מאות חיילים פונו ממפעל הפלדה במריופול. אוקראינה: משימתנו במקום הסתיימה

נשיא אוקראינה זלנסקי אמר כי יותר מ-260 חיילים אוקראינים פונו מהמפעל. לדברי סגנית שר ההגנה של אוקראינה, 53 מהם שסובלים מפציעות פונו לטיפול במתקן רפואי בעיר האוקראינית נובואזובסק, הנמצאת כעת בשליטה רוסית. על פי הערכות, כ-600 חיילים נותרו במפעל

הצבא האוקראיני הכריז הלילה (שלישי) כי הסתיימה "הפעולה הצבאית" במפעל הפלדה "אזובסאטל" שבעיר מריופול, הנמצאת תחת שליטה רוסית. נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, אמר כי יותר מ-260 חיילים אוקראינים פונו הלילה מהמפעל.

מאז תחילת מארס התבצרו במפעל "אזובסטאל" מאות חיילים אוקראינים מחטיבת "אזוב", המשמר הלאומי, המשטרה והיחידות ההגנה האזרחיות וגם אזרחים רבים. המתחם מתפרס על פני כעשרה קמ"ר, מסועף במנהרות ובונקרים ונועד לשרוד מלחמה גרעינית.

"חיל המצב במריופול השלים את משימתו הקרבית", נמסר בהודעה שפרסם המטה הכללי של צבא אוקראינה. "הפיקוד הצבאי העליון הורה למפקדי היחידות המוצבות באזובסטאל להציל את חיי הסגל. המגינים של מריופול הם הגיבורים של זממנו".

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שחמישה אוטובוסים שהסיעו חיילים שהתפנו ממפעל הפלדה הגיעו לנובואזובסק, עיר אוקראינית בשליטה רוסית. בתוך אחד האוטובוסים, שעליו הוטבעה האות Z, סמל התמיכה בפלישה הרוסית לאוקראינה, נראו חיילים פצועים שוכבים על אלונקות.

לדברי סגנית שר ההגנה של אוקראינה, האנה מליאר, 53 מהם שסובלים מפציעות פונו לטיפול במתקן רפואי בנובואזובסק. 211 חיילים נוספים פונו דרך מסדרון הומניטרי לעיירה אולניבקה, הנמצאת בשליטת בדלנים פרו-רוסים. לדברי מליאר, כל החיילים שפונו לאזורים בשליטה רוסית יוחזרו לבתיהם באמצעות עסקאות לחילוף שבויים.

סגנית שר ההגנה האוקראינית שיבחה את לחימתם של מגיני המפעל ואמרה שהם השלימו את כל המשימות שהטיל עליהם הפיקוד המרכזי. לדבריה, אין עוד צורך בהצבתם במפעל משום שבלתי אפשרי להסיר את המצור הרוסי עליו באמצעים צבאיים".

רוסיה מסרה מוקדם יותר שהושגה עסקה לפינוי חיילים פצועים ממפעל הפלדה.

"אנחנו מקווים שנצליח להציל את חייהם של האנשים שלנו", אמר זלנסקי. "בין החיילים ישנם כאלה שפצועים באורח קשה. הם מקבלים טיפול. אוקראינה צריכה את הגיבורים שלה חיים".

זלנסקי הוסיף שהחיילים שפונו לא ישוחררו כנראה באופן מיידי ואמר שהמשא ומתן לשחרורם ידרוש "עדינות וזמן".

עיר הנמל מריופול, שנמצאת בדרום-מזרח אוקראינה, נמצאת תחת שליטת כוחות רוסיים ומפעל הפלדה היה המעוז האחרון שבו החזיקו כוחות אוקראיניים. במשך שבועות רבים הצליחו החיילים האוקראינים להדוף את ההתקפות הכמעט בלתי פוסקות של הצבא הרוסי על המפעל - כך שלוחמיו הפכו לסמל לגבורה בקרב העם האוקראיני.

בימים האחרונים אמרו כמה גורמים אוקראיניים כי ייתכן שבמפעל ישנם כ-2,000 חיילים, בהם כמה מאות פצועים. על פי הערכות, במפעל נותרו כ-600 חיילים. הצבא האוקראיני מסר כי "נמשכים המאמצים להציל את הלוחמים שעדיין נמצאים בשטח המפעל".