מאמץ או מנפץ? || חומוס פול משכך חשקים (וגם נהדר) בעיר הקניות הרשמית של ישראל

"חומוס בלדי" בטירה מרומם נפש מרגע הכניסה דרך הבניין השבור למחצה ועד גרגירי הפול השלמים, הרכים, החמצמצים, העדינים

במסגרת המדור "מאמץ או מנפץ" אנחנו מבקרים את המסעדות, בתי האוכל, הדוכנים, המוצרים, המנות והמשלוחים שהפכו למיתולוגיים ובוחנים האם עמדו במבחן הזמן, מאז הפכו לכאלה. האם כוחם עדיין במותניהם או שהפכו לצל חיוור לעברם המפואר? והפעם: "חומוס בלדי" בטירה.

מי שרוצה חומוס ירושלמי טוב, לימוני ושמנ"זי, יתכבד ויעלה לבירה. מי שאוהב דווקא חומוס גלילי, חמים ומעורב במשוואשה הכרחית, מוזמן להצפין. אך מה עושה מי שאוהב פול? לאן הוא אמור לתעל את התאווה לתבשיל החמצמץ והכמו-בשרני הזה? האם עליו להמתין עד המסע הבא לסיני כדי לטעום תבשיל פול מלא גאווה? כמובן שתמיד נהדר להמתין לנסיעה לסיני, תהא הסיבה אשר תהא, אבל כדי להרגיע את חשקי הפול (והחומוס, ברור) אפשר לנסוע גם אל עיר הקניות הרשמית של ישראל – טירה.

השמועות העקשניות מספרות על שוק שישי/שבת נהדר, הלחישות טוענות שיש פה גם שווארמה מעולה וגם חומוס עם בשר ממתין כאן לחשקנים, אך אנחנו צעדנו בעקבות ניחוחות הפול כל הדרך לחומוס בלדי ברחוב הראשי של טירה. 
עוד בכניסה למקום מתעוררים החשקים. בניין שבור שנראה יותר כמו נכס שנמצא בתהליך שיפוצים נצחי, חלל מטבח ענק ובו לא הרבה יותר מכיריים עליהם שני סירים – אחד מלא בתבשיל גרגירי חומוס והשני מעלה ניחוחות חמצמצים ומעושנים, של מי אם לא הפול. 

תמורת 25 שקלים (רחוק מאוד מה-14 שקלים של החומוס בעיר העתיקה, אבל גם מה-30 שקלים ומעלה בסובב תל אביב) תקבלו צלחת ירקות (עגבנייה, בצל, פלפל חריף ושיפקה שמשמחת לבב סועד) וקערת חומוס עמוסת שמן זית ומלאה בתבשיל גרגירים, תבשיל פול ותערובת שום-מיץ לימון מדויקת. ושתי פיתות לא הכרחיות בכלל, וזהו.

יותר מזה אנחנו לא צריכים, כמובן, אבל מלבד החומוס הקרמי והנקי באופן שנותן לתבשילים מעליו לנגן כינור ראשון, ולצד הגרגירים הנימוחים – מתקתקים וחריפים בעת ובעונה אחת – מה עם הפול? אילו היה מוגש פול אך לא בושל כהלכתו – דיינו; אילו בושל כהלכתו אך לא הגרגירים התרככו דיים – דיינו; אילו התרככו אך לא טופלו ביד אמונה, עם קצת לימון, שום וכמון – דיינו; ואילו תובל אך בצורה שהסתירה את האיכויות שלו – דיינו. 

אך על אחת כמה וכמה, בחומוס בלדי עשו לנו טובה כפולה ומכופלת כשגם בישלו את הפול מספיק זמן, אך לא יותר מדי כך שנותרה חצי מחית פולית לצד גרגירי פול שלמים אך רכים כענן. גם עורבבו בעדינות שלא פצעה את הגרגירים השלמים, ותיבלו במתינות וגם הניחו על להבה פצפונת כדי שהתבשיל יישאר חם אך במקביל ימשיך לחיות ולהשתנות ולהשתפר גם כשהוא נח על החומוס הקר. כן, יש חומוס נהדר פה אבל שווה להגיע בעיקר כדי להרגיע את חרמנות הפול. עכשיו צריך למצוא סיבה אחרת לנסוע לסיני. מאמץ.

חומוס בלדי - טארק עבד אל חי 15, טירה. ראשון-שבת, 06:00-15:00