התושבים הנצורים של שנחאי מצאו דרך מקורית להשמיע את קולם: NFT

האם נמצא סוף סוף שימוש ראוי לטכנולוגיה? האזרחים הסינים מקווים ששמירה על גבי הבלוקצ'יין של העדויות על אכזריות הממשלה בסגר על העיר תגן עליהן מפני הממשלה. לא בטוח שהם צודקים

ב-26 במארס החליטו הרשויות בסין להטיל סגר כללי על שנחאי וכ-25 מיליון תושביה. הסגר נמתח על פני שבועות ארוכים בשל ההחלטה של הממשלה הסינית להמשיך במדיניות ה"אפס הדבקה" השנויה במחלוקת שלה.

התוצאה היתה קריסה של מערכות, ותושבים רבים שמצאו את עצמם נעולים בדירותיהם ללא דרך להשיג מזון ומוצרים בסיסיים. המצב הוביל למחאות מתגברות של תושבים, עם פוסטים ברשתות החברתיות, הפגנות במרפסות ובעיקר קריאות לעזרה מתושבים מורעבים. 

weibo, הרשת החברתית הפופולרית ביותר בסין, התמלאה בפוסטים זועמים ובראיות להתנהלות הממשלתית ברחובות העיר. המשתמשים העלו סרטונים רבים בהם מתועדת אכזריות כמעט בלתי נתפשת של השלטונות, החל ממניעת טיפול בקשישים, עבור בהפרדת תינוקות שאובחנו כחיוביים לקורונה ממשפחותיהם, ועד כליאת מאומתים בביתם ללא מזון. 

השיא נרשם בליל ה-22 באפריל, אז עלה לראשונה הסרטון "קול אפריל" שמאגד עשרות קטעי אודיו של עדויות של אזרחים משנחאי על המצב. אלא שהרשת הסינית, כידוע, נמצאת תחת צנזורה קפדנית של הממשלה, ולכן, רבים בסין לא נחשפו למצב בעיר. גם העלאה של הקובץ לטוויטר לא השיגה את ההשפעה הרצויה, מאחר שחומת האש הווירטואלית של סין מונעת מאזרחיה לגלוש באתרים המערביים.

משתמש בעל תושייה טכנולוגית הפך את קובץ הווידאו ל-NFT והעלה אותו ל-OpenSea, האתר הגדול בעולם לסחר ב-NFT's. נכון להיום ישנם 786 פריטים דיגיטליים, או מטבעות שאינם ניתנים להמרה, בנושא הסגר בסין ותוצאותיו באתר.

הם משמשים תזכורת נצחית לכשלי המשטר בניהול המגפה בשנחאי, כך לפחות מאמינים המשתמשים שהעלו את הקבצים לאתר. למרות המטרה הראויה, כדאי לזכור שהשמירה של המידע כ-NFT לא מבטיחה כלל את נצחיותו של המידע, מפני שהטוקנים הללו לא באמת מכילים את המידע, אלא מעין רישום שמציין שרשרת בעלות על אותם קבצים.

רבים מהתושבים הנצורים בעיר התפנו גם להעלות קבצים דיגיטליים לאתר המבוסס בלוקצ'יין Matters. האתר התחיל את חייו כאמצעי עבור סופרים להטביע את יצירותיהם בקוד דיגיטלי, ולהבטיח בכך את זכויות היוצרים שלהם, אך הפך במרוצת השנים למקום בו אזרחי סין יכולים להטמין פתק דיגיטלי עבור הדורות הבאים, כדי שידעו מה התרחש בזמנם. 

ג'אנג ג'ייפינג, מייסד ומנכ"ל האתר, שמתגורר בארצות הברית, סיפר למגזין forkast על המתרחש בפלטפורמה בימים האחרונים. "בכל פעם שיש אירוע ציבורי גדול שעובר על אזרחים שחיים תחת לחץ הצנזורה, אנחנו רואים זרם של משתמשים שנכנסים כדי לגבות תוכן או פשוט לכתוב על חייהם", אמר ג'אנג. "כאשר תוכן המתעד זיכרונות קולקטיביים נמחק בסיטונות מהאתרים בשליטת הממשלה, המניע של אנשים לשמור ולשמור אותו הופך חזק הרבה יותר".

כמה מהתגובות לקבצים ולסרטונים שהצליחו לחמוק מהצנזורה הסינית, מבהירות את הלך הרוח כרגע בעיר הנצורה. "25 מיליון האנשים בשנחאי לימדו את הרשויות שיעור ב-Web 3.0", הגיב משתמש אחד. "הנגיף לא יהרוג אותך, אבל הרעב כן יהרוג אותך", הגיב תושב שנחאי לאחד הפוסטים.

"הזכות להישכח היא סוגיה משפטית שנידונה כעת בערכאות רבות", מסכים ג'אנג, "אבל לאנשים יש גם זכות שיזכרו אותם, שידעו מה קרה להם ועכשיו הם יכולים להיות בטוחים שהמידע לא ימחק על ידי הרשויות". ג'אנג הוסיף כי בשבועות האחרונים הוא רואה עלייה בפוסטים על גבי האתר דווקא מאזור אחר על גבי הגלובוס, שסובל לאחרונה מהחמרה בצנזורה וביכולת הגישה לרשת. "אנחנו רואים מספר הולך וגדל של משתמשים אוקראינים ורוסים, שמנסים למצוא פתרון להגבלות התקשורת שהוטלו עליהם לאחרונה".