המשתמשים עצבניים: הבעיות בוואטסאפ ווב הולכות ומצטברות

משתמשים בוואטסאפ ווב מתלוננים בין השאר על איטיות בעת השימוש וניתוקים פתאומיים ■ מה אומרים בחברה ואיזה עדכון חדש היא צפויה להשיק? שאלות ותשובות

אין דרך לייפות את המציאות: השימוש בוואטסאפ ווב נהפך באחרונה לסיוט. רבים מעדיפים להשתמש בוואטסאפ על גבי המחשב, בין אם כתוכנה או דרך הדפדפן, כדי להתכתב בצורה נוחה יותר. במשך שנים וואטסאפ ווב פעלה היטב וגם שודרגה. אבל באחרונה נדמה שהמצב השתנה, מרגע שמשתמשים נאלצו להתקין עדכון של השירות.

רשימה חלקית של הבעיות שעליהן מתלוננים המשתמשים: טעינה איטית להחריד של האפליקציה או העמוד של וואטסאפ ווב - לפעמים הטעינה אף נתקעת באמצע; איטיות בעת השימוש; ניתוקים פתאומיים שמאלצים חיבור מחדש באמצעות סריקת QR; בעיות סנכרון של הודעות בין הטלפון לוואטסאפ ווב, כולל הודעות שנעלמות או אינן מוצגות כלל במחשב; היעדר תצוגה מקדימה של לינקים; היעדר היסטוריה של הצ'אטים בוואטסאפ במחשב (היסטוריה המלאה של הצ'אטים קיימת רק בטלפון); בעיות ישור (שמאל-ימין) של התצוגה; פיצ'רים חסרים ועוד.

למה הבעיות האלה התחילו?

הבעיות קשורות בעדכון של וואטסאפ שהחל לצאת בינואר, הגיע לכלל משתמשי iOS בחודש מארס, ולמשתמשי אנדרואיד באפריל. העדכון כלל שינויים משמעותיים בדרך שבה וואטסאפ עובדת. בעבר, כזכור, אפליקציית וואטסאפ היתה מקושרת למספר הטלפון בלבד, ולא ניתן היה להשתמש בה בכמה מכשירים במקביל. אמנם במחשב היה ניתן להשתמש בוואטסאפ ווב או בתוכנת וואטסאפ - אך השירות לא באמת פעל בפני עצמו, אלא היווה בסך הכל "שיקוף" של הטלפון. המשמעות היתה שכדי להשתמש בוואטסאפ ווב על המחשב, הטלפון שלכם היה חייב להיות דולק ועם חיבור לרשת.

העדכון האחרון שינה את המצב הזה, ואיפשר בראשונה לקשר ארבעה מכשירים שונים לוואטסאפ. כל אחד מהם, על פי וואטסאפ, מחובר בצורה עצמאית, תוך שמירה על הצפנת הודעות. היתרון הגדול - מעתה, וואטסאפ במחשב הוא ישות עצמאית. בעת שימוש בוואטסאפ במחשב כבר אין צורך שהטלפון יהיה פעיל, וניתן להמשיך להשתמש בוואטסאפ ווב או בתוכנת וואטסאפ גם אם הסמארטפון יתנתק מהרשת או יהיה כבוי.

בגלל הדרך שבה וואטסאפ נבנתה במקור – עם הצפנה ושמירת היסטוריית הודעות באופן מקומי על המכשיר, ולא בענן – השינוי הזה היווה אתגר הנדסי משמעותי עבור וואטסאפ. "זה היה אתגר טכני גדול עבורנו, לדאוג שכל ההודעות והתוכן מסונכרנים בכל המכשירים, גם כשהסוללה של הטלפון נגמרת. אבל פתרנו את זה", אמר בעבר מייסד מטא, שוואטסאפ נמצאת בבעלותה, מארק צוקרברג.

אבל ברור שוואטסאפ לא באמת פתרה את הבעיות. העדות לכך היא הפיצ'רים החסרים והאיטיות. חלק מהחוסרים שמעצבנים את המשתמשים הם נגזרת ישירה של השינוי הזה. למשל, כעת וואטסאפ מאחסנת את הצ'אטים באופן מקומי, על המחשב. המשמעות היא שכשאתם מתחברים לוואטסאפ ווב ממחשב חדש, רק הצ'אטים האחרונים שלכם מועברים מהטלפון למחשב. התוצאה: ההיסטוריה המלאה של הצ'אטים אינה זמינה יותר, אלא נגישה רק מהטלפון. בנוסף, כחלק מהעדכון, וואטסאפ הודיעה שיהיו פיצ'רים שלא יהיו זמינים יותר דרך המחשב, למשל הצגת תצוגה מקדימה של לינקים.

מה וואטסאפ אומרת?

לפני כמה שבועות החברה פירסמה את ההודעה הבאה: "אנו מקבלים פידבקים ממשתמשים על כך שיש לנו עוד עבודה לעשות. אנו מודעים לכך שחלק מהמשתמשים חווים עיכובים בזמן שהודעות נטענות באופן מאובטח בוואטסאפ ווב ובוואטסאפ דסקטופ, ואנו עובדים על שיפורים כדי להפוך את החוויה למהירה ואמינה יותר במכשירים מחוברים. אנו גם מודעים לכך שיש פיצ'רים שחסרים למשתמשים - ואנו עובדים קשים כדי להחזיר כמה שיותר מהם".

יש מה לעשות?

כרגע, רק לחכות בסבלנות שוואטסאפ תתקן את הבעיות. ברשת מופצות טענות שלפיהן שימוש בוואטסאפ ווב בדפדפן פיירפוקס משפר את מהירות הטעינה, אך לא ברור אם במידה משמעותית.

יש בעיות שניתנות לפתרון חלקי. למשל, ייתכן שעדיף להשתמש בתוכנת וואטסאפ למחשב (WhatsApp Desktop) ולא בוואטסאפ ווב בדפדפן. הסיבה היא, לפי החברה, שבתוכנת וואטסאפ נשמרת היסטוריה ארוכה יותר של ההודעות ביחס לוואטסאפ בדפדפן, וכן אמורה להיות תמיכה בתצוגת מוקדמת.

מה צפוי לקרות?

העדכון הגדול הבא כבר בדרך, לפי דיווחים בחו"ל. בקרוב וואטסאפ תאפשר לקשר גם טלפונים נוספים לחשבון וואטסאפ שלכם, כך שיהיה אפשר בראשונה להשתמש בוואטסאפ מכמה טלפונים במקביל וגם מטאבלטים. כיום, כזכור, האפשרות בקישור ארבעה מכשירים נוספים לוואטסאפ תומכת בחיבור של מחשבים בלבד – לא של טלפונים.