מילדות בדיור ציבורי לראשות הממשלה. האיש מאחורי המהפך באוסטרליה

אנתוני אלבניזי, בן 59, גדל עם אם חד-הורית שהתקיימה מקצבת נכות ומגיל 12 היה פעיל במאבקים חברתיים. אמש הוא ניצח בבחירות והחזיר את הלייבור לשלטון אחרי תשע שנים, והבטיח לפעול למען אחדות ולתקן את הקרעים החברתיים במדינה

אנתוני אלבניזי יושבע מחר (שני) לתפקיד ראש ממשלת אוסטרליה לאחר שניצח בבחירות והחזיר את הלייבור לשלטון אחרי תשע שנים. "אני רוצה לשנות את המדינה. אני רוצה לשנות את האופן שבו הפוליטיקה פועלת בארץ הזאת", אמר אלבניזי בן ה-59 שבא מרקע של מעמד הפועלים ונחשב למנהיג פרגמטי.

"אני רוצה מערכת יחסים שיתופית. אני רוצה ליצור אחדות בין האנשים, אחדות שכוללת את מדינות המחוז, הטריטוריות וגם את השלטון המקומי. בדיוק כפי שאאחד את האיגודים ואת המעסיקים וארגונים אחרים בפסגת תעסוקה שתתקיים בחודשים הבאים", אמר אלבניזי והתחייב לשים קץ לקרעים החברתיים באוסטרליה.

מסע הבחירות של מפלגת הלייבור האוסטרלית מהמרכז-שמאל הדגיש מאוד את הרקע האישי של אלבניזי — ילד שגדל בדיור הציבורי על ידי אם יחידנית, שהתקיימה מקצבת נכות — ואת תדמיתו כגורם מאחד ופרגמטי.

האיש שהובס על ידי אלבניזי בבחירות, ראש הממשלה היוצא סקוט מוריסון, ציין את עלייתו של מנהיג הלייבור מנקודת פתיחה נמוכה מאוד, במהלך עימות טלוויזיוני שבו התבקשו השניים לציין דבר אחד שהם מעריצים אצל יריבם. "הדבר שתמיד הערצתי אצל אנתוני זה שהוא מעולם לא שכח מהיכן בא", אמר מוריסון בעימות ושיבח את הנחישות והדחף של אלבניזי.

אלבניזי נכנס לפרלמנט בפעם הראשונה ב-1996, בדיוק כשמפלגת הלייבור עברה לאופוזיציה בתקופה ראשונה מבין שתיים שנמשכו שני עשורים. חזרת הלייבור לשלטון מ-2007 ל-2013 הייתה רצופה סכסוכים בצמרת, ואלבניזי הביע ביקורת גלויה על שני הצדדים. אותן שנים, בהן כיהן כיו"ר בית הנבחרים, עיצבו את המוניטין שלו כאדם שמוכן לשתף פעולה ולעבוד מעבר לקווים האידיאולוגים, משם דאג לטפל בענייני הממשלה בפרלמנט.

לאחר הפסדים בבחירות ב-2010, התקשתה ממשלת הלייבור להנהיג ממשלת המיעוט, הראשונה זה 70 שנה, והיא נזקקה לתמיכה של השמרנים או העצמאים כדי להעביר חוקים. אבל לפי פרשנים, הפרלמנט באותה עת היה פרודוקטיבי ביותר. "היה ניסיון ליצור כאוס, אבל מה שאנתוני עשה (בהיותו יו"ר בית הנבחרים) היה להבטיח שעבודת הממשלה תתקדם", אמר קרייג אמרסון, שכיהן כשר הסחר בממשלה דאז.

כאשר היה בן 12, אלבניזי עזר לארגן שביתת של שוכרי דירות, שמנעה את מכירת הבית של אמו בדיור ציבורי ליזמים פרטיים.

אנשים שמכירים את אלבניזי אומרים שמה שמניע אותו באמת הוא תערובת של פרגמטיות ודאגה לצדק חברתי שאותם פיתח בזמן מאבקים שניהל בתקופת ילדותו. הוא התלונן, למשל, לחבר מועצה על תנור שבור בבית של אמו. "זה נתן לי נחישות, בכל יום ויום, לעזור לאנשים שהיו במצב כמו שלי כדי שיוכלו לצמוח ושיהיו להם חיים טובים יותר", אמר אלבניזי בינואר כשנזכר איך היה תלוי לפעמים בטוב לבם של שכניו כדי לאכול, כשאמו לא הייתה מסוגלת לפרנס אותו.

אלבניזי הוא הראשון מבני משפחתו שלמד באוניברסיטה. הוא למד כלכלה ונעשה מעורב בפוליטיקה סטודנטיאלית. בגיל 22 הוא נבחר לנשיא הלייבור הצעיר, אגף הצעירים של המפלגה, ועבד כקצין מחקר תחת ממשלתו של בוב הוק, ראש הממשלה מטעם מפלגת הלייבור שתקופת כהונתו הייתה הארוכה ביותר והיה חתום על רפורמות חברתיות משמעותיות.

"לאנתוני יש יכולת לראות מעבר להשתייכות מפלגתית ", אמר רוברט טיקנר, חבר לייבור לשעבר, שקיבל לפני שנים רבות את שיחת הטלפון מאלבניזי הנער בנוגע לתנור של אמו.