משפט נתניהו || פרקליטו של נתניהו לפילבר: "זה תיק 4000, לא תיק 4000 הגרסאות"

 

הפרקליטות ביקשה לציין בפרוטוקל שנתניהו נכנס; עו"ד חן: "זה חמור שמזהמים את ההליך"

לאחר כניסתו של נתניהו לדיון, ביקשה התובעת יהודית תירוש לציין בפרוטוקול כי הוא נכנס. בתגובה, אמר בן צור: "ואני מבקש לציין את הפעמים שליאת בן ארי נכנסה ויצאה". עו"ד חן הוסיף: "אתמול הצייצן של הפרקליטות (כתב חדשות 13 אביעד גליקמן, נ"ב) צייץ שמעניין שהתביעה ביקשה. זה חמור שמזהמים את ההליך". התובעת תירוש השיבה: "יועץ התקשורת (טופז לוק, נ"ב) צייץ להעמיד אותנו לדין".

השופטת פרידמן-פלדמן התערבה ואמרה: "מספיק אנחנו לא דנים כאן בציוצים". לאחר מכן, נעמד נתניהו ואמר: "עלתה כאן שאלה לגבי מועדי הגעה, אז אתמול הודעתי על מועדי עזיבה, עכשיו הגעתי מניחום אבלים של הלוחם נועם רז, זו הסיבה". השופטת השיבה: "לא רושמים מאיפה מגיע, רק מתעדים, לא לעשות מזה יותר מדי עניין".

לאחר מכן, שאלה העיתונאית אור-לי ברלב את נתניהו: "בעקבות הכתבות על גרטלר (איש העסקים דן גרטלר, נ"ב), מי משלם את שכר הטרחה של עורך דינך בעז בן צור?", והאחרון חייך ולא השיב.

 

פילבר: היחס השונה לבזק נבע מהצורך שלי לגייס אותם

בהמשך הדיון הציג בן צור דברים שאמר ראש הלשכה לשעבר של נתניהו, יואב הורוביץ, בחקירתו במשטרה: "פניתי לפילבר כמה פעמים, ושאלתי מדוע טוענים כנגדו שהוא מטה את השוק והוא מיטיב עם בזק. הוא נשבע לי, אם אני זוכר נכון, ואמר לי שהוא מוכן לשים את הידיים באש: 'אין פה שום דבר לא תקין, אני מיישם מדיניות של שרי תקשורת קודמים'".

בהתייחס לכך, אמר בן צור לפילבר: "זה משקף מה שחשבת בזמן אמת. כשאתה אומר לחוקרים שאתה מיישם מדיניות של שרי תקשורת קודמים זה מתווה כחלון", וזה השיב כי הוא האמין שזו הדרך הנכונה.

בהמשך אמר פילבר כי ההחלטות שקיבל בנוגע לחברת בזק לא היו שונות מהחלטות שקיבל בנוגע לחברות שונות. עם זאת, הוא ציין כי היה שוני ביחס שקיבלה החברה. "זה נבע בין היתר מהצורך שלי לגייס אותם", הוא הסביר.

בן צור שאל אותו: "ולאף אחד לא אמרת שהשוני הוא כי זה בא מלמעלה?", ופילבר השיב: "לאף אחד". "שנה וחצי אתה לא מספר לאף אחד שיש הנחיה וממנה ההתנהלות, גם לא ליואב הורביץ?" שאל בן צור, ופילבר השיב: "לא אמרתי".

 

פילבר: עם כל הכבוד לעיתונאים בסוף יש מציאות, המניה של בזק ירדה לאחר שנכנסתי לתפקיד

בן צור הציג שבינואר 2016 שלח פילבר לראש הלשכה של נתניהו דאז, יואב הורוביץ', טבלה שבה רואים כי המניה של פרטנר נמצאת במגמת עלייה, ואילו המניה של בזק היתה במגמת ירידה.

