שלושה שבועות אחרי, הסגר על תושבי הכפר שממנו יצאו המחבלים לאלעד טרם הוסר

רוב תושבי רומאנה, שם חיים 4,000 בני אדם, נסמכים על העבודה בישראל לפרנסתם. "הגענו כבר לשלב שמתקשים להאכיל את הילדים. זה עונש קולקטיבי", אומר ראש הכפר

תושבי הכפר רומאנה, היישוב שבו מתגוררים שני המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד בתחילת החודש, נתונים בסגר ולא מורשים לצאת לעבודה בישראל זה כשלושה שבועות. הצעד פוגע בפרנסתם של רוב משקי הבית בכפר שבצפון הגדה המערבית, שבו חיים כ-4,000 איש. מקור במערכת הביטחון אמר ל"הארץ" כי תוקף ההגבלות על תושבי היישוב מוארך בכל כמה ימים בהתאם להערכת המצב. מקור ביטחוני אחר הוסיף כי הסגר על הכפר נועד למנוע ביצוע פיגועי השראה על ידי תושביו. ישראל הטילה הגבלות על מקורבים למחבלים גם לאחר פיגועים אחרים שאירעו בגל האחרון, אולם עד כה לא ננקטו סנקציות נגד תושבי יישוב שלם במשך זמן רב כל כך.

בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, 3 במאי, הטילה ישראל סגר על הפלסטינים בגדה - ובעקבות הפיגוע באלעד במוצאי יום העצמאות הוארך הסגר עד 8 במאי. אז, הוחלט להמשיך ולמנוע רק מתושבי רומאנה להיכנס ולעבוד בישראל. מאז עברו כשלושה שבועות, אך ההגבלות על תושבי הכפר טרם הוסרו. "80% מהגברים בכפר עובדים בישראל, ובשלב הזה כבר יש להם בעיה להאכיל את הילדים שלהם", אמר ראש מועצת הכפר חסן סביחאת. "כל יום מגיעים אנשים למועצה ומבקשים שנסייע להם, אף אחד לא יודע כמה זמן זה יימשך. זה עונש קולקטיבי". בין התושבים יש כאלה שפוטרו בשל הסנקציות המתמשכות עליהם.

חלק מתושבי רומאנה שניסו להגיע לאחרונה למקומות עבודתם בתחומי הקו הירוק גילו כי נשללו מהם היתרי העבודה בישראל, באופן אישי וללא קשר להגבלות על היישוב. לפני כשבועיים פרסמה מערכת הביטחון נתונים שלפיהם נשללו 206 היתרים כאלה מתושבי הכפר המקורבים למחבלים, אסעד אל־רפאעי וצבחי אבו שקיר. עם זאת, בחלק מהמקרים נשללו היתרים מקרובי משפחה רחוקים של השניים.

שלילת ההיתרים היא חלק ממדיניות שהתווה הקבינט המדיני־ביטחוני לאחר הפיגוע בבני ברק במארס, שלפיה יש להרחיב את מעגל המקורבים למחבלים שמוטלות עליהם סנקציות כדי להגביר את ההרתעה בציבור הפלסטיני. עד להחלטת הקבינט נשללו היתרי כניסה ועבודה בישראל רק מקרובי משפחה מדרגה ראשונה של מחבלים, וכעת ההיתרים נשללים גם מקרובים מדרגה שנייה כמו בני דודים וסבים, וכן משכנים ומחברים קרובים — אף אם אין מידע שלפיו הם ידעו על הכוונה לבצע פיגוע או סייעו לממשה.

שב"כ, צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים סירבו להגיב לפניית "הארץ" בנושא.