השחקן והבמאי יוסף כרמון ("אשכבה") מת בגיל 88

יוסף כרמון, שגילם עשרות תפקידים בקולנוע ותיאטרון, שיתף פעולה במשך שנים עם חנוך לוין והופיע כ-400 פעמים בדמות הזקן ב"אשכבה". ב-2012 זכה בפרס אופיר על הופעתו בסרט "חיותה וברל"

השחקן והבמאי יוסף כרמון מת היום (רביעי) בגיל 88. כרמון, שגילם עשרות תפקידים בקולנוע ועל במות ישראל, זכור בעיקר מעבודתו ארוכת השנים עם המחזאי והבמאי חנוך לוין. הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים, שניים מאשתו הראשונה ושניים מאשתו השנייה, השחקנית תמי אשל־קורמן. ארונו יוצב בתיאטרון הקאמרי ביום שישי לפני טקס ההלוויה.

כרמון נולד בפולין ב–14 ביוני 1933. הוריו ושלוש אחיותיו נרצחו במחנה ההשמדה טרבלינקה והוא ואחותו מצאו מסתור בוורשה. בגיל 13 עלה ארצה והתגורר בקיבוץ דגניה ב' עד גיוסו לגולני. לאחר שחרורו מצה"ל למד בבית הספר למשחק של הקאמרי, שנוהל בידי ימימה מילוא, אשתו של מייסד התיאטרון הבמאי יוסף מילוא. הוא עלה על במת הקאמרי לראשונה ב–1953, בהצגה "ים ובית" בבימוי שמואל בונים. באותו עשור שיחק גם כמחליף ב"כטוב בעיניכם" שביים מילוא, לצדה של חנה מרון, וב"רומיאו ויוליה" לצדם של מילוא ואורנה פורת.

ב–1959 נסע כרמון ללמוד באקדמיה למשחק בלונדון ושב ארצה כעבור שלוש שנים לבקשתו של מילוא, שייסד באותה תקופה את תיאטרון חיפה, כדי לשחק בהצגה "אנדורה" מאת מקס פריש שביים מילוא בחיפה. לאחר מכן עבר לשחק בתיאטרון "העונות" שהקים המחזאי והבמאי נסים אלוני, בין היתר בהצגות "ארלקינו" ו"אל תגעו בנוימן", ושב אל הקאמרי בהצגות "צ'יפס לכל דבר" ו"אדם לכל עת". בשנות ה–60 החל כרמון גם לביים, בין היתר את ההצגות "פוחלצים" ו"הזר והשחקנית" בתיאטרון דורות.

בראשית שנות ה–70 הכיר את המחזאי והבמאי חנוך לוין. המפגש הוביל לשותפות אמנותית הדוקה ופורייה במשך כ–25 שנה. לתפקיד דויד לידנטל במחזהו "יעקבי ולידנטל" ב–1972 ליהק לוין שחקן אחר אך לאחר תחילת החזרות החליף אותו בכרמון, שגילם את התפקיד לצדה של זהרירה חריפאי בתפקיד רות שחש ואלברט כהן בתפקיד איתמר יעקובי. ה"שלישייה הלוינית" המשיכה לעבוד ביחד עוד שנים רבות, ואילו כרמון שב לעסוק ב"יעקבי ולידנטל" ב–2004, כשביים אותו בקאמרי.

כרמון גילם את התפקידים הראשיים בשורה ארוכה של מחזות מאת ובבימוי לוין, בהם "הוצאה להורג" בצוותא ב–1979, "סוחרי גומי" בקאמרי ב–1978 ו"ייסורי איוב" בקאמרי ב–1981, הצגה שנויה במחלוקת שבה שיחק את איוב והוצב בעירום כמעט מלא על שיפוד למשך דקות ארוכות. על "ייסורי איוב" זכה כרמון בפרס כינור דוד, ומאותה תקופה זכורה התבטאותה של חברת הכנסת אז מרים תעסה־גלזר, שמחתה על "ערוותו המידלדלת" בהצגה אף שחלציו היו מכוסים. "לוין מעולם לא אמר לי מה לעשות בעת השמעת הטקסט, כי אם רק איך ומתי", סיפר כרמון לברכה צמח במארס 2007, בשיחה המופיעה בספרה של צמח "בקט ולוין: שפת גוף, הוראות במה ואינטר־טקסטואליות" (הוצאת רסלינג, 2012), "אני מאמין שחנוך מאוד העריך ואהב אותי כאדם וכשחקן, ובהיותו חולה הוא אמר לי: 'הכנתי לך תפקיד כמתנת תודה במחזה 'אשכבה'".