פילבר התייחס לכך, והסביר: "היתה כתבה נבזית בכלכליסט על כך שאני מיטיב לבזק. אני שלחתי להורביץ להראות לו שמאז שנכנסתי לתפקיד דווקא המניה של פרטנר עולה ואילו של בזק יורדת. עם כל הכבוד לעיתונאים, בסוף יש מציאות ויש שוק. המשקיעים חושבים שערכה של בזק יורד מאז שאני בתפקיד ומפסיקים להשקיע בה - זו חכמת ההמונים".

לאחר מכן, בן צור הציג כי פילבר סיפר זאת גם לחוקרים במהלך חקירתו במשטרה. לדבריו, הוא אמר להם: "אם היטבתי למישהו, אז זה לסלקום ולפרטנר".

 

השופטים הורו לעצור את הדיון בשל הפסקת חשמל שאירעה בבית המשפט

השופטת פרידמן-פלדמן הורתה לעצור את הדיון בשל הפסקת חשמל שאירעה בבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

פילבר על איש העסקים חיים סבן: היה לו קו ישיר לראש הממשלה, ידעתי שאסור לריב איתו

בהמשך הדיון הציג פילבר כי הרפורמה שקידם לביטול ההפרדה המבנית בקבוצת בזק הרגיזה את איש העסקים חיים סבן, בעל השליטה דאז בחברת פרטנר. לדברי פילבר, הוא נפגש בבית מלון עם נציגו של סבן, אדם צ'זנוף. "הפגישה נגמרה בצרחות איימים, הוא איים עליי: 'נלך לך על הראש'", סיפר פילבר. לדברי פילבר, צ'זנוף אמר לו כי ההפרדה המבנית "תהרוס להם את החברה", והוא השיב לו: "אז תודיע על כך לבורסה".

לדברי פילבר, בהמשך קבע סבן פגישה עם נתניהו אליה הוזמן גם עד המדינה. "ידעתי שעם חיים סבן אסור לריב. חיים סבן דמות משפיעה, יש לו קו ישיר לראש הממשלה, אז בוודאי גם פה זה תלוי פרסונה", אמר פילבר.

"היתה פגישה בבית ראש הממשלה עם סבן, שאני הוזמנתי להיכנס אליה אחרי שהם כבר ישבו איזה שלושת רבעי שעה  על נושאים מדיניים", סיפר פילבר. לדבריו, כשהוא נכנס לפגישה הוא ראה את חיים סבן מוציא את מכתב שהוא שלח לו. "הוא בא להלשין לגננת, אני אומר לו 'חיים עצור, אתה מגזים, עצור את זה'. הוא כמו גבר, מכניס חזרה. אמרתי לו 'אנחנו חלוקים בדעותינו, מבטיח דבר אחד: לא נפתיע אתכם'. סבן אמר 'בסדר, סגור'", סיפר פילבר.

בהתייחס לכך, אמר פילבר: "פה יש לך זיכרון ברור, חי", ופילבר אישר את הדברים. "אתה אף פעם לא ישבת לפגישה משולשת: אלוביץ', נתניהו פילבר?", שאל בן צור, ופילבר השיב: "לא".

בן צור שאל את פילבר באיזה נושא הוא התכוון שהוא לא יפתיע אותו, וזה השיב כי מדובר בהפרדה המבנית. "זה הנושא שהכי הטריד אותו", הוסיף. בן צור התייחס לכך, ואמר:  "אם אני מבין נכון, אתה עצמך משרטט גבולות גזרה", ופילבר השיב: "כי ידעתי שאסור לי לריב עם חיים סבן".

לאחר מכן, הציג בן צור בבית המשפט כי פילבר עדכן את העוזרת שלו, עדי כהאן, על הפגישה עם סבן. בהקשר לכך, שאל סנגורו של נתניהו מדוע פילבר בחר שלא לשתף אותה בנוגע לפגישות עם אלוביץ'. לדברי פילבר, הוא לא עשה זאת משום שהפגישה עמו לא היתה לו "בתודעה".

