המחוזי הפך את החלטת השלום שהתירה תפילת יהודים בהר הבית

בימ"ש השלום הורה השבוע למשטרה לבטל צו הרחקה שהוצא נגד שלושה יהודים שנעצרו בהר לאחר שקראו קריאות שמע ישראל. שופטת המחוזי אבמן-מולר הפכה את ההחלטה וציינה כי "אין צורך להכביר מלים על הרגישות המיוחדת של הר הבית"

בית המשפט המחוזי בירושלים הפך היום (רביעי) את החלטת בית משפט השלום שהתירה תפילת יהודים בהר הבית. מוקדם יותר השבוע הורה בית משפט השלום בירושלים למשטרה לבטל צו הרחקה שהוצא נגד שלושה יהודים שנעצרו בהר הבית לאחר שקראו קריאות שמע ישראל. ההחלטה עוררה תגובות זועמות הן מצד הפלסטינים והן מצד ירדן, ואף הובילה להודעת הבהרה מצד ראש הממשלה.

הבוקר התקיים דיון בערעור המשטרה על החלטת השופט ציון סהראי. לדברי נציג שלושת היהודים, לדיון הגיעו קציני משטרה בכירים ונציגי שב"כ במטרה לשכנע את השופט להפוך את ההחלטה. במשטרה ייחסו לכך חשיבות בשל החשש שההחלטה תמנע מהם לאסור על תפילות יהודים בהר הבית, צעד שעלול להביא להתגברות המתיחות באזור – במיוחד לפני מצעד הדגלים שמתוכנן ליום ראשון.

"דומה שאין צורך להכביר מלים על הרגישות המיוחדת של הר הבית", כתבה השופטת עינת אבמן-מולר בהחלטתה והתייחסה לפסיקות בית המשפט העליון בנושא תפילות בהר הבית. "בית המשפט העליון חזר וקבע כי מדיניותה של הרשות המבצעת בהר הבית, לרבות ההגבלות שמטילה המשטרה באזור – הגבלות שבאות לידי ביטוי גם בכללי הביקור הנוהגים במקום – עומדת במבחני הסבירות והמידתיות, ודחה עתירות שכוונו כנגד ההגבלות על תפילת יהודים בהר הבית".

עוד כתבה השופטת בהחלטתה כי לשלושה הוסברו כללי הביקור ובהם האיסור על פעילות דתית. "במקרה שלפנינו יש לקבוע כי בהתנהלות המתוארת המיוחסת למשיבים, המפרה את ההגבלות שהוטלו על הביקור בהר הבית, מקום טעון ורגיש ביותר מבחינה ביטחונית, יש כדי לבסס חשד סביר לביצוע עבירה", בהתייחסה לעבירה של התנהגות העלולה להביא להפרת השלום.

לבסוף כתבה: "בהתקיים החשד הסביר, ובהתחשב ברגישות הגבוהה ובפוטנציאל הסיכון הטמון בהר הבית, בפרט בתקופה זו, אני סבורה כי התנאי שנקבע, המורה על הרחקה מהעיר העתיקה בירושלים למשך 15 ימים, הוא סביר ומידתי, ואינני סבורה כי היתה הצדקה להתערב בשיקול דעתו של הקצין שכך קבע".

השלושה, שני בגירים וקטין, נעצרו בהר הבית בשבוע שעבר לאחר שהשתחוו וקראו קריאת שמע ישראל בשטח ההר. בהתאם לסטטוס קוו אוסרת המשטרה פעילות פולחן יהודית בשטח הר הבית. השלושה עוכבו והורחקו בצו קצין מהעיר העתיקה למשך 15 יום. עו"ד נתי רום, שייצג את השלושה מטעם ארגון חוננו, ערער לבית משפט השלום בירושלים נגד ההרחקה.

עו"ד רום מסר בעקבות החלטת המחוזי: "‏מרגע שניתנה ההחלטה בבית משפט השלום בירושלים, התחיל מסע לחצים ואיומים מטורף הן פוליטי, הן תקשורתי והן מצד ארגוני טרור, תוך התערבות גסה ובוטה, ותוך פגיעה בעצמאות בית המשפט, ותוך זיהום ההליך השיפוטי. היום כאשר הגענו לאולם בית המשפט חיכו לנו שמה, בכירים במשטרה, בשב"כ ובפרקליטות, וכן מערך הדוברות של הפרקליטות. כואב לראות כמה מדינת ישראל משקיעה על מנת לשמר את הפגיעה בחופש הפולחן, ואת האכיפה בררנית כלפי היהודים, דבר אשר מנוגד לחוקי יסוד, למוסר ולרוח הציונית".