"ימיה של סו צ'י כאישה חופשייה הסתיימו": 5 שנות מאסר נוספות למנהיגה המודחת

מאז ההפיכה הצבאית במיאנמר בפברואר 2021, סו צי נידונה לשש שנות מאסר ונאשמת בשורה של אישומים שאם תורשע בכולם היא עשויה להישלח ליותר ממאה שנים בכלא. תומכיה טוענים שהמשפטים נגד לא מוצדקים ונועדו להרחיק אותה מהפוליטיקה ולתת לגיטימציה לשלטון הצבאי

בית משפט צבאי במיאנמר גזר היום (רביעי) חמש שנות מאסר על מנהיגת המדינה המודחת, אונג סן סו צ'י, בתיק הראשון שהוגש נגדה בגין שחיתות מבין שורה של תיקים.

סו צ'י, בת 76, הודחה בשנה שעברה בהפיכה צבאית ונמצאת מאז במעצר בית. הרשויות במיאנמר האשימו אותה שקיבלה זהב ומאות אלפי דולרים כשוחד מעמית פוליטי בכיר.

תומכיה של סו צ'י ומומחים משפטיים טוענים שכתבי האישום שהוגשו נגדה לא מוצדקים ונועדו להכפיש אותה, לתת לגיטימציה להשתלטות הצבא על השלטון במדינה ולמנוע ממנה לחזור לפוליטיקה.

סו צ'י כבר נידונה בשנה החולפת לשש שנות מאסר בתיקים אחרים ונאשמת בעשרה אישומים נוספים שקשורים לשחיתות. על פי החוק נגד שחיתות במיאנמר, העונש המרבי על כל אישום נגדה הוא 15 שנות מאסר וקנס כספי. אם הפוליטיקאית הפופולרית במיאנמר תורשע בשאר התיקים נגדה, היא עשויה לקבל עונש של יותר ממאה שנות מאסר.

"לאישומים הללו אין שום אמינות מלבד בעיני בתי המשפט שמלאים באנשי החונטה ותומכיהם", אמר מו טוזאר, עמית מחקר במכון יוסוף אישאק, מכון ללימודי דרום-מזרח אסיה בסינגפור. "גם אם היו חששות או תלונות לגיטימיים בנוגע לשחיתות של חבר כלשהו בממשלה הנבחרת, הפיכה ושלטון בכפייה על ידי הצבא הם בהחלט לא הדרך לטפל בחששות מסוג זה".

משפטה של סו צ'י נערך בדלתיים סגורות בבירה נייפידאו והכניסה אליו נאסרה על כלי תקשורת, דיפלומטים וצופים אחרים. כמו כן, על עורכי דינה חל איסור לדבר עם התקשורת.

ניצחון סוחף בבחירות - והפיכה הצבאית

מפלגת "הליגה הלאומית למען דמוקרטיה" בראשות סו צ'י רשמה ניצחון סוחף בבחירות הכלליות שנערכו במיאנמר ב-2020, אולם המחוקקים לא הורשו לאייש את מושביהם ברגע שהצבא תפס את השלטון ב-1 בפברואר 2021 ועצר את סו צ'י ובכירים בממשלתה ובמפלגתה. צבא מיאנמר טען להונאה נרחבת בבחירות, אולם משקיפים עצמאים הטילו בכך ספק ואמרו שהם לא מצאו אי סדרים בהצבעה.

סו צ'י היא בתו של אונג סן, מאבות האומה במיאנמר. היא הפכה לדמות ציבורית בארצה ב-1988 לאחר שהשתתפה במחאה העממית נגד המשטר הצבאי וסייעה להקים את מפלגת "הליגה למען דמוקרטיה". היא הוחזקה במעצר בית מ-1989 עד 1995, מ-2000 עד 2002 וממאי 2003 ועד נובמבר 2010 – סך הכול 15 שנים בפרק זמן של 21 שנה. ב-1990 ניצחה מפלגתה בבחירות הכלליות, אולם החונטה סירבה לוותר על השלטון ומנעה מסו צ'י לכהן כראש הממשלה.

