חוקרים: האנושות הגדילה את הסבירות לגל החום שמכה בדרום אסיה - והחריפה אותו

לפי צוות חוקרים בינלאומי, משבר האקלים הגדיל פי 30 את הסבירות להתרחשות גל החום. מזג האוויר הקשה החל בתחילת מארס, וההקלה תגיע כנראה רק בעוד כמה חודשים

ההתחממות הגלובלית הפכה את גל החום שמכה בהודו ובפקיסטאן באביב הנוכחי לקשה יותר והגבירה במידה ניכרת את הסבירות להתרחשותו. במחקר שפורסם אמש (שני) קבעו מדעני אקלים שהסיכוי להתרחשות גל חום כזה גבוה היום לפחות פי 30 מאשר במאה ה-19, לפני שהאנושות החלה לפלוט גזי חממה בהיקף נרחב.

לדברי החוקרים, הטמפרטורות הממוצעות בגל החום הנוכחי גבוהות במעלה אחת מהטמפרטורות באירוע דומה שהתרחש באותם אזורים בעידן הטרום-תעשייתי. "בכל מה שקשור לגלי חום, משבר האקלים הוא גיים צ'יינג'ר אמיתי", אמרה ד"ר פרדריקה אוטו, מדענית אקלים מאימפריאל קולג' בלונדון.

אוטו כתבה דו"ח על גל החום במסגרת World Weather Attribution ארגון מדענים בינלאומי, שהחברים בו משתפים פעולה בחקר אירועי מזג אוויר קיצוניים, כדי להבין את השפעתו של משבר האקלים – או העדר ההשפעה שלו.

בגל החום הכבד, שבו הגיעו טמפרטורות ל-38 מעלות במשך ימים רצופים בעיקר בצפון-מערב הודו ובדרום-מזרח פקיסטאן, מתו לפחות 90 בני אדם. החום הכבד גם גרם להצפות בגלל המסת קרחונים בהרי ההימלאיה, למחסור בחשמל ולפגיעה בגידולי חיטה - דבר שתרם למשבר מזון עולמי מתהווה.

לפי המחקר, ההסתברות להתרחשות של גל חום כזה היא אחד למאה בכל שנה נתונה. לפני שהחלה ההתחממות הגלובלית, הסיכוי להתרחשות גל חום דומה היה אחד ל-3,000. הסיכוי עוד יגבר ויגיע לאחד לחמישה, קבעו המדענים, אם הטמפרטורה הממוצעת בעולם תעלה בשתי מעלות מעבר לטמפרטורה בתקופה הטרום-תעשייתית. זה מה שיקרה, אם מדינות לא יקצצו בחדות את פליטת גזי החממה שלהן. העולם כבר התחמם ב-1.1 מעלה מאז סוף המאה ה-19.

חום כבד בעונה הזאת אינו זר לתושבי דרום אסיה, אבל גל החום הנוכחי החל מוקדם, בתחילת מארס, והוא נמשך בכמה אזורים. ההקלה תגיע כנראה רק בעוד כמה חודשים, כשתחל עונת גשמי המונסון.

החוקרים ניתחו את הטמפרטורה היומית המרבית בהודו ובפקיסטאן במארס ובאפריל והשוו מודלים ממוחשבים של העולם כיום לעולם מדומיין, שבו אין פליטות של גזי חממה ואין עליית טמפרטורות. המחקר אמנם לא עבר ביקורת עמיתים, אבל טכניקות דומות של השוואת מודלים ממוחשבים היו נתונות לביקורת עמיתים וכיום הן נמצאות בשימוש נרחב.

בגלל היעדר תיעוד תצפיתי בעבר ובגלל אי ודאות בנקודות אחרות, אמרו החוקרים, הממצאים הם שמרניים. ככל הנראה הסיכוי להתרחשות של גלי חום דומים הוא יותר מפי 30 בהשוואה לעידן הטרום-תעשייתי.

בניתוח הנתונים החוקרים התייחסו גם להשפעה של גלי חום ממושכים. ארפיטה מונדל, חוקרת אקלים במכון הטכנולוגי של הודו במומבאי שהיתה שותפה במחקר, אמרה שאיסוף הנתונים המתייחסים להשפעת החום על יבולי החיטה – שרגישה לחום קיצוני – היה קשה, למרות קיומם של דיווחים על נזק שנגרם לגידולים בגלל החום במקומות מסוימים ובשנים מסוימות.

"היה די מבהיל לגלות שהודו אסרה על יצוא החיטה שלה לשאר העולם", אמרה מונדל. "זה כשלעצמו מעיד שהחקלאות שלנו נפגעה בגלל החום הכבד".

סוכנויות בינלאומיות חוששות שהאיסור על יצוא חיטה מהודו, שמצטרף להשפעות של הפלישה הרוסית על יצוא החיטה מאוקראינה, עלול להביא למחסור עולמי במזון.

רופ סינג, יועצת לסיכוני אקלים ממרכז האקלים של הצלב האדום והסהר האדום, שהיתה בין מחברי המחקר, אמרה שכמו בגלי חום אחרים העניים נושאים בתוצאות המשבר באופן לא פרופורציונלי. לדבריה, בשבועות האחרונים היו דיווחים על הפסקות חשמל נרחבות בהודו בגלל הפעלת מערכות קירור בהיקף רחב ובשל מחסור בפחם. הפסקות החשמל "פגעו במיוחד בעניים ביותר, שאולי יש להם גישה למאוורר, אבל הם לא יכלו להפעיל אותו מכיוון שהם לא יכולים להרשות לעצמם גנרטור", אמרה.

לכתבה של הנרי פאונטיין בניו יורק טיימס