רובוט המשלוחים הקטן שיכול: תמונה של שליח אבוד ביער אנגלי סחפה את הרשת

עלייתם ועלייתם של רובוטי המשלוחים האוטונומיים מספקת לא מעט מצבים מוזרים, בהם השליחים הקטנים מוצאים את עצמם בקשיים גדולים. מזל שיש לצדם בן אנוש. לא בשביל לעזור - בשביל לתעד, כמובן

העולם שלנו מתמלא בעוזרים רובוטים – מגדודים של שואבי אבק שנעים בכוחות עצמם ועד רובוטי משלוחים שעושים את דרכם לגמרי לבד אל עוד לקוח מרוצה. הרובוטים של Starship Technologies הציתו את הדמיון כשהחלו לבצע משלוחים אוטונומיים כבר ב-2018 – תחילה בקמפוסים סגורים, כחלק מניסוי. בשנתיים האחרונות הרובוטים הללו נשכרו לעבודה על ידי רשתות קמעוניות בבריטניה וארה"ב, וערים רבות כבר מתרגלות לחיים לצד שליחים לא אנושיים.

אך למרות שאין להם לב, הציבור שבא במגע עמם מבקש שוב ושוב להטעין אותם במעט נשמה – בעיקר כשהוא נתקל בהם חווים קושי מסוים. למשל, שרשור טוויטר הוקדש לאחרונה להתחקוּת אחר רובוטים שליחים כשהם תקועים בשלג או בשלוליות עמוקות, מרוסקים בצד הדרך, נפגעים על ידי רכבת שועטת או סתם נוסעים אבודים במרחב.

כעת נפתח עוד פרק בסיפור האנושי על האנדרואידים הפרנואידים, והפעם – הרובוט השליח שהלך לאיבוד ביער בריטי בבוקר אביבי.

מתיו מקורמק, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת נורת'המפטון באנגליה, רכב השבוע בבוקר בריטי טיפוסי לעבודתו כשבדרך נתקל באורח בלתי צפוי. "בדרך הבוקר ראיתי את הרובוט הזה אבוד ביער", כתב מקורמק מעל התמונה ושיגר אותה לחלל הטוויטר.  

כמובן שהרשת לא חיכתה להסברים, ואלפי המגיבים פצחו בניסיונות ספרותיים לתאר כיצד הגיע הרובוט ליער הבריטי הזה. "הוא לא אבוד, הוא חופשי", הציע אחד המגיבים, בזמן שאחרים לא נמנעו מההשוואה המתבקשת לרובוט החביב וול-E מהסרט הדיסטופי של פיקסאר הקרוי על שמו. רובם הסכימו כי מדובר בסנונית אנושית שמבשרת את תחילת עידן המרד הרובוטי הגדול.

לאחר יממה של אהבה אינטרנטית גדולה שהורעפה על הרובוט, הגיעה צפירת ההרגעה המבאסת – מצד החברה שמפעילה אותו, לא פחות: "הוא לא אבוד, הוא פשוט נמצא בהרפתקה", כתבו בעמוד הטוויטר של Starship Technologies. לאחר מכן, ולאור הרעש הוויראלי שהרובוט הקטן (שיכול!) יצר ברשת, הם גם סיפקו תשובה רשמית יותר: "אנו מעריכים את הדאגה של כולם לגבי רובוטי המשלוח שלנו, אבל הרובוט הזה לא הולך לאיבוד, הוא במשלוח ללקוח. הרובוטים שלנו יכולים לחצות מגוון שטחים ולעשות את המסלול הבטוח והיעיל ביותר האפשרי בכל אחת מעשרות אלפי המשלוחים האוטונומיים שהם משלימים מדי יום. במקרה הזה, המסלול הזה היה במקרה שביל סלול דרך אזור מיוער בנורת'המפטון, בריטניה".

קשה שלא להיזכר ברובוט אחר שהלך על זה וברח. בתחילת השנה למדנו על שואב אבק רובוטי שיצא אל החופש משערי בית המלון בו עבד, באנגליה גם כן. הוא הצית את דימיונם של אלפים שעודדו אותו "להגיע הכי רחוק שהוא יכול", אבל גם אז הסוף היה הרבה יותר בירוקרטי והרבה פחות מסעיר. הוא נמצא יממה לאחר "הבריחה" הגדולה, בסוללה מרוקנת ולצד גדר שחסמה את נתיב הבריחה שלו. מפגשים מסוג השלישי – של אדם ורובוט – עומדים להפוך את העתיד שלנו לאקראי יותר, אך גם מצחיק בהרבה.