מג'ובס ועד קוק, בין אדיסון למאסק: יש בעיה במיתוס הגאונות של ההייטק

אנחנו אוהבים לסגוד למדענים מטורפים כתומס אדיסון ואנשי חזון כסטיב ג'ובס ואילון מאסק, שמפיחים חיים ברעיונות מהפכניים כאייפון או הטילים SpaceX; אבל, העולם האמיתי לא עובד ככה - ואפילו לא הגאונים הדגולים עצמם

אם אתם רוצים להחמיא למנכ"לים בעמק הסיליקון, אל תגידו להם שהם מנהלים מוצלחים. רבים מהם עלולים לתפוס זאת כמעט כעלבון.

עולם הטכנולוגיה נושא את עיניו לממציאים, לא למנהלים דגולים. אנחנו מדמיינים מדענים מטורפים שמפיחים חיים ברעיונות מהפכניים כמחשבים אישיים, תוכנות שמארגנות את כל אתרי האינטרנט בעולם ומכוניות חשמליות מגניבות. בנייה של עסק בר קיימא מרעיונות מדהימים כאלה נראית אפורה ומשעממת בהשוואה לצד הטכנולוגי.

אנשי טכנולוגיה תמיד חוששים שחברות יעבירו שליטה רבה יותר מידי הממציאים לידי המנהלים האחראים על הצדדים העסקיים. זהו חשש מובן - חדשנות קריטית לחברות טכנולוגיה. אך קשה לשמר אותה בימינו, כאשר תחום ההיי-טק הפך לתעשיית ענק.

אבל האמונה בכך שתושייה אישית חשובה יותר מכל היכולות האחרות נובעת מזיכרון סלקטיבי של היסטוריית הטכנולוגיה. הצלחות מגיעות במקרים רבים בזכות השילוב של דמיון וחדשנות עם ידע עסקי ואובססיה לניהול צד זה של החברה. סטיב ג'ובס וג'ף בזוס נערצים בזכות החזון הטכנולוגי שלהם, אבל גם בזכות העליונות שלהם באסטרטגיה עסקית, שיווק והיכולת לאחד ולהניע אנשים לצורך השגת מטרה משותפת.

הסיכוי שחברה תצליח רק בגלל שיש לה רעיון נהדר אפסי. מנהיגים חזקים זקוקים גם לשורה של כישורים נוספים מעבר ליכולת לחלום בגדול, וזה כולל פרגמטיות. האופן שבו טכנולוגיה משתלבת בכל תחום ותחום בימינו הופכת את המיתוס של גאון הטכנולוגיה למכשול בדרכה של הקדמה. 

חשבתי על זה מפני שהתחלתי לקרוא את הספר החדש של הקולגה שלי, טריפ מיקל, שבוחן את המתח בין הראש של אפל לבין הלב שלה, בעשור שחלף מאז מותו של סטיב ג'ובס.

מנכ"ל אפל טים קוק הוא הראש - מומחה שמתמצא בפרטים הקטנים ביותר של התפעול והייצור. ג'וני אייב היה הלב - גאון עיצוב שסייע לג'ובס להפוך את המחשב האישי למוצר כיפי, והיה אחראי לעיצוב הסמארטפון המודרני. אייב הפסיק להקדיש את כל זמנו לאפל ב-2019, ועל פי הנרטיב שטווה מיקל - התלונן שטכנוקרטים ורואי חשבון מרוקנים את אפל מהנשמה שלה.

ממציאים ואנשי טכנולוגיה טוענים מדי פעם שאפל איבדה את הקסם שלה - שמאגר היצירתיות וההמצאות שלה יבש. תלונות דומות נשמעו על מיקרוסופט תחת המנכ"ל הקודם, סטיב באלמר, ואנחנו שומעים זאת גם על גוגל תחת סונדאר פיצ'אי ועל אובר, לאחר שהמייסד שלה, טראוויס קלאניק, נאלץ להתפטר. החשש הוא שהפקידים הקטנים של התאגידים הגדולים משתלטים ודוחקים את הכשרונות הטכנולוגיים ואת הלב היצירתי.

חששות מהסוג הזה הם תופעה אופיינית בחברות שנמצאות בתהליכי צמיחה. חלקם ודאי משקפים את הנוסטלגיה לתקופה שבה הפיתוח הטכנולוגי תפס את המקום המרכזי באותן חברות. אבל גם התופעות האלה מתעלמות מאלמנטים חשובים בהיסטוריה של הטכנולוגיה.

ממציאים מהוללים רבים בעמק הסיליקון שילבו גם לב וגם ראש. ג'ובס היה איש טכנולוגיה מרשים, אבל בעיקר איש שיווק מבריק וגאון במיתוג. אמזון היא שיקוף של הרעיונות החדשניים של בזוס ושל הקסם הכלכלי שלו. ביל גייטס ומארק צוקרברג היו אנשי עסקים סופר-תחרותיים הרבה יותר משהיו גאוני תוכנה. אילון מאסק הוא ממציא דגול, אבל SpaceX היא חברה מצליחה גם מפני שהוא עובד לצד מומחי תפעול כגוון שוטוול.

האמונה כי התכונה החשובה ביותר של אותם אישים היא כושר ההמצאה "טשטשה את מגוון הכישורים החשובים שהפכו את האנשים האלה לכה יוצאי דופן", אמרה מרגרט אומארה, פרופסור באוניברסיטת וושינגטון שחוקרת את ההיסטוריה של חברות טכנולוגיה.

"המיתוס של הגאון הבודד חזק כל כך מפני שיש בו גרעין של אמת", אמרה, אבל הוא גם מתעלם מכישורים אחרים, ומשיתוף הפעולה הדרוש כדי להפיח חיים בכל רעיון. "אפילו במעבדה של תומס אדיסון עבדו הרבה מאוד אנשים", הוסיפה.

הספר של מיקל מבהיר כי אפל כפי שאנחנו מכירים אותה כיום לא יכולה להתקיים בלי קוק וטכנוקרטים אחרים כמותו. הפיתוח של האייפון היה הישג של פעם בחיים, אבל רק בזכות חנונים אובססיבים כמו קוק יכולה אפל לייצר מאות מיליונים של העתקים מושלמים שנה אחרי שנה ולא לפשוט רגל. 

עם הזמן מתברר יותר ויותר שגם הכישורים הדרושים לשינויים מבוססי טכנולוגיה משתנים. כבר לא מדובר רק בהמצאות הנוצצות של ג'וני אייב. הטכנולוגיה הפכה לאמצעי שמאפשר לחשוב מחדש על תחומים שלמים כמו מערכות רפואה, ייצור ותעבורה.

ברור שצריך הוגה יצירתי שיוכל להמציא קוד לבינה מלאכותית, עולמות וירטואליים או לוויינים שיספקו חיבור אינטרנט על כדור הארץ. אבל, זה גם דורש סקרנות לגבי המורכבות של בני אדם ושל העולם, יכולת תמרון במערכות ארגוניות ואנושיות, וכישורי השכנוע הדרושים כדי לעורר את הרצון הקולקטיבי במרדף אחר עתיד טוב יותר. הכוח להמציא הוא חיוני, אבל הוא לא מספיק.

פורסם לראשונה בניו יורק טיימס