את דמותו של הזקן ב"אשכבה", ההצגה האחרונה שביים לוין לפני מותו ב–1999 והתבססה על שלושה סיפורים קצרים מאת צ'כוב, גילם כרמון במשך כ–15 שנה. הוא הופיע תחילה לצד זהרירה חריפאי, ששיחקה את הזקנה, ובהמשך לצד רבקה גור, ונסע עם ההצגה ברחבי העולם. במארס 2014, והוא כמעט בן 81, גילם את הזקן בפעם האחרונה והוחלף בידי רמי ברוך. "שיחקתי את התפקיד יותר מ–400 פעם ועכשיו אני כבר מרגיש עייפות גדולה מאוד", אמר כרמון בערב האחרון שלו בתפקיד, "אמרתי לעצמי שאני רוצה לפרוש לא מפני שנמאס לי לשחק, לא נמאס לי, פשוט אני עייף נורא ולא יכול להמשיך לעבוד". בעשור הקודם, לצד תפקידו ב"אשכבה", השתתף כרמון גם ב"אנטיגונה" וב"אלוף הבונים", שתי הפקות משותפות להבימה ולקאמרי בבימויו של חנן שניר, וכן ב"רומן משפחתי" מאת ובבימוי עדנה מזי"א ובמחזמר "ינטל" בבימוי משה קפטן.

אף שעזב את התיאטרון המשיך כרמון לשחק, כפי שעשה לאורך כל חייו, בסרטי קולנוע ומדי פעם גם בסדרות טלוויזיה. כך ב–2014 הוא שיחק בסרט "מיתה טובה" בבימוי שרון מימון וטל גרניט וב–2012 ב"חיותה וברל" בבימוי עמיר מנור ולצד רבקה גור, תפקיד שזיכה אותו בפרס אופיר לשחקן הטוב ביותר. עוד קודם הופיע בין היתר בשני סרטיו של אסי דיין, "מר באום" ו"ד"ר פומרנץ", וכן בסרטו של אברהם הפנר "דודה קלרה" ובסרטו של דרור שאול "אדמה משוגעת".

רן גואטה, מנכ"ל הקאמרי, ספד לו: "היה לי הכבוד והזכות להכיר את יוסף וכמובן לצפות בו על הבמה כובש את הקהל. שחקן אדיר ואדם נפלא. עצוב וכואב. התיאטרון הקאמרי מרכין ראשו בכבוד והערכה". גלעד קמחי, המנהל האמנותי של התיאטרון הקאמרי, הוסיף: "בלב כבד אנו נפרדים היום מיוסף כרמון, שחקן נָפיל, מגדולי השחקנים הישראליים. יוסי כרמון גילם שורה של תפקידים בלתי נשכחים על במת הקאמרי והיה מזוהה עם מחזותיו של חנוך לוין. אחד משיאי הקריירה הבימתית המופלאה שלו היה תפקיד הזקן בהצגה עטורת הפרסים והשבחים, 'אשכבה'. לדאבון הלב, היה זה תפקידו האחרון על במה. יוסי, אהובנו, בכישרונו הייחודי ובכריזמה האינסופית שלו, יישאר חקוק בלב כולנו לעד".

גם שר התרבות והספורט חילי טרופר ספד לו: "יוסף כרמון היה מבכירי ומוותיקי עולם התיאטרון הישראלי. יוסף התבלט כשחקן וכבמאי מוכשר במיוחד ולכתו היא אבידה קשה לתרבות הישראלית. אני משוכנע כי החותם שהוא הותיר ילווה את תיאטרון הקאמרי עמו הוא כה מזוהה במשך שנים רבות. משתתף בצער משפחתו ושולח להם תנחומים. יהי זכרו ברוך".

ילדיו של כרמון פנו גם הם לדרך היצירה והתיאטרון. שני ילדיו מאשתו הראשונה הם אביטל קורמן, מורה לדרמה, והבמאי צביקה קורמן. שני ילדיו מאשתו השנייה, השחקנית תמי אשל־קורמן, הם המוזיקאי והקולנוען אסף קורמן, שביים בין היתר את הסרט "את לי לילה", והשחקנית מיכל קורמן.