מחוץ לקווים || גם בלי הפאתוס והדרמה של העונה שעברה, מכבי חיפה מצאה את האמת שלה

מכבי חיפה נהנתה העונה מכלים שלא היו ליריבותיה, והוכיחה שהזכייה באליפות אשתקד לא היתה התעלות חד-פעמית - גם אם ההשוואה לאלופות העבר לא מחמיאה לה. אצילי ושרי ידעו להיות שם כשצריך אותם, אבל האליפות הזו לא היתה נולדת בלי הצוות המסייע והגיבור האלמוני הלא כל כך אלמוני

1. מכבי חיפה של עונת 2021/22 עומדת למשפט בבית דין של מעלה. לא במשמעות הפטאלית והמוכרת של המונח, אלא היות שכאלופה עליונותה על ההווה הובהרה מעל לכל ספק (והיא הובהרה, בקונספט של עונה, למרות ההפסד חסר הטקט למכבי תל אביב), כל שנותר הוא להצליב אותה עם אלופות קודמות. ההשוואה הזאת, למרבה הצער, לא מחמיאה לה. קשה להיות טוב באופן על-זמני כי ההיסטוריה ארוכה, אבל גם זו הקצרה תספיק כדי להטיל צל על הקבוצה הזאת, שהיא פחות טובה מקודמתה בעונה שעברה. חסרה לה הראשוניות, הפאתוס והדרמה שנלווים להכרעה של מאבק צמוד כמו זה שניהלה מול מכבי תל אביב.

למרבה המזל, השוואות מן הסוג הזה הן נטולות כל משמעות, לא יותר משיחות ברזייה שצריך לעצום עיניים כדי לקיים - לנסות ולדמיין מה היה קורה אם מכבי חיפה של 1993/4 היתה נוסעת בזמן ופוגשת את זו הנוכחית, או מה היה קורה אם הפועל תל אביב של 2009/10 היתה קופאת במקום ומשתמרת בשלמותה כדי לפגוש את דולב חזיזה, צ'ארון שרי ועומר אצילי. זה לא חשוב. אליפות אינה שלמות ואין פירושה חסינות מפגמים, ואם כל אחד היה צריך להיות הטוב ביותר, כל הקונספט הזה, של "הטוב ביותר", היה מאבד מערכו. וממילא, על כל מה ש"אנושי" בה, ידעה מכבי חיפה להתגבר.

למרות ההכרה הכמעט קונצנזואלית בכך שהיא הטובה ביותר, היא בילתה חלקים נרחבים ממנה מחוץ למקום הראשון - 14 מחזורים, ליתר דיוק, חמישה יותר מאשר בעונה שעברה. זה נתון שניתן לקרוא באופן מגמד, כקושי לבטא עליונות, אבל גם באופן מאדיר. זה יכול להיות כתב אישום על האיכות של יריבותיה, שלא הצליחו ללחוץ על הדוושה (הפועל באר שבע) או ישנו כשהעונה התחילה (מכבי תל אביב), אבל הן לא העניין כרגע. מכבי חיפה של השנה הצליחה להכיל את קשייה ולא התרסקה מהם. בסבלנות, בהתמדה, היא אמת שדאגה להתגלות. זה אולי לא נקרא כמחמאה יוצאת דופן, אבל בהיעדר מילה אחרת, נאמר פשוט שמכבי חיפה הבשילה העונה לקבוצה שמאוקלמת למעמדים האלה. תהליך החזרה לפסגה שהחל בעונה שעברה עם האליפות הראשונה ששברה את תקרת הזכוכית, הגיע לשיא עם הבנאליות של הזכייה הנוכחית.

2. קצת בדומה לקבוצה כולה, שקשייה בישורת האחרונה (שלושה הפסדים בארבעת המחזורים הקודמים) רק מדגישים את עד כמה היתה בלתי מושגת ליריבותיה ועד כמה טובה היתה קודם לכן, כך גם השחקן החשוב ביותר שלה. עומר אצילי הוא שחקן העונה לכל דבר ועניין למרות שב-11 המחזורים האחרונים כבש שער אחד ובישל אפילו פחות מכך. ההספק שלו ב-23 המחזורים הראשונים - 19 שערים ושמונה בישולים - הספיק כדי שיפתח פער על כל היתר שגם תפוקה של בלם במשך שליש עונה לא תספיק כדי שייסגר. כמו מכבי חיפה, גם אצילי הביא עצמו בשלב מסוים למדרגת עליונות שכזאת, שנדמה שכל מה שנותר הוא לחפש לו מקבילות בזמנים עבורו, שכן ההווה לא עמד בפניו.

באופן שעשה עוול בעיקר לו, נקשר לרגע (בין ה-17.1 ל-14.2, ליתר דיוק, אז כבש שבעה שערים בחמישה מחזורים) בזה של ערן זהבי. הדומיננטיות שהיתה לזהבי בליגת העל טרם צאתו לסין היא בלתי ניתנת לשחזור. ספק אם ההורים של האיש שישבור את שיא הכיבושים שלו (35 שערים ב-2015/16) כבר הכירו אחד את השנייה. ההשוואה הזאת לא הוגנת בהנחה ומישהו באמת חשב שהמסקנה ממנה תהיה שזהבי ואצילי חד הם. היא כן התבקשה, בזמן שבו ניתנה, משום שהמילה המאגית הזאת, "זהבי", היא הדרך היחידה של לקסיקון הכדורגל הישראלי כדי לתאר את מה שאצילי עולל ליריביות של מכבי חיפה בחציה הראשון של העונה.

