סופו הטראגי של אלי כהן מזכיר למה הצפנה זה לא מספיק

אלי כהן תרם באופן שלא יסולא בפז לביטחון ישראל, אך לא שמר על דממת אלחוט כשנדרש לכך, שידר כל יום ובשעות קבועות בניגוד למה שביקשו מפעיליו, ולא הסתיר את השדרים במידע תמים; בצה"ל היו מרוצים

היום לפני 57 שנה, ב־18 במאי 1965, הוצא אלי כהן מהצינוק שהוחזק בו בדמשק והועבר לתחנת המשטרה. בתפילתו האחרונה ביקש כהן מהרב הראשי של קהילת יהודי סוריה שיאמר לבני משפחתו כי מילא את חובתו עד תום ונשאר נאמן לארצו ולעמו עד יומו האחרון.

בשעה 3:30 לפנות בוקר הוצא אלי כהן להורג.

כהן נחשב לאחד מגדולי המרגלים בעולם במאה ה-20. עם זאת סיפורו, ובייחוד סופו הטרגי, מראה כי הצפנת מידע בלבד, כזו שאינה מלווה בהסתרה מתוחכמת – יכולה להיות הרת אסון.

בשנת 1960 גויס כהן ליחידה המבצעית 188 של חיל המודיעין (לימים יחידת קיסריה במוסד). הוא עבר הכשרת ריגול אינטנסיבית, בה הוא למד להפעיל מכשיר מורס, להשתמש בדיו סתרים וכן להצפין ולפענח מכתבים וסרטי צילום.

בתחילת 1962 יצא אלי כהן לסוריה. הוא נשא עימו קופסת סיגריות שהוסתר בתוכה מכשיר המורס שנועד לשידור הודעות לישראל, כמה ספרים שבהם הוסווה הצופן להודעות, מכשיר רדיו קטן שנועד לקלוט תשדורות מורס, מכונת גילוח חשמלית שחוט החשמל שלה נועד לשמש אנטנה למכשיר הרדיו, שני סבונים ובהם חומר נפץ רב־עוצמה וגלולת ציאניד שנועדה לאפשר לו להתאבד אם ייתפס.

עם הגיעו לדמשק שכר כהן דירה מול בניין המטה הכללי הסורי כדי שיוכל לעקוב אחר פעילות הסורים ולהתריע אם יחלו בהכנות למתקפת פתע נגד ישראל. הוא גם התיידד עם אחיינו של הרמטכ״ל הסורי, וזה התגלה כמקור מידע מודיעיני מהימן. עם הזמן התקרב לצמרת השלטון, ואנשיה בטחו בו ללא סייג.

בשנות שירותו בסוריה שידר כהן מאות מברקים מוצפנים ובהם מידע מודיעיני רב ערך, אותו השיג בזכות קשריו החברתיים והמקצועיים הענפים. תרומתו הגדולה ביותר באה לידי ביטוי במלחמת ששת הימים: שנים רבות שיוועה ישראל למידע על מערך התותחים הסודי של סוריה ברמת הגולן. מערך זה סיכן את צפון מדינת ישראל, אבל הוא הוסווה ביעילות כה רבה שצה״ל לא הצליח לאתרו.

כהן הצליח לשכנע אנשי צבא בכירים לקחת אותו לסייר במערך התותחים בגולן, אזור שהיה אסור לכניסה אפילו לאנשי צבא וממשלה רבים בסוריה. הוא חקק בזיכרונו את מיקום כל אחד מעשרות המוצבים הסודיים ואף הצליח לצלם חלק מהם. באמצעות מידע זה השמידה ישראל את מערך הביצורים הסורי בתוך שעות אחדות מתחילת המלחמה. אך כהן עצמו לא זכה לראות את הניצחון הזה, שחלק כה משמעותי וקריטי בו נזקף לזכותו.

