"פילטר אמבר הרד" כובש את טיקטוק בדמעה; אך האם הוא בהשראתה?

הוא מגיע בכלל מסנאפצ'ט, אך סחף את הרשת כולה - לא מעט בזכות בנות משפחת קרדשיאן; העדשה הופכת את המצולם לבלגן של בכי ופאתוס, אך דובר החברה ביקש להבהיר: אין קשר לשחקנית

ב-2017 סנאפצ'ט נראתה כמו האיום הגדול ביותר על ההגמוניה של פייסבוק בשוק המדיות החברתיות. האפליקציה המרדנית הצליחה לכבוש את לב הנוער בעזרת זוג אוזני כלב ולשון מתפרצת. העתיד נראה מבטיח, אך דבר לא הכין אותה ל-22 בפברואר, 2018. קיילי ג'נר, בימים ההם עדיין מלכת הנערות המתבגרות והמתכונים המהירים בפלטפורמה, קמה בבוקר ובחרה באלימות:  

"גם אתם כבר לא פותחים את סנאפצ'ט יותר? או שזו רק אני..." צייצה המיליארדרית המתהווה ל-24.5 מיליון עוקביה דאז, בתגובה לשינויים מעוררי מחלוקת שהכניסה הפלטפורמה לממשק המשתמש שלה. "אוף, זה כל כך עצוב", סיכמה - וקברה את סנאפצ'ט. מניית החברה איבדה כ-1.3 מיליארד דולר בשווי שוק ביום אחד, ומאז לא ממש שבה לעצמה במונחי דעת קהל ונוכחות רשתית.

אך בכל זאת, וגם לנוכח נסיונותיו של מארק צוקרברג לגנוב את הפיצ'רים שלה אל אינסטגרם ולהוסיף עוד חופן עפר לערימה המתגבהת, אפליקציית הפילטרים והסרטונים הקצרים עדיין איתנו. חיה בקושי, ולפעמים - גם בועטת. ורק הולם שחזרתה לקדמת הבמה מעל לארבע שנים אחר אותו בוקר מר ונמהר תתבצע על גבו של שבט הקרדשיאן-ג'נר, והופעתן מעוררת המחלוקת במט גאלה.

כן, מזה כמה ימים שפרצופים דומעים, נפוחים, מייללים ומרוחי איפור סוחפים את רשת טיקטוק בסערה. ובולט במיוחד תיעוד מבדר עד דמעות של מלכות הריאליטי הנ"ל, חוות את מה שנראה כיום הנורא ביותר בהיסטוריה המשפחתית בנשף האופנה של אנה ווינטור. הסרטונים הללו גורפים אלפי לייקים - אך גם תהיות. האם האדם המצולם אכן מעורער, או שמדובר בפילטר ממש משכנע? התשובה היא אופציה ב', כמובן - אך מקורו של הפילטר המוצלח אינו באפליקציה הפופולרית בקרב צעירים, אלא דווקא בסנאפצ'אט הוותיקה והחבוטה.

מדובר בעדשת מציאות רבודה המשנה את פני הגולשים לכדי בלגן של רגשות ובכי שאי אפשר שלא לפרוץ בצחוק למראהו, וכבר גרר יותר ממיליארד תגובות בסנאפצ'ט עצמה. הצעירים - התמכרו, והתיעודים הללו מתפשטים גם לפלטפורמות אחרות. את טיקטוק כובשים מעין סרטוני מתיחה, בהם משוחח הקורבן שאינו חושד עם המצלם ותוהה (בין אם בשמחה או באדישות) מדוע שואל אותו בן שיחו מה קרה.

ברוח הזמנים, מכנים אותו כולם "פילטר אמבר הרד". משפט הדיבה הגועש בינה לבין בעלה לשעבר ג'וני דפ הגיע בשבוע שעבר לשלב העדות שלה - וזו מלאה בהעוויות, פרצופים עצובים וגעיות בכי (אך, מתעקש טים ג'וני, דלה בדמעות אמיתיות). הגולשים משוכנעים שסנאפצ'ט קיבלה השראה ישירה מההופעה של הרד, והכינוי הזה השתרש עד כדי כך שדובר מטעם סנאפצ'ט התייצב באתר הרכילות TMZ והבהיר בתוקף: אין אמת בדברים.

לדבריו, הפילטר המדובר נמצא בעבודה כבר שישה חודשים שלמים (וההשקעה בהחלט ניכרת) כך שהרעיון נוצר הרבה לפני שהרד החלה בעדותה. הוא ביקש להבהיר גם שהחברה לא הייתה חולמת להתערב בצורה כלשהי במשפט דיבה. עוד סימן שיכול לאותת על נכונות דבריו - אחד הפילטרים האחרונים שעלו בפלטפורמה היה עדשה שכופה חיוך מלאכותי על המצולמים. הפרצוף הבוכה מהווה התפתחות טבעית - ובהחלט משעשעת מאוד.