נתניהו הוא האדם המסוכן בתולדות המדינה

כמעט שנה לאחר שקמה כאן ממשלה בלי בנימין נתניהו, הגיע הזמן לחשבון נפש. דווקא העדרו מהשלטון מאפשר מבט צלול ומפוכח יותר על דמותו ופועלו.

עד שנתניהו הוחלף לא הייתי שותף להתפעלות של רבים ממנו, לאותה משיכה קמאית כלפיו. חיפשתי ולא מצאתי בו את הכריזמה המיתולוגית, היכולות העל־אנושיות ושיעור הקומה האינטלקטואלי. הוא נראה לי בעיקר בלון מנופח באוויר חם. הזדקקותו התכופה לאנגלית, גם כשהוא נשאל שאלה בעברית, נראתה לי פתטית, לכל היותר הוכחה להיותו לא באמת שייך לכאן.

ראש ממשלה כושל בתחום הניהולי והביצועי, שלא לדבר על העדרם המוחלט של חזון ותכלית. פוליטיקאי בינוני עם יחסי ציבור מוגזמים, שמאז שניצח בעור שיניו את יצחק הרצוג החנון ב–2015, כשל בשלושה סבבי בחירות עד שהוכרע ברביעי. חדל אישים בתחום הבין־אישי והמשפחתי, שאיבד כל שליטה על הסוגרים המילוליים של בנו וביזת הקופה הציבורית בידי רעייתו. קמצן פראנואיד ומנותק. או בתמצית: ראש ממשלה שדרש מהחשבת הכללית באוצר לממן את תקציב הבונזו לכלבתו העיוורת.

כהונתו כראש האופוזיציה החלה באופן סמלי בעליל, כאילו נכתבה בידי הטוב שבתסריטאים: הוא דרש בתוקף מאנשיו להמשיך לכנותו ראש הממשלה, הורה על החרמה מוחלטת של עבודת הכנסת ואז נעלם עם אשתו ובנו לחופשה ממושכת וממומנת בהוואי, באי הפרטי של אחד מנדבניו המיליארדרים. כשחזר דווח לציבור על הלקח המתפעל שהפיק מהחוויה, באנגלית כמובן: "!There's a life". יש חיים.

בהדחתו מהשלטון ציווה לנו את החיים במחיצתו כטוען לשלטון: סיוט מתמשך. זה מתחדד דווקא לנוכח השקט שהשתרר כאן לרגע, השפיות הזמנית שהביאה ממשלת השינוי, הגישה העניינית של בכיריה ושריה, הצלחותיה בחודשים הראשונים לקיומה (העברת תקציב דו־שנתי, הכרעת הקורונה ללא סגרים והיסטריה, שילוב תקדימי ובר־קיימא של מפלגה ערבית בקואליציה).

טעיתי לגבי נתניהו. כל סגולותיו ואיכויותיו מתגלמות בדמותו כראש האופוזיציה. הוא האדם המסוכן בתולדות מדינת ישראל. אף אחד מאויביה החיצוניים לא הגיע לקרסוליו. הוא האיום הקיומי היחיד על הדמוקרטיה והחברה הישראלית. אינני בטוח כמה אנחנו רחוקים משם. מנגנון ההסתה, ההכפשה והשיסוי האדיר שנבנה עבורו פועל כמכונה משומנת, תמנון רב זרועות, שעליו הוא מנצח כמאסטרו מיומן.

הטקסטים שהוא משחרר אודות הקואליציה והח"כים הערבים ("תומכי טרור") הם גבלסיים בעליל. השחרת דמותו של ראש הממשלה נפתלי בנט ("נוכל") והדה־לגיטימציה המוחלטת של פועלו ("מוכר את המדינה לתנועה האיסלאמית") עושה שימוש עקבי במשפחות שכולות, כדי לסמן שיש לו דם על הידיים. זה חיקוי מדויק של הקמפיין לרצח יצחק רבין, שכמו בנט, חטא בנורא מכל: מניעת השלטון מנתניהו.

הרדיפה האלימה של פרקליטים ועיתונאים המעורבים במשפטו כוללת הטרדות ואיומים בלתי פוסקים, ונועדה להפחיד גם את עדי התביעה והשופטים; הם אכן משקשקים. מערכות האקטואליה בערוצים המסחריים מכורות לו, שורת טאלנטים ופרזנטורים עובדים אצלו במשרה מלאה. הרשתות החברתיות נשלטות באמצעות מערך בנוי לתלפיות של תחנות ממסר ותיבות תהודה.

מול הנחשול הזה ניצבת ממשלה עם כוונות טובות, מחושקת ומשותקת. השב"כ והמשטרה מוחלשים ומורתעים, היועצת המשפטית לממשלה לא קיימת. טהרני השמאל והרשימה המשותפת תורמים את חלקם, חמאס מגויס למאמץ. הברית בין הביביסטים, הכהניסטים, החרדים והחרד"לים מתקרבת ליעד ההיסטורי: שתישרף המדינה.