בסוף שנת 1964 חזר כהן לסוריה לאחר ביקור חשאי בישראל. מפעיליו הנחו אותו להימנע משידורים במשך שבועיים מטעמי ביטחון קשר, אך כמה ימים לאחר הגעתו הוא עלה במקרה על עקבותיו של הפושע הנאצי פרנץ רדמאכר, אחד מעוזריו של אייכמן, ואף הצליח לפגוש אותו פנים אל פנים. למחרת הפגישה הפר כהן את דממת האלחוט והעביר לישראל דיווח מפורט על הפגישה. במברק התשובה לא העירו לו על הפרת דממת האלחוט.

כדי למנוע את איתורו על ידי הסורים, הנחו אותו מפעיליו גם לשדר תשדורות קצרות ביותר, עד פעמיים בשבוע ובזמנים משתנים ביום. אולם מתחילת דצמבר 1964 ועד אמצע ינואר 1965 הוא שידר מברק אחד בכל יום בשעה 08:30 בדיוק, ולעיתים מברק נוסף בערב. מפעיליו חששו לגורלו אבל צרכני המודיעין בצה״ל היו שבעי רצון מהמידע הרב ומשידוריו המפורטים.

שידוריו של כהן לא נעלמו מאוזני המודיעין הסורי. זה חיפש את מקור השידור המוצפן במשך זמן רב, ובשלב זה כבר היו בידיהם יותר ממאתיים מברקים מוצפנים שנקלטו משידוריו. ב־18 בינואר 1965 בשעה 08:30, בעת ששידר אלי כהן את מברקו היומי, פרצו אנשי מודיעין סורי לדירתו. הם זינקו עליו, ומנעו ממנו להגיע אל גלולת הציאניד שהייתה ברשותו.

אלי כהן, גדול המרגלים של ישראל, נחשף ונעצר בידי הסורים. במשך חודש ימים הוא נחקר ועוּנה באכזריות. הוא הועמד למשפט – אך גורלו כבר נחרץ מראש.

הסיבה האמיתית לחשיפתו של אלי כהן לא ידועה עד היום. ההנחה היא כי הסורים קלטו את שידורי המורס שלו, ואלה הביאו לאיכונו ולחשיפתו. מכיוון שלא בוצעה הסתרה של שדרים אלה בתוך מידע תמים היה ברור לסורים – מרגע שקלטו את ההודעות – שמדובר במרגל המעביר מידע מוצפן.

מלבד זאת, כמות השדרים העצומה, משך התשדורות הארוך והשידורים בשעות קבועות יצרו תבנית תקשורתית אשר לא עמדה במבחן התמימות. פעילות חריגה ומחשידה זאת סייעה באיכונו של כהן.

סיפורו של אלי כהן מעלה שאלות נוקבות, ומשמש תמרור אזהרה מהבהב תמידית בעולם המודיעין הבין-לאומי. המשימה שלו כמרגל זר בשטח אויב הייתה מורכבת מאוד. אלי כהן נדרש להסתיר את עצם קיומה של תקשורת חשאית בינו ובין מדינתו, להסתיר את העובדה שהוא מקיים תקשורת כלשהי ולהסתיר את זהות מקבל ההודעות.

במשימה זאת אלי כהן נכשל, ונכשלה מדינת ישראל והמערכת הביטחונית שהפעילה והנחתה אותו. הוא נחשף.

חשיפתו של אלי כהן מראה כי ההבדל בין הסתרת מידע ובין הצפנת מידע עלול להיות ההבדל שבין חיים למוות. והאתגר במציאת הסתרה שתאפשר העברה של מידע רב אך לא תמשוך תשומת לב אפילו בעת בחינה מדוקדקת – עצום.

ד״ר גיל דוד הוא חוקר בעולם הבינה המלאכותית ולמידת המכונה, בימים אלה הוא פתח פרויקט מימון המונים בהדסטארט לספרו אמנות ההסתרה, החושף את העולם האפל והמרתק של הסתרת המידע והתקשורת החשאית, מהעת העתיקה ועד לקרבות הסייבר.