 

פילבר: מידרתי את נתניהו מנושאים הקשורים לבזק בתקופתו של השר הנגבי

בהמשך הדיון הוצג קטע מתוך חקירה של פילבר ב-25 בפברואר 2017, לאחר שחתם על הסכם עד המדינה: "מבחינתי האירוע הראשון שהוא המרכזי שנחקר פה (מיזוג בזק-יס) היה בכלל מבחינתי איזה אירוע איזוטרי שעבר לי ליד האוזן... כל העולמות האחרים אני מסכים. אני יזמתי את ההפרדה במבנית והטלפוניה וכל מיני דברים כאלה".

פילבר התייחס לכך, ואמר כי רפורמת ההפרדה המבנית בקבוצת בזק ופתיחת שוק הטלפוניה הקווית לתחרות היו יוזמות שלו.

לאחר מכן, הציג בן צור כי בהמשך החקירה שאלו החוקרים שלוש פעמים את פילבר אם נתניהו היה מעורב ברפורמת ההפרדה המבנית, וזה השיב: "מידרתי אותו בשל ההחלטה על ניגוד העניינים, ברגע שצחי הנגבי נכנס הוא לא היה מעורב". בן צור ציין כי החוקרים הציגו בפני פילבר כי נתניהו התקשר אליו, ופילבר השיב בחקירה: "נכון, בנושא התאגיד, השידורים והמדיה".

בן צור התייחס לכך, ואמר: "קודם כל, נתניהו לא התקשר אליך בכלל. כלום", ופילבר אישר: "עובדתית לא התקשר". בן צור הטיח בו: "החוקר מנסה שתגיד נתניהו", ופילבר השיב בחיוב.

"בשיחות שלך עם צחי הנגבי אתה תמיד הסברת רק שיקולים מקצועיים?" שאל בן צור את פילבר, וזה השיב: "כן. עשיתי ריסטארט מרגע שנכנס, לא באתי ואמרתי בוא תחתום, ישבתי איתו ועם עדי כהאן (העוזרת האישית של פילבר דאז, נ"ב) עשרות שעות לימדנו אותו הכל בראשית". בן צור התייחס לכך ואמר: "אז אין נתניהו", ופילבר אישר: "בלי אף נתניהו".

בהמשך הדיון התייחס פילבר לרפורמה לפתיחת שוק הטלפוניה הקווית לתחרות. "נתניהו לא בתמונה בכלל, נכון?" שאל בן צור את פילבר, וזה השיב: "בשלב הזה בוודאי שלא. לא פנה ולא דיברתי". בן צור שאל: "פנה בשאר הנושאים?" ופילבר השיב: "כן, קשר אינטנסיבי מאוד". לאחר מכן, הדגיש שוב פילבר כי נתניהו לא היה מעורב ברפורמה. "אני לא מעדכן אותו, והוא לא שואל אותי", אמר עד המדינה.

 

בן צור לפילבר: "זה תיק 4000, לא תיק 4000 הגרסאות"

בהמשך הדיון התייחס עו"ד בן צור לאמירתו של פילבר לפיה נתניהו אמר לו: "תעשה מה שאתה מבין ואל תעלה מחירים". בן צור ציין כי אמירה זו לא מתיישבת עם מה שאמר פילבר בחקירה הראשית. זאת, משום שבחקירה הראשית טען פילבר כי נתניהו כן הנחה אותו להיטיב עם אלוביץ' ובזק. בן צור הוסיף כי אמירה זו "התנדפה מפיו של פילבר ככל שהחקירות התקדמו". זאת, משום שבדיון בשבוע שעבר אמר פילבר כי הנחייתו של נתניהו היתה פרשנות שלו בלבד ולא מילים שאמר נתניהו באופן מפורש.

פילבר התייחס לדברים אלו, ואמר: "בחקירה הראשית דיברתי על סוגיית הגם וגם (התייחסות לאמירה שלו לפיה פעל גם בשל שיקולים עניניים וגם בשל ההנחיה מנתניהו, נ"ב). אני לא כל פעם מתחיל להסביר מבראשית ברא אלוהים את הכול. אני עונה על מה שאני נשאל".

