העלאת שכר המינימום עדיין לא התחילה.

בר־דוד גבר על עיני (63), ששימש יו"ר ההסתדרות 12 שנה - בין 2006 ל-2014. עיני התחיל את דרכו בהסתדרות כפקיד בסניף מס הכנסה בבאר שבע וטיפס עד לתפקיד היו"ר. הוא מונה כממלא מקום של קודמו בתפקיד, עמיר פרץ, לאחר שהאחרון נהפך ליו"ר מפלגת העבודה. בבחירות 2007 זכה עיני ל-90% מהקולות, אך מי שהצליח לאתגר אותו היה המועמד איתן כבל בבחירות 2012, שהצליח למשוך 33% מקולות הבוחרים. גם אז היה שיעור הצבעה גבוה יחסית, 40%. עם פרישתו מתפקיד יו"ר ההסתדרות סימן עיני את ניסנקורן כיורשו.

בשנים האחרונות התמקד עיני במגזר העסקי, וכן שימש יו"ר ההתאחדות הכדורגל (תפקיד בהתנדבות). הוא ייעץ לחברות במשק וכן הקים עם שרגא ברוש, לשעבר נשיא התאחדות התעשיינים, את חברת עושרד - שמטרתה לשווק גז טבעי ממאגר תמר למפעלי תעשייה ברחבי הארץ - וזכה לביקורת על כך שמתפקיד של מנהיג עובדים, הוא עבר לצדם של בעלי ההון.

הקלפיות נפתחו ביום שלישי ב-5:00 וננעלו ב-22:00. המתמודדים הצביעו הבוקר בתל אביב - בר־דוד בקלפי שהוצבה בבית החולים איכילוב, ועיני בסניף דואר ברחוב משה דיין. בפעם הראשונה בארגון, הבחירות התקיימו באופן דיגיטלי באמצעות מערכות ממוחשבות של חברת מלמ תים, שהוצבו ב-2,031 מוקדים ברחבי ישראל - באזורי מגורים ובמקומות עבודה. תוצאות הבחירות היו אמורות להתפרסם עד חצות ביום ההצבעה, אולם הפרסום התעכב עד לאחר השעה 1:30 בלילה.