פרשנות || הפלת הממשלה היתה גדולה על טירונית כמו רינאוי־זועבי

מרגע הודעת הפרישה לא האמינו בחברה הערבית שהח"כית תלך עד הסוף. בימים שאחרי הבינו גם ברע"ם ובאופוזיציה איך יסתיים המשבר

ההודעה החגיגית של ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד וח"כ ג'ידא רינאוי־זועבי על חזרתה לחיק הקואליציה לא תיזכר כאירוע פוליטי מכונן במערכת היחסים בין יהודים וערבים במדינה. מהרגע הראשון שבו הודיעה רינאוי־זועבי על כוונתה לנטוש את הקואליציה, השאלה המרכזית שריחפה באוויר היתה כמה זמן זה יחזיק מעמד. החברה הערבית קטנה ומפוכחת וכל מי שבוחש בקלחת הציבורית לא יכול למכור אשליות וספינים לאורך זמן.

מהרגע הראשון היה ברור שלרינאוי־זועבי אין הרבה מנופי לחץ שיכולים לכופף ממשלה, ואין לה ניסיון פוליטי רב, מנגנון משומן או אידיאולוגיה מוצקה שיכולים לעזור לה להוביל מהלך כה דרמטי של הפלת ממשלה בישראל. כל מי שהכיר את רינאוי־זועבי הבין שהיא בעצם מחפשת תשומת לב תקשורתית. היא ביקשה לה במה באולפנים כדי לספר על עצמה ועל האידיאולוגיה שלה כאישה ערבייה. היא קיבלה מה שרצתה והפכה להיות מחוזרת מצד התקשורת.

אבל אחרי 24 שעות היא כבר הבינה שזה גדול עליה ושאין ביכולתה לחולל מהלך שיכול להירשם בספרי ההיסטוריה, ולרשום על שמה הפלת ממשלה, מניעת ראשות ממשלה מיאיר לפיד, ריסוק מרצ, פגיעה קשה ברע"ם והשפעה על ביקורו המתוכנן של נשיא ארה"ב. גם פוליטיקאי ממולח ומנוסה היה שוקל היטב אם לקחת את זה על עצמו.

הנסיגה של רינאוי־זועבי החלה כבר בשישי בצהריים, כשלווילה שלה בנוף הגליל הגיע יו"ר רע"ם מנסור עבאס. האיש שעד לפני שבועיים היה תחת לחץ אדיר ממפלגתו ומקהל מצביעיו לנטוש הגיע כדי לפשר ולרכך. אחרי שסיכן את עצמו בקרב האלקטורט שלו למען הישרדות הממשלה, הוא לא היה מוכן שטירונית פוליטית תרסק את השותפות הזו. המסר לחברי מפלגתו אחרי הפגישה היה שממשיכים הלאה. היא תקבל תשומת לב ואולי גם קרדיט על פרויקטים ובזה זה יסתיים, האיום נוטרל.

אחריו נכנס לתמונה גם השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאוי פריג', חבר מפלגתה של רינאוי־זועבי. פריג' בחר לגייס כמה ראשי רשויות מקומיות שיפעילו עליה לחץ, ובראשם ראש העיר נצרת עלי סלאם, שרק לפני כמה ימים קיבל את פניה של רינאוי־זועבי לביקור עבודה וחלק לה תשבחות.

ללחצים הצטרפו גם נציגי ארגוני חברה אזרחית, בעיקר כאלה המקדמים דו־קיום בין יהודים לערבים. "תיזהרי, זה עלול להמיט על כולם אסון", אמר לה בכיר באחת העמותות. יודעי דבר מספרים שגם גופים מעבר לים, בעיקר ארגונים יהודיים מארה"ב, ניסו להבין מפריג' ומאחרים מה הכיוון המסתמן. התשובה המרגיעה שקיבלו בשישי בערב היתה "יהיה בסדר".

גם באופוזיציה הבינו מהר מאוד שרינאוי־זועבי לא תחזיק מעמד, כשגיששו אצלה בנוגע לעמדתה בעניין פיזור הכנסת. "תצביעי בעד בקריאה הטרומית ואחר כך נראה", האיץ בה ח"כ מהרשימה המשותפת. היא סירבה. "גם אם זה רק בטרומית, זה יגרום לאפקט דומינו ומגדל הקלפים יתמוטט", הסבירה.

בשבת העניינים היו כבר לקראת סגירה. הסיכום היה שרינאוי־זועבי תעלה דרישות, בעיקר אזרחיות וכלכליות, ולפיד ייענה להן. התקציבים שנכללים בסיכום הם רק כאלה שסוכם עליהם כבר בהחלטת הממשלה 550 לצמצום פערים בחברה הערבית. זועבי תקבל קרדיט על זירוז מימושה של התוכנית והסרת החסמים.

אתמול כבר עסקו בהודעה על סיום המשבר, וכתפאורה זומנו כמה ראשי רשויות ערביות. בקואליציה ביקשו לתת למעמד נופך ממלכתי־ציבורי, אך בחברה הערבית הוא קיבל דווקא הקשר של מסורת מהתרבות הערבית: כשאישה רבה עם בעלה וחוזרת לבית הוריה מתערבים אנשי סולחה ומכובדים, בערבית זה נקרא "ג'אהא". וכך קרה אתמול, האישה חזרה לחיק משפחתה אחרי ברוגז והג'אהא עשתה את שלה.