בית המשפט עוד דן בתביעה שלו נגד אמבר הרד, אבל ברשת ג'וני דפ כבר זכה

על אף שמשפט הדיבה המתנהל בין השניים עוד לא הגיע למחצית דרכו, דומה כי הקהל הרחב מתבצר בצד של דפ – והוא חמוש בסרטוני טיקטוק; אפילו ג'וני, כמדומה, מתחיל קצת ליהנות

האם אנו עדים בימים אלה לסנוניות ראשונות המבשרות על העידן שאחרי מי טו? המשפט המתנהל בימים אלה בין ג'וני דפ לבין אשתו לשעבר אמבר הרד, ובעיקר דעת הקהל הציבורית שהולכת ומשתנה לגבי הפרשה, מעידים שיתכן כי כך הדבר.

משפט הדיבה אמנם מתנהל במדינת וירג'יניה, אך הגולשים מנהלים דיון משפטי מקביל ברשתות השונות. דפ תבע את הרד בשנת 2019 על מאמר דעה שפרסמה ב-2018 ב"וושינגטון פוסט", ובו תיארה עצמה כנפגעת אלימות במשפחה – אמנם מבלי לנקוב בשמו, אך כשלכולם ברור במי מדובר. שנה לאחר מכן הרד הגישה תביעה נגדית, והתביעות נבחנות כעת במקביל. ב-2020 גם הפסיד דפ במשפט דומה, כשתבע את ה"סאן" על כותרת שפרסם הצהובון ובה כינה אותו "בעל מכה".

העדויות המצולמות מתוך המשפט משתוללות ברשת בצורת אינספור סרטונים ויראליים וערוכים היטב, בתוספת כתוביות, פרשנויות ושלל אמוג'י (אחד הפופולריים שבהם במקרה זו הוא ליצן. אחר - קקי מחייך). הטרנד החדש ברשת מציג תמונה שהפכה נדירה במחוזותינו: במקום לקרוע לגזרים את הגבר הנבזה שמוצע לנו בתפריט היום, מתגבשת ההכרה כי במקרה זה בן הזוג הוא שנפל קורבן להתעללות במשפחה.

נכון, תיעודים לא נעימים לצפייה או להאזנה מתפרסמים על שניהם, ובאחד הידועים שבהם, שהודלף כבר לפני שנים מספר, נראה ג'וני דפ חובט בארונות מטבח ("תקפתי ריהוט" כפי שהגדיר זאת, כחלק מטענתו המרכזית: לא הרמתי עליה יד). הוא הראשון שיודה שהתנהגותו הייתה בעייתית, וגם הפסיכולוגית שנשכרה כיועצת הזוגית של השניים הגדירה בעדותה את המצב ששרר ביניהם כ"התעללות הדדית" - במסגרתה ידע כל אחד מהם ללחוץ על הכפתורים של האחר, ושימש כטריגר לשחזור התעללויות שסבלו השניים בילדותם.

אך זו עת טובה להיזכר במה שהיה ידוע פעם: אנשים הם עניין מורכב, וזה שמישהו אינו הטוב המוחלט בוודאי אינו הופך אותו לרע חסר עכבות. ובכל זאת, נראה שכאן היה צד גרוע יותר. או לפחות - שפוי פחות. גם ברשת הישראלית הגיבו בכעס גולשות וגולשים רבים לפוסט של "פוליטיקלי קוראת" שמתח ביקורת על האבחון הפסיכיאטרי של הרד, ובו הוטבעה האמירה האלמותית "אין הפרעת אישיות, יש אישיות שהפריעו לה":

שלא בפעם הראשונה גרר הפוסט תגובות רבות, כשרבות מהן התרעמו על הצביעות, על האמירה המפתיעה שאין לדעת מה באמת היה בין בני הזוג אם לא היינו שם ועל הדרישה לראות את הקושי של שני הצדדים - שמגיעה כמדומה בתזמון מעניין מאוד: כשמסתמן כי אישה היא המתעללת. גם בתקשורת הממוסדת יש שמזדרזים לסתום את החורים שמתחילים להיפער בסירת מי טו הבלתי מנוצחת, וממשיכים לקרוא להאמין קודם כל ובאופן גורף לכל אישה באשר היא, ולא לתת לעובדות מהמשפט הנוכחי לבלבל אותנו.

תגובות הגולשים כאן בארץ הקודש לאייטמים מהסוג הנ"ל מצטרפות לגל מעריצים מרחבי העולם שמפגינים תמיכה בדפ בכל דרך אפשרית, החל בממים המהללים את השחקן ונזכרים בתפקידיו האיקוניים ועד חתימה על עצומה להסרת אמבר הרד מ"אקוומן 2", ההמשכון שעתיד לצאת לאקרנים השנה (מעל ל-3 מיליון חתימות עד כה). משפט הדיבה בין שני השחקנים הפך כבר לספקטקל, אירוע טלוויזיוני בו צופים רבים בשידור חי, ומלווה בהאשטאגים, מומחים משפטיים מטעם עצמם ומיליארדי סרטונים ברשתות החברתיות.

ייתכן שזה הרגע שמגיע אחרי שחוצים מבעד לייאוש, או התגובה השפויה היחידה לתהומות האבסורד שעורכי דינה של הרד פורשים לרגליו בחלק מטיעוניהם, אבל לפחות מחלק מהסרטונים - נראה שדפ מתחיל ליהנות קצת. בין אם אנו צופים בו נשאל שוב בחקירה הנגדית אם זו חתימתו על המסמך על אף שהודה בכך כבר ארבע פעמים (כשכל אחת מהן שנונה מהקודמת), צוחק כמעט עד דמעות במיקומו על הספסל, קורא ספרים או משרבט קריקטורות - דפ נראה באלמנט שלו, והרשת נזכרת בשחקן הכריזמטי, שאהבנו לבוא לקולנוע כדי לראותו עוטה על עצמו דמויות שונות בכישרון רב.

מומחים לאלימות במשפחה אומרים כי מדובר במקרה סבוך, אך למרות שהמשפט אפילו לא במחציתו, דומה כי הציבור החליט כבר מי אשמה, ומי חף מפשע. היכה או לא היכה? המושבעים עוד רחוקים מהחלטה - ואמבר הרד אף טרם עלתה לדוכן העדים - אבל הרשת כבר הכריעה.