היעלמותו בשבועות האחרונים מוכיחה שני דברים, האחד לגביו והשני לגבי מכבי חיפה. הוא עצמו אינו זהבי, למי שהתפתה לרגע לחשוב אחרת. ומכבי חיפה אינה מכבי תל אביב של זהבי שובר השיאים, שבעונת 2015/16 נזקקה שיהיה שם בכל שנייה ושנייה רק כדי שתצליח להתחרות על האליפות עם הפועל באר שבע עד למחזור הסיום. זהבי הוא האיש שאי אפשר בלעדיו. אצילי הוא השחקן הטוב ביותר של מכבי חיפה, אבל מכבי חיפה טובה מהשחקן הטוב ביותר שלה. היא הסתדרה גם בלעדיו.

3. מי שכן היה שם כאשר אצילי דעך הוא מי שלרגע דעך בעצמו פחות או יותר בתקופה שאצילי נגע בשמיים. שרי עלה מהספסל כאשר אצילי כבש רביעייה במחצית לרשת של מ.ס אשדוד, לא שותף כעבור שבוע כאשר אצילי כבש את השער היחיד בהפסד לעירוני קרית שמונה, ושוב עלה מהספסל גם מול הפועל תל אביב. זו היתה תקופת השיא של ניסיונות האקלום מחדש של נטע לביא, שלרגע בזמן הועדף על פני שרי לצדם של עלי מוחמד ומוחמד אבו פאני. מכאן התחילה גם תקופת השיא של שרי, ששישה מתשעת שעריו העונה הובקעו בתקופת היובש של אצילי. קצת כמו אצילי עצמו, שבעונה שעברה תזמן את הפריצה שלו בדיוק בזמן כדי להשלים את החסר של דולב חזיזה, כך עשה הפעם שרי. הדומיננטיות של כל אחד מהם, ובעיקר התזמון הנפרד שלה, מאיר עוד פן במכבי חיפה, זה שבו העליונות שלה על יריבותיה היא הכי מובהקת - היכולת האישית. מי הוא שרי ואצילי של הפועל באר שבע, סגניתה של מכבי חיפה ומי שהוליכה את הטבלה במשך 14 מחזורים העונה? רמזי ספורי. מי מילא את התקן הזה במכבי תל אביב עד לבואו של ג'ורג'ה יובאנוביץ' באמצע העונה? יהיה מיותר אפילו לנסות להיזכר. אצילי ושרי, כל אחד בתורו, יותר מהכל, הם מה שהיה למכבי חיפה ולא היה לאחרות.

4. אבל אין אליפות שהיא רק של כוכבים, ובטח שלא זו. ראוי לציין את עלי מוחמד, שאחרי הדממה בבית"ר הביא מחדש את כל מה שהפך אותו לחד-קרן במכבי נתניה - ראשון בליגה במסירות מדויקות, חילוצי כדור וחילוצי כדור בשטח היריבה; את דין דוד, שלמרות לקויות מסוימות בסיומת והתחלה לא קלה הצליח להביא את מה שנדרש ולבדל את עצמו מגודסווי דוניו ובן שהר. יש דברים קשים יותר בחיים מאשר להיות החלוץ של קבוצה שיש לה גם את אצילי, שרי וחזיזה, אבל לא כל אחד היה מוציא מזה 15 שערים; את אבו פאני, שההחלטה שלו לחתום בסופו של דבר על החוזה הצילה את מכבי חיפה יותר ממה שהיה לה נדמה בשעתו.

לביא לא חזר לעצמו מאז נפצע במוקדמות ליגת האלופות ביולי שעבר, ומה שיכולה היתה להיות מכה שאי אפשר להתאושש ממנה (2,405 פחות דקות של לביא לעומת העונה שעברה) כמעט ולא הורגשה בזכות אבו פאני. הוא אולי שיחק העונה פחות מששיחק בעונה שעברה, אבל תרומתו גדלה לאין שיעור. עזיבה אפשרית שלו - אם להתיישר לפי הרמיזות - תחייב פיתרון שלא בעברית, אלא אם יש למכבי חיפה את המוכנות לשים על השולחן את מה שצריך כדי לגרום לאייל סגל לוותר על עדן קארצב.

5. מוחמד, דוד, אבו פאני שהיה גורם בעל משמעות גם בעונה שברה - את תרומתם הגדולה יותר או פחות ניתן היה לחזות מראש. כל סיפור טוב זקוק גם לגיבור אלמוני, ואולי נכון יהיה יותר לכנותו גיבור מפתיע, שכן הדבר האחרון שניתן לומר על שון גולדברג הוא שהוא אלמוני אחרי שהספיק לעבור בכל הקבוצות הגדולות פרט למכבי חיפה עוד בטרם מלאו לו 26. גולדברג יועד להיות שחקן הגנה היברידי, כלי משחק שאמור לאפשר את האלסטיות הטקטית של ברק בכר, כזה שניתן להזיז בחופשיות על הלוח כמגן שמאלי או בלם שלישי. את מה שאבו פאני עשה עבור מכבי חיפה בראי של לביא, עשה גולדברג לא פחות ואפילו יותר במקרה של עופרי ארד, שחווה עונה לא פשוטה. הוא התחיל אותה כפלסטר, וסיים אותה כרגל עצמה.