בתגובה, אמר בן צור לפילבר: "זה תיק 4000, לא תיק 4000 הגרסאות".

 

בן צור: המניע היחיד לפעולות שלך היה ענייני; פילבר: הייתי מחליף את המילה "היחיד" במילה "עיקרי"

בתחילת הדיון בבית המשפט הסביר עד המדינה שלמה פילבר כי בתקופתו כמנכ"ל משרד התקשורת הוא חש תסכול עקב "המתקפות של התקשורת" כלפיו. לדבריו, הוא פעל לקדם רפורמות משמעותיות בשוק התקשורת, אך לאחר פרסום התחקיר של גידי וייץ ב"הארץ" שהוביל לחקירת תיק 4000 - התקשורת סיקרה אותו עם "ארומה של שחיתות". בנוסף, אמר פילבר כי שם "חומה סינית" בינו לבין נתניהו, ולא הכיר דבר בנוגע ליחסיו עם בעל השליטה שאול אלוביץ'.

בהתייחס לכך, אמר לו עו"ד בעז בן צור: "אתה לא הכרת שום דבר. המסקנה היא שכל הפעולות שעשית היו ממניע ענייני. וזה המניע היחיד". בתגובה אמר לו פילבר: "הייתי מחליף את המילה 'היחיד' במילה 'עיקרי'". בן צור חזר ואמר: "זה היחיד, אתה אומר שרצית לקדם את הרפורמות", אך פילבר הדגיש כי "זה היה המניע העיקרי".

 

התחדשה חקירתו הנגדית של עד המדינה שלמה פילבר

חקירתו הנגדית של עד המדינה שלמה פילבר חודשה הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים. עורך הדין בעז בן צור, המייצג את בנימין נתניהו, צפוי להמשיך ולחקור את מי שהיה מנכ"ל משרד התקשורת. יו"ר האופוזיציה צפוי להגיע לדיון ב-12:30.

 

פילבר: הגיוני שחלק מהרשימות שלי היו אחרי הפגישה עם אלוביץ', לא עם נתניהו

עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר אמר אתמול בחקירה הנגדית בבית המשפט ש"הגיוני" שחלק מהדברים שכתב ברשימותיו, ויוחסו לסיכום פגישתו עם ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, שיקפו למעשה את שיחתו עם שאול אלוביץ'. "איך שאתה מציג מסודר יותר ממה שעבר לי בראש בחקירה", אמר פילבר לסנגורו של נתניהו בעז בן צור, "אם אתה שואל אם אני יכול לאשר בוודאות — אז לא. הפרשנות של הדברים שאתה אומר יותר מתחברת למציאות". בן צור טען כי בדפדפת שבה כתב פילבר כתוב "אלוביץ':" ולא "אלוביץ'—", כלומר דברים שאמר בעל השליטה בבזק לשעבר ולא סעיפים שהכתיב נתניהו ושנגעו לו.

לקריאת סיכום יום העדות המלא

 

פרשנות | נתניהו הכריז: "תיק 4000 מת". האמירה הזו אמינה כמו שלמה פילבר

בנימין נתניהו עבר לעמדת יועץ התקשורת של הסנגור שלו, כאשר בתום עוד יום של חקירה נגדית של העד שלמה פילבר, צייץ ראש האופוזיציה: "תיק 4000 מת". הדבר העיקרי שמת בימים האחרונים הוא שיירי האמינות של עד המדינה פילבר. כל יום של חקירה נגדית הוא כמו סנוקרת נוספת לאימנותו של עד שכבר שוכב באפיסת כוחות על הקרשים ומחכה לפעמון הגואל.

נתניהו התייחס לעובדה שפילבר אישר כי פתק שבו רשם לכאורה את עיקרי ההנחיות של נתניהו לאחר "פגישת ההנחיה" לא יכול היה להירשם לאחר הפגישה הזו, ולכן "הגיוני" כי הפתק אינו משקף את המסרים שהעביר לו נתניהו בפגישת ההנחיה.

לקריאת הפרשנות המלאה