טראמפ תבע את טוויטר במטרה לשוב לפלטפורמה - ונדחה

הנשיא לשעבר ניסה להתבסס על התיקון הראשון לחוקה האמריקאית המגן על חופש הביטוי, אך השופט הפדרלי הזכיר כי מדובר בחברה פרטית - וזו רשאית לקבוע כללים כראות עיניה

משנודע כי אושרה עסקת המיליארדים לרכישת טוויטר בידי אילון מאסק החלו מיד שתי תנועות סימולטניות: אושיות ימין החלו לשטוח תחינותיהן בפני השליט החדש להשיב את הנשיא הקודם דונלד טראמפ לטוויטר, בעוד מקביליהם משמאל צייצו בחרדה אזהרות מפני אותו עתיד בדיוק. עתותיו של מאסק אפשרו לו מאז אמנם לצייץ לא מעט על חופש הביטוי, החזרת הקוקאין לקולה ותיקון מכונות הגלידה במקדונלד'ס, אך הוא טרם הבהיר את עמדתו המעשית בנושא טראמפ. כרגע נראה כי חנינה נשיאותית מטעם הבעלים הנכנס עשויה להיות האפשרות היחידה של הנשיא הרפובליקאי לשוב ולראות את החשבון שלו מבפנים: שופט דחה את התביעה בה דרש לבטל את החסימה המתמשכת שלו.

חשבונו של טראמפ נחסם – בתחילה ל-12 שעות ובהמשך ללא מגבלת זמן – בשמונה בינואר 2021, יומיים לאחר האירועים החמורים בגבעת הקפיטול ו-12 יום לפני תום כהונתו. מאז ניסה הנשיא לשוב אל גלי האתר של המדיה החברתית בכל דרך אפשרית: הוא החל לצייץ מהחשבון הרשמי של נשיא ארה"ב, אך ציוציו נמחקו (ובמהרה עבר החשבון לידיו של הנשיא הנכנס ביידן). הוא הקים רשת חברתית משל עצמו – Truth Socialאך זו מתמוטטת מהר יותר ובאופן מוחלט יותר משמישהו יכול היה לצפות. והוא הגיש ביולי של השנה שעברה תביעה משפטית נגד טוויטר, פייסבוק ויוטיוב, בטענה שהן מפרות את זכותו לחופש ביטוי. ביום שישי האחרון נדחתה תביעתו נגד טוויטר על הסף בידי בית המשפט הפדרלי בקליפורניה.

השופט ג'יימס דונאטו לא התרשם מבקשתו של טראמפ, וכתב: "טענתו המרכזית של התובע כי הצנזורה שהטילה הנאשמת על חשבונו בטוויטר פגע בחופש הביטוי שלו, המוגן על ידי התיקון הראשון לחוקת ארצות הברית, אינה ניצבת על בסיס איתן".

השופט שב ומבסס את הלקח שלומד כל מי שחשבונו ברשתות החברתיות מוגבל: טוויטר היא חברה פרטית, ולכן אינה מחויבת לתיקון הראשון לחוקה האמריקאית עליו ביקש להישען טראמפ בתביעתו. הזכות הזו מגנה על אמריקאים מפני מאמצים מצד השלטון להגבלת חופש הביטוי, אך חברה כטוויטר יכולה לקבוע לעצמה כללים כראות עיניה בכל הנוגע לתוכן שעולה לפלטפורמה.

דונאטו דאג גם לסתור את הקשר שניסו ליצור עורכי הדין המייצגים את טראמפ בין ממשל ארה"ב לטוויטר, ודחה את טענתם כי החברה פעלה בשם הממשלה, משום שזו הורכבה ממחוקקים דמוקרטיים שביקשו גם הם לראות את הנציג הרפובליקאי מורחק מהפלטפורמה.

ייתכן שהאכזבה למחנה טראמפ קטנה משנדמה: "אני לא חוזר לטוויטר, אני מתכוון להישאר ב-Truth" מסר הנשיא לשעבר לפוקס ניוז ב-25 באפריל, היום בו ניתן אור ירוק לרכישתה של טוויטר בידי מאסק. "אני מקווה שאילון יקנה את טוויטר כי הוא יכניס שם הרבה שיפורים והוא בן אדם טוב" הוסיף, לפני ששב והצהיר אמונים לרשת החברתית שלו.

ממילא לא בטוח שמאסק ממתין לו שם בזרועות פתוחות: בציוץ של מאסק מה-27 באפריל הוא אמנם חבט במדיניות חופש הביטוי הנוכחית של טוויטר, אך השתמש ברשת החברתית של טראמפ כדי לעשות זאת. "Truth Social (איזה שם נורא) קיימת רק בגלל שטוויטר צינזרה את חופש הביטוי", כתב והוסיף עקיצה על שמו של הנשיא לשעבר: "היו צריכים לקרוא לה Trumpet במקום!".