"פצ'ינקו": זו אחת הסדרות הכי יקרות של אפל, אבל היא מצדיקה את ההשקעה

ב"פצ'ינקו" של אפל TV+ הושקעו 130 מיליון דולר, אבל בניגוד לכישלונות הנוצצים של שירות הסטרימינג זו דרמה מרשימה ונוגעת ללב. מומלץ לצפות בה לאט

ההשפעות העדינות של שינויים היסטוריים על חייהם של דורות שונים במשפחה קוריאנית, הם החומרים שמהם עשויה הדרמה העדינה והשאפתנית "פצ'ינקו" (Pachinko) באפל TV+. הסדרה, שמבוססת על רב המכר של מין ג'י לי (ראה אור בעברית בהוצאת שוקן, מאנגלית: אורה דנקנר) היא סאגה משפחתית מפוארת, ששוזרת בין דרמות אנושיות של נישואים, מוות, הריונות, רומנים ובגידות ובין שינויים חברתיים ועולמיים.

הדרמה, ששמה מתייחס למכונת המזל פאצ'ינקו ולנטייה של מנהלי הארקייד לשנות מעט את המכונות כדי להקשות על הזכייה, מגוללת עלילה חוצת דורות שבה למזל ואינטרסים יש תפקיד משמעותי. העלילה, שקופצת בין זמנים שונים, פורשת את אירועי חייה של של גיבורת הסדרה סונג'ה, החל בילדותה בקוריאה של תחילת המאה ה–20 תחת עול הכיבוש היפני, דרך חוויותיה כאישה צעירה שעוזבת את ארץ הולדתה וכלה בחייה כאישה מבוגרת ביפן (כוכבת "מינארי" הנפלאה, יו־ג'ונג יון). העלילה מביטה על האופן שבו עיצבה את חייה באמצעות שילוב של תושייה ומקריות, למרות ששינויים היסטוריים עצומים דחפו את חייה לכיוונים בלתי צפויים.

הסדרה, שנפרשת על פני שמונה פרקים (שהאחרון שבהם יהיה זמין ביום שישי הקרוב), נפתחת ב–1915. היא מתארת את הכיבוש היפני בקוריאה, שתחת חוקיו קוריאנים רבים חיו באימה מתמדת, איבדו את פרנסתם, את ביתם ואת זהותם. אלא שמהרגע הראשון הסדרה מבהירה שבכוונתה להתמקד לא רק בסבל, באלימות ובגזענות, אלא ברוח האנושית. במשפט שפותח את הסדרה נכתב "למרות זאת, האנשים שרדו. משפחות שרדו. וגם המשפחה הזאת".

הקו שמפריד שבין הישרדות ובין חיים מעבר לכך, מוצג לאורך השנים באמצעות סיפורה של סונג'ה. בפתח הסדרה היא מגלה שהיא בהריון מרומן עם גבר שמסרב להינשא לה. כדי להיחלץ מחיים של השפלה ונידוי, היא נישאת לגבר חולני ואציל נפש שלוקח אותה תחת חסותו, אבל נאלצת לעזוב את ביתה ולהיהפך למהגרת בארץ עוינת. במקביל, קו עלילה נוסף עוקב אחר סולומון, נכדה האמריקאי־קוריאני של סונג'ה המבוגרת, שחי בניו יורק של 1989. הוא חוזר ליפן ונעזר בסבתו כדי לנסות לסגור עסקת ענק שתוכיח לבוסים שלו את ערכו. ככל שעלילה מתקדמת, מתבהרת גם התמונה השלמה של מה שהתרחש בחייה של סונג'ה ביפן במשך השנים.

מתחת לגזענות הסמויה והגלויה מבעבעות כל הזמן תובנות על הפער בין הדורות במשפחת מהגרים. הדור המבוגר זוכר את העוני, הרעב, האפליה והעלבונות הקשים שחווה מצד היפנים. לעומת זאת, הדור הצעיר אמנם מכבד את התלאות שעברו הסבים והסבתות, אבל גם דוחק בהם להשאיר את העבר מאחור ולהתקדם. ההיגיון אמנם משכנע ש"מה שקרה קרה ושהמתים מתו" ושצריך להביט קדימה, אבל הרגש מתעקש להילחם על מקומו. כף אחת של אורז קוריאני מציפה את סונג'ה בדמעות ובזיכרונות מאמה ביום חתונתה ומביתה. "לא חזרתי לקוריאה מאז שעזבתי כנערה, אבל האמת שגם ככה שמעתי שהכל השתנה", היא אומרת. אבל האישה שמארחת אותה עונה לה "נכון, הכל השתנה, אבל כשאת צועדת על האדמה שלך, שומעת את השפה שלך ומריחה את המאכלים שלך, את מיד מרגישה אחרת, את מרגישה בבית".

"פצ'ינקו" היא אחת הסדרות היקרות ביותר של אפל TV+, עם תקציב של 130 מיליון דולרים (בסדר הגודל של הפקת עונה ב"הכתר" של נטפליקס). אלא שלא כמו הכישלונות הנוצצים של שירות הסטרימינג, הדרמה מרשימה ונוגעת ללב. מומלץ לצפות בה לאט, בצפייה מדודה של פרק או שניים בכל פעם. זו אמנם סדרה שלא מכוונת לקהל שמחפש בידור קליל ומהיר, אבל היא מתגמלת היטב את מי שמוכן להניח לכל דבר אחר ולהתמקד במתרחש על המסך. העלילה,שמתנהלת בחלקה הגדול ביפנית וקוריאנית, מחושבת ועשירה בפרטים. יתר על כן, שלוש השחקניות שמגלמות את דמותה של סונג'ה בזמנים השונים, מחברות בין התקופות השונות ברוך ובעדינות וההקבלות בין העבר והווה יוצרות אפקט רגשי שקשה להתנגד לו.

על רקע הפתיח המואר והמודרני של הדרמה, שבו גלריית השחקנים מכל התקופות רוקדים לצלילי השיר Let's Live for today, "פצ'ינקו" מנסה לפצח איך לחיות את הרגע ובכל זאת להבין שהעבר הוא תמיד חלק ממי שאנחנו בהווה, ועושה זאת בדרמה שמצליחה להיות גם אפית וסוחפת וגם צנועה ואינטימית.

"פצ'ינקו" (Pachinko). אפל TV+