ב-1991 זכתה סו צ'י בפרס נובל לשלום על מאבקה למען דמוקרטיה במיאנמר. כשצבא מיאנמר התיר לקיים בחירות חופשיות ב-2015, מפלגתה של סו צ'י זכתה בניצחון סוחף והיא מונתה למנהיגה דה פקטו של המדינה. בבחירות ב-2020 זכתה מפלגתה להישג גדול עוד יותר, אולם כאמור הצבא תפס את השלטון בשנה שעברה בהפיכה והדיחה אותה.

ההפיכה הצבאית במיאנמר נענתה בהפגנות לא אלימות שנערכו ברחבי המדינה. כוחות הביטחון הגיבו למחאה העממית באלימות ברוטלית ובשימוש באש חיה שהובילו למותם של כ-1,800 אזרחים – כך לפי ארגון המעקב Assistance Association for Political Prisoners.

ככל שהדיכוי במיאנמר הלך והסלים, הלכה וגברה ההתנגדות האזרחית נגד החונטה הצבאית, כולל תוך שימוש בכלי נשק. כמה מומחים מארגון האו"ם הגדירו באחרונה את מיאנמר כמדינה שנמצאת במצב של מלחמת אזרחים.

סו צ'י לא נראתה ולא הורשתה להופיע בפומבי מאז מעצרה בפברואר 2021, והיא מוחזקת במתקן שמיקומו לא ידוע. עם זאת, היא השתתפה בשימוע האחרון שנערך בתיק שלה בשבוע שעבר ונראתה במצב בריאותי טוב ואף ביקשה מתומכיה "להישאר מאוחדים" – כך אמר מקור משפטי במיאנמר המעורה בהליך המשפטי.

בתיקים הקודמים שהוגשו נגדה, סו צ'י נידונה לשש שנות מאסר בגין ייבוא והחזקה לא חוקיים של מכשירי ווקי טוקי, הפרת תקנות הקורונה והמרדה.

במשפט שבו הורשעה היום סו צ'י, היא הואשמה בקבלת 600 אלף דולר ושבעה מטילי זהב בשנים 2018-2017 מפיו מין תיין, לשעבר ראש הממשלה המקומית ביאנגון, העיר הגדולה ביותר במיאנמר, ובכיר במפלגת "הליגה הלאומית למען דמוקרטיה". עורכי דינה של סו צ'י אמרו בעבר שהיא דוחה את כל עדותו של תיין נגדה כ"אבסורדית".

תשעה תיקים משפטיים אחרים נגד סו צ'י בגין שחיתות עדיין נידונים בבית המשפט, וכוללים אישומים כמו רכישה ושכירה של מסוק על ידי אחד מחברי הממשלה שלה. העונש המקסימלי על כל אחד מאישומי השחיתות הנותרים הוא 15 שנות מאסר וקנס כספי.

סו צ'י גם נאשמת בהסטת כספים שנועדו לתרומות למטרות צדקה לבניית מעון מגורים ובשימוש לרעה במעמדה כדי להשיג נכסים להשכרה במחירי שוק נמוכים עבור קרן שנקראת על שם אמהּ. הוועדה למלחמה בשחיתות במיאנמר הכריזה שחלק מהמעשים שביצעה לכאורה סו צ'י מנעו מהמדינה ליהנות מהכנסות. אישום אחר נגדה לפיו היא קיבלה שוחד עדיין לא הגיע לבית המשפט.

בהליך משפטי נפרד, סו צ'י נאשמת בהפרת חוק שמספק הגנה על סודות מדינה. העונש המקסימלי על עבירה זו הוא 14 שנות מאסר. כמו כן, ועדת הבחירות של מיאנמר הגישה תביעה נגד סו צ'י ו-15 פוליטיקאים נוספים בגין הונאה בבחירות ב-2020 שהעונש המקסימלי עליה הוא שלוש שנות מאסר. תיק זה עשוי להוביל לפירוק מפלגתה של סו צ'י ולמנוע ממנה להתמודד בבחירות החדשות שאותן הבטיחה החונטה לקיים בתוך שנתיים מרגע תפיסת השלטון על ידה.

"ימיה של אונג סן סו צ'י כאישה חופשית הסתיימו למעשה", אמר פיל רוברטסון, סגן מנהל אזור אסיה בארגון זכויות האדם Human Rights Watch. "המשמעות של הריסת הדמוקרטיה במיאנמר היא גם להיפטר מאונג סן סו צ'י - והחונטה לא משאירה שום דבר ליד המקרה".