בין אנשי הקשר שלכם מסתתרת אהבה. אלי הבוטית מבטיחה למצוא אותה

אליאנה ברבל חשבה שלא ייתכן שאין לנו דרך קצת יותר אנושית מטינדר להכיר - ולכן היא פיתחה בוטית שמשדכת באמצעות חברים משותפים. הצעד הבא? לנסות ולמצוא אהבה גם לעצמה

כמה פעמים החלקתם ימינה ושום דבר לא קרה? זה בדיוק מה ששאלה את עצמה אליאנה ברבל, יזמית בתחום ההיי טק וגם רווקה שכילתה לא מעט זמן באתרי היכרויות. בעברה היא הייתה הדוברת של ח"כ מיכל רוזין, עבדה במשרד הדוברות בבית הנשיא, ואפילו הובילה מחאות חברתיות. אך בשנה האחרונה היא עסוקה בפיתוח "אלי הבוטית", מעין שדכנית בעידן ה-Web3: אפליקציית היכרויות בין חברים, בלי כל הלחץ שמשפיעים עלינו השירותים האחרים.

הרעיון מאחורי "אלי הבוטית" פשוט עד תסכול, אך נחוץ בחברה שהגשימה עצמה לחלוטין בעידן הדיגיטלי, והפקירה את היחסים הבין-אישיים הרחק מאחור. כל מי שמחפש אהבה יכול להשאיר את פרטי הקשר שלו ואלי הבוטית תחזור אליו בדרך המועדפת עליו: באמצעות הוואטסאפ, הטלגרם, iMessage ועוד. בשלב זה מקימים ביחד עם אלי פרופיל היכרויות ובו תמונותיו של מחפש האהבה והעדפותיו. בסוף התהליך משתפים המשתמשים עם הבוט את רשימת אנשי הקשר דרכה היו רוצים למצוא אהבה.

עכשיו מתחיל הקסם האלגוריתמי: אלי הבוטית מחפשת ומוצאת התאמות בין אנשי הקשר השונים ששותפו עמה, מכיוונים שונים. כאשר נמצאת התאמה בין משתמשים ששיתפו שניהם את אותו איש קשר, הם מקבלים הודעה על כך ומנקודה זו יכולים לבחור – ליצור קשר באופן ישיר, או דווקא לפנות לחבר המשותף ולשאול בעצתו. "30% באמת פונים לחבר המשותף. לפעמים זה מעודד אותם לשלוח הודעה, ולפעמים החבר דווקא מוריד אותם מזה, גם זו מבחינתי הצלחה: זה חוסך זמן ועוגמת נפש לשני הצדדים", מספרת ברבל. 

"הרעיון הזה נולד מתוך חווית החיים האישית שלי וגם של כל החברים שלי, שנמצאים באיזור גיל השלושים. כולם רווקים ומיואשים מאוד ומכלים את זמנם באפליקציות היכרויות אבל שום דבר לא קורה", ברבל מרחיבה על המצוקה שהובילה לפיתוח אפליקציית ההיכרויות הזו, השונה מעט בנוף. "יש מאצ'ים ויש דייטים אבל לרוב הם פשוט לא רלוונטיים. אתה מבזבז הרבה מאוד זמן בסווייפים, ואז על להתכתב עם כמה נשים או גברים במקביל, ולצאת עם חלק מהם לדייט ובסוף זה כנראה לא רלוונטי. הכל גם לוקח המון זמן וגם גובה מחיר נפשי. מיליאניאלס בארה"ב, לדוגמה, משקיעים כעשר שעות שבועיות בטינדר, וזה לאורך שנים - לא מדובר בחודשיים שאתה מרכז בהם מאמץ".

"אמרתי לעצמי שחייבת להיות דרך אחרת, לא יכול להיות שהאנושות הגיעה לאן שהיא הגיעה ולא מצאנו דרך דיגיטלית עבור אנשים להכיר אנשים בצורה יותר נעימה ובטוחה. הבנו שאנשים מעדיפים להכיר דרך חברים או מתוך המעגלים החברתיים שלהם. הרי ככה הכירו פעם, אבל זה כמעט לא קורה יותר. נגיד ויש לכם חבר שלא דיבר איתכם שנים אבל הייתם שמחים לדעת אילו חברים רווקים יש לו, לא הייתם שואלים אותו. אבל אלי הבוטית 'תשאל' אותו עבורכם", היא מסבירה.

באמצעות שיתוף אנשי הקשר – עמם הבוטית לא יוצרת קשר, ופרטיהם לא נחשפים – אפשר לחבר בין אנשים על בסיס רשתות חברתיות משותפות. 1,500 אנשים כבר השתתפו בשני הפיילוטים של אלי הבוטית, כולל שני זוגות שיצאו במשך כמה חודשים, ו-5,000 אנשים כבר נרשמו לסבב ההיכרויות הבא. "הסבבים תחומים בזמן כי אני מאמינה שחייב להיות לזה סוף, זה לא בריא שאתה כל הזמן עסוק בזה", ברבל מבהירה.

"זה מבאס להגיד 'הכרנו דרך טינדר' ואנחנו מקווים שאנשים יתבאסו פחות 'להכיר דרך אלי הבוטית'", היא טוענת, ומוסיפה כי בסבב הקרוב גם היא תשתתף כיוזרית. "אני ממש מצפה לזה, גם כמנכ"לית וגם כמישהי שמחפשת זוגיות", היא משתפת, ומיד מתפנה להבהיר עד כמה קשה לגייס כסף לאפליקציית היכרויות בעידן הזה. "כל אחד שיודע לתכנת ויש לו קצת ניסיון פותח אפליקציות היכרויות, וזה רק מראה עד כמה הבעיה קשה. יוצאות כל שבוע אפליקציות חדשות, מעט מאוד מצליחות, ואתה נלחם במפלצות כמו מאצ'.קום. למרות זאת אנחנו אופטימיים: גילינו שאנשים מאוד אהבו את הבוטית, הם הרגישו שההליך פחות טכני וגם יש להם ליווי - וזה כבר מרענן".