איורי הבינה המלאכותית הללו כובשים את העולם; אך האם זו אמנות?

תנו ל-DALL-E 2, תוכנת הבינה המלאכותית של OpenAI משפט קצרצר, והיא תיצור לכם ציורים מדהימים ומלאי השראה: הם מעוררים בנו רגש עז, אך למי עלינו להודות על כך? מי האמן בעצם?

כלי תקשורת וגולשים בכל העולם נדהמו בימים האחרונים מהיכולות של Dall-E-2 - מודל בינה מלאכותית שמצליח ליצור ציורים ריאליסטיים לחלוטין מתיאור טקסטואלי. כמו שהלסת השמוטה של שאול אמסטרדמסקי יכולה להעיד - זו טכנולוגיה מרשימה:

מאחורי האלגוריתם החדש נמצא שילוב של שתי טכנולוגיות מגניבות גם הן. האחת, אלגוריתם NLP (עיבוד שפה טבעית) די מוצלח, שלמד לקשר בין תמונות לבין המלל שמתאר אותן. השניה, רנדומליזציה של פיקסלים עד להגעה לתבנית רצויה.

עכשיו, בהינף מקלדת, כל אחד מאיתנו מסוגל לייצר מציאות חדשה בתמונה. אותה תמונה שבעבר, עבור מי מאיתנו שבתחום, נאלצנו לשלם לפחות 50 דולר למאייר עלום בפייבר שינסה לייצר לנו משהו. ולאחר התכתבות ארוכה, קיבלנו תוצאה בינונית במקרה הטוב.

אלא שאחרי ההתלהבות הראשונית מהתוכנה המגניבה, אתה פתאום שואל את עצמך שאלות קיומיות על העולם. הראשונה – שישאל עצמו כל אמן מתחיל ומתיימר או כל מבקר מוזיאונים שחש את עצמו – האם זו יצירה אמנותית?

צריך להבהיר, השאלה אינה "האם זו אמנות איכותית?". אני, ששומע מרצוני הטוב והחופשי יצירות של סטטיק ובן אל, האחרון שיכול לדרג, להעיר או לבקר עניינים שכאלה.

השאלה שלי בסיסית הרבה יותר: הרי אמנות אמורה להביע משהו – בין אם זה רגש, רעיון או אפילו תחושה אסתטית. משהו, גם אם לא באופן האיכותי ביותר. אני זוכר שקראתי בזמנו כש״נמרוד״ של דנציגר הוצג לראשונה בתל אביב, הוא ביטא את הישראליות הגברית החדשה, כנעניות סקסית של המאה ה-20, שגרמה לנשות תל אביב לעצור ליד הפסל ולנשק את הזכוכית. זה הרגש עליו אני מדבר. וזה לא שצריך רגש עמוק. אפילו יאסו עם עדן בן זקן גורם לי לזוז באופן מביך ביחס לגילי. גם מבוכה היא רגש, שהיוצר מעביר מעצמו למי שנחשף ליצירה.

אולי למי שכתב את התוכנה יש המון רגש, ואולי גם למי שחיבר את המשפט, וגם ליוצרים שצילמו או ציירו את התמונות שנכנסו למאגר ששימש כדי לאמן את האלגוריתם. אבל בינם לבין התוצר הסופי מפריד שלב קריטי: תוכנה שמבוססת על מודל סטטיסטי מורכב מאוד, ש"למדה" לצייר מאותו מאגר של מאות אלפי או מיליוני תמונות. האם זה מספיק כדי ליצור אמנות? להעביר את הרגש? האמת, אין לי מושג.

ונניח שזו כן יצירת אמנות. השאלה השניה ששאלתי את עצמי היא מי היוצר שלה. ואני לא מתכוון במובנים של קניין רוחני. זו שאלה משפטית שיש כותבים רציניים כמו ראיין אבוט שכותבים עליה ולי אין כוונה לנסות אפילו להיכנס לדקויות הדרושות.

עזבו את החוק. בסוף נוצרה תמונה, יפה אפילו, שריגשה אותי. אז למי אני בא ואומר תודה? למחשב שסתם מילא רצף פקודות? למתכנת שיצר תוכנה רנדומלית? והאם באמת זה משנה?

כיום, גוגל מפתחים תוכנת מזכיר אישי שמסוגלת לקבוע לך פגישות ולנהל לך יומן, והכל באמצעות שיח קולי. אפילו שמעתי על כאלה שמפתחים תוכנה שתדמה טיפול פסיכולוגי ותנהל איתך שיח שמסוגל להעניק מענה ראשוני למצוקות נפשיות. אז נניח שסיימתי סשן עם התוכנה החדשה, ואני מרגיש יותר טוב. אני מלא הכרת תודה. האם זה בכלל משנה שדיברתי עם תוכנה ולא עם מתנדב אנושי?

אנחנו מתקרבים לתקופה שבה המציאות שתתגלה בפנינו תהיה כזו שנוצרה בידי אוסף של אלגוריתמים. הסרט בקולנוע, הפקיד הווירטואלי בדואר, ואפילו הרופא שענה לנו כשהתקשרנו בבהלה עם ילדה חולה עם גום גבוה על הידיים. כולם יהיו תוצר אלגוריתמי. אולי יהיו תקלות בדרך, אבל בסוף זה יעבוד. בדרך כלל.

מה זה אומר על התקשורת שלנו עם העולם? האם זה חשוב שהצד השני של השיח הוא לא בן אדם אמיתי, אלא חיקוי של המקור? מה זה משנה עבורנו? חזרנו לסרט מטריקס והסצינה שבה הבוגד, Cypher, לועס סטייק וירטואלי. הוא יודע שזאת אשליה, אבל זה פשוט לא משנה לו.