"מתקפת הסייבר הגדולה בתולדות רוסיה" שיבשה את שידורי מצעד יום הניצחון

בחסות האקרים פרו אוקראינים: ערוץ הזרמת התוכן Rutube ירד מהאוויר, ואולי לא ישוב לעולם. במקביל, ערוצי חדשות מקומיים נוספים "נחטפו", ועברו לשדר מסרים אנטי מלחמתיים

בבוקר יום שני, ה-9 במאי, בעוד ערוץ הזרמת הוידאו הרוסי Rutube מתכונן חגיגית להעביר בשידור חי את המצעד הצבאי המסורתי לציון יום הניצחון על הנאצים (זה התעתד לצאת מהכיכר האדומה תוך שעות מספר), נעלם האתר מהאוויר. בהמשך אותו יום הודו בעמוד הטלגרם הרשמי של הערוץ כי Rutube נפגע מפעולת סייבר גדולה - והוא אינו צפוי לחזור לרשת בזמן הקרוב.

"נפגענו במתקפת הסייבר הגדולה ביותר בהיסטוריה של Rutube ושחזור הגישה לאתר ייקח מעט יותר זמן מכפי שהמהנדסים שלנו חשבו בתחילה", נכתב שם. על פי פרסומים רבים ההאקרים הפרו-אוקראינים ביצעו מתקפה משולבת נגד Rutube, המקבילה הרוסית של יוטיוב מאז 2006, ונגד ערוצי חדשות אחרים בשליטת הממשלה - ככל הנראה כדי לחבל בשידור החי והחגיגי ברוסיה לכבוד יום הניצחון על הנאצים. "מישהו באמת רצה למנוע מאיתנו לשדר את מצעד יום הניצחון ואת זיקוקי החג", הודו בערוץ.

על פי הפרסומים (שכמובן לא מקבלים אישור מגורמים רשמיים בערוץ או מגורמים בממשל הרוסי), השיגו ההאקרים גישה לקוד האתר, והצליחו להסיר אותו לחלוטין. בנוסף לכך, בערוץ לא יודעים אם להאקרים עדיין יש גישה לאתר - כך שלצד עבודות שחזור קוד המקור שלו, הרוסים עסוקים עדיין בניסיון להבין אם ניתן בכלל להשתמש בו מחדש כדי לשוב ולהעלות את השירות לאוויר.

כאמור, לא רק שירות הזרמת הווידאו נפגע ממתקפת הסייבר, שהוגדרה על ידי הרוסים כ"גדולה ביותר מאז תחילת 'המבצע הצבאי'" (כך מכנים ברוסיה את המלחמה באוקראינה). שלל ערוצי חדשות נפרצו, ובמקום המצעד החגיגי שודרו בהם מסרים אנטי-רוסיים ואנטי-מלחמתיים. בנוסף, ערוצי חדשות רבים עודדו על ידי הממשל להעביר את שידוריהם ל- Rutube כי "שם בטוח יותר" - כעת, גם הערוצים הללו נחסמו מגישה לשידור חדשות.

לאחר כמה שעות בהם ניסו להרגיע את הצופים, הודו נציגי Rutube בשמונה וארבע דקות בערב כי האתר לא ישוב לאוויר בקרוב - "ואולי לעולם לא". לאחר שהערוץ ירד מהאוויר החלו להופיע בו מסרים כגון "דמם של אלפי אוקראינים ומאות מילדיהם על הידיים שלך. הטלוויזיה והרשויות משקרות. לא למלחמה". אותם מסרים הופיעו גם בערוצי הטלוויזיה שנפגעו MTS, NTV-Plus, Rostelecom ו-Winx.